Aktualijos

LSMU akušerijos ir ginekologijos lektorius Vytautas Abraitis: Tai, kas dabar vyksta, yra imunologinis absurdas

Written by Biciulystė Siūlo · 6 min read

Atėjo ruduo, o su juo ir klausimai, kaip elgsis koronavirusas ir kokias pandemijos valdymo priemones sugalvos valdžia. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina gyventojus skiepytis antrąja sustiprinančiąja vakcinos doze, tačiau tam pritaria ne visi medikai. Tačiau garsiau prabilti apie dabartinės vakcinos abejotiną poveikį „Omikron” atmainai drįsta vienetai. Vienas išdrįsusiųjų – Vytautas Abraitis.

Nuo rugpjūčio 1 d. sudaryta galimybė pasiskiepyti antrąja sustiprinančiąja COVID-19 vakcinos doze Lietuvos gyventojams, susiduriantiems su didesne sunkios ligos rizika.

„Skiepytis gali šiai grupei priklausantys 60 metų ir vyresni asmenys, taip pat sergantieji lėtinėmis ligomis, nepriklausomai nuo amžiaus, jeigu jų sveikatos būklė didina sunkaus susirgimo tikimybę. Dėl rizikos veiksnių įvertinimo ir poreikio skiepytis būtina konsultuotis su šeimos gydytoju”, – skelbia ministerija.

Panašiu metu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) akušerijos ir ginekologijos lektorius Vytautas Abraitis viešai paskelbė įrašą apie Jungtinėje Karalystėje atliktą tyrimą, kuriame buvo analizuoti pasiskiepiję ir nepasiskiepiję gyventojai. Tyrimas apėmė daugiau kaip 22 mln. žmonių ligos atvejų analizę. Tyrėjai padarė išvadą, kad trečioji, sustiprinančioji dozė „Omikron” atmainos atveju nėra efektyvi.

Šis V.Abraičio pranešimas socialinėje erdvėje sulaukė milžiniško susidomėjimo. Greitai į jį sureagavo ir LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Mindaugas Stankūnas, atkreipdamas dėmesį, kad minimas „straipsnis buvo patalpintas nerecenzuotų ir nepublikuotų studijų serveryje MedRxiv, kuris nėra mokslinis žurnalas ir neturi jokio citavimo indekso”. Tiesa, Ekspertų tarybos, patarinėjusios Vyriausybei dėl COVID-19 valdymo, narys M.Stankūnas nurodo, kad ir pats naudojasi šia duomenų baze ir viešina joje randamą informaciją: „MedRxiv gali būti vertingas informacijos šaltinis, kuriuo aš irgi naudojuosi. Tačiau visada dalindamasis jame skelbiama informacija pabrėžiu, kad tai nerecenzuotas tekstas ir jame gali būti klaidų.”

V.Abraičio paviešintus duomenis patikrino ir save nepriklausomais faktų tikrintojais vadinantys veikėjai, kurie taip pat nustatė tik tiek, kad straipsnyje pranešama apie naujus medicininius tyrimus, kurie dar turi būti įvertinti, todėl neturėtų būti naudojami, vadovaujantis klinikine praktika. Tačiau tai niekaip nepaneigia mokslininkų paminėtų faktų, kad Jungtinėje Karalystėje buvo stebimas vakcinuotų žmonių hospitalizacijų ir mirčių padidėjimas, siaučiant „Omikron” atmainai. Patys faktų tikrintojai patvirtina, kad minimame straipsnyje rašoma, jog Jungtinėje Karalystėje trečioji vakcinos dozė pilnamečiams gyventojams nebuvo efektyvi. Kartu pridedama, kad mokslinio straipsnio autoriai pažymi, jog gilesnei analizei tarp vakcinacijos ir mirčių bei hospitalizacijos reikėtų papildomų duomenų.

– Kaip vertinate kritiką, jog dalijatės nepatikima informacija? – „Vakaro žinios” klausė pranešimą apie minimą straipsnį socialinėje erdvėje patalpinusio mediko Vytauto Abraičio?

– Puikiai supratau, kad straipsnis dar yra nerecenzuotas ir nepaskelbtas. Tai matyti ir mano paviešintoje nuotraukoje. Minėtas straipsnis remiasi paprasta statistine analize, kurioje tirti skiepytų ir neskiepytų žmonių hospitalizacijos ir mirčių atvejai. Pastebėta, kad teigiamo efekto vakcinacija neturi „Omikron” atmainos atveju.

Laikas, kai tokie tekstai paskelbiami, iki tol, kol būna peržiūrimi, įprastai užtrunka apie pusę metų. Matant, kokia diskusija vyksta Lietuvoje, man atrodo, kad neverta laukti. Tai yra elementari surinkta statistika, o tyrimą atliko gerbiami ir solidūs mokslininkai. Neabejoju, kad autoriai neturėjo jokio motyvo meluoti ir kad tai yra teisingi duomenys.https://344eb783a895107fcd38fda042579220.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Kad vakcinacija „Omikron” atveju yra neefektyvi, pastebėjo ne tik šie mokslininkai. Velse atliktų tyrimų grafikuose vakcinacijos statusas ir hospitalizacijos bei mirčių kreivės jau tada parodė, kad vakcinacija „Omikron” atveju neefektyvi arba efektas minimalus. Tai jau seniai žinoma ir akivaizdu, kad nuo trečiosios dozės, kai įsivyravo „Omikron”, žmonės yra kvailinami.

– Kaip manote, kodėl tokia informacija nesidalija šalies medikai, kurie greičiausiai skaito tokius šaltinius?

– Aš jau praradau viltį, kad medikų bendruomenė išdrįstų pasipriešinti akivaizdiems absurdams. Tai ypač baikšti ir tarpusavyje susisaisčiusi bendruomenė. O supanikavęs žmogus yra lengvai valdomas. Medikai, net ir turėdami instrumentą mąstyti blaiviai, to nedaro. Pavyzdžiui, matėme, kaip medikai savo noru rengėsi kombinezonus, nors nuo viruso plitimo pradžios buvo aišku, kad tai kvėpavimo takų virusas, neplintantis per odą. Kiek žmonių gadino savo sveikatą, prakaituodami tuose kombinezonuose. Reikėjo tik užsidėti respiratorių.

Suprantu, kad per trisdešimt metų Lietuvoje jau gerai išdirbtas kitaip mąstančio žmogaus žeminimo mechanizmas. Niekas nenori papulti po šiuo dalgiu, todėl visi tyli.

Kaip ir dėl kaukių. Iš pradžių buvo tiesiai sakoma, kad nuo viruso jos neapsaugos, nes nuo jo saugo tik FFP2 ir FFP3 respiratoriai, o kaukės saugo nuo bakterinės taršos operacijos metu. Bet vis tiek žmonės buvo palaužti ir jiems buvo uždėtos tos kaukės. Šiandien, kai pamatau gatvėje savo noru užsidėjusį kaukę žmogų, manau, kad jam yra sutrikdyta psichika.https://344eb783a895107fcd38fda042579220.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

– Ar gali būti, kad trečioji vakcina yra neefektyvi „Omikron” atmainai todėl, kad žmonės vis dar skiepijami vakcinomis, sukurtomis dar esant pirmai viruso atmainai, taigi labiausiai jos pritaikytos įveikti ją, o ne kitas?

– Manau, kiekvienam bent kiek ragavusiam medicinos, tai yra visiškai aišku. Nėra normalu, kai žmogus skiepijamas vakcina, kuri sukurta užpernykščiam virusui įveikti. Tai yra imunologinis absurdas. Man keista, kad medicinos žmonės apsimeta, jog to nesupranta. Jeigu traktuojame, kad COVID yra kvėpavimo takų infekcija, tuomet tai yra kažkuo į gripą panaši infekcija. O prieš gripą jau senų seniausiai naudojamos vektorinės vakcinos, kai mokslininkų grupės, atsižvelgdamos į paskutinę epidemiją, numato viruso pokyčius ir kuria įvairius vakcinų variantus, prognozuodami tikėtiniausią viruso kitimą.

Dar keisčiau, kai infektologai tyli, matydami, kaip po skiepų nuo COVID-19 žmonės vėl ir vėl suserga. Jeigu žmonės, pasiskiepiję nuo raudoniukės, poliomielito, vėl ir vėl sirgtų šia liga, kaip yra pasiskiepijus nuo koronaviruso, infektologai taip pat tylėtų? Ar tik COVID-19 tema yra kaip kokia šventa karvė?

– Šiandien girdime, kad jau bandoma kurti „Omikron” pritaikytą vakciną. Ar galime tikėtis, kad ji bus efektyvi arba iki tol virusas vėl nemutuos?

– Būtent, labai taiklus pastebėjimas. Bandyti sukurti „bandos imunitetą” taip greitai mutuojančiam virusui yra neįmanoma. Ir tai nėra tikslinga. Reikėtų vakcinuoti rizikos grupes. Pavyzdžiui, vakcinacija vaikams ir jaunuoliams iki pilnametystės nuo ankstesnių viruso atmainų greičiausiai nebuvo tikslinga. O ką kalbėti apie „Omikron” atmainą, kuri yra daug mažiau pažeidžianti žmogų. „Omikron” hospitalizacijų bei mirtingumo rodikliai yra mažesni nei sezoninio gripo. Tad nėra tikslinga visus masiškai vakcinuoti nuo „Omikron”, nes virusas greičiausiai vėl mutuos.

Deja, vakcinų pasaulyje prigaminta tiek, kad grupelė sveikatos pasauliui nelinkinčių žmonių, manau, dar bent kartą bandys priversti visus skiepytis. Nors pinigai už vakcinas jau gauti. Nežinau, ar ES vadovai buvo taip apimti panikos, ar jie buvo paspausti, kad buvo sudarytos tokios absurdiškos, korupcijos schemas primenančios sutartys. Jos vertė šalis pirkti ir draudė viešinti sutarčių informaciją.

Dabar vienintelis logiškas jau turimų vakcinų panaudojimas būtų nuvežti jas ir išpilti prie EK pirmininkės Ursulos fon der Lejen namų durų. Kad pagaliau būtų aiškiai pasakyta, jog su žmonėmis taip elgtis negalima. Nes daugiau jos niekam kitam šiandien nėra naudingos.

– Ar po savo įrašo nesulaukėte puolimo ar kritikos, visgi dirbate gydymo įstaigoje?

– Savo pažiūrų aš neslepiu. Šiokį tokį šnypštimą sau už nugaros darbovietėje gal ir jaučiu, kartais mane lengvai pakritikuoja, sulaukiu skambučių su raginimais nesikišti. Bet drastiškų priemonių nepatyriau. O kas nesusiję su darbu, tai yra buvę įvairių situacijų: bandymai mane išprovokuoti, šmeižti mano tėvus. Manau, tai yra šios valdžios fanatikų išdirbtas kitą nuomonę turinčių žmonių neutralizavimo mechanizmas. Aš į tai nekreipiu dėmesio.

– O palaikymo iš kolegų sulaukėte?

– Sulaukiau didelio palaikymo ir kai kurie atvejai mane netgi pribloškė. Man skambino ir asmeniškai rašė žmonės, kurie teisinosi, kad negali parašyti viešai ant netgi uždėti „patiktukąą” ant mano įrašo. Nes pamatys tie, kam nereikia. Manau, tai rodo, kad su demokratija Lietuvoje yra labai blogai. Kai net gydytojas nedrįsta viešai išreikšti pagarbos ar paramos savo kolegai. Mane ši situacija nustebino. Ir nustebino neigiamai.

– Šiuo metu vyksta derybos dėl tarptautinės PSO sutarties dėl pandemijų valdymo. Kokia nuomonė apie šią sutartį yra medikų bendruomenėje?

– Nuomonių yra įvairių. Bet man atrodo, kad PSO, deja, nebėra autoritetinga organizacija dėl savo finansinių šaltinių ir dėl savo išsikelto tikslo pasiekti masinę vakcinaciją koronaviruso atveju. O paskutinis lašas buvo ekstremalios padėties paskelbimas dėl beždžionių raupų, kai pasaulyje buvo užfiksuota tik 16 tūkst. visiškai nemirtinos šios ligos atvejų. Man atrodo, kad taip siekiama sukelti paniką. Ar gali tokia organizacija visam pasauliui diktuoti valdymo strategijas?

Blogiausia tai, kad pandemijos priemonės ir prievarta prieš žmones davė priešingų, nei laukta, rezultatų – nepasiskiepijo rizikos grupės.

Dabar medikai stebi kitą tendenciją – visuomenės nepasitikėjimas visomis vakcinomis. Dabar kaip niekad daug žmonių atsisako skiepytis. Ir ne tik. Viename mano budėjime gimdyti atvykusi moteris su vyru pareiškė, kad atsisako visų tyrimų, nes bijo, kad prisidengiant kokiu nors tyrimu vaikas nebūtų vakcinuotas. Dėl baimės šeima atsisako vaiko regos, klausos, paveldimų ligų testo ir kitų svarbių tyrimų… Manau, tai rezultatas to, kad tikrasis mokslas buvo eliminuotas iš pandemijos valdymo. Kas bus, jeigu mes sulauksime rimtų ligų protrūkių?

Dabar vakcinacija tapo keiksmažodžiu, nes buvo pasirinkti netinkami komunikacijos metodai: buvo sakoma ne tai, kad gerai yra vakcinuotis, o kokie niekšai tie, kurie drįso tuo suabejoti. Į vakcinų propagandos komunikaciją buvo įtraukti ypač nesimpatiški žmonės, todėl dabar bet koks jų išstojimas nesukels nieko kito, kaip tik noro elgtis priešingai.

Sveikatos teisės instituto specialistai, nors ir buvo nuolat kritikuojami, buvo teisūs. Gyvenimas parodė, kad daugybė tų ribojimų nebuvo viruso užkardymas, o tik žmonių pratinimas gyventi suvaržius jų teises. Todėl labai svarbu priešintis sprendimams, kurie vėl gali būti atnaujinti. Nes tai, apie ką kalbame dabar, mūsų vaikams jau bus nesuprantama, kaip žmogaus teisės.Naujausios žinios
Ką žada žvaigždės trečiadieniui? (Rugsėjo 7 d.)A. Merkel pasakys pagrindinę kalbą per Vokietijos miesto 1100-ąsias metines(3)Taifūnui užklupus Pietų Korėją žuvo mažiausiai trys žmonės(1)JAV atliks dar vieną tarpžemyninės balistinės raketos bandymą(4)Rusų kalbai Lietuvoje neliks vietos(582)Sėkminga pirmosios Lietuvos rinktinės pergalės medžioklė(25)Moterį sulaikė dėl šūvių sostinės centrePo „Vakaro žinių“ straipsnio pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl nepilnamečių tvirkinimo mokinių stovyklose(45)Per automobilio sprogimą Berdianske „sunkiai“ sužeistas promaskvietiškas pareigūnas(14)Bosniškas lietuvių košmaras netapo realybe(16)Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!