Aktualijos

Zigmo Vaišvilos pranešimas spaudai „Patyčia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo vardu.“ 2017 m. rugpjūčio 21 d.

Written by Redakcija · 2 min read

Zigmas Vaišvila kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininką Rimvydą Norkų, prašydamas užtikrinti nepriklausomą ir nešališką Z. Vaišvilos teikiamų kasacinių skundų priėmimo nagrinėjimą. Rugpjūčio 3 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atsisakė atnaujinti terminą eiliniam Z. Vaišvilos kasaciniam skundui pateikti UAB “FF Lizingas” bankroto byloje. Motyvas – Z. Vaišvilos nurodytos priežastys neįtikino teisėjų, kad jis negalėjo anksčiau susirasti advokatą, kuris surašytų kasacinį skundą.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nuomone, 2016-06-29 d. Z. Vaišvilos patirtos sunkios politraumos, po kurių jis stebuklingai liko gyvas, nėra tam pakankama priežastis.Todėl Z. Vaišvila priverstas šio teismo pirmininkui R. Norkui išsamiai tai paaiškinti – kaukolės, žandikaulio ir sinusų lūžiai, smegenų sutrenkimas ir sąmonės praradimas, stuburo antrojo slankstelio lūžis, alkūnių kaulų ir visiškas abiejų riešų sulaužymas, kelio meniskų ir raiščių plyšimai, atliktos keturios sudėtingos chirurginės operacijos (neurochirurginė antrojo slankstelio rekonstrukcija, abiejų riešų rekonstrukcija, kelio meniskų ir raiščių rekonstrukcija.

Teisėjai išvis nepasisakė dėl sunkiai sužaloto Z. Vaišvilos krūvio teismuose (šiuo metu – per 60 bylų) ir finansinės padėties – jau daugiau kaip metai dėl teismo pritaikytų laikinųjų apsaugos priemonių jis priverstas gyventi iš vieno MMA (šiuo metu – 380 eurų). Tokiam bylų kiekiui Reginos ir Zigmo Vaišvilų šeimai neįmanoma surasti žmogiškųjų ir finansinių resursų. Be to, nuo š.m. liepos 1 d. ne tik kasacinį, bet ir apeliacinį skundą civilinėse bylose surašyti teisę turi tik advokatas.

Todėl Z. Vaišvila retoriškai klausia, ar Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjai be padėjėjų ir sekretorių, gaudami mėnesinį 380 eurų atlyginimą, sutiktų vienu metu nagrinėti 60-70 bylų?

Z.Vaišvila pirmininkui R. Norkui pateikė naujausius savo medicininius dokumentus, patvirtinančius, kad sveikata blogėja, aiškėja nauji patirti sužalojimai ir laukiamos papildomos chirurginės operacijos. Pateiktos ir medikų pažymos, patvirtinančios, kad Z. Vaišvilai neleidžiama dalyvauti nagrinėjant bylas teisme. Kasdien privalomos keturios ergo ir kineziterapinės mankštos.

Šiemet iš aštuonių Z. Vaišvilos kasacinių skundų nagrinėjimui Lietuvos Aukščiausiame Teisme priimtas tik vienas. Susidariusi situacija, Z. Vaišvilos nuomone, yra labai nekorektiška. Tai akivaizdžiai ir šiurkščiai pažeidžia jo konstitucines teises į gynybą teisme.

Z. Vaišvila paprašė pirmininko R. Norkaus patikrinti ir 2017-04-27 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarties, kuria atsisakyta priimti 2017-04-26 Z. Vaišvilos kasacinį skundą dėl kito ginčo UAB „FF Lizingas“ bankroto byloje, priėmimo aplinkybes. Šį kasacinį skundą Z. Vaišvilos dukra atvežė į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą 2017-04-26 darbo dienos pabaigoje. Todėl akivaizdu, kad su šiuo kasaciniu skundu net fiziškai neįmanoma buvo spėti nei susipažinti, nei paruošti medžiagą atrankos kolegijos posėdžiui, kuris vyko 2017-04-27 d. ryte ir kuriame tariamai buvo išnagrinėtas šis klausimas.

Z. Vaišvilos nuomone, tai diskredituoja Lietuvos Aukščiausiojo Teismo darbą. Jo kasacinius skundus priimti nagrinėjimui atsisakoma identiškomis šabloniškomis ir nekonkrečiomis atrankos kolegijų nutartimis, keičiami tik bylų numeriai ir datos.

Z. Vaišvila Lietuvos Aukščiausiajam Teismui pateikė dar vieną kasacinį skundą UAB „FF Lizingas“ bankroto pripažinimo tyčiniu, kas padaryta remiantis teismui pateiktais žinomai melagingais pareiškėjų ir bankroto administratoriaus paaiškinimais, kuriuos paneigia byloje esantys įrodymai. Taip įžūliai pasielgta tuo metu, kada 2016-06-29 d. Z. Vaišvila patyrė sunkias traumas.

Rugpjūčio 16 d. Z. Vaišvila kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę dėl drausmės bylų iškėlimo trims teisėjoms. Vilniaus apygardos teismo teisėja Vilija Mikuckienė tiesiog pasityčiojo iš Z. Vaišvilos sveikatos būklės – neatnaujino termino jo apeliaciniam skundui paduoti, nurodydama, kad Z. Vaišvilos būklė yra gera, jis gerai ginasi bylose. Drausmės bylas prašoma iškelti ir Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjai Ingai Staknienei, kuri sausio 4 d. nagrinėjo bylą iš esmės, Z. Vaišvilai gulint ligoninėje po ketvirtos sausio 2 d. atliktos chirurginės operacijos, taip pat šio teismo pirmininkei Loretai Braždienei, kuri teismo vardu nutarė, kad Z. Vaišvila savo ligomis modeliavo teisėjos I. Staknienės nušalinimą.

Z. Vaišvila kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininką R. Norkų ir tikisi, kad baigsis teisėjų, neturinčių medicininio išsilavinimo, spekuliacijos dėl jo sveikatos būklės.

Kaip signataras Z. Vaišvila kreipėsi į pirmininką R. Norkų, prašydamas pateikti informaciją, kiek kasacinių skundų 2011 – 2017 metais Lietuvos Aukščiausiasis Teismas gavo ir kiek jų priėmė nagrinėjimui. Tuo siekiama išsiaiškinti, ar kasacinė instancija teismuose Lietuvoje neliko tik formali Konstitucijos norma.