Aktualijos

R. Alaunis. Kas išprovokavo teroro išpuolius Mančesterio arenoje ir ant Londono tilto?

Written by Biciulystė Siūlo · 6 min read

Gegužės 22 Jungtinėje Karalystėje Mančesterio miesto arenoje JAV dainininkės Arianos Grande koncerto pabaigoje, kaip įtariama savižudis, susprogdino sprogstamąjį užtaisą, kurio metu žuvo 22 daugiausia jauni žmonės, mažiausiai 119 buvo sužaloti. Kaip visada tokiais atvejais, kai Vakaruose įvykdomi aukšto lygio teroro aktai, taip ir šį kartą ant įtariamojo savižudžio kūno buvo rasta asmens tapatybės kortelė, tarsi teroristai negalėtų išeiti iš namų be asmens dokumentų. Kaip pranešama bomba buvo viena iš moderniausių kada nors sprogdintų Britanijoje ir turėjo du sprogdiklius iš jų vieną valdomą nuotoliniu būdu.

Iš karto po Mančesterio išpuolio Britanijos ministrė pirmininkė Teresa May paskelbė teroro lygį nuo sunkaus iki kritinio ir teigė, kad gali būti daugiau „neišvengiamų” išpuolių. Britanijos gatvėse patruliuoti buvo dislokuota tūkstančiai karių. Panašias scenas žmonės matė po Paryžiaus teroro išpuolių 2015 metais.

Teroro vykdytojas buvo Britanijos karinės žvalgybos agentas

Kaip įtariama, teroro išpuolį įvykdė Britanijoje gimęs Salmanas Abedis (Salman Abedi), kuris priklausė vienai iš ekstremistinių grupuočių „Libijos Islamistų Kovotojų Grupei“ (LIFG), kuri gyvavo Mančesteryje ir naudojosi Britanijos vidaus žvalgybos MI6/MI5 paslaugomis daugiau, nei 20 metų. Britanijos vyriausybė pripažino, kad Salmanas Abedi dar anksčiau buvo žinomas Britanijos slaptosioms tarnyboms. Įrodymai patvirtina, kad jis ir jo šeima Britanijos žvalgybos tarnybų buvo naudojama kaip Britanijos karų „svetimomis rankomis“ agentai. Todėl ir nebuvo imtasi jokių veiksmų, net ir tada, kai buvo pranešta apie pavojų. Abedis nuolat keliavo į Siriją ir Libiją kovoti grupuotėse susijusiose su ISIS teroristine organizacija tarpininkaujant Britų žvalgybos tarnyboms, kurios ne kartą jam leido netrukdomai grįžti ir vėl išvykti.

Britanijos vyriausybė vykdė „atvirų durų“ teroristams politiką

Kaip naujienų kanalui „Channel 4“ sakė Libijos bendruomenės Mančesteryje narys Salahas Aboaoba, 2011 metais šiame mieste jis rinko lėšas „Libijos Islamistų Kovotojų Grupei“. Tačiau kaip galima atvirai veikti LIFG grupuotei, kuri dar 2005 metais buvo įtraukta į Didžiosios Britanijos teroristinių organizacijų sąrašą? Šią grupuotę Britanijos vyriausybė apibūdino kaip siekiančią sukurti „griežtos linijos islamo valstybę.”

Šios grupuotės nariai vieninteliai turintys techninę ir taktinę patirtį, būtiną įvydyti tokio pobūdžio sprogdinimą.

Šalia įtariamo savižudžio Salmano Abedi šeimos namų gyveno pabėgę nuo Libijos lyderio Kadafio disidentai, kurie taip pat buvo uždraustos „Libijos Islamistų Kovotojų Grupuotės“ (LIFG) nariais.

Taigi, pačiame Mančesterio miesto centre gyveno uždraustos teroristinės organizacijos nariai. Tuo tarpu tuometinė Britanijos vidaus reikalų ministrė Teresa May neabejotina žinojo, kad klęstinčioje LIFG bendruomenėje egzistavo teroristai, o Britanijos vyriausybė, saugumo ar žvalgybos agentūros nieko nedarė.

Po Mančesterio arenos sprogdinimo buvę Islamo kovotojai pripažino, kad Britanijos vyriausybė Britanijos vidaus slaptajai tarnybai MI5 padedant vykdė „atvirų durų“ politiką, leisdama Islamo ekstremistams, Libijos politiniams tremtiniams, bei Britanijos Libiečiams netrukdomai išvykti iš Britanijos į Libiją ir prisijungti prie 2011 sukilimo, kuris nuvertė Libijos politinį lyderį Muamarą Kadafi, nors kai kurie kovotojai Britanijoje potencialiai kėlė saugumo grėsmę­­­. „Dauguma Jungtinės Karalystės 18-20 metų jaunuolių vyko iš Mančesterio kovoti į Libiją,“ sako kitas buvęs Libijoje kovojęs Islamo kovotojas.

Įtariamas savižudis Britanijoje gimęs Libijos disidentų sūnus 22 metų Salmanas Abedi taip pat ne kartą vyko kariauti į Libiją, kai tik 2011 metais prasidėjo sukilimas prieš Kadafį. Prancūzijos žvalgybos duomenimis Abedi buvo ir Sirijoje, kur praėjo karinius apmokymus.

Likus keturioms dienoms iki teroro išpuolių Abedi iš Libijos sugrįžo į Mančesterį skrisdamas lėktuvu iš Stambulo į Didžiąją Britaniją per Vokietijos Duserdolfo oro uostą.

Apie galimą terorą FTB įspėjo Britanijos MI5 tarnybą 2017 metų pradžioje

JAV saugumo tarnybos 2016 metais Salmaną Abedi įtraukė į stebimų teroristų sąrašą. 2017 sausio mėnesį JAV Federalinis Tyrimų Biuras perspėjo Britanijos vidaus žvalgybos tarnybą MI5, kad Salmanas Abedi planuoja teroro išpuolį Didžiojoje Britanijoje. FTB įspėjo Britų žvalgybą MI5, kad Abedi jau tapo Šiaurės Afrikos „Islamo Valstybės“ (ISIS) teroristinės organizacijos nariu ir planavo politinius teroro išpuolius Britanijoje. Tuo metu MI5 manė, kad Abedi ketino nužudyti politinį veikėją. Bet po MI5 atlikto tyrimo kažkodėl nieko įtartino nebuvo nustatyta. Net likus keletai dienų iki teroro, Abedi iš Libijos laisvai sugrįžo į Mančesterį. To pasekoje 2017-05-22 kaip įtariama Abedi įvykdė teroro išpuolį. Mančesteryje.

Tad visiškai suprantama, kodėl vos praėjus kelioms valandoms po sprogdinomo būtent FTB nutekino įtariamojo savižudžio srogdintojo Salmano Abedi vardą žiniasklaidoje.

Mančesterio savižudžio tėvo ryšiai su Al-Qaeda

Salmano tėvas Ramadanas Abedi kilęs iš rytų Libijos, Kadafio valdymo laikais buvo saugumo tarnybos karininkas, labai pamaldus Islamistas. 1991 metais jis paliko Libiją ir įsikūrė Saudo Arabijoje, kur apmokė Afganistano modžahedų kovotojus karui prieš Nadžibulah (Najibullah) vyriausybę po to, kai iš Afganistano pasitraukė TSRS kariuomenė.

1992 metais, kai modžahedai užėmė Afganistano sostinę Kabulą, Ramadanas Londone pasiprašė politinio prieglobsčio, kadangi Britanijoje jis priklausė dideliam oponentų tinklui, kuris palaikė Islamistų kovotojus siekiančius nuversti Libijos lyderį Kadafį.

1994 metais MI6 nurodymu Ramadanas Abedi vėl grįžo į Libiją. 1995 metų pabaigoje jis dalyvavo „Libijos Islamistų Kovotojų Grupuotės“ – vietinio „Al-Kaidos“ filialo kūrime. Ramadanas šliejasi prie liūdnai pagarsėjusio buvusio Afganistano modžahedo ir artimo Osamos Bin Ladeno draugo – Abdelhakimo Belhadži (Abdelhakim Belhaj), kuris įtikino Ramadaną grįžti atgal į Libiją.

Pradžioje Ramadanas gyveno į Londone, po to persikėlė į Mančesterį prisijungdamas prie Libijos Islamistų diasporos, kuri suaugo su Libijos Islamistų Kovotojų Grupuote (LIFG).

2006 metais Ramadanas Britų karinės žvalgybos MI6 buvo išsiųstas atgal į Libiją kur  kartu su LIFG dalyvavo Britų sąmoksle nužudyti Kadafį. MI6 pasamdė LIFG, kad ši Islamistų grupuotė už 100 tūkst. svarų atlygį vėl bandytų nužudyti Gaddafi. Tačiau ši operacija taip pat nepavyko ir net privertė atsistatydinti Britų žvalgybos darbuotoją Deividą Šeilerį (David Shayler).  Sąmokslas buvo greitai demaskuotas, todėl MI6 greitai perkelė Ramadaną atgal į Didžiąją Britaniją, kur jis gavo politinį prieglobstį.

Mančesterio Whalley Range rajone taip pat gyveno kiti buvę LIFG nariai, Tarp jų ir Abedžio draugas Abd al-Basetas Azuzas (Abd al-Baset-Azzouz). 2009 metais pastarasis paskutinis prisijungė prie „Al-Qaedos“ Pakistane ir tapo artimas jo vadovui Aimanui az-Zavahiriui (Ayman al-Zawahiri). 2011 metais al-Baset-Azuzas ir Ramadanas Abedis dalyvavo karinėse operacijose kartu su NATO prieš Libijos vyriausybines pajėgas. 2012 rugsėjo 11-ą Abd al-Basetas-Azuzas Bengazi mieste vadovavo karinei operacijai prieš JAV ambasadorių Libijoje Kristoferį (Christopher Stevens), kurio metu ambasadorius buvo nužudytas. 2014 metais jis buvo suimtas ir vis dar laukia teismo Amerikoje.

Ramadanas Abedi LIFG narius pajungė prie „Al-Kaidos“ („Al-Qaeda“) Irake formavimo. 2011 metais Ramadanas kartu su LIFG dalyvavo MI6 suorganizuotoje „Arabų pavasario” operacijoje. Kai 2011 rudenį buvo nuverstas Kadafis, Abedis su šeima grįžo į Libiją, palikdamas savo šeimos vyresnius vaikus Mančesteryje.

Po to, kai Britanijos ministras pirmininkas Deividas Kameronas, Prancūzijos prezidentas Nikolia Sarkozy ir NATO nuvertė Libijos lyderį Kadafi, Ramadanas prisijungė prie Libijoje įkurtos Al-Uma (Al-Ummah) Islamistinės partijos, kurios lyderis Samis al-Sadis (Sami al-Saadi) buvo vienas iš LIFG vadų. Taip Ramadanas tampa labai artimas Didžiajam muftijui Sadekui al-Garianiui (Sadeq al-Ghariani), dvasiniam Islamistų grupuočių susijusių su Belhadži (Belhaj) lyderiui.

2011 rugsėjo mėnesį NATO paskyrė Belhadži Tripolio gubernatoriumi. 2012 metais palaikomas Airijos-Libijos piliečio Mahdžio al-Harčio (Mahdi al-Hatari), Belhadžis sukūrė taip vadinamą „Laisvąją Sirijos Armiją“ ir vėl grįžta į Libiją.

2014 metais Ramadanas dalyvavo Islamistų kovotojų išpuolyje užimant Libijos sostinės Tripolio oro uostą. Kaip tik tuo metu Ramadano sūnus Salmanas tam tikslui atskrido iš Mančesterio į Tripolį, bet buvo pašautas ir gydytas Turkijoje.

Ramadanas taip pat buvo Libijos „Bengazio Gynybos Brigados“ narys. Šią brigadą sudarė Islamistinė grupuotė „Katiba 17“ (finansuojama Kataro ir atlikusi didelį vaidmenį Bengazi mieste sukilimo prieš Kadafi metu 2011 m.) ir „Ansar al-Sharia“ grupuotė. Būtent šios „Ansar al-Sharia“ grupuotės kovotojai 2012 metais 9/11 įvykdė antpuolį prieš JAV konsulatą Bengazyje.

Ramadanas ir kiti Islamo džihadistai gavo naudos iš Britanijos žvalgybos tarnybos MI5 padėjusios lengvai išvykti iš Britanijos į Libiją kovoti prieš Kadafį. Šią teroro eksporto „atvirų durų“ politiką įteisino tuometine Britanijos vidaus reikalų sekretorė Theresa May, kuri yra dabartinė Britanijos ministrė pirmininkė.

Britanijos vidaus žvalgybos tarnyba MI5 ir Didžiosios Britanijos vyriausybė jau seniai žinojo, kas iš tikrųjų buvo Ramadanas – Britanijos interesams tarnaujantis agentas, aktyviai dalyvavęs kovos veiksmuose rytų Libijoje nuo pat 2011 metų sukilimo pradžios.

Mančesterio arenos sprogdintojo Salmano jaunesnysis brolis Hašemas (Hashem) taip pat turėjo ryšių su ISIS ir jau planavo įvykdyti teroro išpuolius Libijos sostinėje Tripolyje.

Šioje istorijoje kyla klausimas: kodėl sūnus Salmanas „išdavė“ savo tėvo Ramadano „Al-Kaidą“ ir perėjo į „Islamo Valstybės“ teroristinės organizacijos pusę? Manoma, kad Salmanas Abedis buvo paveiktas ISIS ideologijos Mančesteryje pietinėje dalyje veikiančių ISIS narių, ypač ISIS verbuotojo vadinamo Rafaelio Hosčio (Raphaeliu Hostey), kuris užverbavo šimtus teroristų naujokų. Abedis palaikė stiprius ryšius su Hosčiu, kuris, kaip manoma, žuvo Sirijoje antskrydžio metu. Salmanas Abedis taip pat buvo susijęs su kitu ISIS verbuotoju Libijos pabėgėliu Abduraufu Abdulahu (Abdalraouf Abdallah), kuris Britanijoje bandė įkalbėti kitą Mančesterio ekstremistą prisijungti prie ISIS.

Žudynės ant Londono tilto – London Bridge

Vos praėjus 12 dienų po žudynių Marčesterio arenoje, 2017-06-03 Londono centre ant London tilto („London bridge“)  buvo įvykdytas dar vienas teroro išpuolis. Birželio 4 dienos vakarą trys trys įtariami užpuolikai Londone ant Londono tilto dideliu greičiu autobusiuku rėžėsi į pėsčiuosius, 7 pėstieji žuvo, 48 sužeisti. Trys įtariami užpuolikai nukauti policijos užtikrino, kad nužudytieji jau nieko nepapasakos palikdami daug svarbių neatsakytų klausimų. Tai antrasis smurtinis išpuolis Jungtinėje Karalystėje prieš pirmalaikius parlamento rinkimus.

Beje, ir šį kartą išpuolių vykdytojai buvo gerai žinomi Britanijos policijai ir žvalgybai dėl jų vykdomos ekstremistinės veiklos ir ISIS idėjų propagavimo.

Teroro išpuoliai – Britanijos netinkamos užsienio politikos pasekmė

Britanijos vyriausybė jau ne vieną dešimtmetį remia kraštutines religines politines musulmonų sektas, siekiančias nuversti Britanijai nepalankias šalių vyriausybes, ypač Vahabitų ir Salafitų, kurių pagrindinė puoselėtoja yra Saudo Arabija, didžiausia Britanijos ginklų importuotoja. Šią imperinę politiką Britaniją vykdė dar nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Britanija remdama kraštutines religines politines musulmonų sektas siekė sustabdyti Arabų šalių plėtojamą šiuolaikinį sekuliarizmą (teligijos ir tikėjimo, jų ženklų, simbolių, papročių ir tradicijų pašalinimą iš viešo gyvenimo); siekė sustabdyti Arabų šalių teisę į nepriklausomybę nuo Vakarų imperijos ir teisę į savos šalies išteklių kontrolę. Britanijos tikslas buvo skaldyti ir valdyti Arabų šalis. O tam puikiai pasitarnavo kraštutinės religines politines musulmonų sektos, kurios vykdo karinius konfliktus Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje atitinkančius Didžiosios Britanijos imperinius interesus.

Didžioji Britanija išnaudojo LIFG, kaip „karų svetimomis rankomis“ kovotojus prisidedančius prie Britanijos užsienio politikos tikslų įgyvendinimo.

Libijoje, JAV ir Didžiosios Britanijos vadovaujama karinė intervencija sunaikino valstybės funcionavimą ir sukūrė vakuumą, leidžiantį giriežtos linijos Islamistų kovotojams įsitvirtinti šalyje. Tai sudarė sąlygas ISIS susikūrimui. Tiesioginis ryšys tarp Libijos ir Sirijos Islamistų sukilėlių pakurstė džihadizmą abiejose šalyse. Irake, JAV ir Britanijos vadovaujama intervencija taip pat sunaikino esamą valstybinę infrastruktūrą ir pakurstė Islamistų sukilėlius, kurie subrandino „al Qaeda” Irake, kurio pasekoje atsirado ISIS.

Išvada

Visi įrodymai leidžia manyti, kad teroro išpuolis Mančesterio arenoje ir ant Londono tilto nebuvo atsitiktinis ar sumanytas vieno žmogaus, bet buvo sąmoningai iš anksto suplanuotas teroro aktas slapta remiant tų pačių valstybių, kurios remia Islamo ekstremistines grupuotes artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje, Azijoje. Šie teroristiniai išpuoliai, tai Britanijos užsienio politikos slaptų ir atvirų veiksmų Sirijoje, Libijoje, Irake nenumatytos neigiamos pasekmės.