Skirtingai nuo Vakarų Europos, Vengrijai svarbu ne individo laisvių iškėlimas, o visuomenės sutelkimas., istorinės šaknys, kultūra ir tautinė savimonė, papasakojo šalies teisingumo ministras Laszlo Trocsanyi, savo interviu vokiečių leidiniui Die Welt.
Pasak politiko, skirtumai vertybėse labai dideli, ir Vengrija nenori tapti tokia pat, kaip kitos ES šalys, o primesti savo požiūrį likusioms – tai „moralinis totalitarizmas“.
Europos Sąjungos teismo procesai pagal ES sutarties 7 straipsnį, Lenkijos ir Vengrijos atžvilgiu prie sėkmės neveda, o skatina skilimą ir Europos susilpnėjimą, įsitikinęs Vengrijos teisingumo ministras. Savo interviu jis pažymėjo, jog ES tokiu būdu pati sau sukuria pavojus.
Į kritikų priekaištus dėl to, kad būtent Vengrija silpnina europietiškąsias vertybes, politikas atrėmė, jog jo šalis laikosi kitokios pasaulėžiūros. „Mes akcentuojame dėmesį į visuomenės susitelkimą, mūsų istorines šaknis, mūsų kultūrą ir tautinę savimonę“.
Tuo pačiu Vengrija laikosi vertybių, kurios svarbios Centrinėje-Rytų Eu
ropoje, tačiau prarado savo svarbą Vakaruose“, – teigia Laszlo Trocsanyi. Vertybių persivertimo Vakaruose pasekoje, ten imta dievinti individualizmą. Vengrija, priešingai, remiasi naująja 2011 metų Konstitucija ir į pirmas eiles iškelia bendruomeninę ir kolektyvinę savimonę. Kalba eina apie dvasinius tautos pamatus, pastebėjo Vengrijos premjeras. Taip pat jis atkreipė dėmesį į tai, kad jo šalyje operuojama tomis pačiomis sąvokomis, tačiau jos turi kitą reikšmę.
Pavyzdžiui, „lygybė“ Vakaruose numato teisę visiems tuoktis, tuo tarpu kai Vengrijoje santuoka apibrėžia tik vyrą ir moterį.Tačiau, prie viso to, šalyje tos pačios lyties poros gali oficialiai sudaryti partnerystės sutartį. „Kalbant apie „laisvę“ Vakaruose, turima omenyje neribota individo laisvė, tačiau Vengrijoje manoma, jog laisvė turi eiti šalia atsakomybės. „Interpretacijų skirtumai tokie dideli, jog kartais mums tenka pripažinti: šioje vietoje mes niekada nepasieksim vieningos nuomonės, – pasakė ministras savo interviu Die Welt metu. – Bet mes ir neturime visur turėti vienodas nuomones, mes turime mokytis gerbti kitų nuomones. Jeigu ideologija primeta kitiems savo požiūrį, – tai moralinis totalitarizmas“. Kalbėdamas apie imigrantų klausimo sunkumus, politikas pabrėžė, jog Vengrija niekada nebuvo kolonijine valstybe ir nebandė primesti kažkam demokratijos ar išbalansuoti kitas šalis.
Dabar žmonės iš Afrikos regiono veržiasi patekti į Vakarų Europą, kuri bando nustumti juos į Vengriją, vadovaudamasi solidarumo principu. Žvelgiant iš Vengrijos vadovybės požiūrio taško, – šalį bandoma įtraukti į problemą, su kuria ji neturi nieko bendro. Egzistuoja skirtingi solidarumo pasireiškimo būdai, pasakoja Vengrijos teisingumo ministras. Pavyzdžiui, jo šalyje valstybės sąskaita mokosi apie 6 000 studentų iš Afrikos, ir Artimųjų Rytų ir kitų tolimesnių regionų.
Vengrija teikia pagalbą vietose ir aktyviai dalyvauja Libano ir Irako likimo peripetijose. Taip pat Budapeštas savo lėšomis gina savo dalį išorinio Šengeno zonos pasienio, ir tokiu būdu gina visą Europą.
Pasak politiko, visa tai – solidarumo pasireiškimas. „Bet mes nenorime, kad mus verstų tapti tokiais, kaip Vakarų Europos šalys, pabrėžia ministras. – Mes matome, kokios ten problemos su integracija, ir žinome: pas mus labiau homogeninė visuomenė, ir mes norime ją apsaugoti“. Atviros visuomenės idėja įkūnija absoliutų individo, daugiakultūriškumo ir pasaulio piliečių išaukštinimą. „Kas to nori, turi to siekti, – tačiau nereikalaujant iš mūsų tapti tokiais pat“, – tvirtina Vengrijos ministras Laszlo Trocsanyi. Labiau homogeniškoje Vengrijos visuomenėje vertinama kolektyvinė savimonė ir savo atsakomybės suvokimas, teigia jis.
Pasak Laszlo Trocsanyi, daugelis nori naujo centro su E. Makronu ir A. Merkel susiformavimo. Apie tai vyks kalba ir būsimuose rinkimuose į Europos Parlamentą. „Kokioje Europoje mes norime gyventi? Centralizuotoje Europoje, primenančioje Frankų valstybę valdant Karoliui Didžiajam? Kokią vietą joje turi užimti Centrinė-Rytų Europa? Sėdėti tyliai ir patylomis sutikti su tuo, kas sprendžiama centre?“ – sako vengrų ministras.
-„Kai mes stojome į Europos Sąjungą, – šalių-narių lygybės idėja turėjo kur kas daugiau svorio“, – prisimena Laszlo Trocsanyi. Vengrijos politiko nuomone, dabar apie Centrinę-Rytų Europą ar Vyšegrado grupės šalis nuolat užsimenama neigiamame kontekste.
Daugiau: http://www.sarmatas.lt/10/vengrija-nenori-tapti-tokia-kaip-vakaru-europa/