Aktualijos

Ramūnas Aušrotas. Susipažinkite: „Holistinio seksualumo ugdymo“ principai pagal PSO

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read
Ramūnas Aušrotas. Susipažinkite: „Holistinio seksualumo ugdymo“ principai pagal PSOPSO Europos biuras kartu su Vokietijos visuomenės sveikatos centru karantino metu nesėdėjo be darbo ir paruošė Europai lytinio švietimo standartus (nors Europa neprašė). Gal norite sužinoti, kokie yra PSO pateikiami holistinio seksualumo ugdymo (holistic sexuality education) – taip verčiu ironizuodamas – principai (daugiau skaityti ČIA)?

Prašom:

1. Seksualumo ugdymas turi atitikti jauno žmogaus amžių, raidą ir supratimą, būti kultūriškai ir socialiai imlus ir lytiškai imlus (gender responsive). Jis turi atitikti jaunų žmonių gyvenimo realybę.

Kitaip tariant, norima pasakyti, kad lytiškumo ugdymas yra ne kas kita, kaip prisitaikymas prie jauno žmogaus seksualinės praktikos smile Tampa aišku, kodėl reikia skatinti mažų vaikų masturbaciją – nes jie taip daro. Juk tai pagalba atitinkanti vaikų gyvenimo realybę.

2. Seksualumo ugdymas remiasi (seksualiniu ir reprodukciniu) žmogaus teisių požiūriu.

Komentaro nebus.

3. Seksualumo ugdymas yra paremtas holistine asmens samprata, kuri apima sveikatą.

Be abejo, kadangi žmogus yra gyvūnas, apie etiką, moralę ir dorovę kalba neina. Be to, šis gyvūnas turi būti sveikas, kad mažintų užkrečiamųjų ligų riziką.

4. Seksualumo ugdymas tvirtai remiasi lyčių (gender) lygybe, savideterminacija ir įvairovės priėmimu.

Vėliavos jau vaidenasi.

5. Seksualumo ugdymas prasideda nuo gimimo.

Šiap tai taip. Kai kūdikis ieško krūties, jis jau nesąmoningai susipažįsta su jos funkcija. Bet turbūt žinant, kad kalbama ne apie tėvus, o apie mokyklas, omeny turima kas kita – kuo anksčiau valstybė pradės ugdyti vaiko seksualumą, tuo geriau.

Seksualumo ugdymas siekia tokių rezultatų:

1. Prisidėti prie socialinio klimato, kuris yra tolerantiškas, atviras ir pagarbus, seksualumo, įvairių gyvenimo būdų, požiūrių ir vertybių atžvilgiu.

Na, taip, asmens lytiškumo ugdymo pirminis tikslas –  ne jo asmeninė laimė, fizinė ir psichinė sveikata, bet visuomenės gerovė. Kažkur girdėta, ar ne?

2. Gerbti lyčių (gender) įvairovę ir lyčių (gender) skirtumus, žinoti apie lytinę (sexual) tapatybę ir lyčių (gender) vaidmenis.

Turbūt ne vyro-moters lyčių vaidmenis turi omeny? Nes juk su lyčių vaidmenimis ta pati platforma aršiai kovoja.

3. Įgalinti žmones daryti informacija grįstus pasirinkimus pagal supratimą ir elgtis atsakingai savo ir savo partnerio atžvilgiu.

Ir vėl ugdymu nekvepia, labiau – prisitaikymu. Atsakomybė – gerai, bet kokia? Atkreipiu dėmesį – ne asmens, o partnerio. Formuluotėje esanti sąvoka (partneris) yra vartojama lytinių santykių kontekste ir implikuoja kalbėjimą apie kažką „įsidėti“ ar „užsidėti“ partnerio labui, ar klystu? Apie susivaldymą turbūt neverta užsiminti.

Na, o šitas man labai patinka:

5. Turėti galimybę vystytis kaip seksualinei būtybei, t.y. mokytis išreikšti poreikius ir norus, patirti seksualumą malonia forma ir išvystyti savo paties lyties (gender) vaidmenį ir lytinę (sexual) tapatybę.

Uoga.

8. Turėti informaciją apie sveikatos priežiūros paslaugų teikimą ir prieinamumą, ypač su seksualumu susijusių problemų ir klausimų;

Na, kam tokiom užuominom, galima ir tiesiai šviesiai: problemų (abortas) ir klausimų (kontracepcijai).

9. Apmąstyti seksualumą ir įvairias socialines normas bei vertybes žmogaus teisių kontekste, kad išvystytum savo paties kritišką vertinimą.

Na, kažkas yra taikliai pasakęs, kad šiuolaikinės moralės atskaitos taškas yra ne dekalogas, o žmogaus teisės.

Malonaus skaitymo!