Aktualijos

Ramutė Bingelienė. O jeigu Vilniaus Lukiškių aikšte skrietų Gitenio Umbraso „Vytis-Žaibas“?

Written by Biciulystė Siūlo · 40 sec read
O jeigu Vilniaus Lukiškių aikšte skrietų Gitenio Umbraso „Vytis-Žaibas“? Siūlome dar kartą įsižiūrėti į šį žinomo skulptoriaus ir viešųjų erdvių menininko Gitenio Umbraso darbą – šį Vytį-Žaibą… jis buvo pristatęs konkursui Lukiškių aikštės memorialui sukurti. „Ekspertai“ jį atmetė pasilikę sau teisę sprendimo nė nepakomentuoti.

Nelyginkime – gal ir išties yra menininkų, ekspertų, mėgėjų, kurie žvelgdami į „bunkerį“, nuoširdžiai mato neva „prasmingesnį sprendimą“ nei šis, kaip pats skulptorius komentuoja, iš gilios senovės į ateitį „šviesos greičiu“ skriejantis Vytis – Lietuvos simbolis:

Iš aštuonių konkursų, skelbtų Lukiškių aikštės memorialui sukurti, Gitenio Umbraso sudalyvauta trijuose – visi jo meniniai projektai, skirti Laisvės kovotojams pagerbti, pristatyti ČIA (http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/gitenis-umbrasas.-kulturos-zmones-nebeturi-kitos-iseities-tik-savo-kunais-u).

Vienas jų – „Atminties siena“ – jau realizuota: 2 000 metais buvusio Gestapo ir KGB pastato (Gedimino pr.40) cokolyje autorius iškalė sušaudytų kovotojų  už Lietuvos laisvę vardus, pavardes ir jų gyvenimo datas. Tiesa, G. Umbrasas visuomet pabrėžia: tąkart realizuota tik dalis sumanymo – būtina tame pačiame cokolyje įamžinti ne tik KGB, bet ir Gestapo sušaudytų žmonių vardus, pavardes, slapyvardžius (jei tokie yra) ir gimimo bei mirties datas.