Aktualijos

Teismas dar kartą sako: prokuratūra turi pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos saugumo vadovų veiklos

Written by Redakcija · 1 min read

2018-04-27 Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Zigmo Vaišvilos ir buvusio Seimo nario Audriaus Nako spaudos konferencijos Seime pranešimas spaudai „Teismas dar kartą sako: prokuratūra turi pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos saugumo vadovų veiklos“.

Vilniaus apygardos teismo teisėja Nijolė Žemkienė nutartimi atmetė Generalinės prokuratūros prokuroro Redo Savicko skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo nutarties, kuria panaikintas Generalinės prokuratūros atsisakymas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos VSD vadovo Dariaus Jauniškio ir AOTD prie KAM buvusio vadovo Alvydo Šiupario piktnaudžiavimo tarnyba įrašant Zigmą Vaišvilą ir Audrių Naką į Lietuvos 2015 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą ir tuo juos apšmeižiant.Teismas Generalinei prokuratūrai nurodė, kad nepašalintas prieštaravimas tarp to, kad Zigmas Vaišvila ir Audrius Nakas buvo įtraukti į Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą, ir to, kad VSD vadovas Darius Jauniškis po to raštu patvirtino, jog Zigmas Vaišvila ir Audrius Nakas nebuvo grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui. Šį prieštaravimą nustatė Vilniaus apygardos teismo teisėjas Stasys Punys. Vykdant šio teisėjo priimtą teismo nutartį, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Viktorija Šelmienė panaikino Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Redo Savicko nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl LR VSD vadovo Dariaus Jauniškio ir AOTD prie LR KAM buvusio vadovo Alvydo Šiupario piktnaudžiavimo tarnyba įrašant Zigmą Vaišvilą ir Audrių Naką į Lietuvos 2015 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą ir tuo juos apšmeižiant.

Prokuroras R Savickas skundė šią teisėjos V. Šelmienės priimtą teismo nutartį, tačiau Vilniaus apygardos teismo teisėja Nijolė Žemkienė dar kartą patvirtino, kad Generalinė prokuratūra neteisi.

Tad pasirinkimo Generalinei prokuratūrai nebelieka – ikiteisminis tyrimas dėl Lietuvos specialiųjų tarnybų vadovų savavaldžiavimo, piktnaudžiavimo ir Z. Vaišvilos bei A. Nako apšmeižimo pradėtinas.

Tai – skandalinga situacija, patvirtinanti išskirtinai žemą profesinį Lietuvos specialiųjų tarnybų ir jų vadovų lygį, šių tarnybų naudojimą politinėje veikloje. Generalinė prokuratūra turės atsakyti ir į klausimą, kas saugumo tarnyboms nurodė be jokio pagrindo Z. Vaišvilą ir A. Naką paskelbti grėsmėmis nacionaliniam saugumui. VSD vadovas Darius Juaniškis patvirtino, kad 2015 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą pasirašė neskaitęs.