Aktualijos

REMIAMI TVENKINIŲ ŽUVININKYSTĖS ŪKIAI

Written by Redakcija · 6 min read

 ASOCIACIJŲ SĄJUNGA „ŽUVININKŲ RŪMAI“ 

„ŽUVININKŲ RŪMAI“ THE ALLIANCE OF ASSOCIATIONS

L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius, tel+370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com           

Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai

LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen

Laikinam LR Ministrui Pirmininkuio Sauliui Skverneliui

LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei

Laikinam Žemės ūkio ministrui Andriui PalioniuiLaikinam Aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai

Kandidatei į LR Žemės ūkio ministrus Daliai Miniotaitei 

Kandidatui į LR Aplinkos ministrus Simonui Gentvilui

LR Seimo Kaimo reikalų komiteto Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui 

LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto Pirmininkei Aistei Gedvilienei         

Žuvininkystės tarybos Pirmininkui doc. dr. Egidijui Bukelskiui 

Įstatymo VIII-1205 iniciatoriams personaliai Kęstučiui Mažeikai, Mykolui Majauskui, Virginijai Vingrienei ir Aurimui Gaidžiūnui

Personaliai Seimo nariams Aistei Gedvilienei, Linui Jonauskui

Seimo nariams

Stebėsenos ir Projektų atrankos komitetų nariams

Asociacijų sąjungos „Žuvininkų rūmai“ nariams

Žiniasklaidai

REMIAMI TVENKINIŲ ŽUVININKYSTĖS ŪKIAI

2020-11-24  atsakingoms institucijoms rašiau laišką “Dėl  Stebėsenos komiteto veiklos” (pridedu). Gavau  eilę atsiliepimų. Todėl pabandysiu kai ką paaiškinti.

ŽŪM VADOVYBĖ 2019 metų pabaigoje tvenkinių ūkiams auginantiems per metus apie 3,8 – 3,9 tūkst. tonų žuvų (daugiausiai karpių) siekiant 2023 metais padidinti 50 tonų žuvų užauginimą ir žuvų sveikatai tikrinti buvo numatyta skirti 3.3 milijono eurų.  Už šiuos pinigus  Baltarusijos ir Lenkijos žuvų  augintojai  galėtų atvežti į Lietuvą apie 1600 tonų karpių.

Apie tai 2019-12-12 rašiau laišką “BIZNIO PLANAS – už  1 kilogramą karpių 66 eurai“ (pridedu). Reikia turėti IŠSKIRTINĮ  PROTĄ,  sugebėjimų ir galių, kad dėl 50 tonų papildomai žuvų užauginimo 18 tvenkinių ūkiuose ir žuvų sveikatos gerinimo, kurios yra ekologinės ir niekada nebuvo nustatyta susirgimų, inicijuoti svarstymo procedūras tiems tikslams skiriant 3,3 mln. eurų. Žinoma, kad tvenkinių ūkiai kasmet gali užauginti apie 6 tūkst. tonų žuvų, bet  NEAUGINA, KADANGI NETURI RINKOS LIETUVOJE IR UŽSIENYJE ŽUVIMS PARDUOTI. Į šį laišką nebuvo sureaguota. Tačiau prieš keletą mėnesių ŽŪM  Valdymo komitetas priėmė nutarimą skirti 1,6 mln. eurų  žuvų ligų tyrimo įrangai įsigyti (04 mln. daugiau negu buvo numatyta 2019 metais). Tvenkinių ūkiai rašo projektus,  kad išsigryninti apie 1,7 mln. eurų, nes 50 tonų žuvų per visus užauginti NĖRA JOKIŲ PROBLEMŲ, o Veterinarijos institutas 1,6 mln eurų paramą panaudos  be  skrupulų.

PARADOKSAS  PRISIMINTINA,  kad V. Baltraitienės, R. Šatkausko,  L. Kujalytės, V. Martusevičiaus, S. Jakimavičiaus Žemės ūkio ministerijos valdymo laikais, padedant Nacionalinei mokėjimo agentūrai, smulkių verslininkų su Latvijos partneriais pastatytai maždaug 90×30 metrų apie 300 tonų galingumo per metus pradėjusiai eršketus auginti  įmonei Kvietiniuose (Klaipėdos rajonas) nebuvo duota apie 400 tūkst. eurų Europos Sąjungos paramos lėšų  (įmonės foto pridedame).  2016 metais buvo pasklbtas įmonei bankrotas. Didžiausią džiaugsmą apturėjo ŽŪM vadovai,  NMA ir kai kurie politikai. Taip pat džiūgavo ir tvenkininiai, nes sumažėjo konkurentų.. 

BŪTŲ NUOSTABU, jeigu atsirastų jėgos atšaukti bankrotą,  skirtų apie 400 tūkst eurų užbaigti statybas, skirų nors 200 tūkst eurų žuvų perdirbimui ir suteiktų apie 100 tūkst.  eurų paskolą. Per pusę metų įmonė pasiektų 60 proc  pajėgumų. Įmonė pakeitus technologiją galėtų per metus užauginti apie 800 tonų karpių arba 1100 tonų afrikinių šamų.

ŽINOTINA, kad pastaraisiais metais nesugebiantiems  užauginti daugiau kaip 3,8-3,9 tūkst. tonų žuvų tvenkinių ūkiams kasmet skiriama apie 6 mln. eurų. Šiemet ūkiai laukia dar maždaug 4 milijonus eurų už sausros padarinius.                

DIDŽIAUSIAS VALSTYBIBNIS – POLITINIS – EKONOMONIS – SOCIALINIS NUSIKALTIMAS YRA kai nuo 2015-01-01 neišduodami limitai VERSLINEI ŽVEJYBAI EŽERUOSE, KAUNO MARIOSE IR TVENKINIUOSE GAUDYTI  kuojas, ešerius, karosus, lydekas, karšius, lynus, raudes, starkius, plakius.  PASAULINIS  SKANDALAS –  tvenkininkams duoda milijonus,  kad užaugintų 50 tonų karpių, o žvejams verslininkams neprašantiems  subsidijų neleidžiama žuvauti.  

PRASIDĖJO TOTALUS PUOLIMAS PRIEŠ KURŠIŲ MARIŲ IR PRIEKRANTĖS ŽVEJUS VERSLININKUS. 

Gerbiami verslininkai, NEBANDYKITE  MAIŠTAUTI ir PRIEKAIŠTAUTI, nes politikieriai  ir valdžiažmogiai viską padarys, kad ir proanūkiai sielvartaus,  o pamarių ir  paežerių čiabuviai pašnibždomis kalbės, kad atėjus sovietams TROJKIŲ SPRENDIMU masiškai trėmė į Sibirą, o dabar VIENASMENIŠKU mazuronių, navickų, mažeikų, jonauskų SPRENDIMAIS neišduodami limitai verslininkams žuvauti ….  ar negali tyliau …. žmonės kalba, kad apie tai žino ir Prezidentas, ir Seimo, ir Vyriausybės pimininkai …. jiems nesvarbi Konstitucija, ant Žuvininkystės įstatymo  gali nusispjauti,  bet jie bijo jų, nes gali prireikti balsų.   

    Kandidatė į Žemės ūkio ministrus Dalia Miniataitė aiškino, kad pirmieji darbai ministerijoje būtų pridėtinė vertė žemės ūkio, maisto ir ŽUVININKYSTĖS sektoriuose. Šios kandidatės  įžvalgos turi fundamentalią  reikšmę ir gal kada nors paskaitys šį laiškelį, kuriame apie tai kalbama.

Asociacijų sąjungos “Žuvininkų rūmai” prezidentas                      

Stebėsenos ir Projektų atrankos komitetų narys  Leonas  Kerosierius

Tel.   8674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com                               

 

                       PRIEDAS

   ASOCIACIJŲ SĄJUNGA „ŽUVININKŲ RŪMAI“ 

„ŽUVININKŲ RŪMAI“ THE ALLIANCE OF ASSOCIATIONS 

L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius, tel+370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com    

 

Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai

LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen

Laikinajam LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui

Būsimai LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei

Laikinam Žemės ūkio ministrui Andriui Palioniui

Būsimam LR Žemės ūkio ministrui

Stebėsenos ir Projektų atrankos komitetų nariams

Žiniasklaidai

 

DĖL STEBĖSENOS KOMITETO VEIKLOS

          Vilnius,   2020-11-24

2019 metų pabaigoje  Stebėsenos komitete buvo svarstomi klausimai dėl milijono dviejų šimtų tūkstančių eurų skyrimo Veterinarijos institutui žuvų ligų tyrimo įrangai įsigyti.

    Stebėsenos komitete… kiek pamename, tas pats Veterinarijos institutas (tiksliau D. Nienius)  turėjo grįsti lėšų  poreikį – bet 1 200 000 nepagrindė – kaip tik dėl to ir buvo pristabdyta iniciatyva lėšų skyrimo žuvų sveikatos tyrimui tvenkinių ūkiuose buvo nesuprantamas, nes didžiulė dalis užaugintų žuvų yra užaugintos ekologiškai sertifikuotuose ūkiuose. Tai yra jų gyvenimo aplinka ir žuvų sveikata niekam nesukėlė klausimų, kad užaugintos žuvys gali būti nesveikos. Nebuvo nė vieno nusiskundimo iš didžiųjų prekybos centrų,  kuriuose pardavinėjamos žuvys, kad žuvys gali būti nesveikos arba sukeltų vartotojams susirgimo požymių ir kad jos auginamos nesveikoje aplinkoje. Nebuvo sukelta įtarimų, kad gali būti   ligotų žuvų ir neekologiniuose ūkiuose. Nebuvo pateikta Sveikatos apsaugos ministerijos nuomonė dėl tokios įrangos įsigijimo būtinybės. 

    Gal reikėjo sušaukti naują Stebėsenos komiteto posėdį ir  šį klausimą svarstyti iš naujo paprašius naujų argumentų dėl būtinybės įsigyti šią įrangą.

    Praėjo metai gal tas poreikis atsirado? Bet čia nonsensas – nebereikia grįsti – nes ŽŪM Valdymo komitetas skelbia tiesioginį šaukimą ir didina sumą iki 1 600 000 … TENKA LABAI, LABAI SUSIMĄSTYTI ir pergalvoti kam reikalingas Stebėsenos komitetas ir Projektų atrankos komitetas, kad galima tiesiogiai nesitarus su komitetų nariais  ir socialiniais partneriais ĮTEIKTI 1600000 eurų VEKSELĮ  POJEKTO ĮGYVENDINIMUI, kurio daugelis eilučių kėlė abejonių.

    Stebėsenos komitete esu nuo 2007 metų ir tenka dalyvauti Projektų atrankos komiteto veikloje – tačiau tokių dalykų dar neteko matyti, BET PANAŠIŲ BŪTA.

    Mums tereikia prisiminti tuos tiesioginius šaukimus Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcioną, Aplinkos apsaugos agentūros  projektus – be rodiklių, be atsakomybės.  Ar taip turime elgtis su valstybės ir Europos Sąjunos pinigais?

 Gal naikinkite Stebėsenos ir   Projektų atrankos komitetus, kuriuose yra vyriausybės,. daugelio ministerijų, savivaldybių asociacijos ir žymių visuomeninių organizacijų atstovai bei mokslininkai  – ir tegul viską skirsto politinio pasitikėjimo Valdymo komitetas ….o kam ta visuomeninė kontrolė? Ji tik trukdo … Mano nuomone tokie veiksmai yra  AMORALŪS ir PASIBAISĖTINI. Dialogo principu galima išspręsti visus klausimus.

ŽINOTINA, kad sutartinai veikiant Stebėsenos ir atrankos komitetams buvo teigiamai pripažinta  ir įgyuvendinta daugybė ŽUVININKYSTĖS  projektų, kurių vertė virš 50 mln. eurų.

Todėl prašome panaikinti šį Valdymo komiteto sprendimą ir įpareigoti Žemės ūkio ministeriją šį projektą svarstyti iš naujo Stebėsenos komitete.

Asociacijų sąjungos “Žuvininkų rūmai” prezidentas 

Stebėsenos ir Projektų atrankos komitetų narys  L. Kerosierius

Tel. +370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com

 

    PRIEDAS

 

   ASOCIACIJŲ SĄJUNGA „ŽUVININKŲ RŪMAI“ 

„ŽUVININKŲ RŪMAI“ THE ALLIANCE OF ASSOCIATIONS 

L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius, tel+370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com

Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai

LR Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui

LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui

LR Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai

LR Žemės ūkio ministrui Andriui Palioniui

Prekybos centrų ir mažmeninių tinklų vadovybėms

Žiniasklaidai

BIZNIO PLANAS – už 1 kilogramą karpio 66 eurai

                      Vilnius,   2019-12-12

    2019-12-10 vykusiame Žemės ūkio ministerijoje Stebėsenos komiteto posėdyje, dalyvaujant Europos komisijos atstovams, buvo svarstomi žuvininkystės sektoriaus 2014-2020 metų rezultatai ir perspektyvos.

    Ypatingas dėmesys skiriamas Europos Sąjungos lėšų įsisavinimui, nes tai liečia Lietuvos žmonių gerbūvį. Siekiant gerbūvio gerinimą teikiami  priemonių projektai. Posėdyje labai didelio dėmesio susilaukė gyvūnų sveikatos ir gerovės priemonės, kuriose buvo aiškinama: “Tvenkinių akvakultūros įmonėse didėjant žuvų auginimo intensyvumui vis labiau susiduriama SU ŽUVŲ LIGŲ IR PADIDĖJUSIO MIRŠTAMUMO PROBLEMOMIS, ko pasėkoje, mažėja užauginamos produkcijos kiekiai. Todėl reikalingi žuvų ligų kontrolė ir profilaktika, vandens gyvūnų ligų moksliniai tyrimai bei kitos veterinarinės priemonės. Priemonėms įgyvendinti numatyta  3,3 mln. eurų, tame tarpe apie 800 tūkst. iš Lietuvos biudžeto (100 proc. intensyvumas). Aiškinamajame rašte aiškinama, kad tvenkiniuose užaugintas ir realizuotas produkcijos kiekis svyruoja apie 3,8 – 3,9 tūkst. tonų. Teigiama jeigu bus įgyvendintos priemonės tai 2023 metais galima bus PAPILDOMAI UŽAUGINTI  APIE 50 tonų žuvies.

    Čia įsiplieskusiose ginčuose buvo pateikta daugybė argumentų UŽ ir PRIEŠ.

    Grižkime į realų gyvenimą. Knygoje “Lietuvos žuvininkystė “ (2007 m. Vilnius) rašoma , kad tvenkinių plotas yra 10,5 tūkst. ha, kuriuose veikia  21 ūkis, kad juose galima užauginti per metus apie 5,5 tūkst. tonų žuvų (pagrindinai karpių), tačiau dėl riboto rinkos poreikio panaudojama apie 50 proc. gamybinių pajėgumų. Pastaraisiais metais tvenkinių asociacijos vadovai aiškindavo, kad jeigu būtų rinka – žuvų galima būtų užauginti ne mažiau kiap 7 – 8  tūkst. tonų. 

Visą laiką pagrindine  problema buvo ŽUVŲ PARDAVIMO RINKŲ PROBLEMA, nors žuvis vežiodavo ir į Latviją, ir į Lenkiją, ir kitur; tekdavo girdėti ir apie ligų apraiškas.                                

 .    Biznio planas buvo atmestas. 

ATKREIPTINAS DĖMESYS, kad projekto teikėjai konstatuojamoje dalyje aiškino: „ … vis labiau susiduriama SU ŽUVŲ LIGŲ IR PADIDĖJUSIO MIRŠTAMUMO PROBLEMOMIS“,     todėl SIEKIANT  IŠVENGTI GALIMŲ SVEIKATOS GRĖSMIŲ Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga,  prekybos centrų ir mažmeninių tinklų vadovybės turėtų imtis labai skubių priemonių, kad išsiaiškintų pardavinėjamų gyvų karpių sveikatos būklę ARBA SKUBIAI LAIKINAI UŽDRAUSTI  GYVŲ KARPIŲ PREKYBĄ.

.MANYTINA,  kad siekiant įsisavinti Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto skiriamas lėšas interesų grupės pakartotinai teiks naują    3,3 mln. eurų vertės projektą. 

Asociacijų sąjungos “Žuvininkų rūmai” prezidentas 

Stebėsenos ir Projektų atrankos komitetų narys L. Kerosierius

Tel. +370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com