Be kategorijos

Ligija Tautkuvienė. Laiškas Seimo nariams „Esame maža tauta, tad tieskime vieni kitiems rankas“

Written by Redakcija · 6 min read

Nustebę perskaitėme informaciją, kad rengiama diskusija „Pilietybės išsaugojimas – teisiniai ir politiniai iššūkiai“. Ir vėl diskusija? Kelinta – dešimtoji, penkioliktoji? Ir vėl išlaidaujama, o rezultatai?

JAV lietuvių Visuomeninis komitetas „Už dvigubą pilietybę“, jau nuo 2006 metų (tais metais lapkričio 13 d. LR Konstitucinis Teismas, prisiėmęs kalbininkų pareigas, išaiškinęs terminą „atskiras atvejis“, panaikino teisę į dvigubą pilietybę), aktyviai dirba LR pilietybės išlaikymo klausimu. 2008 m. LR Seimo pirmininkui, LR prezidentui V. Adamkui buvo įteikta per 18 tūkst. tautiečių, gyvenančių daugiau nei 50 valstybių, parašų, surinktų per penkias savaites po peticija, reikalaujančią (per https://www.biciulyste.com) išsaugoti LR pilietybę įgijus kitos šalies pilietybę.

Seime diskutuota, bet nieko neįvyko.

2012 m. sausio-vasario mėn. Pasaulio lietuvių centre, Lemonte, IL, surengto politinio savaitgalio metu priimta rezoliucija dvigubos pilietybės klausimu, kuri tapo pagrindu 2012 m. rugpjūčio mėn. Vilniuje, LR Seimo rūmuose, vykusio Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimo priimtai rezoliucijai už LR pilietybės išsaugojimą įgijus kitos šalies pilietybę:

Lietuvos Respublikos pilietybė turėtų būti išsaugoma įgijus kitos šalies pilietybę, asmenims (taip pat jų palikuonims – vaikams, vaikaičiams ir provaikaičiams), kurių tėvai, seneliai ar jie patys buvo Lietuvos piliečiai iki TSRS okupacijos pradžios 1940 m. birželio 15 d.

Tai pagrindinis Pilietybės įstatymo argumentas, kuriuo remiantis išeivijai suteikiama galimybė išlaikyti LR pilietybę įgijus kitos šalies pilietybę.

Jau tiek pridiskutuota LR Seime, kad Pilietybės įstatymas seniai galėjo būti sugrąžintas ir didelė dalis tautiečių jau gyventų Lietuvoje

LR Seimas turi visas galias tai atlikti, jei dar nors kiek svarbu, kad kuo daugiau įvairiaus amžiaus tautiečių grįžtų namolio – vieni su uždirbta kad ir nedidele pensija, kurią prisidūrus prie LR uždirbtos daugelis nestovėtų su ištiesta ranka. Sugrįžtų ir dalis jaunesnių LR piliečių, specialybę, mokslą įgiję vakarietiškuose universitetuose. Kelias nėra sudėtingas – tai būtų tik geros valios politinis sprendimas.

Peržvelkime trumpai, kodėl tiems, kurie išvyko po 1990 m. kovo 11 d., vartai į dvigubą pilietybę užrakintas septyniais užraktais?

Panagrinėkime ne taip seniai priimtą dvigubos pilietybės galimybę vaikams. Pavyzdžiui, vaikai, gimę už Lietuvos ribų, dabar gali įgyti LR pilietybę išlaikydami šalies, kurioje gimė, pilietybę. Tuo tarpu kitas, tarkim, tos pačios šeimos vaikas, atvežtas į šalį, kai jam buvo 2,5 ar 15 metų, LR pilietybę galės išlaikyti iki 21 m., o po to reikės rinktis. Kuo skiriasi šie vienos šeimos vaikai? Dvelkia diskriminacija ar net sumaištimi šeimoje.

Kuo skiriasi tautiečiai (Di-Pi), karo pabaigoję pabėgę ar apleidę tėvynę, nuo tų, kurie neapsikentę skurdo, neteisingumo, bedarbystės, išvyko po 1990 m. kovo 11d., ir nors sunkiai dirbdami, remia tėvynėje likusiuosius (statistikos duomenimis, išeiviai-trečiabangiai susiunčia į Lietuvą 1–4 mlrd. eurų, arba 3–7 mlrd. litų).

Reikia tvirto LR Seimo, kaip Aukščiausiosios valdžios Lietuvoje, sprendimo. Ir mes kviečiame Valstiečių-žaliųjų partiją, įrašiusią dvigubos pilietybės sprendimą į savo programą, ir visus seimūnus, tvirtai balsuoti „UŽ“.

Esame maža tauta, tad tieskime vieni kitiems rankas – kai mūsų bus daugiau, ir sunkumus nugalėsime lengviau.

Pagarbiai,

Ligija Tautkuvienė

JAV lietuvių visuomeninio komiteto „Už dvigubą pilietybę“ pirmininko pavaduotoja

-.-.-.-.-.-.-.-.-

Keletas komentarų iš tiesos.lt:

G.P. ir kitiems, panasiai       2017-03-12 1:43

.-.-.-  galvojantiems – ar nors kiek susipazinote su pasaulyje egzistuojancia dvigubos pilietybes teise? Ar tik trolinate prisede prie kompu, kaip ,,tikri lietuviai”, neiskisdami nosies is valdiskos duonos gaveju kabinetu? Kazin, jei atimtu ta valdiska duona, o bizniauti, vogti nemokate, dar namie laukia 3-4 burnos ir dar sensteleje tevai pensininkai, kazin ar taip ir sedetumete sudeje rankas ant klaviaturos ir spjaudytumetes pavydo ugnimi i tuos, kam Dievas nepagailejo drasos mestis bet kur, kad tik uzdirbtu DUONAI ir SVIESTUI. Del priesaiku. Idomu, idomu, ar zinote kaip tos priesaikos duodamos, ar zinote tekstus, kad taip drasiai teigiate? Olandijoje, Airijoje, Prancuzijoje ir kt. Europos salyse galiojanti pilietybes institucija sako, kad tos salies pilietybes atsisakyti ar atimti galima tik didziausio kriminalo atveju. JAV suteikdama pilietybe, neklausia kokia pilietybe turi. Jei nori gauti JAV, ir jei turi tam teise- prasau, imk. AIrija, islaikydama isvykeliams pilietybe tik laimejo – i sali dalis grizo, dalis atsiveze pensijas, kiti atsiveze finansus verslui ir t.t. Ten, kur maziau pavydo, ten gyvenimas lengveja. Lietuva Pilietybes istatymu, suteike isvykeliams is Lietuvos iki 1990 kovo 10 d. teise islaikyti LR pilietybe, igijus kt. salies. Tai kodel nepriverkiate kibirus asaru, neuzkraunate kompu iv. nesamonemis, o tik po Kovo 11-osios isvykeliai – tai jau ir begliai, ir isdavikai ir t.t. Kodel nepuolate ,,Stirlicu” (17 pavasario akimirku atsimenate?!), kurie spejo isnesti kudasiu ar isilieti i bendruomenes, kaip didziausi patriotai?! Todel, kad tokiu pulti neleidzia savi, tiksliau, jusu , trolintojai, darbdaviai. O atimk is rentininku rentas , tai ir tie prades mastyti- kas geriau- stoveti su istiesta ranka ir laukti pasalpu, ar dirbti bet ka, kad isgyventi. Ir neretai isgyventi oriai. Tiesa, tuoj pabegeliai taps LR pilieciais ir su dekingumu rinks tuos, kurie jiems pinigeliais pasninga, o jus ir toliau, stumdami savo tautiecius tolyn nuo gimtines, tik krioksite krokodilo asaromis- rusai puola ir t.t. Tuo tarpu, patys save edate ir sergate kazkokia neregeta neapykantos liga- grazu, kai kaimyno tvartas dega… Apie ,,pavojus”. Baikit pliurpti niekus – esame NATO, tai ir busime kartu, kur bebutume. Nepasakokite pasaku apie tuos, kurie gyne TV boksta, Jei suzeisti – gauna ismokas, jei zuvo – seimos gauna siokias tokias pensijas, kiek didesnes, nei eiliniu, dar neismirusiuju. Ko tik cia neprikurta. Tik, deja, laabai ribotos fantazijos pisoriai:)))

Tie,kurie…       2017-03-11 1:10

.-.-.-  Tie, kurie norėjo būti Lietuvoje,tie jau seniai galėjo sugrįžti, gyventi ir po tam
tikrų metų skaičiaus susigrąžinti pilietybes.Negrįžo.Kodėl?Todėl kad ne Lietuva jiems
reikalinga,o tik pilietybė.O kai iškils Lietuvai pavojus,kas ją gins?Mano sūnus gynė TV bokštą ir man motinai ta naktis labai brangiai atsiėjo.Man ne vis tas pats,kokia bus Lietuvos ateitis.Pensininkai atvykstantys nelabai bus lengvai pake-
liami,nes vietnių greit bus labai daug ir nebus kam juos slaugyti.Dar papildomai
pensininkai iš pasaulio bus ne pagal Lietuvos galias.Tiesiog milijonas jaunimo
išvažiavo.Mūsų nebus kam slaugyti.Aš pati jau pensininkė ir pati turiu bėdų su apsitarnavimu.Be pagalbos jau neapsieinu.Pensija labai labai maža,pasisamdyti neturiu iš ko.
Pirmais nepriklausomybės metais girdėjau,kad lietuviai skundėsi,kad nuvykę į Ameriką išgirsdavo,kad tenykščiai lietuviai vengė naujai atvykusiųjų lietuvių.Kodėl?Nenorėjote padėti įsitvirtinti naujai atvykusiems Amerikoje

 

.-.-.- Esame maža tauta…       2017-03-10 17:17

L.Tautkuvienė: “Esame maža tauta, tad tieskime vieni kitiems rankas – kai mūsų bus daugiau, ir sunkumus nugalėsime lengviau.”
O aš sakau: “Esame maža tauta, todėl neišsivaikščiokime po pasaulį dėl gardesnio užsienietiško pyrago, bet gyvenkime visi drauge Lietuvoje ir mylėkime Lietuvą bei jos lietuvišką kultūrą.”

.-.-.-  Julius Puras i Pikc       2017-03-9 19:59

Bijau ką nors sakyti nes nėra jokių sociologinių tyrimų apie išeivių požiūrį į Lietuva. Viena ką aš žinau tai kad blogos ir niekam tukusios Lietuvos valdžios Lietuva yra diskredituota išeivių akyse. Grįžimas dėl Lietuvos valdžios daugeliui lietuvių jau tapo neįmanomas klausimas tik kiek iš jų dar vis norėtų prisiimti įsipareigojimus Lietuvai? .-.-.-  Pikc       2017-03-9 17:52

Ir iš tiesų – jei žmogus apsisprendė prisiimti PAREIGAS kitai valstybei, kodėl jis, patogumo dėlei, negalėtų pasilikti savos (buvusios) valstybės teikiamų TEISIŲ? 

.-.-.-  Julius Puras i G.P.       2017-03-9 16:25

Ir kur aš meluoju ir kur aš nesąžiningas? Ir kur aš nenuoširdus? Ir kur aš pigdžiugiškas kito nelaimei? Ir t.t. Ką tamsele?

.-.-.- G.P. p. Juliui Purui       2017-03-9 16:18

Parašėte beveik visą teisybę apie Lietuvą.
Cituoju: “Kas norės būti melagių, nesąžiningųjų, nenuoširdžiųjų, aptiškųjų ir netgi pigdžiugiškųjų kito nelaimei ir panašiai bendra piliečiu?”

Mano nuomone, iki 100-procentinės tiesos tetrūksta vienos menkos smulkmenos – patikslinkite prašau, kuriai iš viršuje Jūsų paminėtų piliečių kategorijų priskiriate save?

.-.-.-  Julius Puras i G.P.       2017-03-9 15:45

Tik klausimas kiek iš lietuviu išvykusiu ir gavusiu kitos šalies pilietybės norės tapti ir Lietuvos piliečiais? Bijau ką pasakyti bet tas nuošimtis gali būti labai mažas. Nes Lietuva sovietinio ir jau posovietinio estblešmento yra diskredituota pačiu lietuvių akyse. Kas norės būti melagių, nesąžiningųjų, nenuoširdžiųjų, aptiškųjų ir netgi pigdžiugiškųjų kito nelaimei ir panašiai bendra piliečiu? Ar apie tai jūs pagalvojote?

.-.-.-Julius Puras       2017-03-9 15:31

Tai yra neįmanoma. Žmonės į seimą veržiasi su skirtingais savo interesais ir tokie dalykai kaip tautiškumas ir jo pagrindu vienybė jiems nėra aktuali. Arba aktuali tik kaip priedanga prasiveržimui į seimą. Dabartinis seimas yra suformuotas stambių investuotojų interesų gynimo pagrindu. Jų gatvelėse tik turtai ir tų turtų gausinimas jiems nereikia nei tautiškumo nei pilietiškai ir tautiškai stiprios Lietuvos. Jie nori matyti aplinkui save tik skurdą o jie būtų to skurdo spindesys. Ir ką galvoju toje šviesoje kad jie vienas kitam tikrai išties ranka bet tai bus visai kitu pagrindu. Pinigų pagrindu.

.-.-.- G.P.       2017-03-9 10:05

Ponia Tautkuviene, kodėl Jūs nesustodama – metai iš metų – meluojate? Kalbate apie “LR pilietybės išsaugojimą”, tačiau atsakykite, kas gali IŠSAUGOTI tai, ko žmogus pats savo laisvu apsisprendimu atsisako? Juk priimdami JAV pilietybę, lietuviai atsisako LR pilietybės. O “nubėgę už kampo” vėl “susizgrimba”, kad jiems tos Lietuvos pilietybės vėl reikia?

Antras klausimas, kaip negyvendami Lietuvoje, Jūs galite atlikti savo pilietines PAREIGAS? Nes pilietybė – tai ne tik teisės. Deja…, ar ačiū Dievui…

Kodėl žmogus, priėmęs kitos valstybės pilietybę, negyvenantis Lietuvoje dešimtmečius ir dažną sykį visai praradęs ryšį su Tėvyne, gali ĮGYTI LR pilietybę, kurios jis laisva valia atsisakė? KOdėl toks žmogus vėliau galės balsuoti ir lemti Lietuvos politinę kryptį ir ateitį?

Atvirai sakant, net nesuprantu, kam ta LR pilietybė Jums reikalinga. Jūs įgiję ją imsite labiau mylėti Lietuvą? Labai abejoju!