Aktualijos

Ar mūsų planas grąžinti emigrantus namo padės tai padaryti?

Written by admin · 2 min read

Lietuvius emigrantus Airijoje pagal jų norą ar nenorą grįžti į Lietuvą galima būtų suskirstyti į keturias grupes. Iš tų keturių grupių tik viena yra rimtai apsisprendę sugrįžti namo ir jau tą daro. Tokių yra labai nedaug, tačiau ir tai be galo džiugina. Visi kiti turi ne vieną priežastį nebegrįžti. Skaudu. Bet ar galime juos už tai smerkti? Ar mūsų pasiūlymai ir Vyriausybės rengiamas emigrantų sugrąžinimo planas, kuris bus pristatytas kitų metų ankstyvą pavasarį, turės galios pakeisti tokį išvykusių žmonių apsisprendimą?

Tokie pasvarstymai kilo po apsilankymo Dubline. Praėjusį sekmadienį kartu su frakcijos „Tvarka ir teisingumas” seniūnu Petru Gražuliu ir Seimo nariu Vytautu Kamblevičiumi susitikome su čia gyvenančiais mūsų tautiečiais. Sudalyvavome labai gražioje lietuvių bendruomenės prieškalėdinėje šventėje „Sparnai”. Susirinko apie 250 lietuvių iš visos Airijos. Pasirodė net 16 kolektyvų. Buvome nuoširdžiai nustebinti, kad jie tokie veiklūs, kad nepamiršta savo kultūros, lietuvių kalbos. Galiausiai jie tikrai moka kultūringai linksmintis.

 

Visgi ne šventė buvo mūsų vizito tikslas. Atvykome pasikalbėti apie opią migracijos problemą. Apie tai diskutavome ir su verslininkais, ir su sunkiomis ligomis sergančių vaikų tėvais, ir su pašalpas gaunančiais ir tik iš jų gyvenančiais tautiečiais, ir su darbingu jaunimu. Deja, po daugelio pokalbių ir išgirstų istorijų paaiškėjo, kad sugrąžinti žmones namo bus be galo sunku, o kai kuriais atvejais net neįmanoma. Nors jie labai norėtų grįžti į tėvynę, tačiau sąlygos savame krašte jų jau nebetenkina.

Vieni jų gyvena iš pašalpų, kurios yra tikrai nemenkos ir leidžia susikurti palankią buitį nedirbant arba dirbant ne visu krūviu. Kiti turi puikius darbus, jau įsigiję turto (automobilius, namus), turi įsipareigojimų Airijos bankams ir uždirba iki 36 tūkstančių eurų per metus. Šiuos sugrąžinti jau beveik nėra šansų. Tačiau yra treti, kurie Airijoje gyvena minimaliomis sąlygomis, arba tiesiog nepritapo ir mielai parvyktų namo. Deja, šiandien jie dar bijo tai padaryti, nes nemato, kad ekonominės ir socialinės sąlygos Lietuvoje būtų jiems tinkamos. Į šiuos emigrantus mes ir turėtume daugiausiai orientuotis ir dėti visas pastangas, kad jie nebebijotų ir drąsiai sugrįžtų.
TAIP PAT SKAITYKITE:  K. Komskis: Kam iš tiesų dirba VRK pirmininkas Z. Vaigauskas?
Pirmas žingsnis link to jau padarytas. Vyriausybė jau rengia emigrantų grąžinimo planą. Mūsų partija savo ruožtu siūlo kiekvienam sugrįžusiam skirti po 6 tūkstančius eurų. Žinoma, toks siūlymas kai kuriems svetur gyvenantiems tautiečiams kelia šypseną, kai kuriems galbūt net pasipiktinimą, tačiau tikime, kad tikrai atsiras ir tokių, kurie mielai bent tokią paramą priims. Reikia pripažinti, kad konkuruoti su ekonomiškai stipresnėmis valstybėmis yra labai sudėtinga ir ne visada įmanoma. Belieka tikėtis, kad ir patys emigrantai atlaidžiau žiūrės į mūsų siūlomas galimybes.

Yra daug problemų, kurias turime išspręsti. Pavyzdžiui, daugelio emigrantų vaikai jau nebemoka lietuvių kalbos arba ja kalba sunkiai, nes svetur lankė kitataučių darželius ir mokyklas. Reikės pagalvoti apie jų integravimą. O gal būtų tikslinga užbėgti tam už akių ir stengtis, kad vaikai užsienyje turėtų galimybę mokytis lietuvių kalba. Pastebėjome, kad daugelis tautiečių mielai leistų savo vaikus į lietuviškus darželius ir mokyklas. Ar nereikėtų imtis jų steigimo svečiose šalyse ? Lenkai ir kitų tautų didesnės bendruomenės tuo jau pasirūpino ir turi savas ugdymo įstaigas. Jei patys jei ir negrįš, bent jau išsaugos savo šaknis.

Tautiečiai labai džiaugėsi dvigubos pilietybės įteisinimu vaikams, gimusiems emigracijoje. Už šį įstatymą aš ir pats balsavau, nes tai taip pat yra viena iš palankių sąlygų ilgainiui pasirinkti tėvynę, o ne svečią šalį.

Reikėtų nepamiršti ir verslininkų. Norintiems Lietuvoje imtis verslo reikalingi konsultantai, kad būtų galima greičiau persiorientuoti, nes mūsų ir kitų šalių įstatymai labai skiriasi.
Šitą užduočių sąrašą galima būtų tęsti iki begalybės. Tačiau dabar svarbiausia nustoti tuščiai kalbėti ir pagaliau imtis iniciatyvų, ką mes ir darome.

* Kęstas Komskis yra partijos “Tvarka ir teisingumas” narys, Seimo pirmininko pavaduotojas
faktai.lt