Aktualijos

Tiesa bado akis: suskaičiavo, kiek susitraukė lietuvių alga

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read
Tiesa bado akis: suskaičiavo, kiek susitraukė lietuvių alga Gedas Salyga | „Lietuvos ryto“ televizija

Apie gerėjantį gyvenimą skelbianti valdžia labai nenoriai kalba, kad gyvenimas pastebimai gerėja tik patiems turtingiausiems. Skaičiuojama, kad 15 procentų dirbančiųjų algos per metus mažėjo 10 procentų ir daugiau. Maža to, ekonomistai sako, kad taip bus ir toliau – ekonomikai sparčiai augant, turtingiausieji vis turtingės, o didelės dalies skurdžiausiųjų gyvenimas nesikeis ar net prastės.

Anot ekonomistų, problema ta, kad algos sparčiausiai kyla tik patiems turtingiausiems, o didelei daliai skurdžiausiųjų algos nesikeičia, didėja keliais nieko nelemenčiais eurais. O net kas septintam lietuviui per pastaruosius metus alga mažėjo.

„Žiūrint bendrai, buvo 10-15 proc. žmonių, kurių darbo užmokestis yra mažesnis negu praėjusių metų atitinkamą laikotarpį, priežasčių gali būti įvairių, mes jų neanalizavome“, – sakė „Sodros“ atstovė Julita Varanauskienė.

0,5 mln. žmonių uždirba nuo 380 iki 800 eurų. „Sodra“ ir ekonomistai sako, kad, praėjus daugiau nei metams nuo pastarojo minimalios algos kėlimo, jau galima konstatuoti, kad iki 1000 eurų uždirbančiųjų algos Lietuvoje iš esmės keičiasi ne dėl ekonomikos augimo, darbdavių geranoriškumo, o dėl didinamos minimalios algos. „Mes matome, kad tų priežasčių didėjimui buvo ir kitų, bet priklauso nuo profesijos. Mažai uždirbančių darbuotojų derybinės galios nėra didelės, jų nedarbas yra dvigubai didesnis nei prieš krizę, tai jie ir negali išsiderėti labai smarkiai kad jiems padidintų atlyginimą“, – kalbėjo Lietuvos banko vyresnysis ekonomistas Tomas Šiaudvytis. „Sodros“ duomenimis, 2000 eurų ir daugiau uždirbančiųjų algos didėja 4 kartus sparčiau už vidurkį. Pavyzdžiui, programuotojų. Keliose darbovietėse dirbantys medikai šiemet uždirba vidutiniškai 200 eurų daugiau nei pernai. Pajamų nelygybė toliau didėja – atotrūkis tarp mažiausių ir didžiausių atlyginimų per metus padidėjo nuo 11 iki 12 kartų ir, anot ekonomistų, dar didės. „Mes kalbame tiktai apie vidutinį atlyginimą, o vidutinis atlyginimas lygiai taip pat, kaip ir NT kaina – turime labai pigių butų, ir labai brangių butų. Lygiai tas pats ir dėl algų. Ne tiek ir mažai pas mus žmonių gauna minimalų atlyginimą – iš esmės viena didžiausių reikšmių ES, daugiau nei trečdalis“, – kalbėjo J.Rojaka. Lietuvoje yra apie 17 tūkstančių įmonių, žmonėms mokančių mažiau nei minimalią algą. Didelę dalį sudaro vežėjai ir statybininkai, mat šių profesijų žmonių didžioji pajamų dalis yra komandiruotpinigiai. Prognozuojama kad ateityje algų augimas gali dar labiau susilyginti su kainų augimu. „Ko gero, sparčiausio augimo metai jau praėjo. Ir kylantis užmokestis didina darbdavių sąnaudas, didina produkcijos savikainą“, – pridūrė „Sodros“ atstovė J.Varanauskienė. Lietuvos bankas prognozuoja, kad kitąmet visutinė alga didės 6 procentais.

tiesos.lt