Aktualijos

Gintaras Furmanavičius. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie ribas

Written by Redakcija · 2 min read

Gintaras FURMANAVIČIUS  Kai mokiausi devintoje ar dešimtoje klasėje, tarp bendraamžių labai išpopuliarėjo juodi vadinamieji „diplomatai” mokykliniams sąsiuviniams ir knygoms susidėti. Pamenu, juos kažkodėl dar vadinome Čarliais. 

Kaip ir daugelio kitų daiktų, tuo metu jų gauti buvo neįmanoma ir aš buvau labai laimingas, kai tėtis tokį bendraamžių geidžiamą daiktą man parvežė net iš Maskvos, kur buvo komandiruotėje. Aš tapau tokiu, kaip daugelis mano bendramokslių.

Šiuos prisiminimus sukėlė šią savaitę Lietuvos premjerės ištarta frazė: „Atitinkami patikslinimai Vyriausybės nutarimu bus daromi, numatant, kad, praėjus tinkamam laikui pasiskiepyti pilnai, Galimybių pasas, pabrėžiu, pramogoms, o ne formaliajam švietimui ar juo labiau ugdymui, būtų taikomas asmenims nuo 12, o ne nuo 16 metų, kaip yra šiuo metu”, – antradienį Seime žurnalistams sakė premjerė.

Nebesinori dar kartą ieškoti ir dar kartą nerasti elementarios logikos besmegenių vyriausybės veiksmuose ir kalbose. Jūs padėkite man suprasti, kaip galima nenorinčius į save leistis eksperimentinio šlamšto paauglius palikti be treniruočių, įvairių būrelių lankymo, neformalaus bendravimo su bendraamžiais? Juk būnant paaugliu ypač svarbu būti tokiam, kaip visa tavo bendruomenė. Psichologė Jūratė Marcinkevičienė tai patvirtina: „Priklausymas grupei yra vienas iš svarbiausių dalykų paauglio gyvenime. Jaunuoliams tai suteikia galimybę lavinti savo socialinius įgūdžius, kurti tarpusavyje lygiaverčius santykius, įvertinti savo sprendimus. Paaugliui, kuris yra tam tikros grupės ar bendruomenės narys, yra svarbus narių įvertinimas bei pripažinimas.” Suprantu, kad narkotikų vartojimo veteranė, seimo narė be biografijos ir fatališku susigalvotu vardu Morgana kartu su savo paauglių partija ankščiau ar vėliau prastums narkotinių medžiagų vartojimo dekriminalizavimo įstatymą. Norint įsigyti narkotikų nereikės to nelegitimaus Galimybių paso. Tačiau ką daryti tiems paaugliams ir jų tėvams, kurie nenori savo laisvalaikio užsiėmimų pakeisti narkotikais?

Reaguodamos į dar vieną „bukalaurų” vyriausybės sugalvotą kliedesį, aktyvios mamos basos piketavo prie Vyriausybės rūmų. Manote, kas nors iš bevaikių vyriausybės fėjų išėjo jų išklausyti? Atspėjote – neišėjo. Tik prieš trečiadienį vykusį Vyriausybės posėdį nusikalbėti progos nepraleido ministras, kurio pavardė atitinka substanciją: „Norėčiau kreiptis į visas mamas. Mes tikrai stengiamės apsaugoti vaikus. Noriu pasakyti, kad prašymas leisti to nedaryti prilygtų pasakymui: „Leiskite mūsų vaikams žaisti su sprogmenimis.” Nepykite, bet to daryti mes tikrai negalime”, – nurodė A.Dulkys.

Negana to, šviesuomenė nepraleido progos paleisti savo patyčių tirados. Štai buvęs TV3 žinių redakcijos vadovas ir buvęs nusipelniusios LRT tyrėjos panelės Makaraitytės sutuoktinis S.Babilius feisbuke viename savo komentarų po įrašu apie basas mamas nustebęs paklausė: „O kodėl ne nuogom š…knom?” Akivaizdus nuogų moterų vaizdų trūkumas iširus santuokai? O kaipgi be visų galų euromeistrės, balsingosios Matuko Maldeikiuko mamos, kuri prieš režimo išsidirbinėjimus protestavusias mamas išvadino basomis kvailelėmis. Pati kuo toliau, tuo mažiau panaši į protingą. Matyt, smegenys nespėjo į traukinį, kuris žmogaus kūną nugabeno į šiltą Briuselio biurokrato krėslą.

Viena mama, kuri dalyvavo proteste, perdavė linkėjimus premjerei: „Prašau savo žaidimus žaisti savo aikštelėje, o vaikų neliesti. (…) Vaikai turi sportuoti, turi turėti normalų laisvalaikį”, – sakė moteris, kuri pasisako prieš reikalavimą dėvėti kaukes moksleiviams ir apskritai neigiamai vertina Galimybių pasą.

Kitą dieną aktyvios mamos buvo priimtos prezidentūroje, kur su jomis bendravo Gitano Nausėdos patarėja. Aukštuomenė-šviesuomenė į tai netruko sureaguoti, išvadindama prezidentūrą „antivakserių” prieglobsčiu.

O dabar apie ribas. Visi mes gyvenime turime principus. Ir kiekvienas turime ribas, iki kiek galime leistis į kompromisus, derindami savo principus su gyvenimo realijomis. Mūsų vaikai ir anūkai yra raudona linija, žyminti ribą, kurios niekam nebus leista peržengti. Niekam! O ypač bevaikių vyriausybei. Niekada! Gamtoje tėvai visuomet gina savo palikuonis. Ginsime ir mes. Nes kitas žingsnis – eksperimentiniu šlamštu skiepijami penkiamečiai. O tai jau visiškas užribis.

Vinstonas Čerčilis yra pasakęs: „Niekas nepajėgs pažeminti jūsų be jūsų sutikimo.” Perfrazuojant jį galima teigti, kad niekas, o ypač ši nevykėlių vyriausybė, nepajėgs žaloti vaikų be mūsų sutikimo.

respublika.lt