Aktualijos

Zigmas Vaišvila. Dar kartą apie teisėsaugos savigarbą

Written by Redakcija · 1 min read

2018-07-26 d. JT Žmogaus teisių komitetas paskelbė 2018-07-26 Baigiamąsias pastabas dėl Lietuvos ketvirtosios periodinės ataskaitos (https://tbinternet.ohchr.org/…/…/CCPR_C_LTU_CO_4_31863_E.pdf ). Sužinojau ir kitą sveikintiną naujieną dėl žmogaus teisių gynimo Lietuvoje. Vilniaus apygardos teismo teisėjas Vladislavas Lenčikas panaikino Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjo Ovidijaus Ramanausko nutartį, Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroro Alvydo Markausko ir Vilniaus 1 policijos komisariato vyr. tyrėjos Olgos Kochanienės nutarimus dėl pakartotinio atsisakymo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl 2017-09-20 d. mano gautos DHL siuntos nesankcionuoto atplėšimo ir tikrinimo. Antrojo atsisakymo pradėti ikiteisminį tyrimą priežastis originali – vokas, matyt, buvo atplėštas ne Lietuvoje.Teisėjas V. Lenčikas nurodė, kad man adresuotas vokas ne tik pažeistas, bet ir nesurinkta jokių duomenų, kurie leistų teigti, kad mano privataus gyvenimo neliečiamumas nebuvo pažeistas, ir paaiškino pareigūnams, kad „Teisinis valstybės pareigūno sprendimas negali būti grindžiamas prielaidomis, samprotavimais ar tikimybėmis,.. kad sprendimai turi būti paremti duomenimis.“ Teismas nurodė, kad neapklaustas ne tik Z. Vaišvila, bet ir DHL Lietuva dabuotoja, kuri Z. Vaišvilai patvirtino, kad jo siunta nesakcionuotai buvo atidaryta Lietuvoje.

Tad policijai ir prokuratūrai teks trečią kartą darbuotis dėl šio klausimo. Tikiuosi, kad trečią kartą tai nebus patikėta daryti tai pačiai tyrėjai O. Kochanienei.

Dėl tokių įstatymo pažeidimų Lietuvos Baudžiamasis kodeksas numato baudžiamąją atsakomybę: už asmens susižinojimo neliečiamumo pažeidimą – BK 166 str., neteisėtą informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimą – BK 167 str., neteisėtą informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimą ar panaudojimą – BK 168 str. Už šias nusikalstamas veikas atsako ir juridiniai asmenys. Tačiau kol kas DHL Lietuvoje yra aukščiau už Lietuvos įstatymus.

Apie 2017 m. rugsėjo mėnesį DHL įvykdytus įstatymo pažeidimus ir mano medicininės bylos kopijavimą be teismo sankcijos Juozo Matonio vadovaujamų UAB „Skomė“ ir UAB „Baltic arms“ prašymu Sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai išsamesnė infomacija skelbta 2017-10-13 d. signatarų Eimanto Grakausko ir Zigmo Vaišvilos ir advokato Ryšardo Burdos spaudos konferencijoje Seime.

Tuomet komentavome, kad valstybė, kurios valdžia, teisėsauga, teismai „nepastebi“ tokių veiksmų, neturi teisės vadintis demokratine ir teisine valstybe. Šiemet paaiškėjo, kad ir JT ŽTK nuomonė apie Lietuvą – tokia pati.