Aktualijos

Nepatinka valdžia – atsidursi teisme

Written by admin · 4 min read

Praėjusį antradienį minėjome Tarptautinę studentų dieną. Tą dieną Kauno miesto apylinkės teismas toliau svarstė, ar Kaune Rugsėjo 1-osios šventėje dalyvavę studentai, prisistatę „Aukštojo moxlo fakultetu“ ir surengę 1,5 minutės trukusią „Laimės rato“ akciją, nepažeidė Susirinkimų įstatymo.

Protestuotojų persekiojimai prasidėjo po 2009-ųjų sausio 16 d. prie Seimo surengto mitingo (vėliau virtusio riaušėmis) prieš A.Kubiliaus Vyriausybės naktinį mokesčių perversmą. Dėl šių įvykių kaip kriminaliniai nusikaltėliai buvo nuteisti 27 asmenys.

 

O kodėl, policijos pareigūnų nuomone, „Aukštojo moxlo fakultetas“ ir jų „Laimės ratas“ Susirinkimų įstatymą pažeidė? Nes šiai akcijai, vykusiai Vytauto Didžiojo universiteto bendro studentų renginio metu, nebuvo gautas miesto savivaldybės leidimas. Renginio scenarijuje, pateiktame savivaldybei, „Aukštojo moxlo fakultetas“ ir jos „Laimės ratas“ įrašyti nebuvo.

Na, ir kas? Juk studentai nelaistė padegamojo skysčio, nelaužė Laisvės alėjoje suolų. Jie tiesiog dalyvavo. Lygiai taip pat, kaip šventėje be jokio leidimo dalyvavo praeiviai. Stovėjo. Žiūrėjo. Šypsojosi. Džiaugėsi. Juk Rugsėjo 1-osios šventė nėra privati. Tai viešas renginys. O tokiuose renginiuose ir pokštaujama, ir šmaikštaujama, ir pasipiktinama. Ypač kai žmonės jauni.

Ar jums nejuokinga? O gal net baisoka, kad mūsų gyvenimus jau ima kontroliuoti, varžyti kažkokie scenarijai. Iš anksto parašyti ir iš anksto suderinti. Ne su bet kuo, bet su valdžia. Virš mūsų iškyla kažkokia ADMINISTRACIJA. Sprendžianti, kiek minučių leidžiama šypsotis, kiek juoktis, kiek verkti. Nustatytą limitą viršijus ar supainiojus scenarijaus seką, jau gresia BAUSMĖ. Tetrūksta, kad mums iš Seimo, Vyriausybės, prezidentūros ar savivaldybės atsiųstų patvirtintą scenarijų, kada privalai sirgti, nesirgti ar mirti. Tarkime, tada, kai atitinkama savivaldybės įmonė neapkrauta darbais.

Jei Albertas Einšteinas būtų laikęsis kažkokio jam primesto reglamento, jis niekada nebūtų sukūręs materijos reliatyvumo dėsnio. A.Einšteinas būtų tik kaip papūga atkartojęs anksčiau sukurtas, todėl aprobuotas teorijas. Gal bejėgiškai būtų užstrigęs ties Niutono dėsniu. Ar Pitagoro teorema. O toliau – ne. Nes negalima. Viskas, kas žmonijoje garantavo lėtesnį ar spartesnį progresą, vyko spontaniškai. Beatodairiškai! Įžūliai! Chuliganiškai! Kitaip žmonija būtų tik tam atsiradusi, kad tūkstantmečiais patrepsėtų vienoje vietoje. Na, tiesiog pabūtų „trepsė“. Trepsėjimu išmušusi planetoje įdubą. Su Apvaizdos nustatytu „trepsės“ reglamentu. Bet, matyt, Apvaizda yra išmintingesnė ADMINISTRACIJA. Ne tokia, kaip dabartiniai piliečių tramdytojai.

Lietuvos visuomenė šiuo metu rizikuoja prarasti spontaniškumą ir kūrybingumą. Pirma, ją vis labiau supančioja valdžia. Antra, visuomenė ir pati susipančioja. Netgi noriai! Nes taip saugiau. Vykdant kažkokį reglamentą, net nereikia galvoti. Įjungti asmenines smegenis. Tad aplinkui tik girdime – šventės aprangos kodas, garbių svečių priėmimo protokolas, renginio suderintas scenarijus, vestuvių planuotojas ir t.t. Anksčiau turėjome planinę, Maskvoje suderintą ekonomiką. O dabar turime aprangos kodais ir net vestuvių planais suvaržytus asmeninius gyvenimus. Ir savivaldybių administracijų, Vyriausiosios rinkimų komisijos suvaržytą viešąjį piliečių reiškimąsi. Tokiame taisyklių kupiname pasaulėlyje žmogus kaip asmenybė jau dūsta. Nes ant jo užvožtas ketaus puodas.

Atviroje visuomenėje pilietis turėtų baidytis tik kelių dalykų. Nemokėti mokesčių, užpilti kaimyno butą, nesilaikyti Kelių eismo taisyklių ir įvykdyti kriminalinį nusikaltimą. Bet Lietuvoje žmogus tuoj baidysis dalyvauti net Rugsėjo 1-osios minėjime. Gal ims ir atsitiks kaip tiems VDU studentams.

Mes tuoj priprasime prie vergiško paklusnumo. Ir net nesipiktinsime, nenustebsime, kad už mus kiti sprendžia. Pradedant Europos Komisija ir baigiant savamoksle stiliste – mados, talijos ar rankinės dydžio diktatore. Įsivaizduokime, jog jau tūnome dresuoti narvelyje. Prieš Naujuosius metus savivaldybės X administracija praneša scenarijų, kaip savivaldybės gyventojai prie eglės, pastatytos aikštėje, privalo švęsti. Antrasis scenarijaus egzempliorius įteikiamas policijai. Pareigūnai, kurie budės Naujųjų metų naktį, iškala scenarijų atmintinai. „Vidurnaktis. Į aikštę įvažiuoja Kalėdų Senelis. Barzdos ilgis – 30 cm. Spalva – balta. Ūsai – 20 cm. Užriesti 30 laipsnių kampu. Ypatingas požymis – raudona kepurė. Senelis važiuoja 2 min. į aikštės vidurį. Sustoja eglės kairėje pusėje. Plojimų trukmė – 5 min. Prakalbos trukmė – 10 min. (Prakalbos tekstas pridedamas.) Dovanų maišo patikrinimas metalo detektoriumi – 10 min. Už patikrinimą atsakingas išminuotojas -auskas. Žiūrovai iš aikštės išprašomi 1 val. 10 min. Neišėjusieji pristatomi į policijos komisariatą. Apklausiami. Surašomi protokolai dėl viešosios ramybės drumstimo.“

Ir šit nenumatytas atvejis. Senelio barzda – ne 30 cm, bet 35 cm ilgio. Šventė stabdoma. Įtariamasis, rankoje laikantis daiktą, panašų į lazdą, ir daiktą, panašų į maišą, pristatomas į policijos komisariatą. Asmenybei nustatyti. O minia, iškrypusi iš scenarijaus, ne ploja, bet kvatoja, švilpia! Nustačius labiausiai kvatojusius asmenis, jiems irgi surašomi administracinio teisės pažeidimo protokolai. Nes kvatojimas savivaldybės leidime neįrašytas. Kvatoti bus leidžiama per Velykas. Hercų ir kiaušinių skaičius dar derinamas.

Piliečių persekiojimas už pilietiškumą

Daugiau nei dviem dešimtmečiams praėjus nuo Nepriklausomybės atgavimo Lietuvoje į teisiamųjų suolą sodinami net Sąjūdžio kūrėjai, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai. Kas atsitiko, kad pilietiški žmonės, siekiantys būti išgirsti valdžios, mūsų šalyje imami persekioti? Keletas įdomiausių faktų:

2012 m. kovo 17-ąją mitingą Nepriklausomybės aikštėje prie parlamento surengę Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai šviesaus atminimo Romualdas Ozolas ir Bronislovas Genzelis bei visuomenininkas Alvydas Medalinskas buvo patraukti administracinėn atsakomybėn, nes „pagal savivaldybės išduotą leidimą, mitinguoti buvo leidžiama nuo 15 val. teritorijoje prie Seimo šalia automobilių stovėjimo aikštelės, tačiau mitingą surengė nuo 14 val. kitoje Seimo rūmų pusėje.“ Galutinis teismo žodis – visi kaltinimai atmesti.

Pirmasis atkurtos Lietuvos kultūros ir švietimo ministras Darius Kuolys buvo teisiamas už tai, kad 2012 m. gegužės 3 dieną surengė lietuviškas apeigas – atėjo su grupe visuomenininkų prie VRM pastato Vilniuje pasveikinti naujojo ministro Artūro Meliano. Ir „mėgino įpūsti pilietinės drąsos“ – ryžtingai atleisti iš FNTT direktoriaus pareigų įstatymą pažeidusį Kęstutį Jucevičių. Nuo teismų proceso (dėl to, kad „nesilaikė susirinkimo organizavimo tvarkos“ – priėjo arčiau nei 75 m iki VRM pastato) neišgelbėjo net tai, kad apeigose dalyvavo ir pats ministras A.Melianas bei pakvietė svečius vidun išgerti kavos. Galutinis teismo žodis – visi kaltinimai atmesti.

D.Kuolys buvo teisiamas ir už tai, kad 2012 m. gegužės 31 d. S.Daukanto aikštėje, Vilniuje, organizavo žmonių susirinkimą (protesto akciją-vaikštynes prieš žodžio laisvę) neturėdamas tam savivaldybės leidimo. Galutinis teismo žodis – visi kaltinimai atmesti.

2012 m. gegužės 19-ąją spontaniškame mitinge prieš valdžios smurtą S.Daukanto aikštėje, Vilniuje, buvusiam profesoriui Povilui Gyliui (dabartiniam Seimo nariui) irgi buvo iškelta byla. Policijos surašytame administracinės teisės pažeidimų protokole jis buvo kaltinamas neteisėto mitingo organizavimu, nors ten tik kalbėjo. Galutinis teismo žodis – visi kaltinimai atmesti.

2012 metų birželį, kai Kauno Nemuno krantinėje 12 jaunuolių kreidelėmis rašė žodį „Tiesos“, buvo sulaikyti šeši asmenys, tarp jų ir viena 14-metė. Nepilnametės mama policijos buvo kaltinama, kad išleido savo dukrą į nesankcionuotą renginį, ir surašė protokolą. Galutinis teismo žodis – visi kaltinimai atmesti.

2015 m. balandžio 14 d. Kauno m. apylinkės teismas skyrė 144 eurų baudą Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarui Egidijui Klumbiui. Jis buvo teisiamas dėl to, kad sausio 16-ąją inicijavo pilietinę akciją – simbolines Lito laidotuves Kaune – ir sakė kalbą, kad 1993 m. atkurta Lietuvos valiuta – litas – naikinamas ir Lietuva įtraukiama į euro zoną.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios”