Be kategorijos

Susitelkusi Lietuva. Mykolas Kleck: „O, Lietuva, kaip aš tave myliu“

Written by Biciulystė Siūlo · 8 min read

Susitelkusi Lietuva. Mykolas Kleck: „O, Lietuva, kaip aš tave myliu“

Dalijamės ir mes Mykolo Kleck sudarytu ir savo „Facebook“ paskyroje išplatintu Lietuvos žmonių – privačių asmenų, visuomeninių organizacijų, verslo įmonių – savitarpio pagalbos bei atjautos iniciatyvų sąrašu. Jei žinote tokių sumanymų daugiau, kviečiame papildyti ir, žinoma, rasti būdą, kaip įsitraukti ir patiems.

Nutinka pasaulinė krizė. Ateina ir į Lietuvą. Pirma nereaguoji, tada susirūpini, jog krizė nevaldoma. O tada ateina metas, kai prarandi viltį. Bet neilgam. Visuomenė susivienija ir pradeda daryti stebuklus.Aš esu apakęs, kokių nuostabių žmonių ir verslų turime aplinkui, kurie tik per VIENĄ SAVAITĘ taip susivienijo vardan bendro tikslo. Rinkau šią informaciją ir negalėjau sulaikyti emocijų.

Iš pradžių buvo tik skelbimai laiptinėse. „Jei jums virš 60, neikite iš namų, mes jums nupirksime maisto“. Iš visų Lietuvos kampų pasipylė nuotraukos su kaimynų geranoriškumo pavyzdžiais.

Tada – nesuskaičiuojamas kiekis savanorių užsirašo į pagalbą savivaldybėms, medikams, visuomeninėms organizacijoms ir visur kitur, kur tik galima padėti.

Šauliai, skautai, kitos nevyriausybinės organizacijos organizuojasi būrius žmonių į pagalbos prašančias sritis.

Tada ateina karantinas. Ir lietuvių susivienijimas tiesiog prasprogsta.

Pradžioje „Jurgis ir Drakonas“, „Brooklyn Brothers“, „+++ Gastrobaras“, o dabar jau ir aibė kitų restoranų gamina ir tiekia nemokamą maistą dirbantiems medikams bei pagalbos prašantiems izoliuotiems žmonėms.

Laikinai užsidarantys restoranai savo likusį maistą atiduoda Maisto bankui, maltiečiams ir kitiems.

Paskatinti savivaldybių, paprasti, laisvo laiko turintys žmonės sėdi valandų valandas ir atkasinėja tiekėjus visame pasaulyje, iš kurių jau dabar užsakinėja respiratorius bei kitas apsaugos priemones medikams.

Internetu programuotojai veda nemokamus programavimo seminarus, kineziterapeutai kuria sveikatingumo video, mokytojai moko vaikus kalbų, švietimo atstovai dalina patarimus ką veikti su vaikais namuose, LRT paleidžia edukacinę programą vaikams, šokėjai moko šokti, muzikantai rodo nemokamus koncertus iš savo namų, DJėjai groja savo set’us tiesiog iš virtuvių, teatrai rodo spektaklius internetu – ir begalė kitų iniciatyvų.

Kad tik visi kuo lengviau praleistume neapibrėžto laiko karantiną. Visi staiga tampa vientisu, dūzgiančiu, vienas kitą palaikančiu aviliu.

Gydytojai savanoriai susiburia į projektą „MEDo“ ir nemokamai konsultuoja visus, susirūpinusius savo savijauta ar turinčius medicininių klausimų.

Praktiškai visi didieji ir maži sporto klubai organizuoja nemininkų kontoros nemokamai konsultuoja žmones, kuriais šios krizės metu bando pasinaudoti darbdaviai.

Privačios klinikos (pavyzdžiui, „Fi clinica“ ir „Nordclinic“) paskelbia galinčios neatlygintinai tapti ligoninėmis, jei virusas išplis. Kitos privačios klinikos, pavyzdžiui, „AmberEsthetic“, visas apsaugos priemones dovanoja ligoninėms.

Maltiečiai su Vilniaus savivaldybe paleidžia aukų rinkimą apsaugos priemonėms pirkti ir per savaitę suvirina 50.000 eurų. Aukoti čia: https://www.aukok.lt/…/Padekime-Lietuvos-medikams-kovoti-su…

Vedini „Makers of Lithuania“ bendruomenės, įvairios įmonės ir privatūs asmenys, turintys 3D printerius, dalinasi brėžiniais ir dėlioja planą spausdinti apsauginius akinius medikams bei brangiai kainuojančias deficitines tarpines ir detales kvėpavimo aparatams.

Privatūs darželiai, likę be darbo, organizuojasi dirbančių medikų vaikų priežiūrą.

Žmonės, tuo tarpu, siūlosi prižiūrėti fronte dirbančių medikų gyvūnus.

Kiti aktyvistai tiesiog už savo pinigus perka sukčių išbrangintus respiratorius ir veža juos ligoninėms.

„Vyturys“ visoms švietimo įstaigoms nemokamai atveria visą savo lobyną. „Šviesos“ leidykla karantino metu savo soft’ą mokytojams atiduoda nemokamai.

„Kitos knygos“ nemokamai išsiunčia krūvą knygų bet kokiems žmonėms – ir skatina jomis dalintis perskaičius.

Teisininkų kontoros nemokamai konsultuoja žmones, kuriais šios krizės metu bando pasinaudoti darbdaviai.

Komunikacijos agentūros („Bosanova“, go go go!) savo atlaisvėjusį laiką skiria nemokamoms konsultacijoms, kaip komunikuoti apie virusą, krizę ir verslo įsipareigojimus darbuotojams ir partneriams.

„Vilniaus degtinė“, spjovusi į savo pelnus, virina dešimtis tonų dezinfekcinio skysčio ir juo pigiai aprūpina ligonines, poliklinikas ir žmones.

Kažkas paima atvirų duomenų ir tiesiog sukuria žemėlapį, kuriuose rajonuose ir gatvėse gyvena daugiausiai senyvo amžiaus žmonių.

Tada Vilniaus savivaldybei paprašius pagalbos, per valandą atsiliepia „Lietuvos Paštas“ ir sutinka atspausdinti ir išplatinti milžinišką kiekį (200.000) skrajučių su informacija.

Apie Vilniaus savivaldybę išvis nėra žodžių – jei jie valdytų krizę vietoj SAM, tos krizės neturėtume. Viską daro greitai, su didžiule jėga ir tuoj išspręs ne tik Vilniaus, bet ir pusės Lietuvos koronines problemas. Jūs esate šių dienų herojai.

Vladas Lašas meta pinigus ir pajėgas ir organizuoja Hackatoną (https://hackthecrisis.lt), kurio metu kviečia programuotojus ir kūrėjus gaminti sprendimus, padėsiančius spręsti viruso krizės sukeliamas problemas.

MITA – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra irgi organizuoja tech-konkursą ir kviečia kurti technologijas ir prototipus, padėsiančius kovoti su COVID-19 (https://www.facebook.com/events/225395111848211/). Bus ir prizų.

Telekomunikacininkai susivienija ir padedami programerių bei komunikacijos specialistų PER PARĄ paleidžia savanorių koordinavimo centrą – https://stipruskartu.lt/

Kriptovaliutų kasėjai atjunginėja savo kasimo fermas ir pajungia jas projektui, kurio pagalba mokslininkai atlieka daugybę skaičiavimų ir modeliavimų, tyrinėdami virusą (Folding@Home).

Nebegaliu patikėti, tuo kas vyksta, kažkokia fantastikos sritis.

Žmonės pasisiūlo užleisti savo „Airbnb“ nuomojamus laisvus butus karantinuotiems asmenims. „Domillion“ suteikia savo nuomojamus butus medikams, dirbantiems fronto linijoje ir bijantiems užkrėsti savo šeimas. Nemokamai.

„Veloklinika“ be eilės ir už minimalią kainą taiso maistą išvežiojančių kurjerių dviračius.

Vertėjai ir rašytojai pasiūlo savo nemokamas paslaugas informacijai platinti.

Lietuvių „MailerLite“ paleidžia savo naujienlaiškių paslaugas nemokamai viso pasaulio švietimo, sveikatos ir kitoms valstybinėms organizacijoms

Kalinkinas meta siūti rūbus ir susitelkia į medicininių kaukių gamybą – pats ieško medžiagų tiekėjų, nori kuo greičiau jas pradėt gaminti.

Vilniaus Geštalto institutas ir Depresijos gydymo centras pradeda teikti nemokamą psichologinę pagalbą medikams.

Atsakingas verslas netaupo ir meta savo pinigus – patys ligoninėms perka taip trūkstamus ventiliavimo aparatus.

O kaip stambi vyšnia ant torto, Andrius Tapinas su savo komanda paserviruoja grandiozinį šou – paramos kampaniją apsaugos priemonėms medikams pirkti. Per parą surenka 150.000 eurų. Jeigu sugebės surasti tiekėjus ir gerą kainą, jie galimai aprūpins VISĄ Lietuvos medicininį personalą apsaugos priemonėmis – kas jau turėjo ministerijos būti padaryta prieš du mėnesius. Andriau, ar tavo komanda suvokia, kad jūs savo jaunatviškais maksimalizmais REALIAI išgelbėsite daugybę gyvybių?
Aukoti čia: https://apiekorona.lt/laikykitesmedikai/

* * *
AČIŪ jums visiems – Lietuvos gyventojai ir Lietuvos įmonės ❤️ Jūs visi nuostabūs ir jūs realiai gelbstite gyvybes.

Atskiras ačiū visiems medikams – jūs esat Marvel ir DC superherojai viename.

* * *
PAPILDYMAS 11:55:

Gavau komentarų ir žinučių apie kitas nerealias iniciatyvas.

„Fabula Hill+Knowlton Strategies“ metė savo pajėgas ir kartu su klientais organizuojasi svarbius veiksmus. „Coca-cola“ ir „Neptūnas“ gabena didžiulius kiekius medikų prašomų gėrimų į ligonines, tieks juos, kiek reikės.

Viena įmonė (papildysiu, kai bus galima viešai skelbt) paskyrė finansų Vilniaus savivaldybei nupirkti ventiliavimo aparatų.

„Supastar“ atstovai ruošia per nuotolį valdomus robotus, kad medikams ligoninėse nereiktų kontaktuoti su užsikrėtusiais asmenimis.

Statybos bendrovės atiduoda savo turimus respiratorius ligoninėms.

„Bitė“ suteikia nemokamą ryšį sveikatos įstaigoms ir medikams. „Tele2“ – nemokamą internetą. Savo iniciatyva, neprašyti.

„NordSec“ pasirūpino įmonių duomenų saugumu ir davė įmonėms nemokamus VPN produktus.

Aktyvistai sukūrė chatbotą – http://www.koronasos.lt , kad žmonės neužimtų info linijų ir pasitikrintų informaciją tiesiai Messengeryje.

„Robotikos mokykla“ ėmėsi gaminti apsauginius skydus ligoninėms.

Aš nebegaliu, kokie jūs visi nuostabūs!

* * *
PAPILDYMAS 12:50:

Oro uoste dirbančius savanorius maitina “CanCan Pica”, “PANK’olis”, “Užupio picerija”, “Čingis”, “Žali Žali” ir kitos kavinės – o maistą jiems veža “Citybee”.

“Citybee” dar ir sumažino nuomos kainas klientams – kad žmonės mažiau važinėtų viešuoju transportu.

“Maxima” ir “Rimi” patyliukais remia maistu, o “Lidl” dalina dovanų korteles savanoriams, dirbantiems krizės valdyme 1808 linijoje, Vilniaus savivaldybėje ir kitur. Na negaliu, kaip amazing.

“Kietaviškės” ieško kam nemokamai paskirti milžinišką kiekį savo auginamų daržovių.

“dropaudio” nemokamai garsina visus su sveikata susijusius pranešimus.

“Mototoja” nemokamai skolina savo turimus automobilius ligoninių ir medikų poreikiams.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija | LNTPA verčia išplėsti akis: jų nariai nuperka penkis plaučių ventiliavimo aparatus, “Darnu Group” pasiūlo naudoti jų valdoma viešbutį krizės poreikiams, jei reikia – SEB areną konvertuoti į ligoninę. Tuo pačiu iš savo asociacijos narių surenka daugiau nei 100.000 eurų medicininėms priemonėms pirkti. Tai yra neįtikėtina.

 

* * *
PAPILDYMAS 16:00:

“CircleK” ir “Dodo Pizza” nemokamai vaišina medikus ir kitus pareigūnus kava.

“Ignitis” ne tik padarė mokėjimus internetu nemokamus, bet ir dėlioja mokėjimų atidėjimo planą bėdų ištiktiems žmonėms.

“AdDrama” inicijavo platformą “Kaip mėnulyje” (https://www.facebook.com/kaipmenulyje/) – psichikos sveikatos palaikymo informacinę svetainę su ekspertų turiniu ką daryti ir kaip tvarkytis šioje krizėje.

“Rotary” klubai Lietuvoje susivienijo ir už savo lėšas pirks medikams trūkstamas priemones. Jei info nemeluoja, jau surinkę virš 45.000 Eur.

“Lietuvos draudimas” atriekė 30 tūkst. eurų – perka būtiniausias priemones Kauno klinikai.

Šypsomės.lt – vaikų animatoriai palengvina daugeliui tėvų galvos skausmą ir vaikams, kurių gimtadienis per šią nelemtą krizę, kuria video su mėgstamais animaciniais herojais. Oj negaliu, kaip miela.

Aktyvūs žmonės sukurė FB grupę, skirtą atfiltruotai, nemelagingai, mokslinei informacijai apie Koronos virusą – jei nerimaujate ir domitės padėtimi pasaulyje – “Koronavirusas – tikra info”. Neskaitykite šarlatanų, skaitykite juos.

Daugybė žmonių ir mažų įmonių patys siuva kaukes ir gabena jas medikams bei dalina nepasiturintiems žmonėms. Nuostabu.

“Balticum”, “Telia”, “Cgates”, “Init” nemokamai atrakino daugiau kanalų šeimai ir vaikams – kad tik visi liktume namuose.

“Tele2” perskirsto reklamos pinigus ir iš Facebook bei Google nukreipia juos į lietuvišką žiniasklaidą – kad būtų mažesnė rizika bankrutuoti.

VDA Grafikos studentai ir absolventai ėmėsi iniciatyvos dalintis vaizdais spalvinimui – kad vaikai turėtų kuo užsiimti strigę tarp keturių sienų.

Oro uoste dirbantiems savanoriams “Unipark” duoda nemokamą parkingą. O SUN365 – savo gaminamas sultys vitaminams pasikrauti.

Gynybos paramos fondas veža maistą į pasienį ten strigusiems vilkikų vairuotojams. Gal kam skamba kaip nereikalinga akcija, bet atsiminkite, kad vilkikai mums visiems gabena maistą, prekes ir viską, kuo gyvename.

* * *
PAPILDYMAS 23:45:

Dešimtys įvairiausių iniciatyvų, mažų įmonių, siuvančių žmonių, gaminančių maistą žmonių, paramos rinkimo susivienijimų – aš net nebesugebu aprėpti skaičiaus. Jūsų tiek daug – ir kaip gražu.

“Avia Solutions Group” kartu su “KlasJet” savo iniciatyva jau realiai gabena apsaugos priemones iš Kinijos. Ir be to yra davę savo lėktuvą parskraidinti Italijoje strigusius lietuvius.

Mockaus “MV Group”, “Darnu Group” ir kitos įmonės Vilniaus savivaldybei nupirko 5 ventiliavimo aparatus. Kurie jau netrukus gelbės gyvybes – ir ne tik nuo koronaviruso. Turiu išankstinių žinių, kad tokių įmonių ir pirkimų bus daugiau.

Maži malonumai irgi padeda – “Žali burtai” tiekia medikams savo produkciją – kvapus, lašus ir kitus gaminius, padedančius palengvinti sunkią dieną. Į tokį patį medikų prašymą dideliu pajėgumu atsiliepė ir “aromama”, “Biocos”, “Kap Kap” ir kiti.

Daina Bosas pasirodo irgi užsuko variklį – išnaudoja savo influencinimą – pririnko aukų, pripirko priemonių, aktyviai veikia.

“Švaros broliai” nemokamai išvalo ir dezinfekuoja policijos automobilius.

“Rūta” įvairių ligoninių medikams saldina gyvenimą 7500 vnt. savo produkcijos.

“RoseHip Vegan Bistro” nemokamai tiekia maistą Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbuotojams, kurie atlieka COVID-19 tyrimus.

“VCUP” paaukojo 10.000 eurų apsaugos priemonių medikams pirkimui, pas save organizuoja kraujo donorystę (dabar labai trūksta kraujo!) ir kitaip rodo socialinį aktyvumą.

Užvakar Andriaus Tapino komanda šovė fejerverkus per parą surinkę kalną pinigų (dabar jau apie 300.000 eur). O vakar vakare nauja bomba – Lietuvos geek’as Nr.1 – Tomas Ok Man sukontaktavo ir suvienijo puokštę Lietuvos įmonių ir startup’ų – ir per kelias valandas surinko beveik 300.000 eurų medicininėms priemonėms ir įrangai pirkti. MAN NEBEVIRŠKINA SMEGENYS KOKIO NUOSTABUMO YRA ŽMONĖS! Informacija ir visi herojai čia: https://www.facebook.com/sniegas/posts/10222855652486148

* * *
PAPILDYMAS kovo 25 d.:

Į Vilniaus savivaldybę kreipėsi paauglys: kuo galiu padėti šioje krizėje? Vienas iš šios kovos herojų Karolis Žukauskas davė darbo ir susibūrusi paauglių komanda sukūrė veiklos planą savo bendraamžiams: https://bit.ly/VilniusPaaugliams Nuost.abus įsitraukimo pavyzdys.

Tuo tarpu „Lietuvos skautijos“ aktyvistai skautai organizuoja akciją, skirtą pagelbėti kaimynams. Kiekvienas kviečiamas prisidėti: http://www.antivirusas.skautai.lt.

„Jaunimo linija“ (mano viena mylimiausių organizacijų) susidūrė su bėdomis dirbdama nuotoliniu būdu. O juk skambučiai nelaukia, žmonės ieško psichologinės pagalbos. Tai pasirodo, „Baltneta“ kibo jiems į pagalbą ir savo call centro pajėgumus nukreipė šiai problemai spręsti. Tikiuosi pavyko!

Jei ieškote nemokamos psichologinės pagalbos šiuo sunkiu metu, gražūs žmonės turi iniciatyvą: https://www.facebook.com/SAUTAUpagalbosplatforma

VGTU „LinkMenų fabrikas“, „Robotikos mokykla“ metė visus darbus ir suprojektavo bei dideliais kiekiais pradėjo spausdinti apsauginius veido skydus medikams. Tokiais kiekiais, kad net valstybinių resursų tuoj nebereiks.

Kai tuo tarpu viena įmonė pasiūlė savivaldybėms išsinuomoti jų paviljonus ir palapines patikros punktams ir laukiantiems žmonėms, kiti – konkrečiai „Lietuvis“ – tiesiog neatlygintinai pasiūlė savo transporto priemones, racijas, garso įrangą, ekranus ir kt. daiktus naudoti ten, kur tik prireiks savivaldybėms.

„SEB“, N. Numa, „Icor“, „Lietuvos pramonininkų konfederacija“, „Šiaulių bankas“, „Mega“, „Ozo prekybos centras“ ir dar daugiau didžiųjų verslų paaukojo milžiniškas sumas priemonėms medikams ir ligoninėms pirkti.

Rolandas Valiūnas – daug kam negirdėtas verslininkas – įkūrė fondą (http://www.draugeiveiksim.lt) ir patyliukais surinko 300.000 Eur paramai. Kaip man patinka šitų visų fondų varžybos dėl gero tikslo smile

„BIOK“ padovanojo 1000 rankų muilų Vilniaus savivaldybei, 700 rankų kremų šauliams ir gydytojams ir dar ne pabaiga.

Medikams prireikus telefonų įkroviklių, „Pigu.lt“ ir „LEMONA electronics“ susisuko ir per kelias valandas padovanojo ir pristatė juos į ligonines.

„Lietuvos kaimo turizmo asociacija“ paskyrė savo valdomų sodybų medikų saviizoliacijai. Nemokamai, aišku.

Buvau pražiopsojęs, kad kilus užsienyje strigusių lietuvių krizei „NFQ.LT“ mobilizavosi ir per parą sukūrė platformą norinčių grįžti registracijoms – http://www.griztame.lt Jų d.ėka, lietuvių pargabenimas valdomas efektyviai. Kad ir kaip burnojate ant atostogavusių ar dirbusių keliauninkų, bet savo tautiečius turime susigrąžinti.

Vienas stipriausiai mane sužavėjusių pavyzdžių yra „Dansu Films“. Dviejų žmonių įmonė, neturinti didelių pelnų, bet nieko nemąstę ir nelaukę tiesiog… nupirko kvėpavimo aparatą. Vienas aparatas yra nedaug visos Lietuvos atžvilgiu – bet žmogui, kuriam jis išgelbės gyvybę, tai yra visas gyvenimas. Gabija ir Ernestai, noriu užaugęs būti jumis, nes tai yra nuostabu.

Ir dar tiek daug nepastebėtų iniciatyvų! Jau toks kiekis, visur vis kokia žinia išlenda, jog net sunku aprėpti. Už tokią Lietuvą mes kovojome.

Visų surinkti tikriausiai net neįmanoma. Atleiskite, jei ką nors praleidau. Vis tiek ačiū visiems, karma jums atsidėkos.

Dvidešimt penktą kartą – ačiū visiems, jūs nuostabūs.

* * *
P.S.: Jei žinote daugiau gražių iniciatyvų, rašykite į komentarus – pildysim. Tegu tokie gražūs dalykai matosi visiems.