Peticijos tekstas yra skirtas Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui, Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (toliau – VTAIT) direktorei Alinai Jakavonienei bei Vaiko teisių apsaugos kontrolierei Editai Žiobienei.
Peticija ragina minėtus valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vaiko teisių apsaugos reformos žalą vaikams ir šeimoms. „Šeimų ardymas yra ne tik neracionalus, prieštarauja pagarbos privataus šeimos gyvenimo principui ir neatitinka geriausių vaiko interesų. Kiekvienas nepagrįstas ir nepamatuotas vaiko atskyrimas nuo jo gyvenamosios aplinkos ir šeimos visų pirma yra valstybės įteisinta bausmė pačiam vaikui“, – teigiama peticijoje.
Taip pat peticijoje pabrėžiama, kad tiek ydinguose teisės aktuose, tiek praktikoje VTAIT darbuotojams kartu su policijos pareigūnais yra suteikta pernelyg plati veiksmų laisvė kištis į privatų šeimos gyvenimą ir atskirti vaikus (net ir trumpam) nuo jų tėvų.
Dėl to peticijoje reikalaujama:
1. Inicijuoti vaiko teisių apsaugos reformos ir teisės aktų, kurių pagrindu ji įgyvendinama, peržiūrą, ypač ta apimtimi, kuria numatomas vaikų paėmimas iš „nesaugios gyvenamos aplinkos“ ir atstovų pagal įstatymą. Taip pat pataisyti ydingus – nes vaiko teisių apsaugos specialistų per laisvai interpretuojamus – smurto prieš vaikus apibrėžimus.
2. Teisės aktuose nustatyti pareigūnų veiksmais neproporcingu kišimusi į privatų šeimos gyvenimą padarytos žalos atlyginimo modelį ir pareigūnų asmeninę atsakomybę už pripažintą neproporcingą elgesį.
3. Užtikrinti efektyvų pagalbos šeimai teikimą visose Lietuvos savivaldybėse.
4. Sukurti visuomeninės ir (ar) parlamentinės priežiūros instituciją, tikrinančią vaiko teisių apsaugos darbuotojų veiksmų pagrįstumą, proporcingumą ir vykdytų konstitucinių tėvų, vaikų ir šeimų teisių užtikrinimo stebėseną.
Kviečiame pasirašyti (ČIA https://citizengo.org/en/node/166800?tc=ty&tcid=52301601&fbclid=IwAR1ZqIJGOKI5uodMVy78h-oIh4rB88cbPB-6G-L-58LT844csJE8h4_IOok) ir dalintis nuoroda į peticiją su savo bičiuliais Lietuvoje ir užsienyje.