Minint 77-tasias 1941 metų birželio 14 d. pirmųjų masinių trėmimų metines daugiau nei 200 mokyklų visoje Lietuvoje dalyvaus pilietinėje iniciatyvoje „Raktai iš paliktų namų“. Mokyklos pačios organizuos Gedulo ir vilties dienos minėjimo renginius arba aktyviai prisijungs prie oficialių tame mieste vykstančių minėjimų. Kasmetinė Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti inicijuota akcija skirta prisiminti ir pagerbti sovietinio okupacinio režimo aukas bei skatinti jaunimo pilietinį aktyvumą ir brandžios istorinės atminties formavimąsi.
Komisijos paskatinti mokytojai organizavo specialius istorinio turinio užsiėmimus, kuriuose su mokiniais skaitė tremtinių atsiminimus, lankė atmintinas laisvės kovų vietas, susitiko su politiniais kaliniais, tremtiniais ir rezistencijos dalyviais, kurie dalinosi savo atsiminimais. Užsiėmimų ir susitikimų metų moksleiviai aptarė ir diskutavo ką išgyveno žmonės prievarta išvežami iš savo gimtųjų namų, kurių nereikėjo užrakinti ir pasiimti raktų. Ateidami į minėjimo renginius, moksleiviai atsineš iš įvairių medžiagų pagamintus raktus, kurie simbolizuoja paliktus tremtinių, politinių kalinių ir partizanų namus.
Tarptautinės komisijos vykdančiojo direktoriaus Ronaldo Račinsko nuomone: „Prasmingas, giliai suvoktas ir asmeniškai aktyvus istorinių datų minėjimas yra neatsiejamas nuo mokinių pilietiškumo ir brandžios istorinės atminties ugdymo. Mokytis istorijos reikia ne tik galva, bet širdimi ir rankomis. Ilgametė mūsų darbo patirtis ir mokytojų nuomonių apklausos rodo, kad mokiniai, dalyvaujantys tokio pobūdžio minėjimuose, įgyja geresnes ir gilesnes istorines žinias bei susiformuoja tvirtesnę vertybių sistemą.“
Remiantis patvirtintomis Tarptautinės komisijos išvadomis 1941 metais per masinius gyventojų trėmimus iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių. Tarp tremtinių buvo 5060 vaikų iki 16 metų amžiaus. Represijos buvo nukreiptos ne į atskirų žmonių, o į šeimų naikinimą. Sunaikinus ištisas šeimas, turėjo išnykti ir dešimtmečiais kaupta jų patirtis, visuomeninė-kultūrinė įtaka. Turėjo išnykti geriausia dalis du dešimtmečius ugdytų profesinių grupių: karininkų, policininkų, mokytojų, žurnalistų ir kt.
Kviesdami aktyviai dalyvauti minėjimo renginiuose visoje Lietuvoje, primename, kad Birželio 14 – tosios – Gedulo ir vilties dienos minėjimai Vilniuje vyks Aukų g. 12 val. 30 min. ir prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo 14 val.
Daugiau informacijos Jums maloniai suteiks:
Ronaldas Račinskas, Komisijos vykdantysis direktorius, 8-698-42330
Ingrida Vilkienė, Direktoriaus pavaduotoja – švietimo programų koordinatorė, 8-618-47475