Be kategorijos

Dominykas Vanhara. Tapinas Šiugždinienės skandalą vystosi toliau

Written by Biciulystė Siūlo · 3 min read

Kaip matau, Šiugždinienės skandalas pas Tapiną vystosi toliau. Neslėpsiu, dėl to man yra smagu, bet paanalizuokim šią situaciją polittechnologiniu požiūriu.

Pradėkime nuo paties A. Tapino. Jis jau kelis mėnesius išsukinėja savivaldybių tarybų narių lėšų kanceliarinėms ir kitoms išlaidoms „įsisavinimo“ skandalą. Viskas labai gerai, tik problema ta, kad iki šiol ant šios A. Tapino meškerės kibo vien smulkmė. Pagėgiai, Mažeikiai, kt.

Sumos ganėtinai smulkios, o ir pagautieji – vietinės reikšmės nelabai žinomi veikėjai. Trumpai tariant, tai tokio masto skandalas, apie kurį visuomenė pamirštų kitą antradienį, jei tik tas skandalas nustotų būti eskaluojamas.

Palyginimui, kaip iš žvejybos: gali pražvejoti visą dieną, prigaudyti sklidiną kibirą visokių pūgžlių ar karosų per pusę delno, o į facebook‘ą nebus ko įsidėti, kad pasigirtum. O jei įsidėsi, tai nebent kreivų klausimų sulauksi, kad ar vertėjo tiek vargti, kad tiek smulkmės prižvejotum, kodėl nepaleidai, ar neturi kuo rimtesniu užsiimt?

Taigi, daug garso ir šviesų, o kažkokio rimto rezultato, kuris visuomenę užkabintų, nebuvo. Iki užvakar vakaro, kai ant A. Tapino meškerės užkibo pati ministrė. Kuri gal dar ne metrinis šamas, bet jau tikrai ne vieno kilogramo lydeka, puikiai tinkanti į trofėjų lentyną. Ir va ministrė puikiai įprasmintų visą šią A. Tapino akciją, kurios jau visuomenė iki kito antradienio gal ir nepamirštų.

Todėl mano spėjimas toks, kad dabar A. Tapinas savo šio žvejybos laimikio tikrai nepaleis, o trauks į krantą iš visų jėgų. Nebent… nebent būtu vienu ar kitų būdu pamotyvuotas paleisti. Bet čia jau pagyvensim – pamatysim.

Ir dabar pereikime prie TS-LKD šioje situacijoje. Nuneigti, kad jų deleguota ministrė, kuri dar yra ir vieno svarbiausių TS-LKD skyrių – Kauno, įtakingiausia partietė, ėmė pinigus „kanceliarinėms“, kaip nurodo A. Tapinas, neišeina. Jie to ir neneigia. Kaip suprantu, staigiai pagrįsti, kad čia viskas buvo „legit“ – irgi neišeina, priešingu atveju tas jau būtų buvę padaryta vakar. Tai realiai, kokie dabar yra TS-LKD likę pasirinkimo variantai šioje situacijoje?:

• Ministrei grąžinti pinigus. Atrodo kaip pats lengviausias ir priimtiniausias sprendimas. Net jei pati ministrė šiuo metu laisvų ir atliekamų 13k “prie savęs“ neturėtų, tai partija, kurios oficialios pajamos per metus – keli milijonai eurų, tiek kasoje tikrai sukrapštytų, nes dabartinis skandalas partijai kainuoja gerokai daugiau.

Bet neskubėkime su išankstiniu vertinimu. Net jei ministrė ar partija už ministrę tuos pinigus grąžintų, tai skandalo neužgesintų. Galimai jį tik dar labiau pakurstytų. Nes pinigų grąžinimas šiuo atveju reikštų patvirtinimą ministrės konkliudentiniais veiksmais, kad kažkas ten buvo, visgi, nelabai gerai. Nes jei gerai, tai juk pinigų negrąžintum? Tai kodėl tuomet grąžinai, jei sakai, kad viskas ten gerai buvo? Todėl spėju, kad šis variantas TS-LKD strategų jau buvo atmestas kaip „not an option“;

• Ministrei atsistatydinti. Nors politikoje egzistuoja nerašyta taisyklė, jog politiko atsistatydinimas veikia kaip kibiras vandens į skandalo laužą, t.y. skandalą užgesina, bet, šiuo atveju, tai nebūtinai suveiktų būtent taip. Visų pirma, jei ministrė atsistatydintų, tai vis tiek paliktų klausimų, o tai kodėl ministrė atsistatydino, jei lėšas ėmė teisėtai ir sąžiningai?

Ir antra – kaip jau rašiau praeitame įraše, tai reikštų, kad I. Šimonytė turėtų nuleisti savo erelio sparnus, pėdinti pas Nausėdą ir kaulyti, kad jis patvirtintų naują kandidatą į ministrus, ko jis gali nedaryti / lengvai nedaryti;

• Ginti ministrę till the last man standing. Panašu, kad taip ir ketinama elgtis, ką liudija šiandien išplatinta partijos prezidiumo pozicija, jog partija visiškai pasitiki ministre. O va, apie šį punktą pakalbėkime plačiau.

Kaip visuotinai žinoma, A. Tapino rūstybę buvo užsitraukęs ir buvęs premjeras S. Skvernelis bei jo tuometinė partija – LVŽS. Ir ne šiaip rūstybę, bet bylas teisme. Kuriose teko garbė sudalyvauti ir jūsų nuolankiam tarnui – šių eilučių autoriui. Aišku, viskas baigėsi tuo, kad A. Tapinas, galiausiai, viską pralaimėjo ir liko nieko nepasiekęs.

Antrasis bandymas su Rita Miliūte baigėsi lygiai taip pat, tik šiuo atveju rezultatas jau buvo visiškai sausas. Bet triukšmo tuo metu buvo daug. Ir taip, nors tikslių duomenų neturiu, bet manau, kad nei S. Skverneliui, nei LVŽS tas triukšmas nebuvo malonus. Tik šiuo atveju – nebuvo malonus, bet nebuvo ir tragedija. Nes A. Tapinas nepasiekia nei S. Skvernelio, nei LVŽS elektorato. Šis elektoratas arba Tapino iš viso nežino, arba jo nemėgsta, todėl nekreipia per daug didelio dėmesio į tai, ką jis rašo ar daro.

O va TS-LKD partijai A. Tapino puolimas, manau, kad tikrai yra tragedija. Nes Tapino pagrindinė auditorija yra būtent „Vilniaus burbulas“, kuris, tuo pačiu, dabar yra ir pagrindinė TS-LKD elektorato citadelė. Todėl kiekvienas dabartinis A. Tapino įrašas degina pačią konservatorių elektorato šerdį. Todėl tiek S. Skvernelis, tiek LVŽS galėjo sau leisti nekreipti dėmesio į A. Tapiną ir net su juo eiti bylinėtis į teismą bei laimėti, o TS-LKD, manau, kad to sau leisti negali.

Tai ką daryti, kai, atrodo, patekai į cugcvango situaciją?

O va čia egzistuoja ir ketvirtoji opcija – kažkaip padaryti, kad A. Tapinas šią ministrės temą „paleistų“. Taigi, žiūrim, kaip A. Tapinas elgsis kitą savaitę. Neturiu nei mažiausios abejonės, kad savaitgalį TS-LKD strategai ir svarbiausios galvos rinksis tartis, kaip čia reikėtų pasielgti. Lygiai kaip tas buvo padaryta ir tą lemtingą penktadienį, kai generalinė prokurorė atvyko į Seimą su galimos pedofilijos TS-LKD klausimu.

Ir jei kitą savaitę A. Tapino įkarštis minėtai temai nuges, arba jis pasakys, kad „ministrė viską pagrindė, viskas čia gerai, sorry, vyniojamės meškeres“, bus pagrindo įtarti, kad nutiko būtent taip.

tiesos.lt