Aktualijos

Laisvės kovų ir istorinės atminties komisija smerkia Jono Noreikos atminimo išniekinimą

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read
Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija pasmerkė Vilniuje įvykdytą rezistento Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentos išniekinimą, kai skandalingai pagarsėjęs advokatas Stanislovas Tomas savavališkai sudaužė J. Noreikos atminimo lentą, o visą vandalizmo aktą nufilmavo ir paskelbė internete. Komisija ragina Vilniaus miesto savivaldybę užkirsti kelią teisiniam nihilizmui ir užtikrinti atminimo lentos atstatymą.
Komisijos įsitikinimu, teisinis nihilizmas ir vandalizmas negali būti toleruojamas jokiomis aplinkybėmis. Nors S. Tomas savo veiksmus aiškino nesibaigiančiu teisiniu ginču dėl J. Noreikos istorinio vertinimo ir atminimo lentos tinkamumo, tai nėra ir negali būti pagrindas nusikaltimui pateisinti.
„Visi gerai žinome ir J. Noreikos milžiniškus nuopelnus Lietuvos laisvės kovose, ir kaltinimus kolaboravimu, kurie yra metami jam. Šios diskusijos turi teisę vykti, tačiau jokiame kontekste negali tapti pateisinimu savavališkiems, ne teisminiams sprendimams. J. Noreikos atminimo lentos sunaikinimas yra ne tik viešosios erdvės niokojimas. Tai ir Lietuvos laisvės kovų dalyvio, už mūsų laisvę žuvusio asmens atminimo išniekinimas. Niokojant paminklus, tyčiojamasi iš visų laisvės kovotojų ir jų aukos. Jeigu šiandien gali būti išniekintas vienas, niekas nežino, kurio eilė ateis rytoj. Kategoriškai smerkiame S. Tomo veiksmus, nepriklausomai nuo to, kaip atskiri komisijos nariai vertina patį J. Noreiką“, – tvirtina komisijos pirmininkas prof. Arūnas Gumuliauskas.
Jo teigimu, Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus pirmadienį išsakyta pozicija nesvarstyti atminimo lentos atkūrimo yra skandalinga ir nesuprantama.
„Mero pasisakymas atskleidžia visiškai formalistinį ir nevalstybinį požiūrį. Atminimo lenta jam atrodo tik viešosios išlaidos, kaip koks šviesoforas ar autobusų stotelė. Tačiau paminklai ir atminimo lentos yra tautos pagarbos žmogaus aukai išraiška. Dabar tai nesuprantama. Priešingai, duodamas kelias tolesniam vandalizmui. Vilniaus mieste vidury dienos sudaužyta lenta ir savivaldybės vadovas sutinka, kad to pasekmės liktų visam laikui. Tai žalia šviesa visiems vandalams griauti viską, kas jiems nepatinka. Ar pradėsime savo nuožiūra lupti gatvių pavadinimų lenteles ir griauti paminklus, o meras leis tam vykti, ieškodamas, kam permesti atsakomybę ir išlaidas? Neturėtume nusileisti iki tokio teisinio nihilizmo. Atminimo lenta privalo būti atstatyta vien iš pagarbos teisės viršenybei Lietuvoje“, – įsitikinęs prof. A. Gumuliauskas.