Aktualijos

Pirmasis teisinę galią turintis ES dokumentas, kuriame atsižvelgiama į skalūnų dujų gavybos aplinkosauginius aspektus

Written by admin · 1 min read

Europos Parlamento Aplinkos komitetas liepos 12 d. patvirtino savo poziciją dėl Poveikio aplinkai vertinimo direktyvos (Direktyva dėl tam tikrų valstybės ir privačių projektų poveikio aplinkai vertinimo).  Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) direktyva nuo priėmimo 1985 metais iš esmės nebuvo tobulinta, tad  šiuo metu vykstančia jos peržiūra siekiama atnaujinti teisės aktą ir jį priartinti prie šiandienos realijų.

Pasak Europos Parlamento narės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, vienas didžiausių senosios direktyvos trūkumų – tai, kad joje nėra instrumentų, kurie padėtų užtikrinti poveikio aplinkai vertinimo procesų nepriklausomumą.

„Šiandien Aplinkos komitete pritarėme labai svarbiai nuostatai, kad dalyvauti poveikio aplinkai vertinimo procese turi nepriklausomi ir techniškai kvalifikuoti specialistai, kurių pavardės privalo būti skelbiamos viešai“, – teigia Europos Parlamento narė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Anot parlamentarės, ši nuostata kartu su taisyklėmis, kurios aiškiau ir išsamiau reglamentuos visuomenės dalyvavimą vertinant poveikį aplinkai, turėtų procesą padaryti gerokai skaidresnį, o tokiam poreikiui, kaip rodo kasdieniai patyrimai ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse, pribręsta jau seniai.

„Kita vertus, pats poveikio aplinkai vertinimo procesas supaprastintas: siūloma užtikrinti, kad informacija, surinkta per poveikio aplinkai vertinimą, galėtų būti remiamasi ir kreipiantis dėl kitų leidimų, pavyzdžiui, taršos, gavimo“, – apie PAV direktyvos naujoves pasakoja EP narė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, pati aktyviai dalyvavusi diskusijose dėl šios direktyvos atnaujinimo ir dokumentui pateikusi aštuonias pataisas.

 Anot europarlamentarės R. Morkūnaitės-Mikulėnienės, ne mažiau svarbios ir kitos naujosios direktyvos nuostatos – numatyta, kad per poveikio aplinkai vertinimą privalės būti atsižvelgiama į daugiau aplinkos elementų, kuriems gali būti padaryta žala, tarp tokių elementų – biologinė įvairovė, kultūros vertybės, žemės gelmės.

 Diskusijų dėl aplinkosauginio skalūnų dujų gavybos reglamentavimo įkarštyje svarstoma PAV direktyva, EP Aplinkos komiteto nariams atsižvelgus į visuomenės susirūpinimą, papildyta ir nuostata, kad poveikio aplinkai vertinimas būtų privalomas ir netradicinių angliavandenilių (pvz., skalūnų dujų) žvalgybai ir gavybai. Anot EP narės R. Morkūnaitės-Mikulėnienės, tai pirmasis teisinę galią turintis ES dokumentas, kuriame atsižvelgiama į skalūnų dujų gavybos aplinkosauginius aspektus.

 Europos Parlamento plenarinėje sesijoje dėl Poveikio aplinkai vertinimo direktyvos bus balsuojama rudenį.

ekspertai.eu

http://morkūnaitė.lt