Aktualijos

DĖL VERSLINĖS ŽVEJYBOS VALSTYBINIUOE EŽERUOSE IR TVENKINIUOSE

Written by Redakcija · 6 min read

 ASOCIACIJŲ SĄJUNGA „ŽUVININKŲ RŪMAI“

„ŽUVININKŲ RŪMAI“ THE ALLIANCE OF ASSOCIATIONS

L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius, tel. 8676 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com

Jo Ekscelencijai  Europos Komisijos Pirmininkui  Jean-Claude Juncker 

ŽINIAI: 

Jos Ekscelencijai LR Prezidentei Daliai Grybauskaitei

LR Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui

LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Pirmininkui Ramūnui KarbauskiuiLR Seimo opozicijos lyderiui Gabrieliui Landsbergiui

LR Žemės ūkio ministrui Giedriui Surpliui

LR Aplinkos ministrui Kęstučiui  Navickui     

LR Seimo Kaimo reikalų komiteto Pirmininkui Andriejui Stančikui

LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto Pirmininkui  Kęstučiui Mažeikai

LR Seimo Ekonomikos komiteto Pirmininkui Rimantui Sinkevičiui

LR socialinės  apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos Pirmininkui Artūrui Černiauskui

Žuvininkystės departamento direktorei Agnei Razmislavičiūtei-Palionienei

Žuvininkystės tarnybos direktoriui Tomui Kazlauskui

LR Seimo nariams

Žvejams

Žiniasklaidai 

DĖL VERSLINĖS ŽVEJYBOS VALSTYBINIUOE EŽERUOSE IR TVENKINIUOSE

dėl limitų skyrimo kuojų, ešerių, karosų, lydekų, karšių, lynų, raudžių, starkių, plakių žvejybai valstybiniuose  ežeruose ir tvenkiniuose

                                                Vilnius,  2018-07-23

            2017-11-15 Jums gerbiamas Europos Komisijos Pirmininke  Jean-Claude Juncker rašėme  laišką „APIE  VERSLINĖS  ŽVEJYBOS  DRAUDIMUS“ (pridedame). Šį laišką taip pat išsiuntėme  Estijos, Latvijos, Lenkijos, Švedijos ir Vokietijos vadovams   bei Lietuvos vadovams ir atsakingiausioms institucijoms.

            DĖKOJAME  Jums už atsakyme išsakytą  rūpestį dėl racionalaus žuvų išteklių panaudojimo.

ATKREIPIAME DĖMESĮ, kad Lietuvos vadovai ir atsaskingiausios institucijos iki šiol neskyrė limitų   kuojų, ešerių, karosų, lydekų, karšių, lynų, raudžių, starkių, plakių žvejybai valstybiniuose  ežeruose ir tvenkiniuose. 

Laiške aiškinome, kad Lietuvoje tyvuliuoja 2621  kv. kilometrų vidaus vandens telkinių – apie 3000 ežerų, apie 1500 tvenkinių ir apie 29 tūkst. upių, upelių bei kanalų ir Kuršių marios. Ežerai užima 47 proc. – 1232 kv. km., Kuršių marios 22 proc. – 576 kv. km.,  upės 18  proc.  –  472 kv. km. ir tvenkiniai 13 proc. – 341 kv. km.  PAŽYMĖJOME, kad apie 90 proc. žuvų sugaunama Kuršių mariose, kurių plotas 22 proc. visų vidaus vandenų ploto, o likusiuose vandens telkiniuose sugaunama tik 10 proc. žuvų. PRAŠĖME, kad būtų skiriami  limitai  kuojų, ešerių, karosų, lydekų, karšių, lynų, raudžių, starkių, plakių žvejybai valstybiniuose  ežeruose ir tvenkiniuose. Pagal LR Žuvininkystės įstatymą verslinė žvejyba leidžiama didesniuose kaip 200 ha vandens telkiniuose remiantis žuvininkystės tyrimų rezultatais. PATEIKĖME  INFORMACIJĄ, kad mokslininkai ištyrę  68  vandens telkinius didesnius kaip 200 ha, kurių plotas yra 41463 ha rekomendavo žuvų produkcijos sugavimo limitus (kilogramais): ešerys 142627 kg. kas sudaro 16,33 proc., karosas – 7836 kg.   0,9 proc., lydeka 23864 kg. – 2,73 proc., lynas 33946 kg. –  3,89 proc., karšis 126876 kg. – 14,53 proc., starkis 9627 kg. – 1,1 proc., kuoja 270390 kg. – 30,97 proc., plakis 94419 kg. – 10,81 proc., raudė 13035 kg. – 1,49 proc., kitos 150570 kg. – 17,24 proc., iš viso 873190 kg.  Pagal mokslininkų tyrimus vidutinis žuvų produkcijos limitas ežeruose ir tvenkiniuose buvo apie 21 kg. žuvų 1 ha (lentelė pridedama).  Anksčiau verslinei žvejybai skirdavo limitų apie 7,5–4,6 kg. iš  1  ha. 

            Mes kreipdamiesi į Jus aiškindami ir prašydami, kad milžiniški žuvingi Lietuvos valstybinių ežerų ir tvenkinių plotai (60 proc. 1673 kv. km) būtų naudojami žuvų gaudymui rinkai pagal Žuvininkystės įstatymo reikalavimus. PAŽYMĖJOME, kad Aplinkos ministras, atsakingiausi Lietuvos pareigūnai ir kai kurie politikai NENORI ir BOIKOTUOJA, kad žvejai verslininkai į rinką  patiektų daugiau žuvų ir kad varguoliai galėtų įsigyti pigių  žuvų.  

            ATKREIPĖME DĖMESĮ, kad 2017-04-07 Aplinkos ministras K. Navickas  pateikė informaciją, kad  ištyrinėtuose 384 ežeruose ir tvenkiniuose bendra žuvų biomasė 2011-2016 m padidėjusi 1,5 karto, o vidutinis žuvies svoris padidėjo apie 1,3 – 1,4 karto.

            PAŽYMĖJOME, kad naujos kadencijos  LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K. Mažeika su Seimo nariais M. Majausku, V. Vingriene ir A. Gaidžiūnu  2017-10-12  įregistravo ir ŽAIBO GREITUMU pradėjo viešinti LR Žuvininkystės įstatymo pataisas siūlydami uždrausti verslinę žvejybą visuose vandens telkiniuose išskyrus Kuršių marias. SEIME  SUSIBŪRĖ SMOGIAMOJI  POLITINĖ JĖGA, kuri stengiasi įstatymu politiškai uždrausti verslinę žvejybą ežeruose ir tvenkiniuose. 

            ŽINOMA, kad visas pasaulis tame tarpe ir kaimyninės  VALSTYBĖS PROPAGUOJA ir SKATINA vidaus vandenų verslinę žvejybą ir šviežių žuvų pardavimą. Tačiau VALDANTIEJI  LIETUVĄ žlugdo smulkųjį  žvejybos verslą. 

ATKREIPIAME  DĖMESĮ, kad Aplinkos viceministrė R. Brandišauskienė 2017-10-25  d. Prezidentūrai  rašė: „ … nustatytas žuvų sugavimo limitas ežeruose 2008-2014 metais BŪDAVO PANAUDOJAMAS TIK APIE  20 proc. …“. Panaši informacija  buvo išsiųsta LR Seimo ir Vyriausybės VADOVAMS. Tai  reiškia,  kad tais metais 80 proc.  žuvų nebuvo  sugauta ir jos pasiliko  vandens telkiniuose. 

2018-01-12 LR Seimo Kaimo reikalų komitetas sprendimu „Dėl žuvininkystės srities valdymo tobulinimo“ Nr. 110-S-1 pasiūlė Lietuvos Respublikos Vyriausybei: „ … 1. Užtikrinti, kad būtų įgyvendinamos visos Lietuvos Respublikos žuvininkystės įstatymo nuostatos, įskaitant ir žvejybos vidaus vandenyse limitų nustatymą bei žvejybos taisykles žvejams verslininkams ir žvejams mėgėjams ir  …“.

            Į šį komiteto sprendimą nereagavo  nei LR Ministras Pirmininkas S. Skvernelis, nei Aplinkos ministras K. Navickas –  LIMITŲ NESKYRĖ. 

            2018-02-03 laikraštis „Lietuvos  žinios“ rašė: „Verslinė žvejyba nerimsta ir vėl drumsčia vandenį – reikalauja žvejybos limitų, kurių Aplinkos ministerija  šiam verslui neskiria nuo 2015 metų. Tada buvo sustabdyta verslinė žvejyba šalies ežeruose, kuriuose šeimininkavo šis verslas žuvų išteklius buvo semte išsėmęs “.

            2018-02-21 masinėje žiniasklaidoje Aplinkos ministras K. Navickas aiškino: „Nebegrįšime į tuos laikus kai šimtuose Lietuvos ežerų buvo leidžiama verslinė žvejyba, o žuvų ištekliai labai mažėjo“. 

 PAŽYMIME, kad NIEKADA nebuvo skiriami limitai verslinei žvejybai ŠIMTUOSE EŽERŲ ir NIEKADA NEŽUVAVO VERSLININKAI šimtuose ežeruose. ATKREIPIAME  DĖMESĮ, kad nuo 2008 iki 2014 metų limitai verslinei žvejybai būdavo išduodami 10 – 14 ežeruose, o limitai pasak viceministrės R. Brandišauskienės buvo išnaudojami tik apie 20 proc.

2018-07-16 Klaipėdos universitete Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko K. Mažeikos išsakytas mintis aiškino daugelis Lietuvos laikraščių, televizijos ir internetiniai portalai: „Turime pavyzdžių didesniuose ežeruose, kur verslinė žūklė buvo leidžiama, žuvų ištekliai išeikvoti, liko tik menkavertės žuvys, ekosistema labai sunkiai atsikuria“. Kalbėdamas K. Mažeika aiškino, kad verslinės žvejybos uždraudimas vidaus vandenyse turi būti įteisintas įstatymu, nes YRA TOKIA POLITINĖ VALIA.  Susidaro nuomonė, kad K. Mažeika PARTIJOS VARDU siekia sunaikinti verslinę žvejybą ežeruose ir tvenkiniuose.

PAŽYMIME, kad mokslininkai nė karto nenustatė nualintų vandens telkinių. 

PRAĖJO  6 mėnesiai nuo Kaimo reikalų  komiteto kreipimosi į LR  Vyriausybę  dėl  limitų skyrimo  verslinei   žvejybai. AUKŠČIAUSIOS LIETUVOS INSTITUCIJOS   NEREAGOVO, o  APLINKOS  MINISTRAS  LIMITŲ  NESKYRĖ. 

Lietuvos  politikai ir valdininkija NORI ir SIEKIA, kad apie 200 tūkst. žvejų mėgėjų naudotųsi  Lietuvos ežerų ir tvenkinių  žuvų ištekliais ir VALSTYBĖS SKIRIAMAIS ASIGNAVIMAIS ŽUVŲ IŠTEKLIŲ GAUSINIMUI, APSAUGAI, VANDENŲ PRIEŽIŪRAI ir MOKSLINIAMS TYRIMAMS. Apie likusių  Lietuvos gyventojų pamaitinimu lietuviškomis gėlavandenėmis žuvimis jie negalvoja,  NES JIEMS REIKIA DAUGIAU  ŽVEJŲ MĖGĖJŲ  BALSŲ. Tenka apgailestauti, kad valdininkai ir politikai garbinantys žvejus mėgėjus PAMIRŠTA, KAD MILIJONAS GYVENTOJŲ, tarp kurių daug MĖGĖJŲ, DĖL PANAŠIOS POLITIKOS PABĖGO IŠ LIETUVOS, o buvę AKTYVIAUSIEJI MĖGĖJAI PAAUGLIAI ma˛ai ˛uvauja – JIE PROPAGUOJA KOMPIUTERIUS ir MOBILIUOSIUS TELEFONUS.  Gerbiamieji politikai ir valdininkai, ŽINOKITE, kad žvejų mėgėjų kontingentas, SUGAUNAMOS  ŽUVYS,  nario mokesčiai ir įvairiausių paslaugų mokesčiai  STABILIAI TIESIOG PROPORCINGAI MAŽĖJA mažėjančiu Lietuvoje gyvenančių procentu. Įvairūs siūlymai, kad į Lietuvą atvyks užsienio turistai gaudyti žuvų ežeruose ir tvenkiniuose ir papildys Lietuvos biudžetą neturi jokio ekonominio pagrindo. PRISIMINKITE, kad sukurtas už beveik 1,5 milijono eurų AUKŠTAITIJOS ŽVEJŲ ROJUS papildomai nepritraukė nė 1 žvejo ir NEIŠRINKO į Seimą žvejų mėgėjų  NUMYLĖTINIO ir ROJAUS KŪRĖJO Aplinkos viceministro L. Jonausko.  Apie politikų ir valdininkų sukurto ROJAUS nuostolius nekalba nei vyriausybės profesionalai nei  specialūs agentai.  O apie žvejus verslininkus skleidžia visokius išmislus. Susidaro nuomonė, kad vidaus vandenų žvejų verslininkų labiausiai nekenčia G. Kirkilas, A. Kontautas, L. Jonauskas, V. Mazuronis, K. Navickas, K. Mažeika, M. Majauskas, V. Vingrinė, A. Gaidžiūnas, V. Graičiūnas.   Būtų gražu, kad jie kartu su specialiausiais agentais ir su žvejais  mėgėjais išnarpliotų investicijas į Žvejų rojų ir paskelbtų gautą LIETUVAI naudą. Nereikėtų pamiršti, kad ROJAUS ežerams tyrinėti specialiai buvo nusamdyti mokslininkai.

ŽINIASKLAIDA NUOLATOS   aiškina apie neteisėtus verslininkų veiksmus nepateikdama nė vieno objektyvaus fakto. Blaiviai mąstančiam turėtų būti aišku, kad verslininkai gaudami limitus žuvauti keliuose dešimtyse ežeruose negalėjo nualinti visų Lietuvos vandens telkinių. Didesnės melo dozės turbūt ir pragaro jėgos nesugalvotų.

 

              NUOŠIRDŽIAI DĖKOJAME Aplinkos viceministrei R. Brandišauskienei pasakiusiai teisybę, kad žvejai verslininkai ežeruose 2008-2014 metais PANAUDOJO TIK 20 proc. LIMITŲ.

             PASIBAISĖTINA ir ŠIURPINA tai, kad Aplinkos ministras  K.Navickas, komiteto pirmininkas K. Mažeika ir daugybė jiems artimųjų  ir parankinių nesiteikia naudotis faktais ir TOTALIAI  NIEKINA  ŽVEJUS  VERSLININKUS.  Gal aukščiausių pareigūnų  ir politikų MELAS,  ŽMONIŲ  APGAUDINĖJIMAS,  VEIDMAINIAVIMAS  ir  ĮSTATYMŲ  NEVYKDYMAS   yra  valstybės   valdymo  PRINCIPAI  ir PAGRINDAI?!   KYLA KLAUSIMAI AR   SU  TUO  TAIKSTYSIS   LR  SEIMAS  ir  PROFESIONALŲ   VYRIAUSYBĖ ???

 

ŽINOTINA, kad didesnių kaip 200 ha  vandens telkinių Lietuvoje yra 99.

 

PRIMENAME, kad 2006 m. ministras Pirmininkas G. Kirkilas pradėjo rengtis uždrausti  verslinę žvejybą  nuo 2013 metų visuose vidaus vandens telkiniuose.  G. Kirkilo sumanymas BUVO POLITINIS, nes iš žvejų mėgėjų RINKIMUOSE BUVO TIKIMASI  IR DABAR SIEKIAMA GAUTI  DAUGIAU BALSŲ. Nuo tada didžioji dalis politikų  ir atsakingiausių valstybės pareigūnų, PASISAMDĘ ŽINIASKLAIDĄ, kurios  smagratis griausmingai didindamas apsukas   tebepila dozes purvo ant žvejų verslininkų, aiškindama, kad žvejai verslininkai nualino vandens telkinius, brakonieriauja, trukdo žvejams mėgėjams meškerioti ir įrodinėja Lietuvai, kad reikia uždrausti verslinę žvejybą valstybiniuose ežeruose ir tvenkiniuose.

 

PASTEBIMA, kad  didesnieji valdininkai  ir politikai ant žvejų verslininkų pažeria vis  didesnes melagystes ir pažeminimus, nes jie turi daugiau pinigų ir didesnę prieigą prie žiniasklaidos.

 

Didžiai gerbiamas Europos Komisijos Pirmininke, prašome Jūsų atsiųsti į Lietuvą komisiją išsiaiškinti valstybinių ežerų ir tvenkinių žuvų išteklių būklę,  paaiškinti Lietuvos vadovams apie įstatymų vykdymo prievolę,  nuobaudas įstatymų pažeidėjams ir įpareigoti  Lietuvos vadovus  vykdyti LR Žuvininkystės įstatymą ir  kad NEATIDĖLIOJANT skirtų limitus nors po  4,6 kg. iš 1 ha verslinei žvejybai valstybiniuose ežeruose ir tvenkiniuose gaudyti kuojas, ešerius, karosus, lydekas, karšius, lynus, raudes, starkius, plakius ir kitas menkavertes žuvis.

Taip pat prašome neleisti įstatymu uždrausti verslinę žvejybą valstybiniuose ežeruose ir tvenkiniuose. 

 

 

Asociacijų sąjungos “Žuvininkų rūmai” prezidentas                           Leonas Kerosierius.