
Kardinolas Robertas Prevostas paskelbtas pirmuoju popiežiumi amerikiečiu, pasirinkusiu Leono XIV vardą.
Jungtinių Amerikos Valstijų katalikų vyskupų konferencija (USCCB) pasveikino popiežių Leoną XIV kaip Bažnyčios vadovą ir sukalbėjo padėkos maldą už jo išrinkimą šioms pareigoms.
USCCB pirmininkas arkivyskupas Timothy P. Broglio organizacijos vardu išplatino pareiškimą apie popiežiaus Leono XIV išrinkimą.
„Bendrystėje su viso pasaulio katalikais Jungtinių Valstijų vyskupai siūlo padėkos maldas už Jo Šventenybės popiežiaus Leono XIV išrinkimą“, – sakoma pareiškime.
„Jo žodžiai, kuriais jis pasisako už taiką, vienybę ir misionierišką veiklą, jau rodo kelią į priekį, – pridūrė jis.
„Pasitikėdami Šventąja Dvasia taip pat meldžiamės, kad Šventasis Tėvas, kaip šventojo Petro įpėdinis, mėgautųsi ramybe savo tarnystėje ir būtų budrus bei išmintingas ganytojas, kuris įtvirtintų mus mūsų tikėjime ir pripildytų pasaulį Jėzaus Kristaus Evangelijos įkvėptos vilties.“
Prevostas gimė Čikagoje. Tačiau Vatikane, kur galiausiai gyveno ir dirbo, jis buvo laikomas „mažiausiai amerikietišku“ iš JAV kardinolų
Paskutinis popiežius, pasirinkęs Leono vardą, buvo Leonas XIII, daug dėmesio savo pontifikato metu (1878–1903 m.) skyręs darbininkų teisių gynimui ir raginęs užtikrinti teisingą darbo užmokestį, sąžiningas darbo sąlygas ir teisę stoti į profesines sąjungas.
Leonas XIV yra 267-asis 1,4 mlrd. narių vienijančios Romos Katalikų Bažnyčios popiežius.
***
Prevostas gimė Čikagoje. Tačiau Vatikane, kur galiausiai gyveno ir dirbo, jis buvo laikomas „mažiausiai amerikietišku“ iš JAV kardinolų.
Jį gerai vertino popiežius Pranciškus: Pasak CNN korespondento Vatikane Christopherio Lamo, miręs pontifikas „jį gerbė ir labai gerai vertino“. „Akivaizdu, kad popiežius Pranciškus jame kažką įžvelgė – matė jį kaip gabų vadovą“.
Naujasis popiežius Leonas yra Augustinų ordino, kuris yra paplitęs visame pasaulyje, narys. Jis daugiau nei dešimtmetį vadovavo ordinui kaip jo generalinis prioras.
Naujasis pontifikas yra patyręs vadovas: Pranciškus paskyrė Prevostą Vyskupų dikasterijos, kuri atsakinga už kandidatų į vyskupus vertinimą ir rekomendacijų dėl naujų paskyrimų teikimą, prefektu. Jis taip pat buvo Popiežiškosios komisijos Lotynų Amerikai pirmininkas.
Jis yra orientuotas į misionierišką veiklą: „Vis dar laikau save misionieriumi. Mano, kaip ir kiekvieno krikščionio, pašaukimas yra būti misionieriumi, skelbti Evangeliją visur, kur tik žmogus yra“, – sakė Prevostas interviu ‚Vatican News‘ netrukus po to, kai pradėjo eiti vadovaujančias pareigas Romoje.
*********************************************************
Amerikos lietuvių kunigas: džiaugiamės išrinktu Popiežiumi

Čikaga ir Amerikos lietuviai be galo džiaugiasi išrinktu Popiežiumi. Čikagai garbė. Taip teigia Čikagos lietuviškos bažnyčios Market Parke klebonas Jaunius Kelpšas.
Pasak Čikagos bažnyčios kunigo, kurį kalbino autorius, Leonas XIV turėtų būti pastarųjų popiežių idėjų bei žinučių katalikams bendrintojas.
- Jis bus panašesnis, pavyzdžiui, lyginant pastaruosius, ką aš pažinojau, ką aš sąmoningame gyvenime pažinojau popiežius: Jonas Paulius II, Benediktas ir paskui Pranciškus. Į kurį jis bus panašesnis?
Lyginti sunku, bet reikėtų dabar naujo kažko, kas būtų Pranciškaus, Benedikto XVI ir Jono Pauliaus amžininkas. Nesakyčiau, kad tiesiogiai į kažkurį iš jų panašus, bet jis turi truputį, šiek tiek to, kažkiek ano. Ir čia pas mus augustiniečiai yra, kurie panašiai galvoja. Pažįstu žmones kurie su juo yra dirbę ir bendravę. Jie yra labai geros nuomonės apie naują pontifiką..Aš sakyčiau, kad čia super variantas.
- O būtent lietuvių Čikagos bendruomenė džiaugiasi ar ne šituo pasirinkimu?
Džiaugiasi, nors nemanau, kad labai daug kas asmeniškai pažįsta. Yra tokių kas pažįsta ir dar labiau džiaugiasi.
Jie galvoja, kad popiežius Pranciškus buvo liberalus. Mano, kad dabartinis bus daugiau konservatyvesnis, bet tuo pačiu labai tėviškas. Tai aš sakyčiau, kad džiaugiasi. Bet ne visi pažįsta. Kadangi viskas labai šviežia, tai jiems sunku pasakyti, aš manau.
- Kažkada Josifas Džiugašvilis, jis gi Stalinas, yra paklausęs: kiek tas Vatikanas turi divizijų. Tai kiek dabartinis popiežius Leonas XIV turi moralinių divizijų, kad atsisuktų ir pasakytų žinią katalikams? Nes pagrindinė žinutė kurią aš atsimenu nuo Jono Pauliaus II, tai buvo – NEBIJOKITE. O čia kokia bus žinia?
Aš sakyčiau, jis iš karto pasiuntė žinią -. RAMYBĖ JUMS. Daugiau pasaulyje reikia ramybės ir taikos. Aš manyčiau, kad tokią žinią jis skleis, o ramybė apima ir nebijojimą. Mes su draugais dabar kaip švenčiame, aptarinėjame. Labai sunku pasakytiiš anksto, bet aš tikrai galvoju kad jis yra geras variantas. Ir aišku Čikagai, ir visai Amerikai. Jis tikrai ramus, nelinkęs į kraštutinumus.- nei į vieną nei kitą pusę. Tuo pačiu yra gan stiprus visose srityse.
- Jau prasidėjo svarstymai, ar čia nėra kokia slapta Amerikos įtaka, kad pirmą kartą amerikietis, nes, girdi, kaip čia taip?. Jau čia įžvelgė kažkas lobizmą ir panašiai. Kaip jūs į tai reaguojate?
Čia tiesiog dabar Amerika su Trumpo politika suerzino šiek tiek dalį pasaulio. Nors Amerikoje vieni jį myli labai, kiti nelabai. JAV yra didelė šalis, visuomenė tikrai suskilusi. Amerikos žmonės moka didelius mokesčius ir supranta, kad jie nori padėti visam pasauliui, bet tuo pačiu suvokia, kad tai jiems brangiai kainuoja. Ir kelia klausimą – kodėl?
Dalina pinigus Amerikos valdžia ne savo ir ne kažkieno, o žmonių, kurie užkrauti dideliais mokesčiais. Lengva dalinti svetimus pinigus. Bet, paprastai tariant, tai nėra taip lengva žmonėms paaiškinti.
Sakyčiau, Trumpo politika – padaryti Ameriką vėl stipresne – daugeliui patinka. Kiek tai gali būti susiję su popiežiaus rinkimais? Nežinau. Visiems šiokia tokia staigmena. Bet visi labai apsidžiaugė kai pamatė, kad išrinktas jis.
- O istoriškai žiūrint, konklava čia ilgai posėdžiavo ir rinko?
Pati trumpiausia, aš galvoju. Aš nesu tikras kad ši pati trumpiausia, bet manau, kad viena trumpesnių. Čia iš ketvirto rinkimo. Pranciškus, pavyzdžiui, buvo iš penkto.
Tai sakyčiau, kad labai trumpai. Nes būdavo daug ilgesnių ir buvo išvis labai ilgų. Bet buvo sunkūs laikai.
Tai gal iš vienos pusės rodo, kad bažnyčia šiek tiek ir tie kardinolai, kurie turi teisę tą daryti, kažkaip labai greit sutarė. Tai tas gražu. Trumpa procedūra buvo, labai trumpa. Aš manau, kad tai džiugu.
kauniečiams.lt