Aktualijos

Danas Nagelė. Europarlamentaras: D.Kreivys ir G.Norkūnas turi trauktis

Finansų ministrė Gintarė Skaistė nesiima vertinti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimo pradėti tyrimą dėl finansų viceministro Gedimino Norkūno. Pasak jos, ministerijos...

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

Finansų ministrė Gintarė Skaistė nesiima vertinti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimo pradėti tyrimą dėl finansų viceministro Gedimino Norkūno. Pasak jos, ministerijos vadovybė lauks komisijos išvadų ir tik tada spręs, kokių konkrečių veiksmų reikėtų imtis. O europarlamentaras Bronis Ropė laikosi griežtos pozicijos: tiek G.Norkūnas, tiek energetikos ministras Dainius Kreivys turi trauktis iš pareigų.

„Na, tyrimas yra atliekamas. Sulauksime VTEK sprendimo ir skaitysime, kokios išvados yra parašytos. Šiuo metu viceministras „Ignitis” veiklos nekuruoja, buvo perskirstytos veiklos sritys. Todėl perskaičius, ką VTEK galų gale nuspręs, turbūt ir matysime, kokie sprendimai yra reikalingi”, – LRT radijui sakė G.Skaistė.

Klausiama, ar VTEK nustačius, jog G.Norkūnas, nedeklaruodamas savo ryšių su „Ignitis grupe”, pažeidė įstatymus, politikė atleis viceministrą iš pareigų, G. Skaistė pakartojo, kad vadovausis komisijos tyrimo išvadomis.

Primenam, kad VTEK nutarė ištirti, ar G.Norkūno veikla atitinka įstatymų nuostatas, įpareigojančias deklaruoti privačius interesus ir savo tarnybinėje veikloje vengti interesų konflikto. Tyrimo metu bus nagrinėjama, ar G.Norkūnas dalyvavo su AB „Ignitis grupė” susijusių sprendimų rengimo, svarstymo ir priėmimo procedūrose ir ar tokios viceministro galbūt atliktos veikos neprieštarauja reikalavimams, draudžiantiems dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip juos paveikti, jeigu tai susiję su egzistuojančiais privačiais interesais. Taip pat bus vertinama, ar G.Norkūnas tinkamai deklaravo privačius interesus, atsiradusius jam sudarius sandorius su AB „Ignitis grupė”.

Įtarimai dėl galimo G.Norkūno interesų konflikto kilo po to, kai LRT žurnalistai išsiaiškino, kad viceministras G. Norkūnas, kuriam pavesta tiesiogiai kuruoti „Ignitis grupę”, pats turi „Ignitis grupės” akcijų. Tuo metu energetikos ministras Dainius Kreivys turi 40 proc. akcijų bendrovėje „Catus”, kuri valdo daugiau kaip 90 proc. bendrovės „Norteo” akcijų, o ši turi „Ignitis grupės” akcijų.

“Jei G.Norkūnas žinojo, kad turi “Ignitis grupės” akcijų, turėjo tai deklaruoti, o sunku patikėti, kad galėjo nežinoti. Nedeklaravo. Reiškia, su ministre buvo susitaręs nedeklaruoti, buvo tikimasi, kad neišeis į viešumą. O jei išeis – galvosime, ką daryti. Baisu. Žmogus, kuris valdo įmonės akcijas, valdo ir tos įmonės kainas. Ir dar visa tai nuo visuomenės slėpta. Moralu ir neteisėta. Toks viceministras negali likti poste”, – “Vakaro žinioms” sakė europarlamentaras, “valstiečių” partijos vicepirmininkas Bronis Ropė.

Jis akcentavo G.Skaistės teiginį, kad “šiuo metu viceministras „Ignitis” veiklos nekuruoja, buvo perskirstytos veiklos sritys”.

“Jeigu perskirtstė sritis, reiškia, pripažino, kad buvo neskaidru. Ir reiškia, kad žinojo apie situaciją, bet nieko nedarė, tik perskirstė sritis. Todėl ir ministrė turi prisiimti atsakomybę. Tas pats ir dėl Dainiaus Kreivio interesų. Kai du tokie įtakingi politikai susiję su “Ignitis”, tai ir palaikomos didžiulės kainos, ypač energetikoje. Kur matyta: elektros kainos biržoje nukrito iki keliolikos centų, tačiau vartotojams siūlomos keliskart didesnės kainos ir dar 7 metams į priekį. Tas pats ir su maistu: nieko nedaroma, kad būtų daugiau surenkama iš PVM. O kuo daugiau surenkama, tuo prieš rinkimus būtų galima pasirodyti geresniais tuos pinigus perdalinant. D.Kreivys apsimeta, kad nieko apie “Ignitis” reikalus nežino, nes esą tiesiogiai akcijų neturi. Tiesiogiai neturi, bet turi per įmones. Prezidentas šioje vietoje turėtų būti ryžtingesnis. Jeigu buvo sąlyga, kad bus užtikrinamas skaidrumas, o dabar skaidrumo nėra, prezidentas turi pareikalauti, kad D.Kreivys atneštų atsistatydinimo pareiškimą”, – įsitikinęs B.Ropė.

respublika.lt