ASOCIACIJŲ SĄJUNGA „ŽUVININKŲ RŪMAI“
„ŽUVININKŲ RŪMAI“ THE ALLIANCE OF ASSOCIATIONS
L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius, tel+370 674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com
Kaimo reikalų komiteto Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui
Kaimo reikalų komiteto nariams
Kaimo reikalų komiteto biuro nariams
ŽINIAI:
Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen
Būsimai LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei
Būsimam LR Žemės ūkio ministrui
Būsimam LR Aplinkos ministrui Simonui Gentvilui
LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto Pirmininkei Aistei Gedvilienei
Žuvininkystės tarybos Pirmininkui doc. dr. Egidijui Bukelskiui
Įstatymo VIII-1205 iniciatoriams Kęstučiui Mažeikai, Mykolui Majauskui Virginijai Vingrienei ir Aurimui Gaidžiūnui
Asociacijų sąjungos „Žuvininkų rūmai“ nariams
Žiniasklaidai
Dėl 2020-11-25 d. LR Žuvininkystės įstatymo projekto
VIIIP-1205 svarstymo Kaimo reikalų komitete
Vilnius, 2020-11-22
JŪSŲ EKSCELENCIJOS,
Šį laišką rašome COVID-19 akivaizdoje, kai nuo kovo mėnesio Lietuva gyvena ypatingose sąlygose, patvirtinta virš 40 tūkst ligos atvejų, virš 350 žmonių mirė, kai dešimtys tūkstančių žmonių nesulaukia būtinos medicininės ir socialinės pagalbos, kai visuomeninė, politinė ir valdžios veikla paralyžiota, kai verslas patiria milžiniškus nuostolius ir tūkstančiai žmonių atsiduria gatvėje, kai valstybė skiria visas įmanomas paramas, kai Aplinkos ministrai nuo 2013-01-01 Kauno mariose ir nuo 2015-01-01 nebeišduoda limitų valstybiniuose ežeruose ir tvenkiniuose bei nuomojamuose valstybiniuose telkiniuose gaudyti kuojas, ešerius, karosus, lydekas, karšius, lynus, raudes, starkius, plakius, nors prekinių žuvų ištekliai buvo ir yra gausūs IR KAI ATSIRITUSI ANTROJI COVID-19 BANGA SMOGS NEAPSAKOMAIS PADARINIAIS – PRIMENAME, kad 2017-10-12 d. Seimo nariai K. Mažeika, M. Majauskas V. Vingrienė ir A. Gaidžiūnas įregistravo Žuvininkystės įstatymo Nr. XIIIXP – 1205 pataisas, kuriuose siūloma ĮSTATYMU uždrausti verslinę žvejybą valstybiniuose vandens telkiniuose didesniuose kaip 200 ha išskyrus Kuršių marias.
ŽINOMA, kad Lietuvos teritorijoje tyvuliuoja 3000 ežerų, 1500 tvenkinių, 29000 upių, upelių, kanalų ir Kuršių marios. Tokiu vandenų gausumu Lietuva yra tarp pirmaujančių Europoje.
LR Žuvininkystės įstatyme aiškinama, kad verslinė žvejyba leidžiama vadovaujantis vandens telkinių didesnių kaip 200 ha (jų yra 99) mokslinių tyrimų rezultatais.
ŽINOTINA, kad 2011 metais pagal Aplinkos ministerijos skirtus limitus 41-ame ežere ir Kauno mariose verslininkai sugavo 136,6 t žuvų, o Kuršių mariose 1138,1 t. 2012 metais žvejai verslininkai 35-uose ežeruose ir Kauno mariose – 125,4 t., o Kuršių mariose – 955,0 t. Pažymėtina, kad pagal mokslininkų atliktus tyrimus paminėtuose vandens telkiniuose prekinių žuvų ištekliai yra apie 20 kg hektare, kai iki 2013 metų Aplinkos ministerija limitams skirdavo apie 5-7 kg iš hektaro.
Jau 3 metai, kai šį įstatymo projektą bando prastumti K. Mažeika su savo parankiniais. Tačiau VALSTYBIŠKAI MĄSTANTYS Kaimo reikalų komiteto nariai, Žemės ūkio ministerija, mokslininkai, specialistai ir žvejų verslininkų bendruomenės peteikia argumentuotą medžiagą, kad žvejai verslininkai žuvaudavo pagal Aplinkos ministerijos skirtus limitus ir kad prekinių žuvų ištekliai yra gausūs.
ŽINOTINA, kad mokslininkai iki šiol nebuvo nustatę, kad žvejai verslininkai būtų nualinę vandens telkinius.
2017-04-07 Aplinkos ministras K. Navickas pateikė informaciją, kad ištyrinėtuose 384 ežeruose ir tvenkiniuose bendra žuvų biomasė 2011-2016 m padidėjusi 1,5 karto, o vidutinis žuvies svoris padidėjo apie 1,3 – 1,4 karto.
2017 metų vasarą buvo PATEIKTA INFORMACIJA apie mokslininkų ištirtų 68 vandens telkinių didesnių kaip 200 ha, kurių plotas yra 41463 ha rekomenduojamų žuvų produkcijos sugavimo limitai kilogramais: ešerys 142627 kg. kas sudaro 16,33 proc., karosas – 7836 kg. 0,9 proc., lydeka 23864 kg. – 2,73 proc., lynas 33946 kg. – 3,89 proc., karšis 126876 kg. – 14,53 proc., starkis 9627 kg. – 1,1 proc., kuoja 270390 kg. – 30,97 proc., plakis 94419 kg. – 10,81 proc., raudė 13035 kg. – 1,49 proc., kitos 150570 kg. – 17,24 proc., iš viso 873190 kg. Sugavimų limitų lentelę pridedame.
PAŽYMIME, kad 2017-09-12 Aplinkos ministras K. Navickas LR Seimo Pirmininkui ir Kaimo reikalų komiteto Pirmininkui rašė: „Daugumoje … tai, kad nustatytas kitų žuvų (ne seliavų) sugavimo limitas ežeruose būdavo panaudojamas tik apie 20 proc. (mūsų pabraukta). Panašią informaciją 2017-10-25 Aplinkos viceministrė R. Brandišauskienė teikė Prezidento kanceliarijai, o Aplinkos viceministras M. Norbutas 2018-02-16 LR Vyriausybės kanceliarijai bei Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui“. Tie, aukščiausių Aplinkos ministerijos vadovų raštai paaiškina, kad buvo sugaunama tik apie 20 proc. limitais skirtų žuvų. Tai reiškia, kad 80 proc. žuvų likdavo vandens telkiniuose.
PAŽYMIME, kad apie 90 proc. žuvų sugaunama Kuršių mariose, kurių plotas 22 proc. visų vidaus vandenų ploto, o likusiuose vandens telkiniuose sugaunama tik 10 proc. žuvų. Kitų daugybės vandenų žuvų ištekliai geri ir verslininkai galėtų sugauti daugiau žuvų, bet valdžia neleidžia.
Per 12 metų bandymų uždrausti verslinę žvejybą ežeruose ir Kuršių mariose asociacijų sąjunga „Žuvininkų rūmai“ Lietuvos ir užsienio vadovams, svarbiausioms Lietuvos institucijoms, partijoms, Seimo nariams pateikė virš 150 laiškų dėl verslinės žvejybos žlugdymo valstybiniuose ežeruose, Kauno mariose ir tvenkiniuose. Apie tai GALIMA SUŽINOTI TIKLAPYJE www.fisheryabc.eu
KONSTATUOJAME, kad 2018-01-12 LR Seimo Kaimo reikalų komiteto Sprendime Nr. 110-S-1 „Dėl žuvininkystės srities valdymo tobulinimo“ rašoma: Pasiūlyti Lietuvos Respublikos vyriausybei: 1. Užtikrinti, kad būtų įgyvendinamos visos Lietuvos Respublikos Žuvininkystės įstatymo nuostatos, įskaitant ir žvejybos vidaus vandenyse limitų nustatymą bei žvejybos taisykles žvejams verslininkams ir žvejams mėgėjams. TAČIAU Į ŠĮ KRK RAGINIMĄ nebuvo reaguojama, o vyriausybė, Aplinkos ministerija, kai kurie politikai ir valstybės pareigūnai REIKALAVO DRAUSTI VERSLINĘ ŽVEJYBĄ, nors prekiniai žuvų ištekliai buvo gausūs, buvo pažeidinėjama LR Konstitucija ir Žuvininkystės įstatymas.
2020-09-17 asociacijų sąjunga „Žuvininkų rūmai“ atsakingoms Lietuvos institucijoms rašė, kad REIKIA SKUBIAI BAIGTI ŽVEJŲ VERSLININKŲ NIEKINIMUS IR IMTIS VALSTYBEI NAUDINGŲ DARBŲ ŽUVŲ IŠTEKLIŲ GAUSINIMUI.
TODĖL Lietuvos institucijoms SIŪLĖME:
- NEGAUDYTI ŽUVŲ nuo balandžio mėnesio 20 dienos iki gegužės mėnesio 20 dienos ir įrenginėti dirbtines nerštavietes.
- Siekiant, kad ženkliai padidėtų žuvų ištekliai reikėtų visiškai uždrausti žvejybą nuo 2021 sausio 1 dienos iki liepos 1 dienos ir žvejai galėtų įrenginėti dirbtines nerštavietes.
- Skubiai sumažinti kormoranų populiaciją iki 2010 metų lygio – būtų apsaugotos sengirės nuo sunaikinimo ir daugiau žuvų liktų reprodukcijai ir žvejams.
- Privalu apskaičiuoti Grigeo ir kitų vandenis teršiančių organizacijų padarytą žalą – gautus pinigus skirti žuvų išteklių gausinimui.
- Ypatingą dėmesį skirti plėšriųjų žuvų gausinimui Kuršių mariose.
- Reikėtų spręsti gamtos išteklių kontrolę iš Aplinkos ministerijos perduoti privačioms organizacijoms ir jų veiklai skirti nors 30 proc. išieškotų baudų.
- Gausinant žuvų išteklius įspūdingų rezultatų galėtų pasiekti visuomeninė aplinkosaugos komisija sudaryta iš Seimo narių K. Mažeika, M. Majauskas, V. Vingrienė, A. Gedvilienė, A. Gaidžiūnas, buvusių Aplinkos ministrų A. Paulauskas, G. Kazlauskas, V. Mazuronis, K. Navickas, savivaldybių merų, Aplinkos ministerijos darbuotojų V. Graičiūnas, G. Ladukas, aplinkosaugininkų L. Jonauskas, S. Klimavičius A. Kontautas, L. Kerosierius ir kiti, kurie organizuotų nuolatinį žvejų budėjimą prie vandens telkinių. Komisijos vadovu galėtų būti K. Mažeika, jo pavaduotojais – V. Mazuronis, L. Jonauskaas, V. Vingrienė, A. Gedvilienė, S. Klimavičius, A. Kontautas, M. Majauskas.
- Įpareigoti Aplinkos ministeriją viešinti brakonierius. Verslininkus brakonierius paskelbti nuo 2010 metų. Viešas prasižengėlių demonstravimas yra brakonieriavimo atgrasinimo priemonė.
- Reikėtų skirti papildomai lėšų žuvivaisos objektuose naujų mokslinių pasiekimų ir naujausioms technologijoms įdiegti.
- Reikėtų suskaičiuoti žvejus mėgėjus 2021 metų sausio pirmai dienai ir paviešinti jų skaičių ir žvejų mėgėjų organizacijas. Privalu spręsti klausimus, kad žvejai mėgėjai teiktų oficialią informaciją apie sugautas žuvis.
ATKREIPIAME DĖMESĮ, kad 2020-06-03 Kaimo reikalų komitetas pagal 5 KRK seimo narių raštą įpareigojo Aplinkos ministeriją pateikti ištyrinėtų vandens telkinių būklę – mums iki šiol neteko matyti tokios informacijos.
PRAŠOME JŪSŲ:
SUSTABDYTI šio įstatymo svarstymą vieneriems metams, arba iki antros COVID-19 bangos pabaigos, arba visiškai teisiškai nutraukti jo svarstymo procedūras. KRK turėtų daugiau dėmesio skirti valstybės problemoms spręsti, o ne 4 seimo narių užgaidoms tenkinti.
PAPRAŠYTI Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijas, žvejų mėgėjų ir verslininkų bendruomenes, mokslininkus, specialistus ir Žuvininkystės tarybą apsvarstyti aukščiau pateiktų priemonių planą ir pateikti žuvų išteklių gausinimo programą, kad mėlynieji plotai būtų derlingesni ir didesnę naudą turėtų Lietuvos žmonės, žvejai mėgėjai ir verslininkai.
ĮPAREIGOTI Aplinkos ministeriją skubiai skirti limitus verslininkams gaudyti kuojas, ešerius, karosus, lydekas, karšius, lynus, raudes, starkius, plakius, ežeruose, Kauno mariose, tvenkiniuose ir nuomojamuose vandens telkiniuose, nes prekinių žuvų ištekliai yra gausūs.
Asociacijų sąjungos “Žuvininkų rūmai” prezidentas Leonas Kerosierius
Tarybos pirmininkas Vytautas Vaitiekūnas
Tel. 8674 38465, e. p. leonaslabora@gmail.com
PRIEDAS
MOKSLINIAI EŽERŲ TYRIMAI