Aktualijos

Janina Survilaitė: atviras kreipimasis į Pasaulio lietuvių bendruomenes

Written by Redakcija · 1 min read
Janina Survilaitė: atviras kreipimasis į Pasaulio lietuvių bendruomenes Tautinių/patriotinių akordų kupinas, Tautos širdį suvirpinęs nubangavo per visą Lietuvą šimtametis Vasario 16-osios varpų skambesys, nešantis meilę, viltį ir tikėjimą visiems, kurie dar gyvi ir kurs Lietuvos ateitį.

Mano šeimos dinastijai, už laisvą Lietuvą kovojančiai nuo 19 amžiaus, Vasario 16-oji buvo, yra ir bus pati didžiausia šventė! Iš šios dinastijos aš paveldėjau pareigą priešintis neteisybei, melui, tautinės/patriotinės protėvių atminties išniekinimui ir aukotis už laisvą Tėvynės likimą. Todėl ir jaučiuosi turinti moralinę teisę kreiptis į visas Pasaulio lietuvių bendruomenes:

1. Kovoti už tai, kad užsienio lietuvių bendruomenėms nevadovautų buvusių Lietuvos stribų, kolaborantų, kagėbistų ir aršių idėjinių komunistų šeimose išauklėti palikuonys, iškreiptai suprantantys išeivijos istoriją, vis dar nesugebantys išsivaduoti iš sovietinės ideologijos propagandinių replių.

2. Saugoti, kad užsienio lietuvių bendruomenių vadovai neturėtų galimybės perrašinėti Lietuvos pažangiosios išeivijos garbingąją istoriją, ją sovietiniais metodais suniekinti, kaip tai nutiko Šveicarijos lietuvių bendruomenėje (Dar kartą primenu, kad mūsų bendruomenė teisiškai įkurta 1952 metų vasario 17 dieną. Ji buvo įkurta kaip pirmoji Vakarų Europoje tautinė/politinė bendruomenė, kurios tikslas buvo kovoti prieš rusų okupaciją. Tik neutralioje Šveicarijoje ŠLB galėjo rengti politines konferencijas, versti ir platinti „Katalikų kroniką“, užmegzti ryšius su Tarptautinėmis organizacijomis ir 1985 metų lapkričio 26 dieną iš Šveicarijos vyriausybės 1-jo Politinio skyriaus išgauti svarbų politinį dokumentą (jis įdėtas ir į mano knygą „Alpių lietuviai“, p. 168), patvirtinantį, kad: „… Šveicarija niekada nepripažino Baltijos respublikų inkorporacijos į Sovietų sąjungą…“).

3. Atkreipti dėmesį, skatinti, pagerbti ir apdovanoti ir formuoti palankų atvirą požiūrį į emigrantes Mamas, kurios ir be Lietuvos mokesčių mokėtojų lėšų pačios išmoko savo vaikus lietuvių kalbos.

4. Sudaryti sąlygas užsienyje gerai uždirbantiems tautiečiams, kad šie būtų įstatymų apsaugoti Lietuvoje įsigyti nekilnojamąjį turtą ar kitaip investuoti į iniciatyvas, skirtas ne tik savo, bet ir tautiečių gerovei kelti.

5. Pagalvoti, ar tikrai būtina iš Lietuvos mokesčių mokėtojų lėšų remti Pasaulio lietuvių bendruomenėse tik patiems emigrantams naudingus projektus ir kitokius, ypač pramoginius, renginius.

6. Seimas ir Užsienio reikalų ministerija turi rimtai apsvarstyti susidariusią liguistą Pasaulio lietuvių bendruomenės veiklą ir nuspręsti, ar išvis reikalinga tokia institucija, kaip PLB valdyba? Argi neužtektų, kad kiekvienoje šalyje veiktų tiesiog … bendruomenės – savarankiškai save išlaikančios ir savo surinktomis lėšomis remiančios Tėvynę, o joms vadovautų ir Lietuvos vardą garsintų tikri, o ne šiaudiniai Tėvynės patriotai?

Tik tada galėsime 2019-uosius metus atšvęsti sąžiningai, su meile ir pavadinti PASAULIO LIETUVIŲ METAIS!