Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį paskelbtame interviu sakė, kad pabėgėliai turėtų būti įleidžiami į Europą tik po 1,5 metų bandomojo laikotarpio, argumentuodamas, kad šiuo metu atvykėliai patenka „per lengvai“.
Tokia D.Tusko pozicija labai skiriasi nuo Vokietijos kanclerės Angelos Merkel raginimų sukurti nuolatinę schemą, pagal kurią Europos Sąjungos valstybės dalytųsi atvykėlių srauto našta.
„Prašau nenuvertinti saugumo vaidmens. Jeigu norite patikrinti migrantus ir pabėgėlius, reikia daugiau laiko negu vienos minutės, per kurią paimami pirštų atspaudai“, – buvęs Lenkijos premjeras sakė duodamas interviu Didžiosios Britanijos dienraščiui „The Guardian“ ir penkiems kitiems Europos laikraščiams.
„Tarptautinėje, taip pat Europos teisėje yra 18 mėnesių taisyklė – toks yra tikrinimo laikas, kurio mums reikia“, – aiškino jis.
D.Tuskas sakė, kad šiuo metu pabėgėliams atvykti į ES „per daug lengva“, reikšdamas abejones, ar dauguma į Europą plūstančių žmonių yra pabėgėliai iš pilietinio karo krečiamos Sirijos.
Rugsėjį ES lyderiai prastūmė prieštaringai vertinamą susitarimą perskirstyti 120 tūkst. pabėgėlių tarp Bendrijos narių.
D.Tuskas tvirtino, kad tas sprendimas, priimtas kvalifikuota balsų dauguma, prilygsta „politinei prievartai“.
Jis pridūrė, kad esama „daugiau šalių, skeptiškai vertinančių nuolatinį privalomą mechanizmą. Ir aš suprantu kodėl.“
BNS