Aktualijos

Kazimieras Garšva. Valstybės tarnybos turi laikytis valstybinės kalbos įstatymo

Written by Redakcija · 58 sec read
Kazimieras Garšva | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Kazimieras Garšva | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Per 30 metų dar ne visi antrosios Lietuvos Respublikos piliečiai išmoko laikytis savo valstybės įstatymų. Dėl Lietuvos Konstitucijos ir įstatymų pažeidimo liepos 28 d. raštu kreipiausi į Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą ir Ministrą pirmininką Saulių Skvernelį prašydamas sustabdyti Valstybės tarnybos departamento Vilniaus rajono seniūnijų seniūnų (valstybės karjeros tarnautojų) prie Vidaus reikalų ministerijos paskelbtus konkursus į Dūkštų, Paberžės, Pagirių seniūnų pareigybes arba panaikinti jų rezultatus, jeigu konkursai būtų įvykę.Ministrės R. Tamašunienės kuruojamas Valstybės tarnybos departamentas prie VRM  ir LR Vilniaus rajono savivaldybė pažeisdamas Lietuvos  Konstituciją, Valstybinės kalbos, Švietimo, savivaldos ir kitus įstatymus, piliečių teises iš kandidatų į rajonų seniūnus  savavališkai papildomai reikalauja laikyti ne valstybinės lietuvių kalbos, o tik lenkų kalbos egzaminą B2 lygiu (4.7 punktas). To reikalaujama net tose seniūnijose, kur lenkų yra mažuma, mokanti lietuvių, rusų kalbas ir kur lenkų kalbos egzamino B2 lygiu jie patys dažnai nėra laikę. Tokiu būdu siekiama sudaryti galimybes įsidarbinti tik Tomaševskio partijos kandidatams. Dėl to pirmenybė teikiama lenkų kalbą mokantiems kandidatams, baigusiems nelietuviškas vidurines, aukštąsias mokyklas. Valstybinę lietuvių kalbą jie gali mokėti nepakankamai.

lenku-kalba

Alkas.lt ekrano nuotr.

Tokiu būdu R. Tamašūnienė pažeidžia ne tik Lietuvos konstitucijos 10, 14, 29 str. bet ir Seimo nario bei ministro priesaika.

Kandidatams į seniūnus yra privaloma taisyklingai mokėti tik valstybinę lietuvių kalbą, o laikyti vietos tarmių ir kitų kalbų egzaminus neprivalu.

Autorius yra „Vilnijos“ draugijos pirmininkas, kalbininkas, humanitarinių mokslų daktaras

alkas.lt