Aktualijos

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie Prezidento pasirinkimą

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read

Gintaras FURMANAVIČIUS  Lietuvos politikoje nėra daug įvykių, kurie įvyktų tik kartą metuose. Norėtųsi, kad tai būtų politikų nusikalbėjimai, bet taip nėra ir panašu, kad dar ilgai nebus. O štai metinis Prezidento pranešimas – vienas tokių. Tai, ką pasakė Prezidentas jau aptarė ne tik etatiniai dvaro kalbėtojai, visada kalbantys taip teisingai, kaip tuo metu reikia, bet ir buvę tose pareigose jo pirmtakai.

 Prezidento kalba man labai patiko, nes jis vėl labai aiškiai pasisakė apie 38 Konstitucijos straipsnį, apie valdančiųjų dėka iš mūsų atimtą teisę rengti referendumus ir kas šiandien bene svarbiausia – kas tai yra šeima bei pirmą kartą Seimo nariams skaitydamas metinį pranešimą kalbėjo ne tik apie valdančiųjų dviveidiškumą, bet ir apie konkrečią partiją, valdančią ,,Tiesos ministeriją”. Žinant Prezidento polinkį į politkorektiškumą tai nuskambėjo tikrai pakankamai stipriai.

Kad jo pasisakymas buvo neeilinis įvykis galima spręsti vien iš kas savaitę po nesąmonę iš prabangių Briuselio tolių mums pristatančio A. Kubiliaus pasisakymo:

„Po trijų dienų užmiršime, apie ką ji iš viso buvo”, – savo poziciją ir karštą troškimą apie Prezidento kalbą mums pateikė A. Kubilius. Aš labai tikėjausi, kad jis nepamirš mums priminti, jog kažkur arti kyšo plaukuota Kremliaus ranka, bet tikriausiai jo politinė Siamo dvynė karingoji Raselė pamiršo jam apie tai priminti.

Nuo liūdno veido ekspremjero neatsiliko ir kiti mums iki gyvo kaulo įdrįsę dvaro trubadūrai. „Nebuvo tezių arba pareiškimų šioje kalboje, kas būtų labai nustebinę,” – nenustebusiu veidu pakomentavo etatinė dvaro freilina Rima Urbonaitė. „Strūktūros, tematikos, retorikos prasme šis metinis pranešimas panašus į praėjusį,”- konstatavo kitas teisingasis ekspertas Ramūnas Vilpišauskas.

Prisiminkime, ką gi dvariškiai kalbėjo apie buvusios prezidentės metinius pranešimus:

„Anot prezidentės, mes esame pakankamai stiprūs tarptautinėje erdvėje ir mūsų pasiekimai labai ženklūs. Tai to užaštrinimo, kiek mes galime ir kiek mes pasiekėme, buvo, jis galbūt net ne visada buvo pamatuotas, buvo toks šiek tiek hiperbolizuotas”, – komentavo pašnekovė” (Rima Urbonaitė).

„Komentuodamas antradienį nuskambėjusį priešpaskutinį D. Grybauskaitės kadencijoje metinį pranešimą, K. Girnius DELFI sakė, jog pirmasis jam kilęs įspūdis yra teigiamas.
„Manau, kad tai geriausias D. Grybauskaitės metinis pranešimas, nes jame išlaikyta nebloga pusiausvyra.”

Juk suprantama, kad tokia dvariškių reakcija labai aiškiai parodo, kad Prezidentas – ne jų marionetė. Reiškia jis mūsų Prezidentas. Ką jis ir parodė mums, vienintelis iš visų valdžių atsiųsdamas savo sveikinimą Šeimų maršui. Neturėdamas užnugaryje jokios partijos palaikymo jis pastaruoju metu pakankamai drąsiai prieštarauja režimui ir atskiriems jo sraigteliams, siekiantiems atimti iš jo net teisę atstovauti valstybę Europos vadovų taryboje, nors Konstitucijoje sakoma, kad tai viena iš svarbiausių Prezidento funkcijų. Konservatorių lojikai tiek nusisvaigo, kad Europos sąjungos reikalai bandomi įvardinti kaip Lietuvos vidaus reikalai.

Atrodo, kad artėja įdomūs laikai. Labai norisi tikėti, kad Prezidento įvardytai Tiesos ministerijai pagaliau bus aplaužyti ragai. Ko mes visi, tie kur ne šviesuomenė labai laukiame, norime ir tikimes.

respublika.lt