Be kategorijos

Pasaulio lietuvių bendruomenė prašo Seimo neskelbti referendumo dėl dvigubos pilietybės

Written by admin · 1 min read

Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) komisija nepritaria referendumui dėl dvigubos pilietybės ir prašo Seimo balsuoti prieš jo organizavimą. Šią savaitę Vilniuje posėdžiavusi Seimo ir PLB komisija ketvirtadienį priėmė rezoliuciją su siūlymu parlamentui dvigubą pilietybę įteisinti įstatymais.

„Seimo ir PLB komisija mano, kad Seimas turi išnaudoti visas galimybes svarstyti ir priimti įstatymus, kuriais suteikiama teisė turėti Lietuvos ir kitos valstybės pilietybę, nekeičiant Konstitucijos“,- rezoliuciją ketvirtadienį spaudos konferencijoje pristatė PLB atstovė Regina Narušienė.

 

„Šiuo metu nėra tinkamas laikas rengti Lietuvoje referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo. Visi žino, kad šuo metu referendumas neįvyktų, tai kam naudoti Lietuvos žmonių lėšas, dabar kariuomenei reikia, o ne švaistyti jas“, – sakė išeivių atstovė.

R. Narušienė tvirtino, kad yra galimybių įteisinti dvigubą pilietybę ir nekeičiant Konstitucijos, numatant atskirus atvejus. Ji pabrėžė, jog dvigubos pilietybės institutas nebūtų leidžiamas plačiai, tik Lietuvos piliečiai įgydami kitą išsaugotų ir Lietuvos pilietybę.

„Mes daugiau prašome, kad leistų lietuviui išlaikyti savo pilietybę, kad neatimtų jos, mes neprašome, kad tai būtų visiškai visiems ta galimybė suteikta. Bet iš lietuvio atimti pilietybę yra savo tautos naikinimas“, – sakė R. Narušienė.

„Reikia rasti variantus, kurie nebūtų prieš Konstituciją, ir tą galima padaryti, numatant atskirus atvejus. Yra galimybė pakeisti įstatymą ir laikantis Konstitucijos. Dauguma mūsų PLB žmonių gyvena užsienyje, bet jie gerbia Konstituciją, tai mūsų tautos pagrindas ir gerbdami mes nelabai norime, kad visi galėtų keisti, norime palaikyti ją“, – kalbėjo R. Narušienė.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį skaitydama metinį pranešimą Seime paragino ieškoti „konkretaus sprendimo“ dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.
Prezidentė sakė, kad demografinė padėtis ir jaunimo emigracija išlieka didžiulė problema, o dėl jaunimo išvykimo šalis praranda „išsilavinusią, veržlią, technologijas įvaldžiusią kartą“.

„Valstybės pareiga išlaikyti arba atkurti ryšį su savo piliečiais. Nors Konstitucija dėl dvigubos pilietybės yra griežta, laikas ieškoti konkretaus sprendimo, kaip padėti išsaugoti pilietybę užsienyje gyvenantiems Lietuvos žmonėms, nepažeidžiant nacionalinių saugumo interesų. Ne duoti ar dovanoti, oišsaugoti prigimtinę teisę ir vieną svarbiausių įrašų ne tik pase, bet ir gyvenime. Tam reikia visos tautos apsisprendimo“, – kreipdamasi į Seimą sakė D. Grybauskaitė.

Parlamentas šiuo metu svarsto iniciatyvą kitąmet su Seimo rinkimais surengti referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.

Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad iš esmės plačiau leisti dvigubą pilietybę galima tik pakeitus Konstituciją. Pagal įstatymą, pataisa bus priimta, jeigu už ją balsuos daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę.
Šiuo metu dviguba pilietybė leidžiama tik tiems piliečiams, kurie išvyko iš Lietuvos iki nepriklausomybės atkūrimo ir jų palikuonims, tačiau nėra suteikiama išvykusiems nepriklausomybės metu.

Liberalizavimo šalininkai teigia, kad dvigubą pilietybę būtina įteisinti, siekiant išlaikyti emigrantų ryšius su Lietuva ir atsižvelgiant į globalizacijos tendencijas. Kritikai sako, kad piliečiai gali būti ištikimi tik vienai valstybei ir baiminasi, kad užsienio pilietybių gali siekti tautinės mažumos, o tuo gali pasinaudoti Rusija.