Aktualijos

A.Norvilas: turėsime geopolitinę bombą

Written by Redakcija · 3 min read

Gavome baudą – 28 milijonai eurų! Premjeras mano, kad baudą mokėti reikės, ir mokėti iš mokesčių mokėtojų pinigų, o esą argumentų dėl baudos nemokėjimo nesuras. Štai tokią ar labai panašią nuomonę galima susidaryti iš žiniasklaidos pranešimų spalio 10 d. Šiek tiek žinant situaciją susidaro įspūdis, kad mūsų premjeras yra stipriai klaidinamas.

Niekas iš dabartinių „Lietuvos geležinkelių“ vadovų niekur nėra pasakęs apie arbitražo išvadą, kad išardyto Rengės ruožo atstatyti neprivalome. Gal primiršo? Nieko nėra pasakę apie milžinišką kiekį tvarkingai įrištų dokumentų, teisiškai pagrindžiančių sprendimą nutraukti traukinių eismą į Rengę. Gal tai nesvarbu? Todėl susidaro toks įspūdis, kad labai blogi ir kvaili žmonės netinkamai valdė „Lietuvos geležinkelius“, skriaudė „Mažeikių naftą“, skriaudė ir broliukus latvius. O dabar už jų blogus darbus (teisingas atpildas) mokės visa Lietuva.Jei „Lietuvos geležinkeliai“ neapskųs Europos Komisijos sprendimo skirti baudą, jei nesikreips į teismą, bus aišku, kad 28 milijonai eurų bus mokami už tai, kad dar kartą būtų galima aiškinti apie blogai valdomus „Lietuvos geležinkelius“, nors kol kas „baisiausias“ kaltinimas yra tai, kad blogai buvo skirstoma labdara.

Lietuvoje viešinti eurokomisarė atskleidė, kad susitarti buvo galima iki paskutinės akimirkos, tačiau Lietuva nieko nedarė. Susisiekimo ministras teigė, kad nuo 2016 metų tam neturėjo laiko. „Lietuvos geležinkelių“ vadovas teigė, kad kovo mėnesį pateikė pasiūlymus dėl išardyto ruožo atstatymo ir tam tikrų struktūrinių pokyčių. Tai taip pat iš spalio 10 d. žiniasklaidos pranešimų.

Rengės ruožas buvo techniškai visiškai nusidėvėjęs. Mediniai pabėgiai – supuvę. Vežant naftą net ir 20 km per val. greičiu buvo pažeidinėjama dešimtys galiojančių saugaus eismo geležinkeliais instrukcijų, o geležinkelio specialistai žegnojosi. Nesunku įsivaizduoti, kas būtų atsitikę, jei tūkstančiais tonų naftos produktų pakrauti vagonai būtų nuriedėję nuo bėgių. Jokie kiti kroviniai šiuo ruožu nebuvo vežami, tik naftos produktai iš Mažeikių. „Lietuvos geležinkeliams“ ir Lietuvos valstybei šie vežimai buvo nuostolingi. „Mažeikių nafta“ naudojosi mūsų išmintingų privatizuotojų suteiktais lengvatiniais tarifais. „Mažeikių naftai“ ne kartą buvo siūloma prisidėti prie Rengės ruožo remonto, dar pasikartosiu – jokie kiti kroviniai šiuo ruožu nebuvo vežami. Bet „Mažeikių naftos“ vadovai nutarė, kad „Lietuvos geležinkeliai“ turi vežti jų krovinius patirdami didžiulę žalą. Dėl techninių priežasčių uždarius ruožą, naftininkai padavė nemažai ieškinių prieš „Lietuvos geležinkelius“. Tarptautinį arbitražą „Mažeikių nafta“ pralaimėjo (yra arbitražo įrašas, kad „Lietuvos geležinkeliai“ neprivalo atstatyti Rengės ruožo). Kodėl Europos Komisija
8 metus tyrė šią bylą?

Gal todėl, kad „Lietuvos geležinkeliai“ teisiškai argumentuodavo savo sprendimus? Kodėl dabar priimtas sprendimas dėl baudos? Gal todėl, kad pasikeitus „Lietuvos geležinkelių“ vadovybei ir atleidus iš darbo juristus, dirbusius su šia byla, „Lietuvos geležinkeliai“ tiesiog nekomunikavo su Europos Komisija.

Kodėl tyli latviai? Jiems Rengės ruožas buvo tikrai naudingas. Latvių transporto ministras trumpai pakomentavo, kad jei atstatytų, būtų gerai. Atsakymas slypi dokumentuose, kurie taip pat buvo perduoti naujiesiems geležinkelininkams. Latvija be jokių ceremonijų blokuoja krovinių srautą iš Rusijos per Daugpilį į Lietuvą, į Klaipėdos uostą. Tai tikras konkurencijos pažeidimas, bet gal mūsų naujieji ir tam neturėjo laiko, nespėjo? Man susidaro įspūdis, kad ši situacija rodo visišką nekompetenciją ir valstybės interesų nepaisymą arba…

Arba aukojami 28 milijonai eurų siekiant įgyti argumentų dėl „Lietuvos geležinkelių“ suskaldymo. Esu linkęs manyti, kad grupė labai rimtų vyrų nusprendė paimti iš „Lietuvos geležinkelių“ „auksinį kiaušinį“ – krovinių vežimą. Kas tie rimti vyrai – atskira tema…

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2016 m. – vieni geriausių Europoje. Panašu, jau greitai sakysime – buvo. Kokio „rimtumo“ vyrai bepaimtų geležinkelio krovinių vežimą, vis tiek jie atsiras rusų rankose. Ši aksioma žinoma visiems.

Lietuva turėjo „Mažeikių naftą“, o dabar turi geopolitinę problemą. Jei prarasime „Lietuvos geležinkelius“ – turėsime geopolitinę bombą.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

KOMENTARAI:

 • Tufta 2017 spalio mėn. 15 d. 20:40:57

  Geležinkelio kelias buvo puikios būklės: gelžbetoniniai pabėgiai,
  nepriekaištingi bėgiai, geležinkelio keliu nebuvo praleistas reikiamas
  tonažas, kad pradėti jo kapitalinį remontą, pervažos buvo naujai
  sutvarkytos. Be to, geležinkelio kelias buvo statytas iš tokių pat
  medžiagų ir tuo pat metu tiek Lietuvos, tiek Latvijos pusėje, bet va
  Latvijoje, jis – tinkamas traukinių eismui, o Lietuvos – ne? Tai –
  sabotažas, stambaus masto ekonominis nusikaltimas: geležinkelio ruožu
  eismas nutrauktas tikrai ne dėl techninių priežasčių.

 • Manau, 2017 spalio mėn. 15 d. 10:27:33

  kad taip ir bus kaip su Ignalinos AE. Nors atrodo , kad rusai po
  nepriklausomybės atstatymo Išeidami ir paliko Lietuvai Ignalinos AE, bet
  aplikiniais keliais vėl priėjo prie jos ir dabar savotišku lizingu
  susigražina iš Lietuvos už ją pinigus , tik daug didesnius nei
  reikėtų naują pastatyti.Taip buvo su Lietuvos dujomis , taip bus ir su
  Lietuvos geležinkeliais ir dar daug yra tokių “žiburių” rusams
  Lietuvoje , kurie Lietuvoje kol kas užslėpti kaip ir KGB’istai 75
  metams,bet palengva bus visi ištraukti kaip ir žydų turtas.