Aktualijos

Darius ČIUŽAUSKAS. Politikui partizanų vadas – žudikas, banditas ir teroristas

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

titovas viaceslav  Prieš kelerius metus Lietuvą fašistine valstybe išvadinęs ir ne kartą tautinės nesantaikos kurstymu kaltintas Klaipėdos miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas prisiprašė. Įvertinę Lietuvos rusų sąjungos atstovo pasisakymus apie partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą, prokurorai uostamiesčio politiko atžvilgiu pradėjo ikiteisminį tyrimą, o kolegos inicijuoja apkaltą.Ikiteisminis tyrimas dėl Klaipėdos miesto tarybos nario V.Titovo pasisakymų vakar pradėtas Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro Simono Minkevičiaus reikalavimu. Politikui gresia atsakomybė už mirusiojo atminimo paniekinimą – melagingų prasimanymų, galinčių nulemti žmonių panieką ar pakirsti pagarbą atminimui, apie mirusįjį viešą paskleidimą. Jei bus įrodyta, kad klaipėdietis padarė šį baudžiamąjį nusižengimą, jis gali būti nubaustas viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu arba areštu.

V.Titovui atsirūgo praėjusią savaitę Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto posėdyje ištarti žodžiai apie Lietuvos partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą. Posėdyje svarstytas partizano dukros Auksutės Ramanauskaitės-Skokauskienės prašymas pagerbti jos tėvo atminimą, savivaldybės lėšomis (iki 1000 eurų) pakabinant atminimo lentą ant buvusio Klaipėdos pedagoginio instituto pastato (dabartinis Klaipėdos universiteto Humanitarinių ir ugdymo mokslų fakulteto pastatas S.Neries g.). Pastarajame A.Ramanauskas-Vanagas studijavo 1937-1939 metais.

Šiam prašymui griežtai pasipriešinęs V.Titovas partizanų vadą viešai išvadino žudiku, kuris nesigailėjo net vaikų ir asmeniškai skelbdavo mirties nuosprendžius. Politikas kolegų klausė ar šie iš tikrųjų galvoja, kad verta įamžinti žmogų, kurio iniciatyva neva nužudyta apie 8 tūkst. taikių piliečių, tarp jų ir vaikai. Ir iš karto išsakė savo nuomonę, jog tokių žmonių, neva nenorėjusių taikos, atminimui ne vieta Klaipėdoje. Šis pasisakymas komiteto narius pribloškė, o kai kuriuos net ne juokais įsiutino.

Pasak prokurorų, tyrimo metu bus įvertinti ir kitą dieną po minėto posėdžio V.Titovo internetinio tinklalapio socialinėje paskyroje paviešinti teiginiai apie A.Ramanauską-Vanagą. Politikas partizanų vadą išvadino nusikaltėliu, banditu ir teroristu.

Nuošalyje neliko ir nuolatinių Lietuvos rusų sąjungos atstovo išsišokimų neapsikentusi Klaipėdos valdžia. Miesto meras Vytautas Grubliauskas dėl, jo teigimu, išskirtinės bei akivaizdžiai sąmoningos ir grubios provokacijos, atsiprašė A.Ramanausko-Vanago dukros ir ėmėsi inicijuoti trečiąją kadenciją taryboje dirbančiam V.Titovui apkaltą. Anot mero, šį kartą ne tik peržengtos visos žmogiškojo padorumo ribos, bet ir galimai sulaužyta tarybos nario priesaika.

Pasak V.Titovo, jam Klaipėdos mero inicijuojama apkalta kelia tik juoką.

„Mane į tarybą išrinko klaipėdiečiai ir tik jie turi teisę atimti mandatą. O prokurorai tyrimą pradėjo dėl to, kad aš vykdau savo, kaip tarybos nario, pareigą – užduodu klausimus. Tad norėčiau paklausti, kokioje valstybėje mes gyvename? Demokratinėje ar jau nebe?“, – vakar „Vakaro žinioms“ sakė V.Titovas.

Politikas neslėpė, kad anksčiau A.Ramanausku-Vanagu nesidomėjo, o informacijos apie jį internete ėmė ieškoti tik prieš minėto komiteto posėdį, kuriame kalbėjo remdamasis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nuosprendžiu, priimtu 1957 metais.

Istorikai ne kartą konstatavo, jog neturi duomenų apie A.Ramanausko-Vanago dalyvavimą gyventojų žudynėse. Pajūrio politiko pasisakymus jie atvirai vadina sovietine propaganda. Šių metų birželio pradžioje A.Ramanausko-Vanago palaikai rasti Vilniuje, Našlaičių kapinėse, ir bus perlaidoti Antakalnio kapinėse esančiame valstybės vadovų panteone. Minint partizanų vado 100-ąsias gimimo metines, 2018-ieji paskelbti A. Ramanausko-Vanago metais.

Prieš ketverius metus V.Titovas Lietuvą išvadino fašistine valstybe. Taip jis reagavo iš šalies išprašius tris į nepageidaujamų Lietuvoje asmenų sąrašą įtrauktus Latvijos piliečius. Pernai tikino, kad Rusija turi griežčiau reaguoti į rusofobijos išpuolius ir mūsų šalies mėginimus klastoti istoriją. Teigė, jog jei dėl blogo gyvenimo lietuviai imtų protestuoti, neramumus galėtų malšinti šalyje dislokuotos NATO pajėgos.

respublika.lt