Aktualijos

Skalūnų dujų tragikomedija

Written by admin · 2 min read

Verda aistros, aistros verda… Negi tiek daug milijardų nukeliaus į „verslininkų“ iš „Chevron“ kišenes? Logiškas atsakymas – taip. Kitaip jie čia tikrai „nesiparintų“. O kiek Lietuvai ir lietuviams? Čia jau ir garsiąją Karmen liūdną ariją iš trečiojo veiksmo pravartu prisiminti – „atsakymas aiškėja…“ Mes tapsime Dubajumi, kiekvienas bedarbis turės po porą tarnaičių iš Filipinų, virėją iš tos šalies, kurios virtuvė artimiausia jo širdžiai. Tikrai?

 

Ko tik neteko perskaityti, išgirsti ir pamatyti pastaruoju metu. Visa tai susiję su skalūnų dujomis. Kovos įniršis ir pagreitis byloja apie nemažus pinigus. Visos mūsų šalelės bėdos, kaip aiškėja, kyla iš prakeiktų gamtosaugininkų. Tai jie, „Gazpromo“ pakalikai, neleidžia Lietuvai tapti vienu iš „Emyratų“. Jie stabdo mūsų žemelės „progresą“, „darnią plėtrą“, „vystymąsi“ bei daugelį kitų, taip sakant, pozityvių dalykų. Aišku, kad žalieji tai daro savanaudiškai. Jiems dosniai sumoka „Gazpromas“ ar dar kokios kitos Rusijos organizacijos. Ko gero, ir slaptosios tarnybos įberia kažką į Lietuvos gamtosaugininkų šėryklą. Ta gamta jiems terūpi kaip kiaulei debesis. Beje, tikrai tikiu, kad didžioji mūsų valdininkų dalis tuo nuoširdžiai įsitikinę. Nes jų galvose jau nuo gimimo netelpa žodžiai „sąžinė“, „altruizmas“, „nesavanaudiškumas“. Juk tai seniai mirusios kategorijos.

Nesinori toliau grimzti į demagogijos liūną, klausiu visų. Kur šito didelio susipriešinimo dėl skalūnų ištakos? Piniguose, atsakysite jūs. Ir aš. Kokiuose piniguose? Tuose, kurie išplauks iš Lietuvos, kaip visokių „Williams‘ų“, „Leo“, „Dalkia“, Lietuvos (Vilniaus) energijų, įvairių „Vandenų“, ir t. t., ir pan. veiklos rezultatai. Panašios kompanijos broliškoje Rusijoje vadinamos „natūraliomis“ monopolijomis. Šios monopolijos dažniausiai broliaujasi su valdžia. Keista, ar ne? Jos ir taip „natūralios“. Bet valdžios parama vis dėlto reikalinga.

Perskaitęs „n“ straipsnių šia tema, judėjimas „Už gamtą“ reiškia savo kuklią nuomonę. Visomis keturiomis palaikome aktyvias bendruomenes (kaip Žygaičių), tą gyvastingą pilietinės visuomenės užuomazgą, bandančią stabdyti tą niekam nesuprantamą procesą jų braškių lysvėje. Jiems geriau matyti, kad Lietuva – joks monstras. Kad tai objektyviai maža šalis. Kad mes nesame tiek turtinga teritorija ir gausi tautiečių, kad lengvai juos aukotume. Ir kam aukoti? Eiliniams „Williams‘ams“ iš už okeano. Už ką? Tarkime, kad nežino niekas.

O dabar užduokime sau tris labai konkrečius klausimus.

Ar žinome mes, kaip ši „saugi“ (taip megaglobalinės kompanijos apie savo technologijas visada kalba) „mašina“ paveiks mūsų gruntinius vandenis, o sprogdinti naudojami pavojingi chemikalai – mūsų ir mūsų vaikų organizmus? NE.

Ar žinome, kuo skiriasi visa Lietuvos gruntų, gylio, vandens požeminių arterijų specifika nuo, pvz., Estijos ar JAV? NE.

Ar galime leisti grynai pelno siekiančiai bendrovei, vien besiremiant jos žodžiais, gręžti ir niokoti mūsų žemę? NE.

Juokingiausia, kad tai siejama su aktyviu žaliosios energijos vajumi. Jis prasidėjo nuo itin aršių liūdnai pagarsėjusio, o dabar ir rentą gavusio buvusio parlamentaro konservatoriaus Jono Šimėno pastangų. Mat jo mylimas sūnus ėmėsi biokuro verslo. Apie „saulę“ galime tiesiog tylėti – visiškai nerealios elektros supirkimo kainos, lengva ranka patvirtintos buvusios vyriausybės. Tūkstančiai apgautų „viltingų“ žaliosios energetikos atstovų. ES pagalba žaliosios energetikos vystymui. Piniginė pagalba, aišku. Tolesni tyrimai dėl aplinką ir žmogaus sveikatą ardančių vėjo jėgainių netvarkingo statymo, dėl visiškai nepagrįstai pakeltų biokuro kainų, dėl saulės energijos nerealių pirkimo kainų, dėl… dėl – skalūnų dujų.

Leisti gręžti be jokių tyrimų? Leisti „Chevron“ monopolizuoti mūsų kraštovaizdį, vandenis ir sveikatą? Neabejoju, kad jei to paties „Chevron“ „nepriklausomi ekspertai“ viską ištirs, išvada bus paprasta – nuo gręžimo mūsų gamta tiesiog suklestės. Ką gi.

Atsiprašau, kad nevardiju čia begalės argumentų “už” ir “prieš”. Argumentai „už“ eilinį kartą atrodo labai liūdnai. Jei norėtųsi susipažinti su aibe straipsnių ir komentarų, tik įeikite į internetą su keliais pamatiniais žodžiais. Ir viską suprasite.

Judėjimo „Už gamtą“ pozicija šiuo aštriu klausimu vienareikšmiška – be nuodugnių ir tikrai nepriklausomų tyrimų leisti to kategoriškai negalima. Jei vis dėlto autoritetingi duomenys parodys, kad mes išliksime, leiskime politikams už skalūnus uždirbtus pinigus perduoti bet kur, bet tik ne Lietuvos žmonėms. Nes to panašiais atvejais nėra buvę niekada. Rinka yra rinka, sava kišenė yra sava kišenė. Tad nesipiktinkime, mielieji.

Dr. Algirdas Knystautas, judėjimo “Už gamtą” vadovas

www.uzgamta.com