Aktualijos

Lietuvos politikų ir vyriausybės SABOTAŽAS prieš žvejus verslininkus

Written by Redakcija · 15 min read

 ASOCIACIJŲ SĄJUNGA „ŽUVININKŲ RŪMAI“

„ŽUVININKŲ RŪMAI“ THE ALLIANCE OF ASSOCIATIONS

Jo Ekscelencijai  Jungtinių Amerikos valstijų Prezidentui Donaldui Trumpui

Jo Ekscelencijai  Kinijos Liaudies Respublikos Prezidentui Xi Jinpingui

Jos Ekscelencijai  Didžiosios Britanijos Premjerei Theresa May

Jo Ekscelencijai  Prancūzijos Prezidentui Emmanuel Macron

Jo Ekscelencijai  Europos Komisijos Pirmininkui  Jean-Claude JunckerJos Ekscelencijai Estijos Prezidentei Kersti Kaljulaid

Jo Ekscelencijai Latvijos Prezidentui Raimondui Vėjuoniui

Jo Ekscelencijai Lenkijos Prezidentui Andžejui Dudai

Jo Ekscelencijai Švedijos Ministrui Pirmininkui Stefan Lofven

Jos Ekscelencijai Vokietijos Kanclerei Angelai Merkel 

Europos Sąjungos aplinkos, jūrų reikalų ir žuvininkystės komisarui Karmenu Vella

Europos Parlamento nariams

Jos Ekscelencijai LR Prezidentei Daliai Grybauskaitei

LR Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui

LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui

LR Žemės ūkio ministrui Giedriui Surpliui

LR Aplinkos ministrui

LR Seimo Kaimo reikalų komiteto Pirmininkui Andriejui Stančikui

LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto Pirmininkui  Kęstučiui Mažeikai

LR Seimo Ekonomikos komiteto Pirmininkui Rimantuii Sinkevičiui

LR socialinės  apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui

Policijos generaliniam komisarui  Linui Pernavui

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos Pirmininkei  Ingai Ruginienei

LR Seimo nariams

Žvejams

Žiniasklaidai

                                                            P A R E I Š K I M A S

        Lietuvos politikų ir vyriausybės  SABOTAŽAS prieš žvejus verslininkus

     DĖL VERSLINĖS ŽVEJYBOS VALSTYBINIUOE EŽERUOSE IR TVENKINIUOSE

(Dėl limitų skyrimo kuojų, ešerių, karosų, lydekų, karšių, lynų, raudžių, starkių, plakių žvejybai valstybiniuose  ežeruose ir tvenkiniuose)

               (LR Žuvininkystės įstatymo projektas XIIIP-1205)

                                                    Vilnius,  2018-12-11

Jūsų Ekscelencijos valstybių ir atsakingiausių institucijų vadovai. Į kai kuriuos  Jūsų  2017-11-15 d. kreipėmės laišku „APIE VERSLINĖS ŽVEJYBOS DRAUDIMUS“. Verslinės žvejybos problemos nepasikeitė ir vis labiau sunkėja. 2017-09-25 apie tas problemas rašėme partijoms ir atsakingoms institucijoms.

Lietuvoje gyvena apie 2,8 mln. gyventojų, teritorija užima 65,3 tūkst. kv. km. Lietuvoje tyvuliuoja 2621  kv. kilometrų vidaus vandens telkinių – apie 3000 ežerų, apie 1500 tvenkinių ir apie 29 tūkst. upių, upelių bei kanalų ir Kuršių marios. Ežerai užima 47 proc. – 1232 kv. km., Kuršių marios 22 proc. – 576 kv. km.,  upės 18  proc.  –  472 kv. km. ir tvenkiniai 13 proc. – 341 kv. km. 

MANOMA, kad dėl netinkamos valdymo politikos, korupcijos, žmonių žiauraus eksploatavimo ir niekinimo, partijų ir valdančiųjų užsiangažavimo  nuo Nepriklausomybės paskelbimo iš Lietuvos pabėgo apie 1 mln.

2014-2020 m. Europos Jūrų reikalų ir žuvininkystės fondas remia tvarią žuvininkystės teritorinę plėtrą, nes siekia, kad  daugelis pakrančių ir vidaus vandenų bendruomenių užsiimtų žvejyba ir akvakultūra, kad  SUKURTŲ DIDESNĘ ŽVEJYBOS IR SU ŽVEJYBA SUSIJUSIOS VEIKLOS VERTĘ. Tam tikslui 2014-2020 metams Europos Sąjunga skyrė 12,2  milijonų eurų.

            2018.12.6-7 dienomis Vilniuje vyko tarptautinė konferencija “Bendruomenių inicijuota vietos plėtra žuvininkystės regionuose: Pažangos sklaida ir dalyvavimo plėtra”.

            Dvi dienas vykusioje konferencijoje bendruomenių atstovai aiškino apie rengtas strategijas ir jų įgyvendinimą.

            ATKREIPIAME DĖMESĮ, kad nebuvo pateiktas nė vienas projektas apie žuvų gaudymą, nes nuo 2015-01-01 Aplinkos ministrai NELEIDŽIA verslininkams gaudyti kuojų, ešerių, karosų, lydekų, karšių, lynų, raudžių, starkių, plakių valstybiniuose ežeruose ir tvenkiniuose. Pagal LR Žuvininkystės įstatymą leidžiama paminėtų žuvų žvejyba valstybiniuose ežeruose ir tvenkiniuose didesniuose kaip 200 ha. Tokių vandens telkinių Lietuvoje yra 99.

Prieš 25-30 metų tokių žuvų ežeruose ir tvenkiniuose būdavo sugaunama apie 500 tonų per metus. 2012 m. pagal skirtus limitus 13-oje vandens telkiniuose buvo sugauta 92,4 t, 2013 m. – 10-tyje telkinių – 29,6  t,  2014 m  –  10-tyje telkinių – 22,9 t. Nuo  2015-01-01 limitų VYRIAUSYBĖ neskiria.

Smulkųjį žvejybos verslą valstybiniuose ežeruose ir tvenkiniuose buvo pradėta drausti prieš 10 metų. 

LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K. Mažeika su Seimo nariais M. Majausku, V. Vingriene ir A. Gaidžiūnu  2017-10-12  įregistravo ir ŽAIBO   GREITUMU pradėjo viešinti LR Žuvininkystės įstatymo pataisas siūlydami ĮSTATYMU uždrausti verslinę žvejybą ežeruose ir tvenkiniuose, slopinti verslinę žvejybą  Kuršių mariose ir Priekrantėje. Daugelis Seimo narių ir valdininkų pritaria K. Mažeikos pasiūlymui, nes Seimo rinkimuose žvejai mėgėjai duoda  daugiau balsų už žvejus verslininkus. 

Buvę Aplinkos ministrai ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K. Mažeika su savo artimaisiais ir parankiniais naudodamiesi iškraipytais ir melagingais faktais bei visokiausiais prasimanymais MELUOJA  VISAI LIETUVAI, kad žvejai verslininkai apstatė ežerus tinklais, nualino vandens telkinius, brakonieriauja ir trukdo žvejams mėgėjams.   Tai intrigantų, psichopatų, recidyvistų žargonai. VISIEMS ŽINOMA, kad žvejai mėgėjai gali žuvauti visuose vandens telkiniuose. SVEIKU PROTU NESUVOKIAMA, kaip apie 20 verslininkų, žuvaudami 20-yje vandens telkiniuose gali nualinti 33 tūkst. Lietuvos vandens telkinių. SIAUBINA tai, kad K. Mažeika 2015-10-31 automobiliu perėjoje pražudė žmogų. ŽUDIKAS  SIAUTĖJA  ĮSTATYMDAVYSTĖJE – jis be moralės ir sąžinės žada ubagais paversti daug žmonių. Jis stengiasi, kad, ežeruose ir tvenkiniuose žuvautų tik žvejai mėgėjai, kurių yra apie 300 tūkst. Jam nesvarbu,  kad visi moka mokesčius ir turi teisę įsigyti iš verslininkų žuvų  pagautų ežeruose ir tvenkiniuose.

Valstybė į vandens telkinių priežiūrą, žuvų įveisimą, moksliniams darbams, valdymui  kasmet investuoja apie 8 mln. eurų. Daugelis politikų nori, kad vandens telkiniais naudotųsi tik žvejai mėgėjai. Tačiau mokesčius moka visi žmonės. Valstybė privalo organizuoti verslinę žvejybą taip, kad būtų kuriamos darbo vietos ir kad galima būtų įsigyti  ežeruose pagautų žuvų.

Per tuos 10  verslinės žvejybos naikinimo metų apie 100 kartų buvo kreiptasi į atsakingiausias  institucijas ir į politikus (2017-11-15 d. kreipimąsi pridedame).

          2017-04-07 Aplinkos ministras K. Navickas  pateikė informaciją, kad  ištyrinėtuose 384 ežeruose ir tvenkiniuose bendra žuvų biomasė 2011-2016 m padidėjusi 1,5 karto, o vidutinis žuvies svoris padidėjo apie 1,3 – 1,4 karto.   Mokslininkų ištirtų 68  vandens telkinių didesnių kaip 200 ha, kurių plotas yra 41463 ha, buvo  rekomenduota žuvų produkcijos sugavimo limitai – 873,2 tonos.   ĮSIDĖMĖKIME – ŽUVŲ  YRA  DAUG!!!

ŽINOMA, kad visas pasaulis tame tarpe ir KAIMYNINĖS  VALSTYBĖS PROPAGUOJA ir SKATINA vidaus vandenų verslinę žvejybą ir šviežių žuvų pardavimą. TAI PATVIRTINO KONFERENCIJOJE DALYVAVĘ LENKIJOS, LATVIJOS ir ESTIJOS ATSTOVAI.

Pagal Lietuvos specialiųjų tyrimų tarnybos tyrimus 2014 metais tarp labiausiai Lietuvos korumpuotų institucijų LR Seimas užėmė ANTRĄJĄ VIETĄ – čia rengiamasi ĮSTATYMU uždrausti verslinę žvejybą valstybiniuose ežeruose ir tvenkiniuose.  

PAŽYMIME, kad LR Seimas 2018 metais nustatė, kad Lietuvoje NESKAIDRIAI BUVO PANAUDOTA APIE 1,5 milijardo  EURŲ EUROPINIŲ LĖŠŲ.

Atkreipiu dėmesį, į tai, kad įstatymo pataisų iniciatorius K. Mažeika 2018-12-02 d. man rašė: „ … o aš padarysiu viską kad tinklų ežeruose nebūtų.“ Susidaro nuomonė, kad žmogžudys K. Mažeika  turi milžiniškas galias ir valdo įtakos sferas. Norėtųsi, kad jis nebandytų organizuoti smurto. Būtų gerai, kad su juo pabendrautų   Lietuvos policijos generalinis komisaras L. Pernavas, kad dėl jo galimais psichikos sutrikimais   pasidomėtų  psichiatrai. Reikėtų,  kad į K. Mažeikos, buvusio Aplinkos ministro K. Navicko ir jiems artimųjų politikų ir pareigūnų-profesionalų veiksmus dėl verslinės žvejybos draudimo įsigilintų valdančiosios daugumos  Valstiečių ir žaliųjų partijos pirmininkas R. Karbauskis ir šį laišką apsvarstytų partijos prezidiume.

KONSTATUOJAME, kad 2017-09-04 d. Aplinkos viceministras M. Norbutas  LR Vyriausybės kanceliarijai raštu Nr. (12-5)-D8-6007, 2017-09-12 d. Aplinkos ministras K. Navickas  LR Seimo Pirmininkui ir Seimo Kaimo reikalų komitetui  raštu Nr. (12-5)-D8-6212, 2017-10-25  d. Aplinkos viceministrė R. Brandišauskienė   Lietuvos Respublikos  Prezidento kanceliarijai raštu Nr. (12-5)-D8-7141,  2018-02-15 d. Aplinkos viceministras M. Norbutas  LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui raštu Nr. (12-5)-D8-1029 pateikė informaciją nurodydami: „ … kad nustatytas kitų žuvų (ne seliavų) sugavimo limitas ežeruose būdavo panaudojamas tik apie 20 procentų…“ ATKREIPKITE dėmesį, kad ŽUVŲ išgaudyta apie 20 proc. tačiau SKANDALISTAI mažeikos, navickai, mazuroniai, jonauskai, graičiūnai, kontautai ir  vyriausybės profesionalai VISAM PASAULIUI RĖKIA, kad žvejai verslininkai nualino vandens telkinius. BŪTŲ GERAI, kad kokie nors profesionalai įsigilintų į aukščiau pateiktus 20 proc. ir paaiškintų esmę visiems SKANDALISTAMS, kurie nenorėdami įsigilinti į tikrovę su savo artimiausiais  nuolat niekina ir šmeižia verslininkus, pilsto „žarijas“  ir priešina žmones.  Visiems SKANDALISTAMS DIRIGUOJA  K. Mažeika,  K. Navickas,  V. Mazuronis,  L. Jonauskas, A. Kontautas.   

PARADOKSAS – visas pasaulis deda milžiniškas pastangas ir lėšas, kad pagautų daugiau žuvų vartotojams, o Lietuvos VALDŽIA užsiiminėja TOTALINIAIS žvejybos draudimais. Nė vienas draudikas nebuvo PATRAUKTAS atsakomybėn.

Didžiai gerbiami valstybių ir institucijų vadovai į Jus dažnai kreipiasi Lietuvos vadovai prašydami įvairiausių pagalbų. Jūs dėmesingai išsiaiškinate ir visada padedate LIETUVAI. TAČIAU LIETUVOS VADOVAI  IR SEIMO NARIAI VISKĄ DARO, KAD VARŽYTŲ SMULKŲJĮ ŽVEJYBOS VERSLĄ – net NELEIDŽIA skirti žuvininkystės bendruomenėms Europos Sąjungos lėšų žvejybos verslui.

NUOLANKIAI  PRAŠOME  JŪSŲ  PAGALBOS, nes Lietuvoje nuolat vykstantys streikai, protestai, pasipriešinimo ir nepaklusnumo akcijos įtraukia vis daugiau žmonių.

Reikėtų, kad VYRIAUSYBĖ SKUBIAI skirtų verslininkams limitus gaudyti kuojas, ešerius, karosus, lydekas, karšius, lynus, raudes, starkius, plakius  valstybiniuose ežeruose ir tvenkiniuose 2012  METŲ LYGYJE ir papildomai atrinktų dar 10  ežerų ir tvenkinių  verslinei žvejybai.  PRIVALU skirti svarbų dėmesį vandens telkinių nuomininkams. Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos privalėtų skubiai  įveisti plėšrių žuvų į  Kuršių marias.

BŪTŲ MALONU, KAD LR  ŽUVININKYSTĖS ĮSTATYMO  PATAISŲ  INICIATORIAI  ATSIIMTŲ  ĮSTATYMO  Nr. XIIIP-12005 PATAISAS.

Prašome LR Seimo valdybą ir Vyriausybę apsvarstyti šį laišką.

VIETOS PO SAULE TURI UŽTEKTI IR ŽVEJAMS MĖGĖJAMS IR  ŽVEJAMS  VERSLININKAMS.

Šis laiškas bus siunčiamas ir kitoms valstybėms.

Asociacijų sąjungos “Žuvininkų rūmai” prezidentas   L. Kerosierius                          Tel. +370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com

                                                                                    PRIEDAS 

     ASOCIACIJŲ SĄJUNGA „ŽUVININKŲ RŪMAI“

„ŽUVININKŲ RŪMAI“ THE ALLIANCE OF ASSOCIATIONS

  1. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius, tel. 8674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com

Jo Ekscelencijai  Europos Komisijos Pirmininkui  Jean-Claude Juncker

Jos Ekscelencijai Estijos Prezidentei Kersti Kaljulaid

Jo Ekscelencijai Latvijos Prezidentui Raimondui Vėjuoniui

Jo Ekscelencijai Lenkijos Prezidentui Andžejui Dudai

Jo Ekscelencijai Švedijos Ministrui Pirmininkui Stefan Lofven

Jos Ekscelencijai Vokietijos Kanclerei Angelai Merkel

Europos Parlamento nariams 

Jos Ekscelencijai LR Prezidentei Daliai Grybauskaitei

LR Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui

LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui

LR Žemės ūkio ministrui Broniui Markauskui

LR Aplinkos ministrui Kęstučiui  Navickui     

LR Seimo Kaimo reikalų komiteto Pirmininkui Andriejui Stančikui

LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto Pirmininkui  Kęstučiui Mažeikai

LR Seimo Ekonomikos komiteto Pirmininkui Virginijui Sinkevičiui

LR socialinės  apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos Pirmininkui Artūrui Černiauskui

Žuvininkystės departamento direktorei Agnei Razmislavičiūtei-Palionienei

Žuvininkystės tarnybos direktorei Indrei Šidlauskienei

LR Seimo nariams

Žvejams

Žiniasklaidai

 

                        APIE VERSLINĖS ŽVEJYBOS DRAUDIMUS

                                                Vilnius,   2017-11-15

 

            Jūsų Ekscelencijos valstybių ir atsakingiausių institucijų vadovai, Jums  milijonai žmonių suteikė įgaliojimus valdyti ir spręsti žmonių likimus.

            Lietuvoje gyvena apie 2,8 mln. gyventojų, teritorija užima 65,3 tūkst. kv. km. Lietuvoje tyvuliuoja 2621  kv. kilometrų vidaus vandens telkinių – apie 3000 ežerų, apie 1500 tvenkinių ir apie 29 tūkst. upių, upelių bei kanalų ir Kuršių marios. Ežerai užima 47 proc. – 1232 kv. km., Kuršių marios 22 proc. – 576 kv. km.,  upės 18  proc.  –  472 kv. km. ir tvenkiniai 13 proc. – 341 kv. km. 

            ŠIAME LAIŠKE RAŠOME APIE VERSLINĖS ŽVEJYBOS TOTALŲ DRAUDIMĄ VALSTYBINIUOSE VIDAUS VANDENS TELKINIUOSE, IŠSKYRUS KURŠIŲ MARIAS.

 Apie šiame laiške rašomas problemas Lietuvos vadovai gerai žino 7 metus.

 Šiuo laišku kreipiamės į  Estijos, Latvijos, Lenkijos, Švedijos ir Vokietijos vadovus dėl to, kad mokslininkai 2015-11-10 pateikę Galimybių studiją  panaudojo šių valstybių patirtį verslinės žuvininkystės srityje. 

            Verslinę žvejybą reguliuoja Lietuvos Respublikos Žuvininkystės įstatymas, kurio 2 straipsnio 30-ame punkte rašoma:  Verslinė žvejyba – žvejyba verslinės žvejybos įrankiais pagal nustatytą tvarką. 6 straipsnio 1-me punkte rašoma:  Žvejybos reglamentavimo priemonės nustatomos ir taikomos remiantis žuvininkystės tyrimų duomenimis, 14-to straipsnio 1-me punkte aiškinama, kad  verslinė žvejyba vidaus vandenyse leidžiama tik privačiuose ir didesniuose kaip 200 ha vidaus vandenų telkiniuose.

            Mes kreipiamės į Jus pagrindinai tik dėl limitų skyrimo kuojų, ešerių, karosų, lydekų, karšių, lynų, raudžių, starkių, plakių žvejybai valstybiniuose  ežeruose ir tvenkiniuose išskyrus Kuršių marias. 

            Apie 90 proc. žuvų sugaunama Kuršių mariose, kurių plotas 22 proc. visų vidaus vandenų ploto, o likusiuose vandens telkiniuose sugaunama tik 10 proc. žuvų.

            Mes kreipiamės į Jus aiškindami ir prašydami, kad milžiniški Lietuvos valstybinių ežerų ir tvenkinių plotai (60 proc. 1673 kv. km) būtų naudojami žuvų gaudymui rinkai nors po 4,6 kg. iš hektaro. Aplinkos ministras, atsakingiausi Lietuvos pareigūnai ir kai kurie politikai nenori, kad žvejai verslininkai į rinką  patiektų daugiau žuvų ir kad varguoliai galėtų įsigyti pigių menkaverčių žuvų. 

            PATEIKIAME INFORMACIJĄ APIE LIMITŲ SKYRIMĄ VERSLINEI ŽVEJYBAI: 

Aplinkos ministerijos nustatyti žuvų sugavimo limitai valstybiniuose žuvininkystės vidaus vandens telkiniuose 2011–2014 m.

Metai Telkinių skaičius Telkinių plotas (ha) AM nustatytas limitas (kg)
Bendras Iš jų:

 

    Lydekų Lynų Karšių Sterkų  
2011 14 21 026,3 140 240 4 805 2 525 22 880 200
2012 13 20 452,9 152 770 4 705 2 525 22 680 200
2013 10 13 433,5 67 570 4 535 700 13 150 0
2014 10 12 779,8 58 870 4 600 700 9 650 0
                           

Nuo 2015-01-01 iki šiol neišduodami limitai verslinei žvejybai vidaus vandenyse išskyrus Kuršių marias.

Pagal lentelėje pateiktus duomenis vidutiniškai iš vieno ha galima buvo sugauti 2011 m. 6,67 kg., 2012 – 7,46 kg., 2013 – 5,03 kg., 2014 – 4,6 kg. Pagal mokslininkų tyrimus žuvų produkcijos limitai ežeruose ir tvenkiniuose buvo apie 21 kg. žuvų 1 ha.

 2015-11-10 mokslininkai pateikė „Žuvų (išskyrus lašišines) ir vėžiagyvių išteklių atkūrimo valstybiniuose vandens telkiniuose 2016-2020 metais galimybių studiją.  Studijoje  pateikiami ištyrinėti vandens telkiniai, kurie turi būti įžuvinami vertingomis žuvimis, nurodoma apie   verslinę žvejybą ir paaiškinama, kad žvejybos reguliavimas pirmiausia turi priklausyti nuo išteklių būklės ir mokslinių tyrimų rezultatų, griežtai reglamentuojant žvejybos įrankius, žvejybos trukmę, žvejoti leidžiamas žuvų rūšis bei vykdyti mėgėjų ir verslininkų  sugaunamų žuvų tinkamą apskaitą. Rengiant studiją mokslininkai   atsižvelgė į Estijos, Latvijos, Lenkijos, Švedijos ir Vokietijos  patirtis. 

            2017-04-07 Aplinkos ministras K. Navickas  pateikė informaciją, kad  ištyrinėtuose 384 ežeruose ir tvenkiniuose bendra žuvų biomasė 2011-2016 m padidėjusi 1,5 karto, o vidutinis žuvies svoris padidėjo apie 1,3 – 1,4 karto. PATEIKIAME  mokslininkų ištirtų 68  vandens telkinių didesnių kaip 200 ha, kurių plotas yra 41463 ha rekomenduojamų žuvų produkcijos sugavimo limitai kilogramais: ešerys 142627 kg. kas sudaro 16,33 proc., karosas – 7836 kg.   0,9 proc., lydeka 23864 kg. – 2,73 proc., lynas 33946 kg. –  3,89 proc., karšis 126876 kg. – 14,53 proc., starkis 9627 kg. – 1,1 proc., kuoja 270390 kg. – 30,97 proc., plakis 94419 kg. – 10,81 proc., raudė 13035 kg. – 1,49 proc., kitos 150570 kg. – 17,24 proc., iš viso 873190 kg.   Sugavimų limitų lentelę pridedame (priedas Nr. 1, 5 lapai).

            Atkreiptinas dėmesys, kad paminėtuose ištirtuose vandens telkiniuose vidutinis sugavimo limitas 1 ha yra 21,06 kg., o žvejams verslininkams 2011-2014 m. leido vidutiniškai sugauti iš 1 ha 7-5 kg. žuvų. Paminėtina, kad ištirtuose vandens telkiniuose  yra apie  44  proc. menkaverčių karpinių žuvų. Šių žuvų gausumas turi  daug neigiamų pasekmių žuvų draugijoms  ir bendrai vandens telkinių ekologinei būklei.

            Žinoma, kad kasmet apie 10 proc. vyresnio amžiaus žuvų natūraliai miršta. Dalį jų verslininkai galėtų suspėti sugauti ir patiekti į rinką.                     

            2017-02-01 Vyriausybė  vykdydama Europos  direktyvas ir atsižvelgdama į mokslininkų atliktus tiriamuosius darbus  paskelbė, kad kai kuriuose  vandens telkiniuose  būtų  vykdoma biomanipuliacija. Tai reiškia, kad privalu išgaudyti menkavertes karpines žuvis ir būtina įveisti plėšrias žuvis. Pažymime, kad iki šiol per 9 praėjusius mėnesius Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos neleido gaudyti menkaverčių karpinių  žuvų.

 

            Atkreipiame dėmesį, kad Žemės ūkio viceministras A. Bogdanovas  2017 rugpjūčio mėnesį pradėjo aiškinti, kad sumažins žuvivaisos apimtis 86,1 proc.  tame tarpe plėšriųjų žuvų lydekų 3 kartus,  starkių – 2,5 karto ir kad reikia privatizuoti visus valstybinius žuvivaisos  objektus. Dėl bandymų privatizuoti valstybinius žuvivaisos objektus kilo labai didelis pasipriešinimas. 

            ŽINOMA, kad visas pasaulis tame tarpe ir kaimyninės  VALSTYBĖS PROPAGUOJA ir SKATINA vidaus vandenų verslinę žvejybą ir šviežių žuvų pardavimą. Tačiau VALDANTIEJI  LIETUVĄ žlugdo smulkųjį  žvejybos verslą. MATYT, JIEMS LABAI GAILA, kad verslininkai gali prisigaudyti menkaverčių karpinių žuvelių – kuojų, plakių, raudžių … ir parduoti bėdnuomenei. Turbūt didžiausias valdančiųjų SKAUSMAS ir NEAPYKANTA yra tai, kad sąžiningai dirbantis žvejas verslininkas gali užsidirbti keletą šimtinių eurų.

            Per septynerius metus atsakingiausioms Lietuvos institucijoms buvo parašyta apie 90 laiškų, kad skirtų limitus  verslinei žvejybai išskyrus Kuršių marias. Atsakingos institucijos mūsų laiškus nukreipia Aplinkos ministrui. Tačiau  Aplinkos ministras limitų verslinei žvejybai neskiria – tuo pažeidžia LR Žuvininkystės įstatymą. Pažymime, kad tame laikotarpyje Lietuvoje nebuvo FORSE  MAJEURE  aplinkybių.

 

            Aplinkos ministerija, kai kurie politikai ir valstybės pareigūnai bei žvejai mėgėjai dažniausiai limitų neskyrimą verslinei žvejybai aiškina, kad žvejai verslininkai nualina vandens telkinius ir brakonieriauja, kad žvejams mėgėjams trūksta žuvų, kad verslininkai trukdo mėgėjams žuvauti. Kiekvienam turėtų būti aišku, kad toks piktavališkas  verslininkų niekinimas neturi jokio  pagrindo, nes niekada mokslininkai nebuvo nustatę, kad žvejai verslininkai nualino nors vieną vandens telkinį ir kad verslininkai buvo sugaunami brakonieriaujant. Sveikas ir blaiviai mąstantis žmogus turėtų  suprasti, kad verslininkai žuvaudami 10-14  aukščiau įvardytų vandens telkinių, niekaip negali nualinti virš 33 tūkst. vandens telkinių. Aplinkos ministerija taip pat  draudžia  vykdyti  verslinę žvejybą vandens telkinių nuomininkams. PAREIŠKIAME, kad verslinės žvejybos draudimai turi POLITINĮ – RINKIMINĮ pobūdį, nes 2006 metais politikai pradėjo aiškinti, kad iš žvejų mėgėjų rinkimuose žymiai daugiau galima gauti  rinkėjų balsų negu iš žvejų verslininkų. Partijos, partiečiai ir jų rėmėjai dėl rinkimų balsų sistemingai organizuoja RINKIMINĘ  politinę pasiutpolkę niekindami žvejus verslininkus ir  sukiršijant žvejus mėgėjus su verslininkais. Atkreipiame dėmesį, kad visi Lietuvos gyventojai moka mokesčius į biudžetą – taigi turi teisę įsigyti rinkoje Lietuvoje  pagautų gėlavandenių žuvų (kuojų, ešerių, karosų, lydekų, karšių, lynų, raudžių, starkių, plakių). Aplinkos ministerija draudžia verslinę žvejybą.

 

            Pažymime, kad verslininkai kiekvieną kartą apie žvejybą iš anksto informuoja agentūras. Žuvys iškraunamos įteisintose vietose.

 

            Už žvejybos taisyklių pažeidimą  Lietuvoje taikomos  griežtos baudos  net konfiskuojant žvejybos įrankius bei susisiekimo priemones ir išreikalaujama padengti gamtai padarytos žalos nuostolius – už neteisėtą 1 karšio pagavimą skiriama  60 eurų bauda,  už 1 šamo – 290,  už 1 lašišos – 580, už 1 lydekos – 145 eurų.

             Įstatymų nesilaikymas ir nevykdymas  daugeliui pareigūnų ir gyventojų užtraukia atsakomybę ir prievolę padengti patirtus nuostolius. Tačiau už LR Žuvininkystės įstatymo sistematinį pažeidinėjimą – neskiriant limitų verslinei žvejybai iki šiol nei Aplinkos ministras nei kiti atsakingi pareigūnai nebuvo patraukti atsakomybėn.  Žvejai verslininkai kasmet patiria didelius nuostolius, o pirkėjai, ypatingai varguomenė negali nusipirkti pigių gėlavandenių žuvų. 

              VISIEMS žinoma, kad mėgėjų žvejyba turi būti SKATINAMA. Pagal veikiančius įstatymus  žvejai mėgėjai gali žuvauti visuose vandens telkiniuose. Tačiau reikiamas dėmesys turi būti SKIRIAMAS  ir verslinei žvejybai ne tik Kuršių mariose. VIETOS  PO SAULE  TURI UŽTEKTI  IR MĖGĖJAMS IR VERSLININKAMS.

Aplinkos ministrai nuo 2015-01-01  limitų verslinei žvejybai ežeruose ir tvenkiniuose neskyrė. TAČIAU atsakingos institucijos nereagavo. Turbūt  Prezidentę, Seimo Pirmininką ir Ministrą Pirmininką tenkina Aplinkos ministro K.Navicko ir buvusių Aplinkos ministrų biurokratiniai aiškinimai ir išsisukinėjimai, žvejus verslininkus žeminantys ir niekinantys, melagingi ir mulkinantys atsirašinėjimai. Lietuvos vadovai nė karto nėra pareikalavę Aplinkos ministrų vykdyti LR Žuvininkystės įstatymą. Pažymime, kad įstatyme nėra numatyta jokių išlygų ir Lietuvoje neveikė FORSE MAJEURE aplinkybės. Tik todėl valstybės turtas ežerai, upės ir tvenkiniai išskyrus Kuršių marias nepanaudojami žuvų gaudymui rinkai ir papildomų maisto produktų gamybai. 

            PASIRODO, kad kai kada Lietuvoje PAISOMI  ĮSTATYMAI. Nuteistam iki gyvos galvos H. Daktarui už žmogžudystes ir kitus sunkius nusikaltimus, buvo sudarytos lengvinančios sąlygos GAUTI  TUŠINUKĄ. Tačiau Lietuvą valdantys nesugeba ar nenori PAPRAŠYTI Aplinkos ministrą  vykdyti Lietuvos Respublikos Žuvininkystės įstatymą.

            PAŽYMIME, kad naujos kadencijos  LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K. Mažeika su Seimo nariais M. Majausku, V. Vingriene ir A. Gaidžiūnu  2017-10-12  įregistravo ir ŽAIBO GREITUMU pradėjo viešinti LR Žuvininkystės įstatymo pataisas siūlydami uždrausti verslinę žvejybą visuose vandens telkiniuose išskyrus Kuršių marias. SUSIBŪRĖ SMOGIAMOJI POLITINĖ JĖGA – Aplinkos ministras  K. Navickas neskiria limitų verslinei žvejybai, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas ruošiasi uždrausti verslinę žvejybą, o Žemės ūkio viceministras A. Bogdanovas 86,1 proc. mažina žuvų įveisimą ir rengia valstybinių žuvivaisos objektų prichvatizacijos planą.

            Pagal Lietuvos specialiųjų tyrimų tarnybos tyrimus 2014 metais tarp labiausiai Lietuvos korumpuotų institucijų LR Seimas užėmė ANTRĄJĄ VIETĄ.  Gal todėl Seimo priimtas  LR Žuvininkystės įstatymas nevykdomas. Atkreipiame dėmesį, kad tuo metu Seimo narys V. Mazuronis buvo ir Aplinkos ministru. Jis  pirmu smuiku visuose karų frontuose prieš verslinę žvejybą grojo, kad neskirti limitų ir DRAUSTI VERSLINĘ ŽVEJYBĄ  vidaus vandenyse išskyrus Kuršių marias.

            Daugelis šios kadencijos išrinktų Seimo narių buvo išrinkti   deklaruodami, kad kurs naujas darbo vietas, gerins žmonių gerbūvį, didins atlyginimus,  pensijas ir mažins socialinę atskirtį.

            Realus gyvenimas parodė – kad verslinės žvejybos ilgalaikis draudimas ir atsisakymas skirti limitus verslinei žvejybai PARODO, kad VALDANTIEJI nesiekia kurti naujų darbo vietų, nors ŽUVŲ  IŠTEKLIAI yra gausūs ir LR Žuvininkystės įstatymas ĮPAREIGOJA skirti limitus verslinei žvejybai EŽERUOSE ir TVENKINIUOSE.

 

            TEIGIAME, kad Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO), kurios narė yra ir Lietuva, dar 1995 m. priėmė Atsakingosios žuvininkystės kodeksą, kuris nurodo į smulkaus žvejybos verslo svarbų indėlį gyventojų užimtumui, pajamoms ir maisto išteklių gausinimui.

 

            2017.07.17-18 aš dėl  verslinės žvejybos draudimo protestavau prie pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybos rūmų Taline.  2017-07-24 aš  protestavau Vilniuje prie LR Prezidento rūmų dėl verslinės žvejybos draudimo. 2017-07-27 atsakingiems Lietuvos vadovams  įteikiau laišką „Dėl protestų Taline ir Vilniuje“ (priedas Nr. 2, 9 lapai).  PAŽYMIME, kad  atsakingos institucijos laišką persiuntė Aplinkos ministerijai. Aplinkos ministras  neskyrė limitų verslinei žvejybai.

 

            2017-09-14 laišku „Dėl verslinės žvejybos“ kreipėmės  į Lietuvos atsakingus vadovus dar kartą prašydami, kad būtų skiriami limitai verslinei žvejybai (priedas Nr. 3, 3 lapai). PAŽYMIME, kad atsakingos institucijos laišką persiuntė Aplinkos ministerijai. Aplinkos ministras  neskyrė limitų verslinei žvejybai.

            2017-09-25 Lietuvos partijų dalyvaujančių Seimo veikloje vadovams, profsąjungų ir savivaldybių vadovams bei ŽINIAI Lietuvos atsakingų institucijų vadovams įteikėme raštą „Dėl verslinės žvejybos Lietuvoje“ (priedas Nr.4, 4 lapai).  PAŽYMIME, kad atsakingos institucijos laišką persiuntė Aplinkos ministerijai. Aplinkos ministras  neskyrė limitų verslinei žvejybai.

            2017-09-28 kreipėmės į atsakingus Lietuvos vadovus raštu „Kada bus atnaujinta verslinė žvejyba vidaus vandens telkiniuose???“ (priedas Nr. 5, 2 lapai). PAŽYMIME, kad atsakingos institucijos laišką persiuntė Aplinkos ministerijai. Aplinkos ministras  neskyrė limitų verslinei žvejybai.

            Panaši  smulkaus verslo gniuždymo padėtis yra žemės ūkio ir kitose verslo šakose bei valstybės valdomose institucijose. Gal todėl Lietuvos darbuotojų vidutinis mėnesinis neto  darbo užmokestis 2016 m. yra vienas iš mažiausių Europos Sąjungoje – 602 eurai. Gal todėl  vidutinė senatvės pensija 2016 m. buvo 255  eurų. Gal todėl 870 tūkst  Lietuvos žmonių gyvena žemiau skurdo ribos. TIK TODĖL pagal GIRTUOKLYSTĘ LIETUVA PIRMAUJA PASAULYJE. TIK TODĖL dėl bedarbystės ir badmirystės grėsmių beveik trečdalis Lietuvos gyventojų emigravo (apie 900 tūkst. žmonių). TIK TODĖL didėja socialinė atskirtis. TURBŪT TODĖL spalio pabaigoje vykęs tyrimas atskleidė, kad  82 proc. 9 -12 klasių moksleivių galvoja  apie emigraciją, –  31,9 proc. apklaustųjų norėtų išvykti iš Lietuvos visam laikui. TURBŪT TODĖL masiniams streikams rengiasi medikai ir mokytojai – tikimasi, kad atsiras daug juos palaikančių. 

            KONSTATUODAMI, kad pagal mokslinius tyrimus 1 ha rekomenduojamas žuvų produkcijos sugavimo  limitas yra 21,06 kg., ATKREIPDAMI dėmesį, kad pastaraisiais metais 12-14-oje vandens telkiniuose buvo leidžiama verslinė žvejyba ir skirdavo limitus vidutiniškai po 6 kg 1 ha ir kad  neskiria limitų verslinei žvejybai vandens telkinių nuomininkams – PAREIŠKIAME, kad susidaro nuomonė, kad Lietuvą valdantys   prieš žvejus verslininkus ir vandens telkinių nuomininkus   vykdo   ekonominį, politinį ir socialinį SABOTAŽĄ. 

            Didžiai gerbiami Europos Komisijos Pirmininke, Estijos, Latvijos ir Lenkijos Prezidentai, Švedijos Ministre Pirmininke, Vokietijos Kanclere,  Jūs bendraujate su LR Prezidente,  su Seimo Pirmininku, su Ministru Pirmininku ir kitais atsakingais Lietuvos pareigūnais bei politikais TODĖL PRAŠOME paaiškinti Lietuvos vadovams apie įstatymų vykdymo praktiką nesant FORSE MAJEURE aplinkybių  Europos Sąjungoje ir   Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Vokietijoje ir apie atsakomybę už įstatymų nevykdymą.

            Didžiai gerbiami Europos Komisijos Pirmininke, Estijos, Latvijos ir Lenkijos Prezidentai, Švedijos Ministre Pirmininke, Vokietijos Kanclere, prašome   paprašykite Lietuvos vadovų, kad jie paprašytų Lietuvos Respublikos Aplinkos ministro K. Navicko  vykdyti LR Žuvininkystės įstatymą ir  kad NEATIDĖLIOJANT skirtų limitus nors po  4,6 kg. iš 1 ha verslinei žvejybai ežeruose ir tvenkiniuose gaudyti kuojas, ešerius, karosus, lydekas, karšius, lynus, raudes, starkius, plakius ir kitas menkavertes žuvis. 

 

          Didžiai gerbiami Europos Komisijos Pirmininke ir Estijos Pezidente prašome leisti mūsų atstovui pasisakyti Taline 2017 gruodžio 4, 5 dienomis vyksiančiame Vandenų ir jūrų reikalų direktorių susitikime

            Didžiai gerbiamas Europos Komisijos Pirmininke, prašome leisti mūsų atstovui pasisakyti 2017 gruodžio 11, 12 dienomis vyksiančiame Briuselyje Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdyje.

          Lietuva pasirūpino, kad pats garsiausias ir žiauriausias nusikaltėlis nuteistas iki gyvos galvos H. Daktaras  kalėjimo kameroje turėtų tušinuką.

          Gyvenimas parodys ar LIETUVĄ  VALDANTYS PASIRŪPINS, kad verslinei žvejybai būtų skirti limitai ežeruose ir tvenkiniuose gaudyti kuojas, ešerius, karosus, lydekas, karšius, lynus, raudes, starkius, plakius ir kitas menkavertes žuvis ir jas tiekti rinkai – ar bus  vykdomas LR Žuvininkystės įstatymas  ir kas atsakys už  LR Žuvininkystės įstatymo nuolatinį pažeidinėjimą?

 

          PRIESAIKOS  SULAUŽYMAS ir PARLAMENTINĖS  KONTROLĖS  STOKA arba JOS NEBUVIMAS SUKELIA  ĮSTATYMŲ VYKDYMO PIKTNAUDŽIAVIMUS ir GYVENTOJŲ NEPASITENKINIMUS bei  PROTESTUS.  Seimas nuo  LR Žuvininkysės įstatymo vykdymo kontrolės nusišalino, nors ne kartą buvo kreiptasi. Matyt, tikisi daugiau rinkėjų balsų.

 Asociacijų sąjungos “Žuvininkų rūmai” prezidentas    L. Kerosierius.   

el. p. leonaslabora@gmail.com