Vitaminas D vadinamas saulės vitaminu, nes jo gauname ne su maistu – jis gaminasi, kai būname saulėje. Deja, daugelyje pasaulio šalių vasaros ne tokios jau karštos ir saulėtos, todėl žmonėms trūksta vitamino D, rašo dailymail.co.uk. Pavyzdžiui, manoma, kad Britanijoje penktadaliui suaugusiųjų ir šeštadaliui vaikų trūksta vitamino D. Mitybos specialistės Kim Pearson teigimu, negana to, kad Britanijoje vėsūs orai, žmonės vis daugiau laiko praleidžia viduje. „Vaikai nebežaidžia lauke kaip mes, jie sėdi su planšetiniais kompiuteriais, žaidžia viduje, o dauguma mūsų visą dieną dirba patalpų viduje, taigi vitamino D trūkumo problema vis gilėja“, – aiškino K. Pearson.Vitamino D trūkumas labiau gresia tamsesnės odos žmonėms, nes kuo tamsesnė oda, tuo sunkiai sintetinti vitaminą D. Vitamino D stygius – rimta problema, nes ilgai jo trūkstant didėja širdies ir kraujagyslių ligų, netgi vėžio rizika.
Štai pagrindiniai vitamino D trūkumo požymiai:
1. Dažnai sergate peršalimo ligomis Vitaminas D būtinas imuninei sistemai. „Be pakankamo (vitamino D) kiekio imuniteto ląstelės negali reikiamai reaguoti, todėl greičiau užsikrečiame infekcijomis. Vitaminas D būtinas, kad funkcionuotų dvi svarbiausios imuninės sistemos dalys – įgimtas ir įgytas imunitetas“, – teigia K. Pearson. Įgimtas imunitetas atsimena virusus, su kuriais žmogus buvo susidūręs, pvz., vėjaraupius, ir saugo nuo jų ateityje.
Įgimtas imunitetas saugo nuo kasdienių infekcijų. Vitaminas D reikalingas abiem imunitetams.
Dabar mokslininkai tiria, kiek vitaminas D trūkumas lemia didesnę kai kurių vėžio rūšių (krūties, kasos, prostatos) riziką.
2. Jaučiatės prislėgti, ypač žiemą K. Pearson teigimu, vitamino D reikia, kad smegenys gamintų reikiamą serotonino kiekį. Serotoninas – neuromediatorius, kurio trūkumas siejamas su depresija. „Vitamino D lygis organizme svyruoja, priklausomai nuo sezono, nuo saulės šviesos buvo, – aiškino JAV Džordžijos universiteto tyrėjas Alanas Stewartas. – Pavyzdžiui, tyrimai rodo – dviejų mėnesių laikotarpis skiria ultravioletinio spinduliavimo maksimumą ir sezoninio afektinio sutrikimo pradžią, tai sutampa su laiko atkarpa, per kurią organizmas perdirba ultravioletinius spindulius į vitaminą D.“
3. VISADA jaučiatės pavargę „Vitaminas D būtinas, verčiant maistą energija, – sako K. Pearson. – Jei nuolat esate pavargę, veikiausiai organizmas nepasisavina vitaminų iš maisto, nes trūkstant vitamino D, organizmo ląstelės negali gaminti energijos iš to, ką valgote.“ K. Pearson teigimu, be vitamino D raumenų mitchondrijos (dar vadinamos ląstelių bakterijomis) negali veiksmingai funkcionuoti.
4. Skauda sąnarius, kaulai pasidarė trapūs Vitaminas D padeda reguliuoti kalcio ir fosfato lygius organizme, taigi yra labai reikalingas sąnariams, raumenims, dantims. Esant pakankamai vitamino D, negresia kaulų suminkštėjimas ir retėjimas. „Žmonės dažnai prisimena, kad kaulams reikia kalcio, bet nežino, kad be vitamino D kalcis nebus įsisavinamas“, – sakė K. Pearson. Vienas 2014 m. atliktas tyrimas parodė – vyresniems nei 50 m. žmonėms, kuriems trūksta vitamino D, dažniau skaudėdavo klubų ir kelių sąnarius, o nevartojant vitamino D papildų, skausmas tik stiprėdavo.
5. Skauda raumenis Vitaminas D reikalingas raumenims, nes jo receptorių yra visame organizme, taip pat ir raumenyse. „Jei skauda pagrindinius raumenis, dažnai tai pirmas vitamino D trūkumo požymis“, – pabrėžė K. Pearson. Vitaminas D patenka į raumenų ląsteles, stiprina raumenų susitraukimus, kurie saugo nuo kritimų, suteikia raumenims ir kaulams stiprumo sportuojant. Mokslininkai netgi atrado ryšį tarp chroninio skausmo (nepasiduodančio gydymui) ir vitamino D trūkumo. Pradėjus vartoti vitamino D papildus, chroniniai skausmai praėjo.
www.DELFI.lt
Atsiuntė Algirdas Karčiauskas, Lietuva