Aktualijos

PROFESIJA – MELAGYSTĖ

Written by Redakcija · 8 min read

  ASOCIACIJŲ SĄJUNGA „ŽUVININKŲ RŪMAI“ 

     „ŽUVININKŲ RŪMAI“ THE ALLIANCE OF ASSOCIATIONS 

L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius, tel+370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com


Jos Ekscelencijai Europos Komisijos Pirmininkei Ursulai von der Leyen

Jo Ekscelencijai Europos Vadovų Tarybos Pirmininkui Charles Michel

Jos Ekscelencijai Europos Parlamento Pirmininkei Robertain  Metsolos 

Jo Ekscelencijai Jungtinių Tautų Maisto ir Žemės ūkio organizacijos generaliniam
direktoriui QU Dongyu

Europos komisijos nariui atsakingam už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę Virginijui Sinkevičiui

Eeuropos komisijos konkurencijos generaliniam direktoratui

Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai

LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen

LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei

LR Aplinkos ministrui Simonui Gentvilui

LR Žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui

LR Seimo Kaimo reikalų komiteto nariams ir biuro darbuotojams

LR Seimo nariams

Europos Parlamento nariams

Mokslininkams

Stebėsenos komiteto nariams

Žvejams
Žiniasklaidai

MELU IR APGAUDINĖJIMAIS PAGRĮSTA LIETUVOS ŽUVININKYSTĖS VALDYMO POLITIKA

                Vilnius,  2022-07-20

    Apie žvejybos verslo draudimą jau nuo 2007 metų aukščiausi Lietuvos pareigūnai ir politikai skelbia įvairiose dokumentuose ir ypatingai žiniasklaidoje aiškindami, kad verslininkai kalti, kad trūksta žuvų.

PAŽYMIME, kad Aplinkos ministrų įsakymais  nuo 2013-01-01 buvo uždrausta verslinė žvejyba Kauno mariose ir Kruonio HAE aukštutiniame basaine, o nuo 2015-01-01 uždrausta verslinė žvejyba ežeruose, nuomojamose telkiniuose ir tvenkiniuose. ATKREIPIAME DĖMESĮ, kad šiuos įsakymus 2016-10-24 panaikino Aplinkos ministras K. Trečiokas.  Tačiau Lietuvą valdantieji LIMITŲ NESKIRIA nors verslinio dydžio žuvų ištekliai yra gausūs.

    2020-12-11 Seimas priėmė nutarimą uždrausti verslinę žvejybą. Seimas draudimus aiškina, kad sudaryti geresnes sąlygas žvejams mėgėjams.

    2022-07-04 rašėme Jums laišką „ Lietuva apgaudinėja Europos Sąjungos institucijas“ (laišką pridedame). ŽINOMA, kad į jį Lietuvos vadovai ir institucijos nereaguos, nes jos nenumaldomai dirba juodą verslinės žuvininkystės sunaikinimo darbą ir tikisi, kad Europos Sąjunga skirs 10 mln eurų verslinei žvejybai sunaikinti, Mes esame labai dėkingi Žemės ūkio viceministrui Donatui Dudučiui, kad jis su Žuvininkystės skyriaus darbuotojais pažadėjo 2022-07-20 dieną išklausyti mus. Tris kartus  prašėme, kad priimtų Lietuvos Prezidentas. Nei jis, nei jo patarėjai nepriėmė. Prašėme, kad Seimo Pirmininkė priimtų, tačiau ji iki šiol  nereagavo.

    Pateikiame Jums oficialią valstybės aukščiausių pareigūnų ir politikų SKLEIDŽIAMĄ MELĄ SIEKIANT PANIEKINTI ŽVEJUS VERSLININKUS IR UŽDRAUSTI VERSLINĘ ŽVEJYBĄ. Daugiau kaip 10 metų argumetuotus dokumentus siuntinėjame Prezidentūrai, Seimui, Vyriausybei, ministrams, politikams, merams, institucijų vadovams. Visi jie NEREAGUOJA ir KALTINA žvejus verslininkus arba atkakliai tyli.

MASIŠKAI  ISTERIŠKAI nepateikus argumentų susirinkimuose,  komitetų posėdžiuose, viešuose bendravimuose bei žiniasklaidos straipsniuose ir video reportažuose  niekinami  žvejai verslininkai, kad  jie nualino vandes telkinius, brakonieriauja, apstato  telkinius tinklais, trukdo žvejams mėgėjams žuvauti. FAKTIŠKAI verslininkai  2012 m žuvavo 35 vandens telkiniuose, kai Lietuvoje yra apie 3000 ežerų, apie 1500 tvenkinių ir apie 29 tūkst upių, upelių ir kanalų,  PAŽYMĖTINA, kad verslininkai žuvavo vadovaujantis nustatytomis kvotomis,   įstatymais ir taisyklėmis. Ypatingu žvejų NIEKINIMO  ARSENALU naudojosi buvę Aplinkos ministrai   V. Mazuronis, K. Navickas, K. Mažeika ir  YPATINGU  AKIPLĖŠIŠKUMU  ir BERIBIU MELU pasižymi  buvęs viceministras, o dabar Seimo narys  L. Jonauskas. YDOMIAUSIA yra tai, kad ministerijų pareigūnai turi prieigą prie daugybės mokslininkų tyrimų ir savo pavaldume turi daug specialistų. MATOSI, kad BESAIKIS MELAS IR ŽVEJŲ VERSLININKŲ NIEKINIMAS yra tapęs vadovų ir pavaldinių tarnybine FUNKCIJA ir žvejų  mėgėjų RINKIMINIŲ BALSŲ pritraukimo MECHANIZMU.  

          1.  2021-04-13 Seimo plenariniame posėdyje Seimo narys L. Jonauskas pristatinėdamas  verslinės žvejybos draudimo įstatymo projektą  aiškino, kad pagal atliktus  mokslinius tyrimus Lietuvoje žuvies išteklių būklė  yra  kritinė. Jis kalbėjo:  … kad aš norėčiau nuo dabar praktiškai grįžti 10 metų atgal kas buvo 2012-2013 metais kada pradėjau dirbti Aplinkos ministerijoje …Kai kuriuose ežeruose Molėtų rajone 1-me hektare buvo likę mokslinių tyrimų duomenimis 200 gramų žuvies hektare (mūsų paryškinta). Tai reiškia, kad pas kai kuriuos šilutiškių šuliniuose matyt galima rasti daugiau žuvies ir tai buvo verslinės žūklė pasekmė …“ (žiūrėkite 2021-04-13 dienos Seimo vakarinio posėdžio įrašą nuo 2:46)  PAAIŠKINAME, kad  MOLĖTŲ rajone  tyvuliuoja  242 ežerai tarp kurių  yra  11  ežerų didesnių kaip  200 ha.  PAŽYMIME, kad  2012 metais  Molėtų rajono 7-iuose ežeruose  žvejams verslininkams buvo išduoti 20126  kilogramų limitai gaudyti kuojas, ešerius, karosus, lydekas, karšius, lynus, raudes, starkius, plakius:  Baltieji Lakajai  – 2800 kg,  Bebrusai  – 2200 kg,  Stirniai   – 3000 kg,   Alaušas   –  3242 kg, Dūriai  –   2840 kg, Pravalas   –  4644 kg, Makys  – 1400 kg. KONMSTATUOJAME, kad vandens telkiniuose verslinio dydžio žuvų vienaame hektare yra apie 20 kg.

           2. Lietuvoje yra apie 50 didelių seliavinių ežerų iš jų 30-tyje skiriami limitai specializuotai verslinei žvejybai. ŽINOMA, kad seliavos  5-6 metais masiškai išmiršta.  Bet Lietuvą valdantys ir politikai nori uždrausti seliavų verslinę žvejybą.

3. DEMONSTRUOJU  4  APLANKUS su telkinių MOKSLINIŲ TYRIMŲ MEDŽIAGA. Aplinkos ministerija savo internetinėse svetainėse yra sukaupusi VISŲ TELKINIŲ MOLSLINIŲ TYRIMŲ SKAITMENINĘ MEDŽIAGĄ. Visi norintys gali susipažinti.

4. 2022-04-04 Aplinkos ministerija rašydama laišką Europos Komisijai prašydama pinigų paramai žvejų verslininkų naikinimui aiškina, kad 2015 m apribojus verslinę žvejybą, bendra žuvų biomasė ežeruose vidutiniškai padidėjo apie 1,5 karto, vidutinis žuvies svoris apie 1,3 – 1,4 karto (mūsų paryškinta). Pastebime, kad ankstesniais metais verslinei žvejybai limitai būdavo skiriami maždaug 50 telkiniose kai Lietuvoje yra 3000 ežerų ir 1500 tvenkinių. TIKĖTINA, kad nuo 2015 metų žuvų dar pagausėjo, bet Lietuvą valdanteji VISTIEK NELEIDŽIA verslininkams žuvauti ir valdininkai teberašo skundus Europos institucijoms, kad verslininkai nualino TELKINIUS ir reikalauja pinigų žvejybos verslui uždrausti.

    5. VESLINĖS ŽVEJYBOS DRAUDIMUS  Žemės ūkio ministras K. Navickas  Europos komisjai 2022 pavasarį  pateikiant 2021-2027  m  Programos  dokumentuose aiškinama,  kad  dėl aštrėjančio žvejų verslininkų ir žvejų mėgėjų konflikto …   K.  Navickas būdamas Aplinkos ministu verslinės žvejybos draudimus aiškino, kad  verslininkai nualino vandes telkinius, brakonieriauja, apstato  telkinius tinklais, trukdo žvejams mėgėjams žuvauti, o tapęs Žemės ūkio ministru draudimus aiškina kaip žvejų verslininkų  ir mėgėjų konfliktą. VISIEMS  ŽINOMA, kad konfliktus sukeldavo ministrai, politikai, lojalūs valdžiai pareigūnai ir parankiniai. Niekaip nesuprantama, kad K. Navickas būdamas Aplinkos ministru vienaip aiškino, o tapęs Žemės ūkio ministru aiškina kitaip. Todėl KATEGORIŠKAI TVIRTINAME, kad visais atvejais K. Navickas kaip ir kiti ministrai GRUBIAI MELAVO.

    6. VISI ŽINO, kad Kuršių marių žvejai verslininkai žuvauja VADOVAUDAMIESI valstybinių Rusijos Federacijos ir Lietuvos Respublikos komisijų patvirtintomis kvotomis.  2022 metams Lietuvai buvo nustatytos kvotos tonomis: karšis – 480, sterkas – 110, stinta – 570. Tos kvotos TURI TARPTAUTINIŲ SUSITARIMŲ TEISINĮ POBŪDĮ. Nė vienais metais nei Vyriausybė, nei Seimas neginčijo tų kvotų. Į tai nereagavo ir dabartinė valdančioji dauguma, bet užtat surengė totalinį puolimą prieš žvejus verslininkus ir įvairiausiais būdais siekia uždrausti verslinę žvejybą.  Panašios kvotos buvo nustatytos ir ankstesniais metais. Pažymėtina, kad panašius kiekius sugaudavo verslininkai išskyrus stintas.

    7. ŽINOMA, kad  žuvimis maždaug po lygiai naudojasi žvejai mėgėjai, žvejai verslininkai ir daugybė invazinių kormoranų, kurių populiacija per keletą dešimtmečių išaugo beveik dešimteriopai. Pastebime, kad pastaraisiais metais ženkliai pagausėjo žvejų mėgėjų su motorinėmis valtimis ir kad  žvejai mėgėjai naudoja žuvų paieškos aparatūrą ir naujausiuis žuvų gaudymo įrankius ir masalus. Jeigu kas galvoja, kad žuvų vandenyse trūksta tai logiška būtų kurį laiką uždrausti žuvauti ir mėgėjams, ir verslininkams, ir masiškai naikinti kormoranus. Reikėtų ženkliai gausinti žuvų išteklius dirbtiniu būdu ir ypatingai plėšriasias žuvis.

8. ŽINOTINA, kad Baltijos jūra ir Kuršių marios labai užterštos. 2019  m prokuratūra  nustatė, kad Klaipėdos įmonė „Grigeo“ padarė žalos gamtos ištekliams maždaug už 48  milijonus eurų. 

9. AIŠKU, kad gilinant Klaipėdos uosto kanalą vis daugiau sūrainio patenka į Kuršių marias.  Sūrainis labai kenksmingas vietos žuvų populiacijoms ir varo žuvis Kaliningrado kryptimi. Tuo labai džiaugiasi Rusijos Federacijos žvejai.

10. Žuvys yra valstybės turtas ir jomis gali naudotis žvejai mėgėjai patys pasigaudami, o kiti žmonės nusipirkdami iš parduotuvių į kurias pristato žvejai verslininkai. Pateikti įstatymo projektai sutrukdo Lietuvos žmonėms vartoti gėlavandenis žuvis. Seimas nori uždrausti verslinę žvejybą ir sudaryti IŠSKIRTINES  sąlygas tik keliems šimtams tūkstančių žvejams mėgėjams vartoti lirtuviškas žuvis. Tai didžiausia specialiai politiškai sukurta  Lietuvos žmonių DISKRIMINACIJA PASIRENKANT maistą, nes keli šimtai tūkstančių žvejų mėgėjų valgys lietuviškas gėlavandenes žuvis, o apie 2,5 mln nemeškeriojančių gyventojų neturės galimybių jų įsigyti, kadangi bus uždrausta verslinė žvejyba.  

    11. KONSTATUOJAME, kad ne vieną kartą Jus informavome, kad 2007-2013 metais apie  69 milijonus eurų Europos Sąjungos žuvininkystei skirtos paramos gavo dvi Kauno ir Raseinių investicinės bendrovės žuvų perdirbimui organizuoti, bet ne žuvų auginimui ir panašių pinigų dalybų buvo daugiau ir apie galimai neskaidrų pinigų dalinimą buvo informuojamos atsaskingiausios institucijos. Todėl  ATKREIPIAME DĖMESĮ, kad 2021-06-10 Žemės ūkio ministras K. Navickas panaikino Projektų atrankos komitetą (PAK), kuriame dalyvavo 18 socialinų partnerių – žymiausių žvejybos verslo, mokslo ir žuvininkystės specialistų. ŽŪM vadovai PAK sunaikinimą aiškina, kad tarp PAK narių būta interesų konflikto vertinant projektus. PAŽYMIME, kad išvarytieji PAK nariai neturėjo balsavimo teisių komiteto posėdžiuose ir jokiu būdu negalėjo įtakoti projektų tinkamumą. Panaikindamas  komitetą ministras uždegė žalią šviesą bet kokiems  neskaidriems projektams įgyvendinti, nes ministro pavaldiniai bijos ir negalės priešintis. 2022-07-01 vykusiame Stebėsenos komiteto posėdyje, kuriame dalyvavo 2 ES komisijos  atstovai, buvo prašome, kad ŽŪM ministras K. Navickas atstatytų Projektų atrankos komitetą ir kad nebūtų draudžiama verslinė žvejyba.

12. PAŽYMIME, kad 2020 kovo 30 dieną 23 žymiausi Lietuvos žuvininkystės mokslininkai atsakingoms Lietuvos institucijoms išplatino pareiškimą „Dėl Lietuvos Respublikos Žuvininkystės įstatymo keitimo projekto”, kuriame rašoma „Mes, Lietuvos ichteologai manome, kad trūksta tokio sprendimo būtinumo argumentacijos todėl abejojame jo pagrįstumu“ ir pateikė daugybę moksliniais pagrindais pagrįstų tyrinėjimų argumentų.  NEPAISANT mokslininkų įspėjimo daugelis Seimo narių ir ypatingai A. Gedvilienė vartoja  Gazpromo ir Tėvynės sąjungos Lietuvos krikščionių demokratų partijos finansiškai remiamo „Lašišos dienoraščio“ ir  savo išsigalvotą melagingą informaciją pateikiant ir svarstant žvejybos verslo uždraudimo įstatymo projektus. Pagal „Lašišos dienoraščio“, A. Gedvilienės,   L. Jonausko ir kitų Seimo narių reikalavimus uždraudus verslinę žvejybą Kuršių mariose ženkliai padidės Rusijos žvejų sugavimai. Tai reiškia, kad „Lašišos dienoraštis“, A. Gedvilienė ir L. Jonauskas bei jų bendraminčiai pasitarnaus Rusijai ir didins jos politinį ir ekonominį potencialą ir ypatingai šiuo metu kai Rusija kariauja prieš Ukrainą. Kai Lietuvoje yra tokių gedvilienių, dienoraščių, jonauskų ir panašių lengviau svetimos valstybės specialiosioms tarnyboms veikti Lietuvoje. 

          13.  PATEIKIAME informaciją apie žuvų sugavimus vidaus vandenyse (tonomis) pagal Aplinkos ministerijos skirtus limitus. 

Rodikliai200720082009201020112012
Iš viso1873,91601,51315,31307,91476,11614
Kuršių mariose136312408869251138,1955
Vidaus vandenyse510,5361,3429,61382,4338659
Iš jų Kauno mariose156,3147,9127,197,868,853,6
Ežeruose25,824,14449,167,871,8
Talpyklose6,97,56,41316,113,7
Upėse292,5171,9209,2174,0140,8437
Polderiuose291042,948,544,583,5

PAŽYMĖTINA, kad Kuršių marios  užima  tik 22 proc vidaus vandenų, o žuvų sugaunama  apie 90  proc, Likusiuose 78 proc tarp kurių 98 telkiniai didesni negu 200 ha sugaunama tik 10 proc. NIEKAIP NESUPRANTAMA, kodėl neleidžiama verslininkams žuvauti, nors žuvų ištekliai yra gausūs.

    Daugiau informacijos galima rasti svetainėje www.fisheryabc.eu

    PAANALIZAVUS PATEIKTĄ MEDŽIAGĄ ir aukščiau pateiktą žuvų sugavimo lentelę kiekvienas turėtų suprasti, kad Lietuvą valdantys ir politikai visais įmanomais būdais siekia uždrausti verslinę žvejybą.

    Senovėje melagius KUOLAIS AUKLĖDAVO, o dabar melagiams per petį paploja, nusišypso, ranką paspaudžia,  aplodismentais apdovanoja ir kai  kuriuos  į Seimą išrenka. Dar kartą KONSTATUOJAME, kad pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktus tyrinėjimus pagal KOPRUPCIJOS LYGĮ LR Seimas tarp atsakingiausių ir svarbiausių organizacijų UŽIMA 3-iąją VIETĄ. Matyt todėl pavaldūs pareigūnai prašo iš Europos komisijos 10 milijonų eurų paramai SUNAIKINTI VERSLINĘ ŽUVININKYSTĘ.

    Viso pasaulio vyriausybės visais įmanomais būdais remia  verslinę žvejybą, kad kuo daugiau žuvų būtų ant kiekvieno stalo, nes žuvys yra labai reikalingos žmogaus organizmui, o Lietuvą valdantys ir politikai viską daro, kad sunaikinti verslinę žuvininkystę ir kad RINKIMUOSE  GAUTI KUO DAUGIAU ŽVEJŲ MĖGĖJŲ BALSŲ. 

Tai tokia yra Lietuvos žuvininkystės politika ir taip elgiasi daugelis norinčių papulti į Seimą arba Prezidento krėslą.

Tokie motiną ir tėvą, sesę ir brolį, dukrą ir sūnų, giminaitį ir Tėvynę parduos. 

Žuvų poreikiai Lietuvoje ir pasaulyje vis didėja. Lietuvos vandenyse verslinio dydžio žuvų ištekliai yra gausūs. Žvejybos verslo draudimas pažeidžia Konstituciją ir Konkurencijos įstatymą.

Todėl privalu sustabdytio Žuvininkystės įstatymo keitimo procedūras  ir skirti limitus verslinei žvejybai Kauno mariose, Kruonio HAE aukštutyiniame basene, ežeruose, nuomojamose telkiniuiose ir tvenkiniuose, o žvejybą reguliuoti vadovaujantis mokslinių tyrimų pagrindais. Jeigu žvejybą drausti tai pateikus nenuginčijamus argumentus  reikia drausti ir mėgėjišką ir verslinę žvejybą. VERSLINĖS ŽVEJYBOS DRAUDIMAS neturi tapti žvejų mėgėjų balsais rinkiminėse į Seimą batalijose.

Asociacijų sąjungos „Žuvininkų rūmai“ prezidentas             Leonas Kerosierius,  

Tel.  8674 38465 el.  p  leonaslabora@gmail.com    www.fisheryabc.eu