Aktualijos

Nuo 2021 m. sausio 1 d. Lietuvos karo policininkai galės laužtis į žmonių butus, automobilius, taps ir psichiatrais

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read

Nuotrauka: facebook.com/KaroPolicija

Lapkričio 10 d. priėmus Karo policijos įstatymo pakeitimo įstatymą, nuo ateinančių metų bus išplečiami Lietuvos kariuomenės Karo policijos įgaliojimai administracinių nusižengimų tyrimo, paramos saugumui bei mobilumui srityse.

Įsigaliojus įstatymo pakeitimams, Karo policijos pareigūnai turės įgaliojimus atlikti įprastus policijos darbus tiriant įvairias bylas (dėl narkotikų, alkoholio vartojimo, smulkių vagysčių ir kt.), taip pat Karo policijos pareigūnai taps ir psichiatrais: galės nustatyti, ar sulaikytas žmogus serga psichine liga. Naujojo įstatymo 13 str. 4 d. rašoma, kad karo policininkai galės „pristatyti į sveikatos priežiūros įstaigą priverstiniam patikrinimui (…) asmenis, kurie turi psichikos ligų požymių“.

Ar nors vienas Karo policijos pareigūnas turi medicininį išsilavinimą, nepranešama.

Jei kažkam kas nors neaišku, prie naujojo įstatymo pridedamas Aiškinamasis raštas.

Taip pat nuo Naujųjų metų Karo policijos pareigūnai galės netrukdomi įeiti į bet kokį butą ar namą, pasinaudoti bet kokiu automobiliu, jei manys, kad to reikia. Jie turės teisę su sulaikytuoju civiliu daryti ką tik nori 24 valandas (žr. 13 str. 5 d.: Karo policijos pareigūnai galės „be patalpos savininko ar gyventojo sutikimo, be teismo sprendimo bet kuriuo paros metu įeiti į fiziniams ar juridiniams asmenims priklausančias gyvenamąsias ar negyvenamąsias patalpas, teritorijas, sustabdyti transporto priemones ar patekti į jas. Atsisakius paklusti, Karo policijos pareigūnai turi teisę jėga atidaryti patalpas ir transporto priemones.“).

Oficialiai toks itin liberalus naujasis Karo policijos įstatymas dangstomas keturiomis stebuklingomis raidėmis – NATO, kurioms niekas neturi teisės paprieštarauti. Tiesa, kitose Europos šalyse atitinkamų struktūrų pareigūnai užsiima griežtai tik kariškių reikalais. Anksčiau tai darė ir Lietuvos Karo policija, tiksliau, jos darbas buvo gaudyti prisidirbusius kareivius.

Naująjį įstatymą parengė Karo policijos vadas, pulkininkas-leitenantas Laimas Baliūnas bei jo patarėjas Tarasas Ivanecas. T. Ivanecas yra įmonės Ukrainiečių jaunimo asociacija „Zoria“ vadovas. 

Kaip pranešama Karo policijos feisbuko paskyroje, gruodžio 8 d. „iš dviejų savaičių trukmės kurso Ukrainoje grįžo mūsų Karo policijos mokymo centro viršininkas ir instruktorius. Ukrainoje vyko Veiksmų įvykio vietoje atlikimo ir transporto priemonių stabdymo instruktoriaus kursas.“

Vadinasi, jau septintus metus karo draskomoje Ukrainoje Lietuvos karo policininkai pasisėmė išties vertingos patirties, vedančios į policinę valstybę.

minfo.lt