Kultūra ir menas

Justinos Christauskaitės paroda “Anūkai. Rūbai. Seneliai”

Written by Redakcija · 1 min read

Kovo 3 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) bus atidaryta Justinos Christauskaitės paroda “Anūkai. Rūbai. Seneliai”.

Parodos autorė yra baigusi foto ir medijos meno studijas Vilniaus dailės akademijoje (2010 m.).  Dalyvavo 2013 – 2015 m. vykdytame projekte „Anūkai. Rūbai. Seneliai.” Per pora metų menininkė aplankė apie keturiasdešimt Lietuvos miestelių ir kaimų, nufotografavo daugiau kaip 175 žmones ir pateikė 20 nuotraukų.

Šio projekto tikslas – išlikimo vertės Lietuvoje analizė.

Projekto įgyvendinimas taip pat paskatino artimesnį senelių ir anūkų bendravimą, atskleidė glaudesnę istorijos bei kultūros vertės sampratą, savo šaknų ir kilmės pajautimą.

Juostiniu fotoaparatu buvo fotografuojami jauni žmonės su senelių rūbais. Tai buvo seniausi išlikę, gal net šimto metų senumo, ar seniausi iš tų, ką dabar turi. Iš to galima spręsti ką patys seneliai, jų vaikai ar anūkai yra išsaugoję ir kas jiems brangu.

Pasak autorės, fotografijai buvo sąmoningai naudojama viskas, kas liko – tai ir gerai išsilaikiusi močiutės suknelė ar senelio kostiumas, ir jau nunešioti senelio ar senelės rūbai, dabar jau naudojami darbui, ir ant aukšto šimtą metų laikyti niekada iki šio fotografijos projekto neprisiminti skylėti, kandžių suėsti rūbai, ir močiutės išlikusi staltiesė ar jos apsiuvinėta paklodė. O daugelis asmenų nuotraukose be batų, nes daugelis išlikusių senelių batų.

„Esmine ir nekintančia fotografavimo vieta buvo pasirinktas išorinis įėjimas į šiuometinę anūkų gyvenamąją vietą arba į vietą, kurioje gyvena ar gyveno jų seneliai“, – teigia fotografijų autorė.

Menininkės darbuose atspindi  šiuolaikinės kartos santykis su savo protėviais, ir kaip saugomas jų atminimas.

Per rūbus ir medžiagiškumą (sąvoka, į kurią įeina viskas, ką galima apsirengti kaip rūbą) užfiksuotas tam tikras Lietuvos istorijos ir kultūros laikotarpis – Sovietmetis, tarpukaris, Nepriklausomybės metai. 

Paroda Lietuvos medicinos bibliotekoje veiks iki kovo 31 d.

Parengė  Janina Valančiūtė 

Lietuvos medicinos biblioteka

Kaštonų g. 7, 01107 Vilnius

Tel. 261 73 96

El.paštas: Janina.Valanciute@lmb.lt