Aktualijos

Kovo 11-osios Patriotinėse eitynėse bus reikalaujama Vilniui sugrąžinti Vytį

Written by Redakcija · 2 min read

20180311_K11_eitynes_DTarailiene  Kovo 11 d., pirmadienį, 16.00 val. Vilniuje, vyks kasmetinės, jau tradicija tapusios Kovo 11-osios patriotines eitynės  skirtos pažymėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Šiemet pagrindinis eitynių šūkis – „Sugrąžinsim Vytį Vilniui!“.Eitynių dalyviai kviečiame rinktis Katedros aikštėje prie paminklo Vilniaus įkūrėjui Lietuvos Karaliui Gediminui nuo 15.45 val. Eitynės Gedimino prospektu pajudės 16.30 val., o 17.00 val. Lukiškių aikštėje prasidės mitingas „Sugrąžinsim Vytį Vilniui!“.

Eitiynių renginį Vilniaus miesto savivaldybėje eitynėms pateikė ir suderino Vytautas Stepas, šių eitynių vienas iš pradininkų, Jonas Burokas, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos valdybos garbės pirmininkas ir Sakalas Gorodeckis, Užupio Respublikos premjeras, Vilniaus bendruomenių asociacijos pirmininkas, Lietuvių tautininkų ir respublikonų sąjungos (LTRS) pirmininkas.

„Žygiavome ir žygiuosime patriotinėse kartu su jaunimu pagerbdami laisvės kovotojų auką, atkuriant Lietuvos valstybę. Širdis džiaugiasi, matant, kad mūsų vėliavas perima tvirtos jaunimo rankos, gindamos mūsų bendrus tautos idealus bei vertybes: Vytį ir lietuvių kalbą“ –  užtikrina Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos valdybos garbės pirmininkas Jonas Burokas.

„Šių metų eitynėse akcentuojame valstybės simbolio, Vyties, įtvirtinimo Vilniuje, istorinėje Lietuvos sostinėje, svarbą.  Negerbiant valstybės simbolių bei keliant abejones dėl jo reikalingumo įamžinimo, nusikalstamai yra kuriama abejonių savo valstybe erdvė. Siekiame, kad dabartiniai ir būsimi valstybės vyrai nestokotų ryžto priimti sprendimus valstybingumo įtvirtinimo, o ne simbolių paniekinimo dvasioje. Džiaugiamės, kad šiemet į Kovo 11-osios eitynes įsijungė ir Sąjūdžio pradininko Arvydo Juozaičio telkiamas visuomeninis sambūris „Lietuva yra čia“. Esame dėkingi visiems geros valios Lietuvos žmonėms, remiantiems pamatines nepriklausomos valstybės ir  tautos suverenumo vertybes bei dalyvaujantiems tradicinėse Kovo 11-osios patriotinėse eitynėse. Matydami, kad stiprėjant vienybei stiprėja ir skaldytojiškų jėgų pastangos kviečiame visus, kuriems brangi Tėvynė, Tauta ir Kovo 11-osios idealai, nepasiduoti skaldytojų įtekmei ir nepriklausomai nuo politinių orientacijų ar partinių skirtumų dalyvauti Kovo 11-osios patriotinėse eitynėse, prasidėsiančiose nuo 16.00 val.“ – sakė vienas iš eitynių rengėjų Lietuvos tautininkų ir respublikonų sąjungos pirmininkas Sakalas Gorodeckis.

Jau tradicinėmis tapusių patriotinių Kovo 11-osios eitynių ištakų reikia ieškoti jaunimo nepatenkinto Kovo 11-osios oficioziniais renginiais spontaniškose 2000-ųjų metų akcijose. Būtent tuomet Lietuvos Respublikos teisėsaugos tarnybų suskaičiuoti 46 asmenys su patriotinėmis dainomis pražygiavo Vilniaus Senamiesčio gatvėmis. 2001 m. šie ir kiti jaunuoliai vėl išėjo į Gedimino prospektą ir nuo to laiko tai tapo nepertraukiama gyvybinga tradicija.

Iki 2008 metų Vilniaus, Lietuvos sostinės, valdžia Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šventės viešai nešvęsdavo ir gatvės būdavo tuščios, o žmones praleisdavo gautą laisvadienį kaip kas išmanė. Ne vienerius metus eitynių dalyviai buvo ir yra persekiojami už savo patriotinių jausmų pareiškimą viešumoje. Įsibaiminę statutinių Lietuvos valstybės tarnybų vadovai šalindavo savo kolegas iš savo gretų už dalyvavimą Kovo 11-osios eitynėse, be jokių formalių administracinių nuobaudų. Tik 2009 metais pirmą kartą buvo išduotas suderinimas („leidimas“) Kovo 11-osios eitynėms, suteikiantis galimybę pasinaudoti Lietuvos piliečių konstitucine teise. Tačiau tai nereiškė, kad baigėsi šių eitynių idėjų ir jos dalyvių demonizavimas. Kilusi jaunimo patriotinių jausmų banga privertė Lietuvos valdžią ir politikus, įsitikinusius patriotizmo monopolio turėjimu, atsibusti ir rengti šventes viešumoje, kurios pradėjo žadinti ir versti žmones, kokių pažiūrų ir net orientacijų jie bebūtų, Kovo 11-ąją švęsti viešai.

Jaunimui bręstant ir jungiantis įvairių patriotinių nuostatų žmonėms, jos kito ir plėtėsi, tačiau išlaikė savo pagrindinę idėja – Lietuva yra vieninteliai pasaulyje lietuvių tautos namai.

Aktuali renginio informacija:

https://www.facebook.com/events/1067718613430790/ 

Daugiau žinių:

Sakalas Gorodeckis
LTRS pirmininkas, sambūrio „Lietuva yra čia“ narys
8-698 78271