Aktualijos

Iš arti. Kaip Seimas svarstė siūlymą išslaptinti prisipažinusius KGB bendradarbius

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read
Iš arti. Kaip Seimas svarstė siūlymą išslaptinti prisipažinusius KGB bendradarbius Jūsų dėmesiui siūlome diskusiją, kilusią šių metų birželio 14-ąją Lietuvos Respublikos Seime dėl Lenkų rinkimų akcijos atstovo Zbignevo Jedinskij pasiūlyto įstatymo projekto, kuriuo siūloma išslaptinti su KGB bendradarbiavusius ir apie tai prisipažinusius asmenis, nors Lietuvos Respublika yra pasižadėjusi jų paslapti išsaugoti.

Deja, siūlomos pataisos nebuvo pristatytos, tik apsikeista įžeidžiomis replikomis – Andriui Kubiliui konservatorių frakcijos vardu paprašius pertraukos, projekto pateikimas buvo atidėtas iki kito posėdžio. Taip nusprendė iš 93 užsiregistravusių balsavę 92 Seimo nariai (31 buvo už, 45 – prieš, o 16 susilaikė; kas be ko, būtų gerai žinoti, ir ką tuo metu veikė 47 neva mūsų atstovai, bet niekas nė nebandys to aiškintis).

Diskusijų metu buvo išsakyta ir tokių nuomonių, kad išslaptinti įslaptintus KGB darbuotojus Lietuvoje siekia Rusija. Ypač aštriai nuskambėjo konservatorės Rasos Juknevičienės žinojimas, kad Kremlius veikia ir LR Seime. Dar daugiau – per Z. Jedinskį, šio projekto autorių, palaikantį V. Putino politiką, Kremlius galimai atlieka hibridines atakas prie Lietuvos valstybę. 

Kad jos pozicija būtų svaresnė, politikė pridūrė, jog taip mananti ne ji viena, bet ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas – kalbėdamas su ja telefonu, jis neva išsakęs tokią pačią nuomonę: įslaptintų KGB’istų išviešinimu suinteresuotos Rusijos slaptosios tarnybos.

Seimo narys Povilas Urbšys taip pat sukritikavo pasiūlymą paviešinti, kurie buvę KGB agentai apsisprendė nebendradarbiauti su KGB. Jo teigimu, tai, visų pirma, būtų naudinga senąją agentūrą suaktyvinti siekiančiam Kremliui. Kita vertus, taip paskatintų Kremlių keršto akcijoms. Kas nutinka tiems, kurie pasitraukia, geriausiai rodo cheminė ataka Jungtinėje Karalystėje prieš tėvą ir dukrą Skripalius.

Savo paaiškinimą pateikė ir konservatorius Arvydas Anušauskas. Jo teigimu, prieš 20 metų valstybė įsipareigojo saugoti paslaptį su sąlyga, kad buvę bendradarbiai neis į politiką. Kai du iš jų pabandė, jie buvo išviešinti, teigė A. Anušauskas. Nereikia nė sakyti, kad salėje tuo metu kilo triukšmas…

Klausimą pristatyti turėjusi Rita Tamašunienė atmetė visas insinuacijas, išvadinusi konservatorių frakcijos motyvus absurdiškais. Petras. Gražulis nusistebėjo, kodėl konservatoriai dangsto kagėbistus, o projekto autorius Z. Jedinskij konservatorių atsisakymą leisti pristatyti šį liustracijos projektą būtent Gedulo ir vilties dieną pavadino negarbingu. Jam pritarė ir Lenkų rinkimų akcijos frakcijos kolega Jaroslav Narkevič, pasidalijęs savo nuostaba, kad „Va­gys rė­kia – gau­dyk va­gį!“ Artūras Skardžius pasiūlė  kon­ser­va­to­riams iki ki­to po­sė­džio grą­žin­ti vi­sus iš KGB ar­chy­vų pa­vog­tus KGB ben­dra­dar­bių są­ra­šus.

Beje, Zbignevo Jedinskij projektas, išties ilgu pavadinimu „Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo Nr. VIII-1436 8 straipsnio pakeitimo įstatymas“, skamba taip:

1 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas
1. Užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos yra išslaptinami nuo 2019 m. sausio 1 d.

Taigi Jūsų dėmesiui – visas diskusijų Seime vaizdo įrašas:

tiesos.lt