Aktualijos

Zigmas Vaišvila. Kiek ir kuo Lietuva sumokės, kad išvengti karo?

Written by Redakcija · 3 min read

Savaitė prasidėjo karo aviacijos incidentais.

Dėl paskutiniaisiais metais susiklosčiusios tarptautinės politikos Vakarų ir arabų pasaulio sponsoriuota Islamo valstybė griūva, vyksta kova dėl teritorijų, naftos ir dujų gręžinių persidalinimo Sirijoje ir Irake.

Dalinantis Sirijos teritoriją prie taip vadinamos Islamo valstybės paskelbtos sostinės Rakos š.m. birželio 18 d. JAV karo lėktuvas antra raketa numušė Sirijos Vyriausybės armijos naikintuvą SU-22. Sirijos armija susirėmė su kurdų ginkluotomis pajėgomis dėl išsigelbėjusio sirų piloto. Vyksta derybos dėl piloto išlaisvinimo.Tiek kurdai, tiek Sirijos Vyriausybė kariauja su Islamo valstybe.

Rusijos Gynybos ministerija nedelsdama nutraukė susitarimo su JAV dėl saugių skrydžių Sirijoje galiojimą ir paskelbė, kad Rusijos naikintuvai ir antžeminės pajėgos kontroliuos ir persekios, numuš bet kurį JAV vadovaujamos koalicijos Sirijoje ir Irake lėktuvą, skrendantį į vakarus nuo Eufrato upės.

Australija dėl šios priežasties sustabdė savo lėktuvų skrydžius Irake ir Sirijoje.

JAV lėtuvas numušė Irano droną. JAV bando su Rusija atnaujinti saugių skrydžių Sirijoje susitarimo galiojimą.

Atrodo, kad visa tai vyksta kažkur toli ir mes tik perskaitome šias Reuters žinutes, kurias nukopijuoja ir Lietuvos žiniasklaidai privalomai nuleidžia BNS… Tačiau…

Ši savaitė gausi panašiais įvykiais ir Baltijos jūroje.

Pentagonas birželio 20 d. užsipuolė Rusiją, kad jos naikintuvas SU-27 nesaugiai priartėjo prie JAV strateginės žvalgybos lėktuvo RC-135U virš Baltijos jūros. Kad mums, mažai išmanantiems, būtų aiškiau, paskelbta, kad priartėta buvo net penkių pėdų atstumu. Man, neišmanančiam, neaišku, kad tokiais greičiais skridę lėktuvai be pasekmių prasilenkė tokiu atstumu. Man, neišmanančiam, įdomiau būtų sužinoti, kokiu atstumu nuo Karaliaučiaus (Kaliningrado) skrido JAV žvalgybos lėktuvas.

Birželio 20 d. Švedija pranešė išsikviesianti Rusijos ambasadorių pasiaiškinti dėl to, kad Rusijos naikintuvas SU-27 birželio 19 d. praskrido labai arti ir Švedijos žvalgybinio orlaivio.

Birželio 21 d. iš Šiaulių pakilę du Lenkijos naikintuvai F-16 „nusprendė“ palydėti Baltijos jūroje į Kaliningradą (Karaliaučių) iš Rusijos skridusį keleivinį (taip praneša BNS, delfi.lt,…) lėktuvą TU-154, kuriame buvo Rusijos gynybos ministras S. Šoigu. Rusijos lėktuvą TU-154 lydėjo du Rusijos naikintuvai SU-27. Rusijos žiniasklaida pranešė, o delfi.lt paskelbė videoįrašą, kuriame naikintuvas F-16 priartėjo prie Rusijos gynybos ministrą skraidinusio lėktuvo, o vėliau atsitraukė, nes į tarpą tarp orlaivių įskrido vienas naikintuvų SU-27 ir sparnų mojavimu pademonstravo savo ginkluotę.

Šią savaitę ir NATO, ir Rusija pranešė apie rizikingus karinių orlaivių manevrus virš Baltijos jūros.

Lietuvos KAM birželio 19 d. paskelbė, kad NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai praėjusią savaitę devynis kartus kilo atpažinti ir lydėti virš Baltijos jūros skridusių Rusijos karinių orlaivių. Jie palydėjo 32 lėktuvus.

Skelbiama, kad viena valanda naikintuvo F-16 skrydžio kainuoja 20000 EUR.

Rusijos gynybos ministerija birželio 20 d. pranešė praėjusią savaitę užfiksavusi daugiau kaip 15 JAV ir kitų sąjungininkų žvalgybinių skrydžių virš Baltijos jūros.

Suprantama, kad visų šalių kariškiams reikia demonstruoti savo svarbą ir pateisinti sparčiai besipučiančius karo biudžetus. Tačiau norėčiau atkreipti Lietuvos valdžios dėmesį, kad šie kariniai žaidimai vyksta ir Lietuvos teritorijoje. Ir nesvarbu, kuris – JAV, NATO ar Rusijos lėktuvas pirmasis numuš oponentų lėktuvą. Ir nesvarbu, kur tai nutiks – Sirijoje ar virš Baltijos jūros. Po pirmojo smūgio tikrai kita pusė atsakys smūgiu. Ar bus sustota?

Ar JAV Prezidentas D. Trampas šiandien laisvesnis priimti sprendimą dėl karo išvengimo nei a.a. JAV Prezidentas Dž. F. Kenedis, sugebėjęs įveikti save ir Pentagoną Karibų jūros krizės metu, kada N. Chruščiovo vadovaujama TSRS Kuboje dislokavo raketas. Tiesa, šis JAV Prezidentas sumokėjo savo kainą – buvo nužudytas. Nors ir atidavė duoklę Pentagonui pirmąja karo Vietname stadija.

Kol kas JAV Prezidentas D. Trampas vardan savo išlikimo kainos neskaičiuoja. Panašu, kad aukoja bet ką. Net bendražygius. Kariniai JAV Prezidento grąsinimai liejasi ir Sirijos, ir Irano, ir Šiaurės Korėjos pusėn.

O kaip jaučiasi Lietuva?

Saudo Arabija ir jos satelitai dėl teroristų rėmimo nutraukė diplomatinius santykius su turtinguoju Kataru, pagrąsino karine invazija, jei Kataras per 24 val. neįvykdys Saudo Arabijos ultimtumo.

Kataro užsienio reikalų ministras nuskubėjo į Maskvą, o gynybos ministras su Pentagonu nedelsiant pasirašė 12 mlrd. USD vertės sutartį dėl naikintuvų F-16 pirkimo. Ir panašu, kad karinė intervencija atitolo.

Saudo Arabijos, kuri neseniai su joje viešėjusiu JAV Prezidentu pasirašė 100 mlrd. USD vertės sutartį dėl karinės ginkluotės pirkimo, karalius Salmanas šią savaitę nustebino pasaulį – sosto įpėdiniu paskyrė 31 metų sūnų Mohamedą bin Salmaną (jo trečios žmonos vyriausiąjį sūnų) ir nuo sosto įpėdinio bei vidaus reikalų ministro pareigų nušalino Vašingtonui gerai pažįstamą kovotoją su terorizmu kitą savo sūnų 57 metų Mohamedą bin Nayef, atėmė iš jo visus titulus.

Kuo Lietuva atsipirks nuo mūsų valstybės teritorijos pavertimo dideliu kariniu poligonu?

Bijau, kad Pabradės karinio poligono išplėtimas iki Kauno miesto ploto, NATO generalinio sekretoriaus J. Stoltenbergo, kurį Norvegijos žiniasklaida kažkodėl buvo demaskavusi kaip Rusijos šnipą, pavaišinimas „Stikliuose“ ar Vyčio Kryžiaus nuvežimas Angelai Merkel nepadės. Laikas Lietuvai keisti diplomatijos būdus.

Kitas šios savaitės išbandymas realybe – kieno teisėsauga (JAV ar Lietuvos) tirs šios savaitės autoįvykį Marijamolėje, kurio metu iš šalutinės gatvės drąsiai į pagrindinę gatvę išlindęs JAV kariškių Hummer taranavo varganą VW, kuriuo važiavusios trys mūsų tautietės po sužalojimų atsidūrė ligoninėje.