Kultūra ir menas

Pranešimas spaudai „Jei su lapėm prasidėsi…“

Written by Redakcija · 1 min read

KNG. virselis Jei su lapem prasidesi      Knyga Lapes puslapiai  Dienos šviesą išvydo nauja Rasos Bačiulienės žaisminga dvikalbė knyga vaikams „Jei su lapėm prasidėsi…“ (išleido VšĮ „Pamėginčius“, 2020), kurią puošia šmaikščios jaunosios kartos atstovės Gustės Bačiulytės iliustracijos.Leidinį sudaro lietuvių ir anglų patarlės, priežodžiai bei palyginimai, kurių pagrindinė veikėja yra lapė. Iliustratorės Gustės Bačiulytės piešiniai nuotaikingai ir taikliai atskleidžia lapės charakterį smulkiosios tautosakos kūriniuose.

Štai, klauptuose suklupusi lapė, pamaldžiai sunėrusi letenėles, meldžiasi. Bet, matyt, ne be reikalo sakoma: kai lapė meldžiasi, saugok žąsis. O štai lapė-šokėja grakščiai užvertusi snukutį geria… ar tik ne nuodus?! Gal todėl ir sakoma, lapės liežuvyje devynios indėvės. Žinoma, juokaujame. O štai lapinas pasiėmęs dalgį susiruošė šienauti kaimyno pievų. Juk žinome, kad ir lapė nepjauna prie namų… Sunku atplėšti akis nuo žavingų, guvių ir dvisprasmiškų Gustės iliustracijų, kurios padeda atskleisti ir suvokti kalbos gyvybingumą, pajusti patarlių unikalumą, daugiaprasmiškumą bei grožį.

Patarlės yra mūsų kultūros dalis, atspindinti kalbos turtingumą ir tautos charakterį, atskleidžia tautos savitumo išraišką, todėl patarlių perteikimas jaunajai kartai yra labai svarbi ugdymo priemonė. Leidiniu „Jei su lapėm prasidėsi…“ siekiama vaikus skatinti pažinti tautos etninę kultūrą, turtinti gimtąją kalbą, atrasti kokia turtinga lietuvių kalba sąmojingais ir nuotaikingais posakiais.

Rasos Bačiulienės dvikalbių knygų serija „Kol gyveni, tol ir mokaisi“ 2019 metais tarptautinėje Londono knygų mugėje buvo nominuota „International Excellence Awards“ tarp trijų geriausių pasaulyje.

Cecilja Rasa Unt. logo

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba

Knygos leidėjai
vuprojektai@gmail.com