Aktualijos

EURAS

Written by admin · 2 min read

  2015 m. sausio 1-15 d. Lietuvoje už prekes bei paslaugas atsiskaityti bus galima ir litais, ir eurais. O grąža, išskyrus išimtinius atvejus, bus atiduodama tik eurais. Šie pokyčiai labiausiai atsilieps daugiausia klientų kasdien sulaukiančiam verslui – apie 15 tūkst. mažmeninės prekybos parduotuvių, taip pat beveik 7 tūkst. viešojo maitinimo įmonių. 

***********  Papildymas 2015 01 09: 1 EUR = 3.45280 LTL

 

Daugiau nei 5 tūkstančiai ūkio subjektų įsipareigojo nepiktnaudžiauti euro įvedimu ir kainas perskaičiuoti sąžiningai. Prisijungusios prie Geros verslo praktikos, įvedanti eurą, memorandumo, šios įmonės ir kiti ūkio subjektai įgijo teisę 13 599 prekybos ir paslaugų teikimo vietų žymėti specialiu ženklu „Perskaičiuota sąžiningai“.  euras.lt 

 

 

Praktiniai aspektai

Tam, kad sklandžiai pereitume nuo lito prie euro reikia įsiminti keletą esminių dalykų:

 Žinokite – nuo 2015 m. sausio 1 dienos litai į eurus visoje Lietuvoje bus keičiami nemokamai ir visur vienodu kursu (1 euras – 3,4528 lito).
Litus į eurus nemokamai keis Lietuvos bankas, komerciniai bankai, paštas ir kai kurios kredito unijos.
Pasidomėkite, kur arčiausiai galėsite išsikeisti grynuosius litus. Primename, kad sąskaitose esančios lėšos bus konvertuojamos automatiškai, tad nereikės gaišti laiko lankantis pinigų keitimo vietose.

2015 m. sausį 15 dienų bus galima atsiskaityti ir litais, ir eurais, bet grąžą gausite eurais. Dėmesio – pardavėjai turės teisę vienu kartu priimti ne daugiau penkiasdešimties monetų.

Susipažinkite su euro banknotais ir monetomis. Be apsaugos požymių, svarbu žinoti, kad eurų banknotai visose šalyse vienodi, o monetų viena pusė ‒ bendra, kita – būdinga konkrečiai šaliai. Lietuvos monetos nacionalinėje pusėje nukaldintas šalies simbolis – Vytis, apsuptas 12 žvaigždžių.  Susipažinti su lietuviškomis eurų ir euro centų monetomis bus galima nuo 2014 m. gruodžio – bankuose ir Lietuvos pašto skyriuose bus platinami euro monetų rinkiniai, kuriuos sudarys 23 visų nominalų euro monetos. Rinkinys bus parduodamas už 40 litų – tokia yra rinkinio eurų vertė (11,59 euro).

Atkreipkite dėmesį į lipduką  –   tai reiškia, kad šis pardavėjas ar paslaugų teikėjas yra prisijungęs prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo, kuriuo įsipareigoja sąžiningai perskaičiuoti kainas ir nedidinti jų prisidengiant euro įvedimu.

Mokykimės skaičiuoti eurais. Pasinaudokime dabartiniu laikotarpiu, kai kainos skelbiamos dviem valiutomis. Prekių etiketės – savotiškas „paruoštukas“, rodantis, kokios kainos bus po Naujųjų metų. Pratinkimės kainas skaičiuoti ne tik litais, bet ir eurais.

Neužkibkite ant sukčių kabliuko. Nei valstybės institucijos, nei bankai ar kito kredito įstaigos litų į eurus namuose ar gatvėje nekeis, pinigų “nesurašinės”, nereikalaus atskleisti asmeninių, elektroninės bankininkystės ir kitų duomenų. Perspėkite ir artimuosius, ypač vyresnio amžiaus – atsargumo niekada nebus per daug.

Keitimo kursas

Nuo 2015 m. sausio 1 d. litai į eurus bus nemokamai keičiami kursu 3,45280 lito už 1 eurą.

Šį neatšaukiamą litų perskaičiavimo į eurus kursą 2014 m. liepos 23 d. patvirtino Europos Sąjungos Taryba, priimdama  galutinį sprendimą dėl Lietuvos dalyvavimo Ekonominėje ir pinigų sąjungoje (EPS) nuo 2015 m. sausio 1 d. Nuo šios datos Lietuva tampa devynioliktąja visaverte euro zonos nare, kurioje naudojama bendroji Europos Sąjungos valiuta – euras. Beje, lito ir euro santykis yra toks pats, kokį Lietuvos bankas nustatė dar 2002 m. vasario 2 d., kai litas buvo susietas su euru.

Kas keis nemokamai
Atsiminkite: Litus į eurus nuo 2015 metų sausio 1 d. nemokamai keis:

    Lietuvos bankas (neribotą laiką);
    Komercinių bankų skyriai (visi – iki liepos 1 d., paskui – kai kuriuose skyriuose ir tik banknotus);
    Lietuvos paštas (iki 2015 m. kovo 1 d.);
    Kai kurios kredito unijos (iki 2015 m. kovo 1 d.).

Jeigu kas nors siūlys keisti pinigus namuose ar gatvėje – nepakliūkite ant „kabliuko“ ir nedelsdami praneškite apie tai policijai telefonu 112. Taip pat perspėkite savo artimuosius, draugus – taip apsaugosite ir juos.

Kitų metų pirmąjį pusmetį litų banknotai ir monetos į eurus bus nemokamai keičiami 343 komercinių bankų padaliniuose. Be to, nuo kitų metų pradžios iki kovo 1 d. litų banknotus ir monetas į eurus neatlygintinai keis 11 kredito unijų 14 keitimo vietų ir 330 AB Lietuvos pašto padalinių. Nemokamai litus į eurus keisiančių pašto padalinių sąrašas patvirtintas šių metų gegužės pradžioje.

Litus į eurus, bet tik banknotus, bus galima nemokamai išsikeisti ir antrąjį 2015 m. pusmetį. Tą darys 89 komercinių bankų padaliniai. Lietuvos bankas savo kasose Vilniuje ir Kaune litų banknotus ir monetas į eurus keis nemokamai neribotą laiką.

Informaciją apie grynųjų litų neatlygintino keitimo į eurus vietas bus teikiama ir nemokamu euro telefonu Nr. 8 800 34528.