Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis mano, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės galėtų vykti per kitais metais pavasarį vyksiančius Prezidento rinkimų pirmąjį ir antrąjį turus.
„Norime išnaudoti visas galimybes, kad kuo daugiau žmonių ateitų, kad žmonės nuspręstų ir išspręstų galų gale teisę išsaugoti Lietuvos pilietybę, neprarasti jos įgyjant kitos šalies pilietybę. (…) Referendumas vyktų per pirmąjį ir antrąjį Prezidento rinkimų turus. Kalbama apie du turus, bet jeigu būtų nuspręsta daryti dvi dienas – tai irgi sveikintinas variantas“, – pirmadienį žurnalistams po susitikimo su Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovais sakė V. Pranckietis.Pasak Seimo vadovo, valdantieji dar neapsisprendę dėl galutinio varianto, tačiau tikimasi, kad per vasarą bus susitarta dėl to.
Pirmadienį Seimo pirmininkas V. Pranckietis susitiko su Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininke Dalia Henke, Pasaulio lietuvių bendruomenės atstove Lietuvoje Vida Bandis ir Seimo nariu Antanu Vinkumi.
„Jie atėjo pasidžiaugti pirmiausia tuo, kad priėmėme įstatymo pataisas dėl referendumo, vertina tai kaip labai pozityvų dalyką. Taip ir mes vertiname, dėl to ir balsavome dėl šito dalyko. Lauksime KT išvados, į kurį dar kreipsimės, kad būtų pateikta išvada dėl šito referendumo atitikimo Konstitucijai“, – sakė V. Pranckietis.
Pasak Seimo pirmininko, susitikime buvo kalbama ir apie tai, kaip žmones paskatinti dalyvauti referendume.
„Mes kalbėjome apie bendruomenes, apie Lietuvoje gyvenančius žmones, kad jie daugiau suprastų, kodėl tai yra reikalinga, ir apie užsienyje žmones, kad jie suprastų, kad, norint pasiekti rezultatą, reikia jo siekti, tai yra ateiti į referendumą“, – sakė V. Pranckietis.
Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke pasidžiaugė, kad Seimas priėmė įstatymą, mažinantį reikalavimų kartelę referendumui.
„Sveikiname, sveikiname ir valdančiąją jėgą, kuri apsisprendė. Tai padės priartinti prie teigiamos referendumo baigties, tikiuosi“, – žurnalistams sakė D. Henke.
Pasak jos, dabar, visų pirma, turės būti paskelbta referendumo formuluotė ir data.
„Tikiuosi, kad bus paskelbta data, kada vyks referendumas ir kokiomis sąlygomis: ar dvi dienas ar dvi savaites, kas palengvintų teigiamą referendumo baigtį“, – sakė D. Henke.
Ji taip pat tikisi teigiamo Konstitucinio Teismo sprendimo.
Kaip ELTA jau skelbė, Seimas sumažino reikalavimų kartelę referendumui dėl Konstitucijos 12 straipsnio – dėl pilietybės. Praėjusį šeštadienį už tokį Referendumo įstatymo pakeitimą balsavo 67, prieš buvo 3, susilaikė 16 Seimo narių.
Jame įtvirtinta, kad sprendimas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo bus laikomas priimtu, jeigu tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau kaip 1/3 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.
Pagal dabar galiojančias Referendumo įstatymo nuostatas, Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimui turėtų pritarti daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.
Seimas ketina savo nutarimu kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl Referendumo įstatymo pataisų atitikties Konstitucijai.
„Kyla abejonė, kad ginčijamo įstatymo nustatyta išimtis dėl Konstitucijos I skirsnyje esančio 12 straipsnio keitimo gali paneigti Konstitucijos apsaugos esmę, Konstitucijos priėmimo referendumu standartą (daugiau kaip pusės visų rinkėjų balsų) ir gali neatitikti Konstitucijos vientisumo ir darnos, teisinės valstybės ir atsakingo valdymo konstitucinių principų“, – sakoma nutarimo projekte dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą, kurį įregistravo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.
Seimo posėdyje šį projektą numatoma svarstyti rudens sesijos pradžioje.
respublika.lt