Aktualijos

Valstybės užvaldymas: dar tęsiasi ar jau baigtas? (I, II)

Written by admin · 13 min read

Siūlome aktulumo nepraradusią 2008 m. „Lietuvos žinių“ publikaciją.

Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti 

Susidorojimas su FNTT vadovais vyko pagal tą patį scenarijų, kaip ir išstumiant iš VSD pulkininką Vytautą Pociūną bei ištremiant jį į Baltarusiją. Nieko nuostabaus – šio scenarijaus autoriai ir vykdytojai yra tie patys asmenys. „Valstybininkai“.

„Daugiau nebegaliu. Ir viską padarysiu, kad visi viską žinotų“, – keletą savaičių iki mirties bendražygiui ištarė valstybės saugumo pulkininkas Vytautas Pociūnas. Kriminalinės policijos biuro itin slaptas tyrimas nustatė: V.Pociūnas žuvo porą valandų po to, kai Vakarų partneriams perdavė surinktą informaciją apie Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) ir Valstybės saugumo departamento (VSD) aukščiausių vadovų galimą korupciją savinantis Baltarusijos žmogaus teisių gynėjams ir opozicijai remti skirtas milžiniškas lėšas. Suspėjo, tačiau nesuspėjo prabilti.

Organizuota politinių nusikaltėlių grupuotė

Netrukus pulkininką ištiko siaubinga mirtis – jis mįslingai iškrito per viešbučio Breste, Baltarusijoje, devinto aukšto langą ir žuvo. Pulkininkas prieš nužudymą bendražygiams buvo išsakęs pasiryžimą kalbėti apie grupuotę, kurią apčiuopė, didelį tinklą asmenų, tarsi voratinklį, kuris raizgė aukščiausius politikus, teisėsaugos vadovus, žiniasklaidą ir smaugė Lietuvą. Ši grupuotė, jos lyderiai ne tik savinosi paramą Baltarusijos opozicijai, tačiau ir buvo gausiai finansuojami iš Rusijos gamtinių dujų tiekimo į Lietuvą gaunamo pelno bei Rusijos išorinės žvalgybos priedangos įmonės.

„Valdyboje yra atliekamas tyrimas, labai svarbus tyrimas. Tiek mano tiesioginio viršininko, tiek ir mano manymu, šis tyrimas yra kur kas svarbesnis nei Jurijaus Borisovo ar Viktoro Uspaskicho atžvilgiu, todėl, kad sukurta sistema yra veikianti, ji yra valstybė valstybėje ir nepriklauso nuo politinių vėjų, politinių jėgų, esančių valdžioje. Mes šitą suvokėme ir supratome. Dėl šio tyrimo iškilo didelė grėsmė būti atskleistai tai sistemai, kuri yra sukurta šitų žmonių. Didelė grėsmė sužlugti šiai sistemai“, – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui liudijo VSD Kontržvalgybos valdybos Ketvirtojo skyriaus viršininkas Kastytis Braziulis.

Tačiau ir šio tyrimo nebuvo leista baigti – klanas sunaikino pačią Lietuvos kontržvalgybą ir jos vadovus pulkininką Vytautą Damulį ir pulkininką-leitenantą K.Braziulį. Juos persekioja iki šiol. Antras Lietuvos teisėsaugos bandymas apginti valstybę žlugo dėl politikų, ypač Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų abejingumo ir bejėgystės. Politikai pasinaudojo parlamentiniu tyrimu laimėti Seimo rinkimus ir šią temą pasiskubino užmiršti.

Pralaimėtas mūšis, bet ne karas

Didžiulė kritika dėl valstybės užvaldymo ir oligarchizacijos, kurios simboliu buvo tapęs šios grupuotės proteguojamas „Leo LT“ projektas, tapo palankiu fonu buvusiai Algirdo Brazausko Vyriausybės finansų ministrei, tuomet Europos Komisijos komisarei Daliai Grybauskaitei siekti Respublikos Prezidento pareigų ir šiame poste pakeisti aptariamos grupuotės marionete ir besąlygišku valios vykdytoju tapusį prezidentą Valdą Adamkų. D.Grybauskaitė, buvusi URM aukšta diplomatė, žinojo ir nemėgo „valstybininkų“ klano. Tačiau jos neišvengiamam atėjimui į valdžią buvo gerai pasirengta, „valstybininkai“ sugebėjo išnaudoti jos valdingą charakterį bei polinkį į autoritarizmą ir tuo puikiai pasinaudoti siekdami savo tikslų bei interesų. D.Grybauskaitės pergalė prezidento rinkimuose – „valstybininkų“ pralaimėtas mūšis. Bet ne karas. Mat jie buvo per daug stiprūs.

„Valstybininkai“ – tai klaninės prigimties grupė asmenų, kuriuos sieja nuolatiniai tarpusavio ryšiai, vaidmenų ir užduočių tarp grupės narių pasiskirstymas, egzistuoja aiški hierarchinė grupės struktūra, aukštas jos organizavimo lygis. Ši grupė taip pat yra išplėtojusi ekstensyvų palaikymo tinklą. Šio klano veikla yra nuolatinio ir sisteminio pobūdžio. Grupės bendrininkai yra įsipareigoję atlikti arba faktiškai atlieka tam tikrus jiems priskirtus vaidmenis nuolat arba gana ilgą laiką, dalyvavimas klano veikloje nėra vienkartinis ar atsitiktinis. Grupuotės veiklos stebėsena leidžia pagrįstai teigti, kad jos nariai turi ir nuolatinius, ir pagal konkrečias aplinkybes bei interesus besikeičiančius vaidmenis. LŽ prieš keletą metų („Valstybės užvaldymas“, 2008-03-26) jau išviešino šios grupuotės narius ir juos demaskavo.

Po Seimo ir prezidento rinkimų, prie valstybės vairo stojus D.Grybauskaitei, ne vienas įtakingas „valstybininkas“ neteko pareigų ar įtakos, tačiau jie atsitraukė, persigrupavo ir vėl pradėjo puolimą prieš Lietuvą.

Tas pats braižas

Didelį pasipiktinimą sukėlė prieštaringos reputacijos vidaus reikalų ministro liberalcentristo Raimundo Palaičio sprendimas, pasitelkus VSD, iš Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) direktoriaus pareigų atleisti vidaus tarnybos generolą Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją vidaus tarnybos majorą Vytautą Giržadą.

Šie dori, sąžiningi ir drąsūs pareigūnai buvo apšmeižti ir be jokių paaiškinimų pašalinti iš pareigų, atimant iš jų teisę dirbti teisėsaugos sistemoje. Dešimtmečius kovojusiems su žiauriausiais nusikaltėliais ir sėkmingai pertvarkiusiems iki tol korupcijoje skendėjusią FNTT, dviem kriminalistams net nebuvo leista pateikti paaiškinimų.

„Vidaus reikalų ministras tėra mažas sraigtelis šioje tamsioje istorijoje“, – tiksliai pastebėjo majoras V.Giržadas. Lygiai taip pat buvo susidorota ir su VSD karininkais V.Damuliu bei K.Braziuliu. Braižas tas pats, nes tas pats ir režisierius. Kodėl su tokiu įniršiu VSD ir „valstybininkų“ klanas ėmėsi FNTT vadovų?

Pasitelkė kriminalistus

Paaiškėjo, kad Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Artūras Urbelis, principingai tiriantis pulkininko V.Pociūno nužudymą Baltarusijoje, šioje baudžiamojoje byloje pradėjo slaptą tyrimą dėl „valstybininkų“ grupuotės ir su jais dirbančių VSD pareigūnų trukdymo tyrimui aiškinantis karininko, žuvusio einant tarnybines pareigas, mirties aplinkybes. Kadangi „valstybininkų“ klanas atitinka organizuotos nusikalstamos grupės požymius, šį tyrimą pavesta atlikti Kriminalinės policijos biurui ir jo tuometiniam viršininko pavaduotojui, kuruojančiam organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinius, Vitalijui Gailiui, Biuro skyriaus viršininkas Vytautas Giržadas tapo šio tyrimo taktiniu vadovu. Tyrimas vyko labai intensyviai ir plačiai, apėmė net keletą valstybių, tačiau itin slaptai.

„Valstybininkų“ grupuotės nariai buvo sekami, vykdoma slapta telekomunikaciniais tinklais perduodamos informacijos kontrolė. Apie jį nežinojo net aukšti Generalinės prokuratūros vadovai, tik asmeniškai tuometis generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, vykdęs šių asmenų slapto sekimo sankcionavimą. Tarp jų – ir buvusio prezidento V.Adamkaus patarėjo nacionaliniam saugumui Albino Januškos telefoninių pokalbių kontrolę, taip pat buvo kontroliuojama ir daugelis kitų įtakingų „valstybininkų“ grupuotės narių. VSD Kontržvalgybos valdyba tyrė Rusijos priedangos organizacijos veiklą Lietuvoje ir buvo sudaužyta dėl to, kad pavojingai priartėjo prie VSD ir URM vadovų. O Kriminalinės policijos biuras turėjo galimybę tiesiogiai tirti šią grupę ir aiškintis V.Pociūno žūtį – ir kodėl taip baiminamasi išaiškinti jo nužudymo tyrimo aplinkybes.

Susitikimo vieta – pirtis

Nustatyta daug faktų apie šią grupę ir jos veiklą, jos neskaidrią ir abejotiną veiklą. Fiksuoti jų nuolatiniai pasitarimai pirtyse Vilniaus Algirdo ir Trinapolio gatvėse, diskusijos ir net balsavimai dėl valstybės pareigūnų „nuėmimo“ ar paskyrimo, daug jų, beje, yra paskirta jau dabartinės prezidentės D.Grybauskaitės dekretais, seksualiniai „žaidimai“ „Crown Plaza“ viešbutyje M.K.Čiurlionio gatvėje, itin aštrūs vieno įtakingiausių VSD vadovų Aidžio Mieželio „potyriai“ Gruzijoje. Teigiama, kad net visko regėję kriminalistai buvo šokiruoti amoralumo mastų ir kai kurių asmenų seksualinių polinkių.

Jau tapę FNTT vadovais V.Gailius bei V.Giržadas tyrė ir vieno iš „valstybininkų“ grupuotės rėmėju laikomų verslininko Gedimino Žiemelio „flyLAL“ aferą, šioje byloje taip pat artėta prie minėtojo klano narių.

Kriminalinės policijos biuras pirtyse fiksavo pasitarimus, kuriuose nuolat dalyvaudavo Seimo vicepirmininko, Liberalų ir centro sąjungos pirmininko Algio Čapliko patarėjas Dainius Dabašinskas, Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius, taip pat žinomas kaip Siauras, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris, buvęs URM vienas vadovų Albinas Januška, buvęs ilgametis VSD generalinis direktorius Mečys Laurinkus, Rusijos garbės konsulo Marijampolėje Vidmanto Kučinsko versle dirbantis profesorius Raimundas Lopata, kiti nustatyti aukšti esami ir buvę valstybės pareigūnai bei politikai.

VSD provokatoriai

Tačiau informacija apie slaptą tyrimą šią vasarą nutekėjo tyrimo objektams. Tada prasidėjo įnirtingas Kriminalinės policijos biuro ir FNTT puolimas. Pradžioje atsirado teistas ir teisiamas provokatorius Mindaugas Žalimas, kuris, kaip dabar jau išaiškėjo, melavo apie tai, kad kriminalinė policija žinojo, tačiau nesiėmė veiksmų Kauno pedofilijos bylą lydėjusių žudynių byloje. Tada surengta VSD operacija ir prieš FNTT vadovus, šmeižikiškai juos įslaptintose VSD pažymose apkaltinus nutekinus informaciją „Snoro“ byloje.

Teisėsaugos bendruomenėje įtariama, kad VSD „žiurkė“ Kriminalinės policijos biure gali būti biuro viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis, kuris palaiko intensyvius ir artimus santykius su VSD koordinacinės valdybos viršininku A.Mieželiu, Gruzijos „nuotykių“ herojumi.

Tačiau kaip „valstybininkų“ klanas sugebėjo taip sutvirtinti pozicijas, kai valstybei vadovauja D.Grybauskaitė ir konservatorių Vyriausybė, politinės jėgos, kurios tarsi jiems turėtų būti priešiškos?

„…mes su ja jau dirbam“

Dar 2008 metų lapkričio 18 dieną viena Lietuvos slaptoji tarnyba fiksavo tuomečio VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko pokalbį su kitu valstybės tarnautoju Lukiškių aikštėje Vilniuje. Aptarta ir tai, kad prezidento rinkimus neabejotinai laimės D.Grybauskaitė. D.Dabašinskas paaiškino, kad jų grupuotėje vyko diskusija, ar siekti kandidatę kompromituoti ir viešinti turimą VSD medžiagą, ar pradėti jos aplinkos infiltravimą, siekti jos pasitikėjimo. D.Dabašinskas per pokalbį sako, jog prieita prie išvados, kad šiuo metu jos palaikymas žiniasklaidoje ir rinkėjų pasitikėjimas yra per didelis ir bet koks informacijos ar dezinformacijos paviešinimas neduotų norimo rezultato, todėl, VSD vadovo teigimu, „mes su ja jau dirbam“.

Tikrinant šią informaciją nustatyta, kad dar iki rinkimų būsima kandidatė pradėjo susitikinėti su VSD generaliniu direktoriumi Povilu Malakausku, vienu iš „valstybininkų“ klano šešėlinių veikėjų, pradėta jai teikti įvairi šiai grupei naudinga informacija, taip dezinformuojant pačią D.Grybauskaitę. Paraleliai, pavyzdžiui, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pirmasis pavaduotojas Aidenas Karpus D.Dabašinsko turimą kompromituojamąją medžiagą apie kitą rinkimų kandidatą perdavė D.Grybauskaitės rinkimų štabo vadovui Vitui Vasiliauskui. Tai buvo menkavertė informacija apie jokių šansų per rinkimus neturinčią Kazimierą Prunskienę, tačiau taip buvo „jaukinama“ būsimoji valstybės vadovė.

Ne veltui V.Vasiliauską paskyrus Lietuvos banko valdybos pirmininku, A.Karpus, pasižymėjęs STT tik kaip „taurelės“ kilnotojas, įsitaisė šiltame ir gerai mokamame poste šioje įstaigoje. Žvalgybinės pozicijos aplink prezidentę D.Grybauskaitę labai sustiprėjo VSD generalinio direktoriaus pavaduotoju ir laikinuoju VSD vadovu paskyrus D.Dabašinsko kurso draugą ir jo interesų patarnautoją Romualdą Vaišnorą. Pastarasis buvo VSD atstovas Briuselyje ir priklausė vadinamajam lietuvių „Briuselio klubui“. Infiltruota ir pati prezidentės komanda, „valstybininkų“ pergale galima laikyti prezidentės vyriausiųjų patarėjų paskyrimą: ekonomikos – Nerijų Udrėną, buvusį Valdo Adamkaus patarėją ir VSD pareigūno Ryčio Muraškos kontaktą, Joną Markevičių – nacionalinio saugumo, taip pat teisės patarėją Ernestą Rimšelį. Atsistatydinus Linui Balsiui, atstove spaudai tapo Daiva Ulbinaitė, tiesiogiai dirbanti su LRT generaliniu direktoriumi Audriumi Siaurusevičiumi ir Egidijumi Kūriu. Daug ką suklaidino Antro departamento ūkvedžio Jono Markevičiaus paskyrimas, neva tai krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės proteguotas kandidatas. Iš tiesų, taip. Tačiau VSD turi reikšmingos informacijos, kuri kompromituoja šį asmenį: neskaidrūs viešieji pirkimai, VSD pareigūno Juro Abromavičiaus žūties aplinkybių galimas slėpimas, Rusijos karinei žvalgybai informaciją teikusio karininko išsukimas nuo atsakomybės, tarp daugelio kitų.

„Vestuvių generolas“ ir seni kadrai

Paskyrus „vestuvių generolą“ Gediminą Griną VSD generaliniu direktoriumi, VSD neįvyko jokių permainų. Priešingai, „valstybininkų“ grupuotė tik sustiprėjo. Nevykėlis VSD vadovas apsuptas senųjų kadrų: R.Vaišnoras dirba generalinio direktoriaus pavaduotoju, A.Mieželis, neteisėto asmenų sekimo, kompromitavimo organizatorius, išvengė baudžiamosios atsakomybės ir jam dar buvo paaukštintos pareigos – visi operatyviniai VSD padaliniai teikia jo Koordinacinei valdybai informaciją, kuri vėliau „tinkamai“ susisteminta keliauja į prezidentūrą. G.Grina tėra paštininkas, nuvežantis prezidentūrai reikiamas pažymas, kuriomis ši kliaujasi priimdama sprendimus. Visi VSD teritorinių padalinių vadovai taip pat išliko veikiami D.Dabašinsko įtakos. Vidaus reikalų viceministru, kuruojančiu visas VRM pavaldžias teisėsaugos įstaigas, dirba D.Dabašinsko statytinis Mindaugas Ladiga. STT direktoriaus pirmuoju pavaduotoju prezidentė neseniai paskyrė kitą VSD įtakos veikiamą pareigūną Saulių Urbanavičių, kuris palaiko labai artimus santykius su VSD operatyvių padalinių koordinatoriumi A.Mieželiu. Pastarojo valdyboje dirba ir S.Urbanavičiaus sutuoktinė, o D.Dabašinsko žmona Milda Jankauskaitė yra Policijos departamento Imuniteto valdybos, kuri vykdė Kriminalinės policijos biuro naikinimo operaciją, pareigūnė.

Generolas V.Gailius patvirtina, kad jo pavaduotoju dirbęs majoras V.Giržadas tyrė ir Medininkų žudynių bylą. Generolo teigimu, Kriminalinės policijos biure yra informacijos, leidžiančios teigti, kad Medininkų žudynių ir saugumo pulkininko V.Pociūno nužudymo bylose nustatyti ir figūruoja tie patys asmenys, trukdantys atskleisti tiesą ir kaltuosius patraukti atsakomybėn.

Valstybės užvaldymas: dar tęsiasi ar jau baigtas? (II)

Aiškėja, kodėl taip skubiai, be rimtesnių kaltinimų ir argumentų buvo susidorota su FNTT vadovais. Prezidentė Dalia Grybauskaitė teįstengė juos apkaltinti politikavimu. Iš tikrųjų sutapo interesai: prezidentūros – „Snoro“ nacionalizacijos šešėlis, Raimundo Palaičio – grėsmė verslo partneriams bei partijos finansiniams šaltiniams ir pagaliau VSD – Vytauto Pociūno ir Medininkų bylų tyrimo imitacijos demaskavimas.

Kol prieštaringos reputacijos vidaus reikalų ministras liberalcentristas R.Palaitis klastojo dokumentus ar aptarinėjo reikalus su nusikalstamo pasaulio autoriteto Šviniaus artimiausiais bendražygiais, jo be aiškių priežasčių iš pareigų atleisti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovai, iki tol ėję atsakingas pareigas Kriminalinės policijos biure, generolas Vitalijus Gailius ir majoras Vytautas Giržadas tyrė sudėtingiausius nusikaltimus. Mažai kas abejoja, kad būtent jų tyrimai prieš Liberalų ir centro sąjungos, kuriai vadovauja Seimo vicepirmininkas Algis Čaplikas, finansinius rėmėjus ar aiškinimasis, kodėl aukšti Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai, tarp jų dabar Seimo vicepirmininko A.Čapliko patarėjas, o anksčiau VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Dainius Dabašinskas, ar juos globojantys abejotini asmenys taip trukdo pulkininko V.Pociūno nužudymo tyrimui, buvo tikrosios jų atleidimo iš FNTT priežastys. Viena jų – Medininkų byla.

Sėkminga operacija

Generolas V.Gailius patvirtina, kad jo pavaduotoju dirbęs majoras V.Giržadas tyrė šią bylą. 1991 metų liepos 31 dieną apie 5 val. ryto Medininkų pasienio postą užpuolė iš Rygos atsiųsti Sovietų Sąjungos vidaus reikalų ministerijos ypatingosios paskirties būrio OMON smogikai ir nužudė pasienio poste budėjusius ir tarnybines pareigas ėjusius nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos muitininkus ir policininkus. Kol ši baudžiamoji byla buvo VSD, ji visiškai nejudėjo iš vietos.

Prokurorams pasitelkus kriminalistus, 2007 metais įvykdyta sėkminga operacija, kurios metu sulaikytas Rygos OMON smogikas Konstantinas Michailovas-Nikulinas. Generolas V.Gailius patvirtina, kad Kriminalinės policijos biure yra informacija, leidžianti teigti, jog Medininkų žudynių ir saugumo pulkininko V.Pociūno nužudymo bylose nustatyti ir figūruoja tie patys asmenys, trukdantys atskleisti tiesą ir kaltuosius patraukti atsakomybėn.

Medininkų žudynių byloje Rusijos Federacija, Sovietų Sąjungos teisių perėmėja, su Lietuva nebendradarbiauja ir laiko šią bylą grėsme nacionalinio saugumo interesams, Rusijos valstybės institucijos įgaliotos užkirsti kelią teisingumo paieškoms ir visomis priemonėmis užkirsti kelią, kad šį karo nusikaltimą vykdę, organizavę ir planavę asmenys būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Majoro V.Giržado tyrime išaiškėjo duomenys, leidžiantys pagrįstai įtarti, kad Rusijos gamtinėmis dujomis prekiaujančios bendrovės kai kurie pagrindiniai akcininkai, palaikantys itin glaudžius ir, įtariama, korupcinius santykius su aukštais VSD vadovais ir „valstybininkų“ klanu (tarpusavio ryšius nustatė dar Lietuvos kontržvalgybos tyrimas „Mina“, tačiau prezidentės institucijos ir VSD vadovų pastangomis tai įrodančios 12 VSD analitinių pažymų, nors ir pateiktos Seimui, taip ir liko neišviešintos ir slepiamos nuo visuomenės), užtikrina finansinį Rygos OMON smogiko, teisiamo Lietuvoje, gynybos palaikymą. Nustatytas asmuo palaiko kontaktus ir su Rusijos slaptosiomis tarnybomis, tarp jų Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos generolu Vladimiru Jakuninu, šios tarnybos viceadmirolu, Rusijos Federacijos saugumo tarybos sekretoriaus patarėju Jurijumi Zubakovu ir kitais nustatytais ir nenustatytais Rusijos žvalgybos ir saugumo aparato pareigūnais.

Kriminalinės policijos biuras gavo informaciją ir apie kitą Rusijos finansinį kanalą – Latvijoje veikiantį advokatą O.R.

Kariniai teroristai Vilniuje

Kriminalinė policija fiksuoja, kad vykstant K.Michailovo teismo procesams į Vilnių slapta atvyksta Rusijos ypatingosios paskirties būrių kovotojai, kurių dalis apsimetę teismo proceso stebėtojais sėdi teismo salėje ir stebi tiek teismo procesą, tiek kaltinamojo elgesį. Kaltinamasis akivaizdžiai supranta, kad karinių teroristinių būrių kovotojai jį ir jo elgesį teismo metu akylai stebi. Smogikas taip ir neprabilo iki šiol apie žudynių naktį.

Majoras V.Giržadas apie Rusijos tarnybų aktyvumą šioje karo nusikaltimų byloje ne kartą informavo VSD valdybos viršininką Aidį Mieželį. Tačiau VSD nesiėmė jokių veiksmų, atsisakė pradėti slaptą susijusių asmenų kontrolę.

Moraliniai iškrypėliai

VSD nusikalstamą neveiklumą atskleisti padėjo saugumo pulkininko V.Pociūno nužudymo tyrimas. Priminsime, kad iškart po mįslingos V.Pociūno žūties Breste VSD vadovybė ėmėsi ne ryžtingų priemonių savo pareigūno ir kolegos žūčiai ištirti, o priešingai, ėmėsi šmeižto kampanijos velionio atžvilgiu, siekdama pakirsti jo gerą vardą ir atminimą.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas parlamentinio tyrimo metu nustatė, kad velionio karininko pomirtinę šmeižto kampaniją organizavo tuometis VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas, o dabar Liberalų ir centro sąjungos lyderio A.Čapliko patarėjas D.Dabašinskas. VSD pareigūnai asmeniškai ir per dienraštį „Lietuvos rytas“ skleidė melą, neva V.Pociūnas girtas iškrito pro devinto aukšto langą, kai mėgino per jį nusišlapinti ir paslydo nuo palangės.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad tai šlykščiausi prasimanymai. Kokiu moraliniu iškrypėliu reikia būti, kad sugalvotum tokią versiją ir tyčia ją skleistum apie nužudytą kolegą? Svarbiausia detalė – už VSD šmeižto platinimą spaudoje ir „Lietuvos ryte“ apmoka ta pati su Rusijos žvalgyba ryšius palaikanti bendrovė kaip ir Medininkų byloje.

Primintina, kad VSD ne tik šmeižė nužudytą pulkininką, bet ir persekiojo, slapta sekė, rengė provokacijas prieš žurnalistus, politikus, visuomeninių organizacijų vadovus, kurie siekė išsiaiškinti tiek pulkininko V.Pociūno išsiuntimo iš Lietuvos, tiek jo žūties aplinkybes. Čia itin aktyvus buvo ir yra VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras ir valdybos viršininkas A.Mieželis.

Seni klastotojo įgūdžiai

Neseniai Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdyba atliko kratas R.Palaičio vadovaujamoje Vidaus reikalų ministerijoje (VRM). Manoma, kad STT tyrimas gali būti susijęs su dokumentų klastojimu. Spėjama, kad vidaus reikalų ministro potvarkis, kuriuo R.Palaitis iš pareigų atleido savo patarėją Arūną Armalį, gali būti suklastotas, tai yra jis atleistas atgaline data. A.Armalis visiškai girtas tą pačią naktį net kelissyk įkliuvo policijai siautėdamas naktiniame klube.

Tai nenustebintų nei STT, nei visuomenės, nes R.Palaitis gerai žinomas teisėsaugos pareigūnams: kartą jau buvo įkliuvęs STT Klaipėdos valdybai, kai suklastojo dokumentus ir pasisavino šiaulietės pensininkės turėtas akcijas, tačiau baudžiamosios atsakomybės išvengė.

STT Vilniaus valdyboje saugomi verslininko A.Janukonio telefoniniai pokalbiai, kuriuose šis teigia, kad R.Palaitis reikalauja pinigų už tarpininkavimą Palangoje ir kad reikalaujamą sumą A.Janukonis ketina duoti R.Palaičiui. Matyt, R.Palaitis jaučiasi kaip niekada saugus, kai dabar už jo besąlygiškai stovi prezidentė D.Grybauskaitė ir VSD.

Sugrįžo pas savus

Tačiau girtuoklio A.Armalio epizodas gali būti įdomus ir visai kitu aspektu. Po skandalingo pasitraukimo iš vidaus reikalų ministro patarėjų A.Armalis įsidarbino firmelėje, kurioje yra tik dar vienas darbuotojas, tai VSD slaptas etatinis darbuotojas S.T., kuris anksčiau sektas Lietuvos kontržvalgybos dėl informacijos apie strateginius valstybės objektus (Klaipėdos valstybinį jūrų uostą) rinkimo, kaip įtarta, Rusijos slaptųjų tarnybų užsakymu.

Vienintelis šios „kontorėlės“ finansinis šaltinis taip pat tiesiogiai ir netiesiogiai yra tas pats, apmokėjęs V.Pociūno šmeižtą ir galbūt remiantis Medininkų žudikus.

Kuo pats kvepia…
 
Kaltinimai FNTT vadovams nutekinus informaciją banko „Snoras“ iš dalies valdomam dienraščiui „Lietuvos rytas“ yra tiek juokingi ir akivaizdžiai siekiantys nukreipti dėmesį nuo tikrųjų nusikaltimo vykdytojų, kad jais turbūt patikėti gali tik toks pažeidžiamas asmuo kaip R.Palaitis, nes tiki tuo, kuo tikėti liepia VSD.

Be to, jau žinoma, kad A.Mieželio valdyboje paraleliai kaip ir FNTT buvo vykdomas slaptas šio komercinio banko akcininkų, vadovų, jų šeimos narių sekimas. Tačiau kokie to rezultatai? Kur ėjo ši informacija?

Informacija nutekėjo lapkričio 17 dieną. Tad kodėl Generalinė prokuratūra tik šį pirmadienį, vasario 20 dieną, tik kilus skandalui ir visuomenės pasipiktinimui dėl susidorojimo su FNTT vadovais, pradėjo ikiteisminį tyrimą? Matyt, tik dabar gavo nurodymą iš prezidentūros.

Juk yra žinoma, kad „Snoro“ vadovai jau daug anksčiau nujautė artėjančius nemalonumus ir jau konsultavosi su „valstybininkų“ klanu, kuris toliau turi reikšmingą įtaką VSD. FNTT pradėjo intensyviai aiškintis nutekėjimo faktą, tačiau prokurorai vengė pradėti ikiteisminį tyrimą. Kodėl?

FNTT vadovai įtarė aukštą Generalinės prokuratūros prokurorą ir VSD pareigūnus nutekinus šią informaciją. Aukštas Generalinės prokuratūros pareigūnas taip pat buvo informavęs prezidentės patarėją nacionalinio saugumo klausimais Joną Markevičių apie tai, kad šią informaciją galėjo nutekinti prezidentės paskirtas aukštas prokuroras, sietinas su VSD ir turintis didelį pasitikėjimą prezidentūroje. Ar ne todėl dėl informacijos nutekinimo, už kurį galėjo būti gauti įspūdingi kyšiai, iš pradžių buvo pasitelkti VSD poligrafai, o ne pradėtas rimtas ikiteisminis tyrimas?

„Pagal vieną Anglijos įstatymą, priimtą valdant Henrikui VIII, valstybės išdavimu buvo kaltinamas kiekvienas, kuris išpranašaudavo karaliui mirtį. Tiesą sakant, neaiškus įstatymas. Despotizmas toks baisus, kad pražudo pačius despotus. Šio karaliaus paskutinės ligos metu medikai nė karto neišdrįso pasakyti, kad jam gresia pavojus, ir, aišku, atitinkamai jį gydė“, – rašė filosofas ir žymus teisininkas Charlesas de Montesquieu.

B.d.
Mindaugas Velička  „Lietuvos žinios“