Aktualijos

Birutė Valionytė: Lėšos LRT „Nacionalinei ekspedicijai“ – lyg į balą

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

Irena BABKAUSKIENĖ

Rubrikoje „NUOMONĖ APIE TV“ kalbamės su Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatare, Signatarų klubo prezidente Birute Valionyte.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarė ir Signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė. Redakcijos archyvo nuotr.

Nacionalinę televiziją išlaiko mokesčių mokėtojai. Ar, jūsų manymu, ji atitinka visuomenės lūkesčius? Ką apie nacionalinį transliuotoją manote jūs?

– Manau, mūsų televizijoje per daug yra tos liberaliosios politikos, trūksta patriotizmo, nes vėliavų rodymas nėra patriotizmas. Niekaip negaliu suprasti nacionalinio transliuotojo šūkio, kuris skamba maždaug taip: Lietuva yra ten, kur pasaulyje yra nors vienas lietuvis. Ką reiškia toks šūkis? Kad kuo greičiau galime išvažiuoti? Man atrodo, pagrindinė valstybei atstovaujančio nacionalinio transliuotojo misija – spręsti ir rodyti mūsų tautos išlikimo klausimus.

Pasigendu analitinių laidų – nematau nė vienos, kurioje į vieną ar kitą klausimą būtų žiūrima iš esmės, analizuojant. Tiesa, neseniai atsirado rubrika „LRT tyrimas“ – pradėta kelti visuomenės skaudulius. Bet ar tai jau galima laikyti analitine laida? Tikrai ne. Nemanau, kad nėra žurnalistų, kurie galėtų kelti ir nagrinėti problemą profesionaliai. Yra ir žiūrovas, ir klausytojas, bet akivaizdžiai trūksta noro tai daryti. Šiandien lyg ir visoms partijoms per rinkimus suteikiama vienodai laiko, bet pabandykite pareikšti kokią nors nuomonę, kuri yra patriotinė, reikalinga tautos išlikimui, – ji nepraeina. Nes niekas tokios nuomonės reiškėjui eterio nesuteikia – jis iš karto apšaukiamas marginalu. Manau, kad šiandien, kai esame tokio intensyvaus virsmo eigoje, mūsų nacionalinis transliuotojas turi kalbėti unisonu apie tai, ką mes turime daryti, kaip turime stiprinti savo valstybę, spręsti kylančias problemas. Būti susikoncentravę į tai, kad mūsų žemė yra ČIA ir niekur kitur. To aš pasigendu. Ir kai visa tai iškart įvardijama kaip nacionalistinės gaidelės, man nesuprantama. Atleiskite, mes esame maža tauta. Ir jei mes tuo „nesirgsime“, netrukus „ištirpsime“. Nes tai, kas vyksta dabar aplinkui, yra negeri mums dalykai. Mūsų, kaip tautos, neišgelbės nei Europos Sąjunga, nei NATO. Tą reikia labai aiškiai suvokti.

Manau, kad nacionalinis transliuotojas nėra tik „šoku ir dainuoju“. LRT pagrindinė misija visiškai ne ta.

– Ko dar, be analitinių laidų, pasigendate?

– Labai norėčiau, kad būtų kalbama apie mūsų etnines šaknis, apie mūsų tautos proistorę, o tokių temų aš visiškai negirdžiu. Girdžiu tik, kaip mums buvo gerai su Lenkija. Aš nieko prieš Lenkiją neturiu, bet noriu, kad mes apie savo istoriją kalbėtume iš esmės. Man tikrai nusibodo matyti ekrane prof. A.Bumblauską. Yra ir kitų žmonių, kurie turi kitokią nei jis nuomonę – nusibodo jo vienintelė tiesa.

O apie LRT „Nacionalinę ekspediciją“ net nebesinori diskutuoti – tai jau nusibodusi tema. Kai matau, kiek ten autobusų išvažiuoja ir kokios lėšos ten metamos, graudu pasidaro žiūrint, ką jie rodo, kokius atrenka punktus, kur reikia lankytis, ką parodyti. Tik operatoriai ten gerai dirba – filmuoja tai, kas liepta, visa kita – pinigai išmesti beveik į balą. Pavyzdžiui, niekaip nesuprantu ir negaliu suvokti, kai jie, „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai, būdami Lenkijoje, Suvalkuose, neaplankė istorinės Sūduvos vietos – Šiurpilio (tokiu pavadinimiu yra ir ežeras, ir kaimas, ir piliakalnis – red. past.). O juk manoma, kad čia buvęs jotvingių genčių centras, buvo ir sūduvių kunigaikštis Šiurpa. Ten yra puikiausi archeologiniai radiniai kraštotyros muziejuje, visai šalia Suvalkų archyvo, kur sutartis pasirašyta. Ten matai civilizaciją – tik rodyk ir pasakok, kas čia gyveno, kad čia sudūvių žemė. Bet apie tai nė vienu žodžiu neužsiminta.

Ką pasakytumėte apie kitas, komercines, televizijas?

– Reikia pripažinti, jog, lyginant su kitomis televizijomis, nacionalinis transliuotojas yra kokybiškiausias. Bet jei jau tai yra nacionalinė televizija, vis dėlto norėtųsi, kad būtų ženkliai solidesnė. Manau, mūsų galimybės, tai yra tam skiriami pinigai, puikiausiai tai leidžia padaryti. Reikia tik labai profesionaliai pasižiūrėti, ką turime daryti, kaip atsirinkti temas. Ir, žinoma, nacionalinis transliuotojas turi nustoti vaikytis reitingų. LRT turi pirmiausia švietėjišką ugdomąją funkciją vykdyti, o ne reitingų žiūrėti.