Aktualijos

D. Grybauskaitė raginama netęsti nomenklatūrinio valdymo ir daugiau nesiekti prezidentės pareigų

Written by admin · 2 min read

Gegužės 1-osios išvakarėse per 350 piliečių kreipėsi viešu laišku į Respublikos prezidentę ir pakvietė ją nebetęsti nomenklatūrinio valstybės valdymo. Laiško autoriai taip pat ragina Dalią Grybauskaitę daugiau nesiekti prezidentės pareigų.

D. Grybauskaitei laiške primenama, kad ji prieš ketverius metus siekdama valstybės vadovės pareigų skelbusi tautai, jog jos „siūlomas kelias – skaidrumas ir tiesa“, jog ji kvietusi piliečius balsuoti už ją ir taip rinktis „viltį, dorą, teisingumą, gerovę“.

Laiško autoriai cituoja prezidentės rinkimų programos pažadus: „siekti skaidrumo visose valstybės gyvenimo srityse“, „išguiti veidmainystę“, „išvaduoti politiką iš oligarchinių grupių įtakos“, „sukurti pilietinę Lietuvą“, „įtvirtinti tikrą demokratiją“, padaryti pilietį „visateisiu valstybės šeimininku, kuriam valdžia tarnauja ir atsiskaito“.

Laiške teigiama, kad Lietuva per ketverius metus gerokai nutolo nuo D. Grybauskaitės skelbtos politinės programos – „nutolo nuo tiesos, teisingumo, skaidrumo ir demokratijos: grėsmingai sustiprėjo valdžios savivalė, išaugo piliečių beteisiškumas, atsivėrė neįveikiamas atotrūkis tarp valdžios propagandos ir Lietuvos tikrovės, viešąją politiką išstūmė uždaras nomenklatūrinis valdymas“.

Laiško autoriai pastebi, kad D. Grybauskaitė žadėjusi visuomenei skaidrumą ir tiesą, tačiau „nebuvo skaidrūs patys rinkimai“: daug piliečių balsavo nesusipažinę su išsamia prezidentės biografija, kuri buvusi nutylėta.

Laiške prezidentei rašoma: „Jūs įsipareigojote „sukurti pilietinę Lietuvą“, „šalį be smurto ir be baimės“, tačiau formuojate policinę valstybę. Jums pritariant, slaptosios tarnybos ir kriminalinės struktūros susidoroja su sąžiningais Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos vadovais. Jums tylint, Baltarusijos režimui išduodami žmogaus teisių gynėjai. Jums neprieštaraujant, Rusijos saugumo pareigūnai tardo Vilniuje Lietuvos piliečius. Jums apsimetant, kad nieko nežinote, 240 policininkų ir specialiųjų pajėgų kovotojų Kauno priemiestyje užpuola taikius piliečius ir imasi prievartos prieš vaiką. Jūsų paskirti teisėtvarkos ir slaptųjų tarnybų pareigūnai savivaliauja ir atvirai tyčiojasi iš Tautos Atstovybės. Neteisėtas žurnalistų, politikų, visuomenininkų, verslininkų sekimas, nepadoriai artimas slaptųjų tarnybų ir dalies žiniasklaidos „bendradarbiavimas“, „telefoninė teisė“ tapo Lietuvos kasdienybe. Seimo daugumos baimė tokiai slaptųjų tarnybų ir anoniminių grupuočių savivalei pasipriešinti – liūdna tikrovė.“  

D. Grybauskaitė kritikuojama ir dėl neskaidrios ekonominės politikos. „Jūs žadėjote užtikrinti valstybės „ekonominių sprendimų skaidrumą“, tačiau pavertėte Lietuvos ūkio ir finansų reikalus „šeimos paslaptimi“. Neskaidrūs bankų nacionalizavimai ir likvidavimai, mįslingi jų administravimai, miglota energetikos politika, vyriausybės imtos paskolos iš užsienio bankų su didelėmis palūkanomis, atsisakius skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo – šie ir kiti sprendimai lėmė, kad valstybės skola per Jūsų vadovavimo metus išaugo gerokai daugiau nei dvigubai, o didžiulės paskolos stipresnio postūmio Lietuvos ekonominei ir socialinei raidai nesuteikė“, – tvirtinama atvirame laiške.

Prezidentei primenama, kad ji įsipareigojo padėti piliečiams tapti visateisiais valstybės šeimininkais, kuriems valdžia tarnautų ir atsiskaitytų. Ir kartu pastebima, kad šis įsipareigojimas taip pat liko neįgyvendintas. Laiško autoriai teigia, kad ketverius metus pati prezidentė gyvena užsidariusi nuo piliečių, neatsakydama į jų laiškus, vengdama viešai aptarti visuomenei rūpimus valstybės klausimus. „Jūsų asmeniškai diegiamas nomenklatūrinis valdymas atskiria piliečius nuo valstybės, skaldo visuomenę, stiprina žmonių servilizmą ir kelia grėsmę demokratinei Lietuvos Respublikai. Jūs nusigręžėte nuo tautai duotų kilnių įsipareigojimų ir nebeturite idėjų, kurios galėtų šiandien telkti ir jungti laisvą Lietuvos visuomenę“, – rašoma atvirame laiške.

Piliečių laiškas baigiamas raginimu: „Todėl, Ponia Prezidente, mes kviečiame Jus pasielgti garbingai ir nesiekti būsimuose rinkimuose antrosios valstybės vadovo kadencijos. Padarykite tai Lietuvos ir jos laisvės labui. Juk Jūs Pati suprantate, kad, Jums dalyvaujant rinkimuose, jie nebus laisvi ir sąžiningi, nes didelę viešojo gyvenimo dalį jau dabar kontroliuoja Jums talkinančios specialiosios tarnybos. Leiskite piliečiams pajusti, kad nomenklatūrinis režimas Lietuvoje baigiasi, kad jie gali pakelti galvas ir pradėti drąsiai, atsakingai tvarkytis savo valstybėje.“

Tarp pusketvirto šimto laiško autorių – Seimo narys, Nepriklausomybės Akto signataras, disidentas Algirdas Patackas, sovietmečio disidentai sesuo Nijolė Sadūnaitė, mons. Alfonsas Svarinskas, Petras Plumpa, menininkai Liudvikas Jakimavičius, Valdas Papievis, Joana Noreikaitė, Algirdas Janutas, filosofai Rolandas Bartkus, Lina Šulcienė, Arūnas Bingelis, Laisvūnas Šopauskas, istorikai Tomas Baranauskas ir Gintaras Dručkus, buvęs Seimo narys Ryšardas Maceikianecas.