Aktualijos

ARTĖJA RINKIMAI – PRASIDĖJO PUOLIMAI PRIEŠ ŽVEJUS VERSLININKUS

Written by Redakcija · 6 min read

ASOCIACIJŲ SĄJUNGA „ŽUVININKŲ RŪMAI“
„ŽUVININKŲ RŪMAI“ THE ALLIANCE OF ASSOCIATIONS
L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius, tel+370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com
Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui
LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui
LR Žemės ūkio ministrui Andriui Palioniui
LR Aplinkos ministrui Kęstučiui MažeikaiLR Seimo Kaimo reikalų komiteto Pirmininkui Andriejui Stančikui
LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto Pirmininkui Juozui Imbrasui
Žuvininkystės tarybos Pirmininkui doc. dr. Egidijui Bukelskiui
LR Seimo nariams
Žvejams
Žiniasklaidai

ARTĖJA  RINKIMAI – PRASIDĖJO PUOLIMAI PRIEŠ ŽVEJUS VERSLININKUS

                                               Vilnius, 2020-09-17

Žuvys labai reikalingos žmogaus organizmui. Jų per metus turėtume suvalgyti apie 23  kg, o faktiškai lietuviai suvalgo apie 14 – 17 kg. Žuvų poreikis vis didėja, nes didėja žmonių populiacija.

PRIMENAME, kad Lietuvoje yra 3000 ežerų, 1500 tvenkinių ir 29 tūkst. upių, upelių ir kanalų.

Visais laikais buvo skelbiama, kad žuvų telkiniuose būtų dar daugiau ir buvo ieškoma gausinimo būdų. Žuvys buvo saugomos neršto metu, organizuojamas dirbtinis neršimas ir steigiamos žuvų veisimo įmonės.

ŽINOTINA, kad 2011 metais  pagal Aplinkos ministerijos skirtus limitus 41-ame ežere  ir Kauno mariose verslininkai  sugavo  136,6 t   žuvų, o Kuršių mariose 1138,1 t.  2012 metais  žvejai verslininkai 35-uose  ežeruose ir Kauno mariose – 125,4 t.,  o  Kuršių mariose – 955,0 t. . 

2010-03-08 Aplinkos ministras G. Kazlauskas paskelbė įsakymą Nr. D1-185 draudžiantį verslinę žvejybą nuo 2013-01-01 Kauno mariose ir Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės  aukštutiniame baseine. 2013-05-17 Aplinkos ministras V. Mazuronis paskelbė įsakymą Nr. D1-353, draudžiantį verslinę žvejybą nuo 2015-01-01 ežeruose ir tvenkiniuose. Ministrai nebuvo pateikę jokių draudimo priežasčių ir paaiškinimų. Daugelio žvejų verslininkų, specialistų, mokslininkų, teisininkų, valstybės tarnautojų ir politikų nuomone šie įsakymai nuo paskelbimo dienos yra NETEISĖTI ir NIEKINIAI, nes jie prieštarauja LR Konstitucijai ir LR Žuvininkystės įstatymui. Tačiau, nepateikus argumentų, žinisklaidoje, susirinkimuose, posėdžiuose  buvo pilamas purvas ant žvejų verslininkų, kad jie nualino vandens telkinius, brakonierjauja, apstato telkinius tinklais, trukdo žvejams mėgėjams žuvauti. SVEIKO PROTO ŽMOGUS turėtų suprasti, kad žvejojant pagal Aplinkos ministerijos išskirtus limitus 41-ame telkinyje žvejai verslininkai negali nualinti virš 33 tūkst. vandens telkinių.

2011-03-09 asociacijų sąjunga „ Žuvininkų rūmai“, Lietuvos Medžiotojų ir žvejų draugija, Žuvininkų sąjunga, Žuvininkystės įmonių asociacija „Lampetra“, Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvų perdirbėjų konfederacija, akcinė bendrovė „Kauno marių žuvys“ kreipėsi į Aplinkos ir Žemės ūkio ministrus, LR Seimo Aplinkos apsaugos ir Kaimo reikalų komitetų pirmininkus, LR Seimo Jūrinių ir žuvininkystės reikalų komisijos pirmininką, LR Seimo narius, savivaldybių asociaciją, Mėgėjiškos žūklės pletros pirmininką ir žiniasklaidą kviesdami NEGAUDYTI ŽUVŲ nuo balandžio mėnesio 20 dienos iki gegužės mėnesio 20 dienos  ir  įrenginėti dirbtines nerštavietes. Institucijos ir žvejai mėgėjai nerodė jokių iniciatyvų. Po metų vėl buvo pakartotas prašymas – IR VĖL TVYROJO ABSOLIUTI TYLA.

2018 metais asociacijų sąjunga „Žuvininkų rūmai“ ne vieną kartą kreipėsi į Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas, kad Kuršių mariose būtų dirbtinai įveisiamos plėšriosios žuvys, Lietuvos Žuvininkystės taryboje, svarstant 2021-2025 metų žuvivaisos planus,  šį klausimą vėl kėlėme – IR VĖL NIEKAS NEREAGAVO.

2019-05-17 asociacijų sąjunga „Žuvininkų rūmai“ kreipėsi į Lietuvos vadovus ir atsakingas institucijas, Seimo narius bei Kaliningrado srities vadovus ir atsakingas institucijas dėl plėšriųjų žuvų Kuršių mariose gausinimo. Seimo  vadovybė šį raštą nukreipė Aplinkos apsaugos ir Kaimo reikalų komitetams, o Vyriausybė – Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijoms  Laiške buvo rašoma “SUSIDARO NUOMONĖ, kad Lietuvos politikai ir valdininkai siekiantys rinkimuose gauti daugiau balsų iš žvejų mėgėjų GALI VIENĄ DIENĄ PASIŪLYTI uždrausti verslininkams Kuršių mariose gaudyti plėšrias žuvis arba sieks visiškai uždrausti verslinę žvejybą Kuršių mariose sugalvoję MOTYVĄ, kad Kuršių marias nualino žvejai verslininkai.“  LIETUVOS INSTITUCIJOS IR ŽVEJAI MĖGĖJAI VISIŠKAI NEREAGAVO. 2019-11-11 dar kartą kreipėmės tais pačiais adresais ir dar  kartą prašėme Kuršių marias gausinti plėšriosiomis žuvimis –  IR VĖL TVYROJO ABSOLIUTI  TYLA. Tačiau  2020-08-01  pasitvirtino aukščiau pateikta nuomonė, kai Klaipėdoje  masiškai susirinkę  žvejai mėgėjai pradėjo manifestacijas ir išpuolius prieš Kuršių marių ir Priekrantės žvejus verslininkus, reikalaudami uždrausti verslinę žvejybą. Jiems talkino ir pagrindiniu smuiku grojo Aplinkos ministras K. Mažeika, ministerijos atstovai ir politikai.  ŽINIASKLAIDININKAI  masiškai viešino politikų žvejų verslininkų  niekinimus ir pasiūlymus drausti  verslinę žvejybą.

KONSTATUOJAME, kad sprendžiant žuvų gausinimo ir apsaugos klausimus ypatingas dėmesys skiriamas  Aplinkos ministerijos pasiūlymams – tačiau aukščiau paminėtais klausimais APLINKOS MINISTERIJA TYLĖJO ir nerodė jokių iniciatyvų.     

VISI ŽINO, kad Kuršių mariose pagal Aplinkos ministerijos patvirtintą tvarką ir skirtus limitus žvejoja apie 50 įmonių, kurias nuolatos tikrina inspektoriai IR SEKA MĖGĖJŲ AKYS. Turbūt visi supranta, kad žvejams verslininkams brakonieriauti yra labai rizikinga, nes išaiškėjus praras licenziją, žvejybos priemones,  įrangą ir privalės sumokėti didžiules baudas.  

ABSOLIUTŪS PARADOKSAI – Aplinkos ministerija priešinosi, kad pavasarinio neršto metu nuo balandžio 20 d. iki gegužės 20 d. būtų draudžiama žvejyba, kad būtų įrenginėjamos dirbtinės nerštavietės, kad būtų įveisiamos plėšriosios žuvys Kuršių mariose. Jai nesvarbu, kad apie 1000 tonų žuvų sunaikina kormoranai, kad patirti milžiniški žuvų išteklių nuostoliai dėl Grigeo ir kitų vandenis teršiančių įmonių kaltės, kad labai nedaug iš žvejų surinktų mokesčių skiriama žuvų gausinimo problemoms spręsti. Atkreiptinas dėmesys, kad Kuršių marių žuvys iš Lietuvos teritorinių vandenų migruoja į Rusijos pusę ir tuo džiaugiasi Kaliningrado žvejai. TAČIAU Aplinkos ministrai V. Mazuronis, K. Navickas, K. Mažeika su visa Aplinkos ministerija, žvejai mėgėjai daugybė politikų IEŠKO BŪDŲ KAIP UŽDRAUSTI VERSLINĘ ŽVEJYBĄ, bet nespręsti ŽUVŲ GAUSINIMO PROBLEMINIUS KLAUSIMUS.

SUSIDARO NUOMONĖ, kad politikams reikia susikurti kovos lauką, kad galėtų demonstruoti kovą susiradus BLOGIETĮ – šiuo atveju žvejai verslininkai. PRASIDĖJO RINKIMINĖ KAMPANIJA IR VISI IEŠKO PAPILDOMŲ BALSŲ. 

2013 m.  Aplinkos ministras V. Mazuronis padidino baudas už nelegalią žvejybą, o 2020-09-07 Aplinkos ministras K. Mažeika dar griežtesnes nuobaudas patvirtino. Iki šiol neaiškios oficialios žinios kiek surinkta baudų, kam ir kiek buvo skirta baudų, kas ir kiek sumokėjo jų ir kiek  tų pinigų buvo skirta žuvų ištekliams gausinti.

Susidaro nuomonė, kad Aplinkos ministras su politikais ir žvejais visiškai nesusitvarko su brakonieriais, nes žvejų verslininkų Kuršių mariose yra apie 50 žuvaujančių organizacijų, kurias nuolatos kontroliuoja inspektoriai ir žvejų mėgėjų pajėgos. Ši armija užtvindė žiniasklaidą milžiniškais straipsniais niekindama žvejus verslininkus ir reikalauja uždrausti verslinę žvejybą.

Prisiminkime, kad  pastaraisiais metais  telkiamos  pajėgos masinėms manifestacijoms ir protestams ir reikalauja uždrausti verslinę žvejybą ir Kuršių mariose, ir Priekrantėje.

PREZIDENTŪRAI, SEIMUI IR VYRIAUSYBEI TURBŪT LABAI PATINKA INICIJUOTAS IR DAUGIAU KAIP 10 METŲ TRUNKANTIS KARAS PRIEŠ ŽVEJUS VRSLININKUS IR JIEMS NUSISPJAUTI, KAD MASIŠKAI PAŽEIDINĖJAMI ĮSTATYMAI, MORALĖS NORMOS, VISIŠKAI NESIDOMIMA  FAKTINE MEDŽIAGA IR KAI IŠ MUSĖS DAROMI DRAMBLIAI. JIEMS LABAI PATINKA SUKELIAMI SKANDALAI

Lietuvos politikierių ir valdžiažmogių pagrindinis tikslas yra SUNAIKINTI IŠ AMŽIŲ GLŪDUMOS ATĖJUSĮ EŽERŲ ŽVEJYBOS VERSLĄ, o visame pasaulyje toks smulkusis verslas ir šviežių žuvų pardavimas skatinamas.

REIKIA  SKUBIAI BAIGTI  ŽVEJŲ VERSLININKŲ NIEKINIMUS IR IMTIS VALSTYBEI NAUDINGŲ DARBŲ ŽUVŲ IŠTEKLIŲ GAUSINIMUI –

TODĖL  SIŪLOME: 

  1. NEGAUDYTI ŽUVŲ nuo balandžio mėnesio 20 dienos iki gegužės mėnesio 20 dienos ir įrenginėti dirbtines nerštavietes.
  2. Siekiant, kad ženkliai padidėtų žuvų ištekliai reikėtų visiškai uždrausti žvejybą nuo 2021 sausio 1 dienos iki liepos 1 dienos ir žvejai galėtų įrenginėti dirbtines nerštavietes.
  3. Skubiai sumažinti kormoranų populiaciją iki 2010 metų lygio – būtų apsaugotos sengirės nuo sunaikinimo ir daugiau žuvų liktų reprodukcijai ir žvejams.
  4. Privalu apskaičiuoti Grigeo ir kitų vandenis teršiančių organizacijų padarytą žalą – gautus pinigus skirti  žuvų išteklių gausinimui.                                                                                                                         
  5. Ypatingą dėmesį skirti plėšriųjų žuvų gausinimui Kuršių mariose.
  6. Reikėtų spręsti gamtos išteklių kontrolę iš Aplinkos ministerijos perduoti privačioms organizacijoms ir jų veiklai skirti nors 30 proc. išieškotų baudų.
  7. Gausinant žuvų išteklius įspūdingų rezultatų galėtų pasiekti visuomeninė aplinkosaugos komisija sudaryta iš Seimo narių K. Mažeika, M. Majauskas, V. Vingrienė, A. Gedvilienė, A. Gaidžiūnas, buvusių Aplinkos ministrų A. Paulauskas, G. Kazlauskas, V. Mazuronis, K. Navickas, savivaldybių merų, Aplinkos ministerijos darbuotojų V. Graičiūnas, G. Ladukas,  aplinkosaugininkų L. Jonauskas, S. Klimavičius A. Kontautas, L. Kerosierius ir kiti, kurie organizuotų nuolatinį žvejų budėjimą prie vandens telkinių. Komisijos vadovu galėtų būti K. Mažeika, jo pavaduotojais – V. Mazuronis, L. Jonauskaas, V. Vingrienė, A. Gedvilienė, S. Klimavičius, A. Kontautas, M. Majauskas.
  8. Įpareigoti Aplinkos ministeriją viešinti brakonierius. Verslininkus brakonierius paskelbti nuo 2010 metų. Viešas prasižengėlių demonstravimas yra brakonieriavimo atgrasinimo priemonė.
  9. Reikėtų skirti papildomai lėšų žuvivaisos objektuose naujų mokslinių pasiekimų ir naujausioms technologijoms įdiegti.
  10. Reikėtų suskaičiuoti žvejus mėgėjus 2021 metų sausio pirmai dienai ir paviešinti jų skaičių ir  žvejų mėgėjų organizacijas. Privalu spręsti klausimus, kad žvejai mėgėjai teiktų oficialią informaciją apie sugautas žuvis. 

MĖLYNIEJI PLOTAI TURI TAPTI NAŠESNIAIS IR DUOTI DIDESNĘ NAUDĄ ŽMONĖMS, NES PASAULIO VANDENYSE MAŽĖJA ŽUVŲ IŠTEKLIAI IR DIDĖJA ŽMONIŲ POPULIACIJA. MĖLYNIEJI PLOTAI NEGALI BŪTI PAVERSTI KELIŲ ŠIMTŲ TŪKSTANČIŲ MĖGĖJŲ HOBIO TENKINIMO ARENA – JIE TURI TAPTI PAPILDOMU VISŲ ŽMONIŲ MAISTO ARUODU.

NEPASĖJĘS – NEPJAUSI!!!

Privalu skirti limitus gaudyti kuojas, ešerius, karosus, lydekas, karšius, lynus, raudes, starkius, plakius ežeruose, Kauno mariose, tvenkiniuose ir nuomojamuose telkiniuose. PAŽYMIME, kad pagal mokslininkų atliktus tyrimus paminėtuose vandens telkiniuose prekinių žuvų ištekliai yra  apie 20 kg hektare, kai iki 2013 metų Aplinkos ministerija limitams skirdavo apie 5-7 kg iš hektaro.

VISIEMS ŽINOMA ir pateikti skaičiai byloja, kad tuose pačiuose telkiniuose žuvauja ir mėgėjai ir verslininkai. Per 6 verslinės žvejybos draudimo metus prekinių  žuvų ištekliai dar pagausėjo, o daugybė žmonių pabėgo į užsienius, daugelis paauglių ir vaikų visiškai nebesidomi žvejyba, nes jų hobiu tapo kompiuteriai ir mobiliakai. L. Jonausko su visa Aplinkos ministerija už milžiniškus pinigus ir neteisėtai sukurtas žvejų rojus subliuško po pereitų rinkimų į Seimą, kai pirmame rinkimų ture vietiniai jį išmetė už borto. K. Mažeika, pažadėjęs išsiaiškinti L. Jonausko žvejų rojaus kūrimo fintus, tebetyli, o Vyriausybei ir Valstybės kontrolieriams nė motais kai buvo neteisėtai taškomi pinigai.  Bet užtat K. Mažeika su L. Jonausku aktyviausi niekinant žvejus verslininkus.

 VIETOS PO SAULE TURI UŽTEKTI  IR   ŽVEJAMS MĖGĖJAMS, IR ŽVEJAMS  VERSLININKAMS. 

 Asociacijų sąjungos “Žuvininkų rūmai” prezidentas L. Kerosierius

Tel. +370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com