Aktualijos

Vytautas Radžvilas. Klastotės: ne visi žino, jog tai iš esmės yra vieno asmens nuopelnas

Written by Redakcija · 52 sec read
Vytautas Radžvilas. Klastotės: ne visi žino, jog tai iš esmės yra vieno asmens nuopelnas

Tiesos.lt portalas paskelbė prof. Broniaus Genzelio publikaciją „Kada pasukome ne tuo keliu?“. Į ją sureagavo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys prof. Vytautas Radžvilas.

Sąjūdžio istorija neįtikėtinai klastojama. Todėl savaime įdomūs ir vertingi prof. B. Genzelio atsiminimai ypač svarbūs. Sukurtas Laisvės kovai vadovavusio vienintelio drąsaus ir išmintingo Vado mitas visiškai paslėpė ir ištrynė iš atminties tikrąsias aplinkybes, kuriomis po didelių abejonių ir svyravimų galiausiai buvo pasiryžta skelbti Kovo 11-osios Aktą.

Lygiai taip pat tik nedaugelis Lietuvos žmonių žino, kodėl užsidegė nekantriai, iš tikrųjų desperatiškai lauktas vilties žiburys atkurtai valstybei.

Tomis dienomis Lietuvai, kaip mirštančiam nuo troškulio dykumos keleiviui vandens gurkšnio, reikėjo nors mažiausio vilties spindulėlio. Kad nors vienut vienutėlė šalis pagaliau pripažintų Lietuvos Respubliką.

Ta šalimi tapo Islandija.

Tai žino visi. Bet bus dar geriau, jeigu visi žinos, kad iš esmės tai yra vieno asmens – prof. B. Genzelio nuopelnas. Pasinaudodamas nuo jaunystės studijų laikų išlikusiais ryšiais su draugu, Profesorius tiesiog įtikino ar veikiau net išprašė jį paveikti savo brolį Islandijos užsienio reikalų ministrą, kad ši šalis tą vilties spindulėlį suteiktų.

Iki tol maitinta tik miglotais pažadais ir pagaliau nors vienos valstybės pripažinta Lietuva – tai jau buvo visai skirtingos Lietuvos. Atkurtos valstybės tarptautinis statusas pasikeitė iš esmės ir negrįžtamai.