Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Anglesio (Anglesey) saloje įsikūrusio miestelio, kuriame gyvena per 3000 gyventojų, pavadinimas laikomas ilgiausiu vietovardžiu Europoje: miestelio pavadinimą sudaro net 58 raidės! Šis įspūdingas pavadinimas įtrauktas į Gineso rekordų knygą.Išvertus iš valų kalbos, ilgasis pavadinimas reikštų maždaug tai: Šv. Marijos bažnyčia, esanti baltųjų lazdynų dauboje netoli raudonosios olos srauniojo Llantysilio sūkurio. Vis dėlto, vietiniai gyventojai nesivargina laužyti liežuvį ir dažniausiai vartoja vietovardžio trumpinį – Lanvair Pulgvingilas (Llanfair Pwllgwyngyll).
Bet didžiausia sensacija yra tai, kad šio miestelio septynmetis berniukas Čarlis besidomėdamas Velso princas Čarlzo (Charles Philip Arthur George; g. 1948 m. lapkričio 14 d.) korono viruso liga netyčia įsibrovė į JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) ir Izraelio slaptosios tarnybos Mossad (visas pavadinimas – „Žvalgybos ir specialiųjų uždavinių institutas“) susirašinėjimą.
Iš susirašinėjimo matyti, kad nepaisant pasirašytų tarptautinių sutarčių, draudžiančių kurti bakteriologinį ginklą ir nuolat skelbiamų aiškinimų, kad Rusijoje cheminio ginklo nėra, Rusija kuria ir gamina masinio naikinimo ginklų rūšis.
1998 JAV bakteriologai ištyrė Sverdlovske grupę žmonių, kurie išgyveno juodligės (Sibiro opos) epidemiją. Nustatyta, kad pas visus buvo 4 skirtingi Sibiro opos štamai. Viena vertus, tai tapo eiliniu, tik šį kartą – labai patikimu ir vienareikšmiu įrodymu dėl to, kad tai buvo bakteriologinis ginklas, o ne natūrali juodligė (natūralios atveju būtų vienas štamas arba kelių pas skirtingus žmones nesutampančių štamų variacijos), antra vertus, tai parodė ir kitą momentą: Rusijoje naudojami kompleksiniai bakteriniai agentai…
Netoli Maskvos uždarame mieste Obolenske, įkurtame tokiais pat tikslais 1997 metais buvo tuliaremijos bakterijų nutekėjimas. Kiek buvo žuvusių ar susirgusių – neaišku. Aišku tik tiek, kad netikėtai prasidėjo masinės vakcinacijos ir antibiotikų dalinimai visame mieste – gal tai ir padėjo išvengti didelės epidemijos.
JAV, Izraelis ir Vakarų šalys turėjo įtarimų, kad Rusijoje kuriami bakteriologiniai ginklai, bet įrodyt nieko negalėjo netgi po to, kai į Vakarus 1989 pabėgo Vladimiras Pasečnikas – Leningrado ypatingai grynų preparatų instituto vadovas.
Prasidėjus inspekcijoms, kurių metu JAV ir Didžioji Britanija vienareikšmiškai įsitikino, kad bakteriologinis ginklas Rusijoje kuriamas, bandomas ir gaminamas.
Europai metus visas pajėgas kovai su Korono viruso pandemija, plūstelėjo didžiulis srautas melagingų naujienų iš Rusijos: „Koronavirusas – pirmas NATO žingsnis įgyvendinant planą įvesti karinę padėtį“; „Neoliberalioms šalims nerūpi koronaviruso epidemija, joms rūpi tik ekonomika“; „Popiežius susirgo koronavirusu“; „Kokainas padeda nuo koronaviruso“; „Musulmonai grobiami ir po to su jais išbandomos vakcinos nuo koronaviruso“ …
„Didžiulis kiekis šios dezinformacijos ateina iš ne ES šalių, o iš – Rusijos“ trečiadienį per vidurdienio spaudos konferenciją Europos Komisijos pastate Briuselyje kalbėjo Peteris Stano, pagrindinis atstovas spaudai užsienio ir saugumo politikos klausimais.
„Dabartine situacija pasinaudojo kai kurie labai priešiškai nusiteikę veikėjai ar žaidėjai. Nuo koronaviruso pradžios mes sustiprinome informacijos stebėjimą ir analizę, daugiausia socialinėje, bet kartu ir tradicinėje žiniasklaidoje. Kartu viešiname tuos, kurie kuria ar platina tą dezinformaciją ar neteisingas žinias“, – teigė jis bei pridūrė, kad iš Rusijos nesulaukia jokio oficialaus atsako šia tema.
„Financial Times“ trečiadienį pranešė, kad net buvo atliktas tyrimas, skirtas vidiniam ES naudojimui. Jame tiesiogiai teigiama, jog prokremliška žiniasklaida pradėjo didžiulę dezinformacijos kampaniją prieš ES dėl koronaviruso.
„Pagrindinis Kremliaus dezinformacijos tikslas – dar labiau pagilinti sveikatos apsaugos krizę Vakarų šalyse, mažinti visuomenės pasitikėjimą nacionaline sveikatos apsaugos sistema, taip užkertant kelią efektyviam atsakui į epidemiją“, – leidinys citavo devynių puslapių tyrimo ataskaitą, kurioje taip pat teigiama, jog nuo sausio 22 d. užfiksuota 80 dezinformacijos, susijusios su koronavirusu, atvejų. Melagingos naujienos skleidžiamos anglų, ispanų, italų, vokiečių, prancūzų kalbomis.
Rusijoje sukurtą korono virusą „Covid-19“ paskleidė daugiausia gyventojų turinčioje Kinijoje, tik toliau nuo Rusijos sienos Uhano mieste prie Yangta upės.
Izraelio Masado duomenimis korono virusas „Covid-19“ naudojamas ir religiniam karui, kad išnyktų Vatikanas, Italijos, Ispanijos katalikai, Islamo tikintieji Irane, Egipte, Turkijoje, arabų ir Rytų šalyse.
…Bazelio universiteto skaičiavimo biologas Richardas Neheris pasakoja, kad mintis realiu laiku stebėti viruso evoliuciją pasinaudojant interaktyvia svetaine jiems su T. Bedfordu kilo per Kalifornijos universiteto Santa Barbaros universiteto konferenciją 2014 metais. Jų pirminė idėja buvo sekti gripo evoliuciją, siekiant padėti skiepų gamintojams prognozuoti, kurios viruso padermės per kitą gripo sezoną galėtų išplisti visame pasaulyje. Tačiau ilgainiui jų svetainė Nextstrain.org išsiplėtė, apimdama daugelio kitų ligų protrūkių, įskaitant Zikos, Enteroviruso D68 ir Ebolos, duomenis.
Prasidėjus koronavirusui, T. Bedfordas ir R. Neheris jo sekimui pritaikė programinę įrangą, skirtą greitai išanalizuoti šimtus viruso genomų. „Nebuvo sudėtinga prisitaikyti, nes jau turėjome visą pagrindinę infrastruktūrą“, – pasakoja R. Neheris. Nuo to laiko Nextstrain.org atnaujinama ištisą parą, prie jos dirba T. Bedfordo ir R. Neherio laboratorijų tyrėjai iš Siatlo ir Bazelio bei dar vienas mokslininkas iš Naujosios Zelandijos.
Kadangi svetainėje bendradarbiauja mokslininkai iš viso pasaulio, visada yra kas nors, kas nemiega ir gali tuoj pat pradėti analizuoti naujus duomenis, vos tik Gisaid.org (svetainėje, kurioje mokslininkai skelbia informaciją) pasirodo dar vienas viruso genomas. Naujo viruso genomo analizė užtrunka apie 20–30 minučių, todėl svetainę galima dažnai atnaujinti. T. Bedfordo nuomone, jo darbas praplečia, bet nepakeičia egzistuojančių virusų sekimo metodų, suteikdamas naujų duomenų, kurie papildo tradicinę epidemiologiją.
Kol kas iš daugiau nei 350 000 infekuotų žmonių buvo išnagrinėti vos 1000 pacientų viruso genomai. Gauta nedaug genomo sekų iš Niujorko, kuris pralenkė Vašingtoną kaip labiausiai nukentėjusi JAV valstija. Apkrauti testavimo centrai dažniausiai neturi galimybių atlikti genomo analizę, kadangi jau ir taip nespėja tikrinti visų besikreipiančių žmonių. Nepaisant to, bendrą vaizdą jau turime: dauguma koronaviruso telkinių, užfiksuotų Europoje ir Jungtinėse Valstijose, greičiausiai prasidėjo nuo užkrato bendruomenių viduje, kuris daugelį savaičių tyliai plito nuo žmogaus prie žmogaus…