Aktualijos

JAV PREZIDENTO JOE BIDEN KALBA VILNIAUS UNIVERSITETE 2023 07 12

Written by Biciulystė Siūlo · 3 min read

Savo kalbą J. Bidenas pradėjo nuo Lietuvos istorijos ir jos kovos už laisvę – savo kalboje jis minėjo Sausio 13-ąją ir 14 tądien žuvusių Lietuvos didvyrių.

„Jūs parodėte pasauliui, kad kartu susibūrusių žmonių jėgos neįmanoma užgniaužti. Kartu su broliais ir sesėmis iš Estijos ir Latvijos jūs padėjote užbaigti padalijimų erą per ryšių galią. Baltijos kelias, ne Berlyno siena tapo Europos ateities simboliu. Vėliau, kai sovietų tankai vėl bandė užgniaužti jūsų nepriklausomybę, Vilniaus žmonės tarė: ne, ne, ne.

Ir 1991-ųjų sausį tūkstančiai neginkluotų, bet nenuolankių piliečių patys išėjo, stovėjo it vienas gindami televizijos bokštą, gynė laisvę“, – sakė J. Bidenas. Jis priminė, kad nors 14 žmonių žuvo, šimtai buvo sužeisti, bet visas pasaulis pamatė, kad „represijų dešimtmečiai niekaip negesino šios šalies laisvės dvasios.“

„Lietuvos šviesa – jūs ją išlaikėte stipria. Čia, Vilniuje, ir Vašingtone, kur kasdien plėvesuoja jūsų trispalvė“, – sakė J. Bidenas, primindamas, kad pernai Lietuva ir JAV minėjo diplomatinių santykių 110-ąsias metines, nes Vašingtonas niekada nepripažino Lietuvos ir kitų Baltijos šalių okupacijos.

NATO viršūnių susitikimą Vilniuje J. Bidenas vadino istoriniu dėl Suomijos priėmimo ir sprendimo atverti duris Švedijai.

„Didžiuojuosi galėdamas Lietuvą vadinti drauge, partnere ir sąjungininke“, – pabrėžė J. Bidenas.

„Mus vienija demokratinės vertybės ir šventa priesaika – vieno užpuolimas yra visų užpuolimas. Nes kiekviena NATO narė žino, kad mūsų žmonių valios ir mūsų vienybės negalima užgniaužti“, – sakė JAV prezidentas.

„Idėja, kad JAV gali klestėti be saugios Europos, nėra prasminga“, – sakė J. Bidenas. Šiuos jo žodžius lydėjo plojimai ir JAV prezidentas kartojo nejuokaujantis, nes tai yra tiesa.

J. Bidenas sakė esantis optimistiškas, nes 74-erius metus skaičiuojantis NATO aljansas yra stipresnis, energingesnis ir vieningesnis nei kada nors anksčiau.

„Ir dar svarbesnis visų mūsų ateičiai. Tai nebuvo neišvengiama. Kai prezidentas Putinas ir jo bailus troškimas gauti daugiau galios, žemių pradėjo šį brutalų karą prieš Ukrainą, jis manė, kad NATO susiskaldys, suskils. Jis manė, kad mūsų vienybė suskils prie pirmojo išbandymo. Jis manė, kad demokratiniai lyderiai bus silpni. Bet jis klydo“, – sakė JAV prezidentas.

Tačiau, anot JAV prezidento, susidūrę su grėsme pasaulio taikai ir stabilumui, demokratiniai lyderiai darė tai, ką „daro visada“.

„JAV, NATO, mūsų partneriai Indijos-Ramiojo vandenyno regione, visame pasaulyje priėmė iššūkį. Mes pasirengę, nes esame kartu“, – sakė J. Bidenas.

Jis priminė, kad JAV siekė diplomatinėmis priemonėmis atgrasyti Maskvą nuo agresijos, bet kai nepavyko, subūrė pasaulį duoti atkirtį.

„Praėjus beveik pusantrų metų nuo Rusijos baisių žiaurumų, nusikaltimų žmoniškumui, Ukrainos žmonės tebėra nepalaužti. Ukraina tebėra nepriklausoma ir laisva. JAV subūrė virš 50 šalių koaliciją, kad užtikrintų, jog Ukraina galėtų apsiginti ir galės apsiginti ateityje, – sakė J. Bidenas. – Mes nesusvyruosime.“

„Mūsų įsipareigojimai Ukrainai nesusilpnės. Mes ginsime laisvę, taiką šiandien, rytoj ir tol, kol to reikės“, – pabrėžė J. Bidenas.

J. Bidenas sakė, kad Rusija galėtų karą nutraukti jau rytoj, jei išvestų savo pajėgas. „Deja, Rusija iki šiol nerodo jokio susidomėjimo diplomatinėmis priemonėmis. Putinas vis dar klaidingai mano, kad jis gali tverti ilgiau nei Ukraina. Jis negali patikėti, kad tai jų žemė, jų šalis ir jų ateitis. Ir net po viso šio laiko Putinas vis dar abejoja, kad mes būsime galingi. Jis mano, kad mūsų vienybė subliukš. Jis nesupranta mūsų įsipareigojimų laisvei ir kad mes nuo to niekada nenusigręšime. Nes tai yra ir yra mūsų esmė“, – sakė JAV prezidentas.

Viso karo metu Lietuva ir Baltijos šalys yra vienos aršiausių kovotojų už Ukrainos teisę rinktis savo laisvą ateitį, sakė JAV prezidentas.

„Iš jūsų taip ilgai buvo atimta laisvė, daugelis iš jūsų, kurie esate vyresni, gerai žinote, kokia brangi yra galimybė patiems kurti savo ateitį. Brangi žmonėms visur, ne tik Ukrainoje, bet ir Baltarusijoje, Moldovoje, Sakartvele. Visose pasaulio vietose, kur žmonės kovoja, kad būtų išgirsti. Todėl mano žinia jums – darykite tai ir toliau. Priminkite pasauliui viltį, kurią Lietuva įkūnija“, – sakė JAV prezidentas.

„Laisvės gynimas nėra tos dienos ar metų darbas. Tai gyvenimo pašaukimas. Visų laikų. Mūsų tebelaukia iššūkiai, mūsų vienybė nesusvyruos. Pažadu jums“, – žadėjo J. Bidenas.

Jis sakė dabar pasaulyje matantis ne tik netikrumą, bet ir beprecedentę galimybę siekti didesnės taikos ir klestėjimo, laisvės, orumo, teisingumo visiems, žmogaus teisių, pamatinių teisių, palaiminimo visai žmonijai.

„Dėl tokio pasaulio dirba JAV ir tokį pasaulį mes galime pasiekti tik dirbdami kartu. Turime užsikrėsti vienybės dvasia, bendru tikslu ir ryžtu, kokius demonstravome reaguodami į Rusijos agresiją prieš Ukrainą. Ir eiti kartu su partneriais kuriant pasaulį, kuriame norime gyventi mes ir mūsų vaikai“, – sakė JAV prezidentas.

Anot J. Bideno, dabar atėjo laikas rinktis tarp pasaulio, kuriame dominuoja prievarta, išnaudojimas, stipriojo teisė, ir pasaulio, kur suprantame, kad mūsų sėkmė priklauso nuo kitų sėkmės.

„Kai kitiems sekasi gerai, gerai einasi ir mums. Grėsmės, su kuriomis susiduriame šiandien – nuo klimato kaitos iki nieko užnugary nepaliekančios ekonomikos sukūrimo, – yra per didelės įveikti bet kuriai vienai šaliai. Todėl siekdami tikslų turime dirbti kartu. Pasaulis keičiasi, mes turime šansą pakeisti jo dinamiką“, – pabrėžė JAV prezidentas.

Todėl jis sakė siekiantis atkurti ir pagyvinti tarptautinius aljansus ir JAV lyderystę: „Pastaraisiais metais mes transatlantinę partnerystę iškėlėme į naujas aukštumas, vėl patvirtinome Europos ir JAV ryšio, kaip pamato globaliam stabilumui, statusą.“

„Idėja, kad JAV gali klestėti be saugios Europos, nėra logiška. Tikrai“, – sakė J. Bidenas, primindamas ir JAV partnerystę su Indijos-Ramiojo vandenyno valstybėmis, kuri padeda užtikrinti saugumą ir stabilumą regione.

„Stiprūs aljansai, lanksčios partnerystės, bendras tikslas ir kolektyviniai veiksmai reikalingi susiduriant su bendrais iššūkiais. Pasaulis susitraukė. (…) Kartu turime pasitempti kurdami plačiausią koaliciją, kad apgintume pamatines taisykles ir išsaugotume viską, ką naudingo atnešė taisyklėmis paremta tarptautinė sistema“, – sakė J. Bidenas.

lrt.lt